Dostali ste pred pôrodom klystír?

funilieta
28. jan 2008

ahojte maminy. Chcela by som sa opytat, ci kazda z vas dostala pred porodom klystir, lebo som pocula, ze hje to dobre pre babo, ale aj tak ho vraj nie vzdy podaju. Tak neviem. Nie je mi to jasne. A ked ste ho nahodou nedostali, tak ci nevznikali pri porode nejake neprijemnosti s tym spojene. Vdaka.

luciauk
27. dec 2008

ved o to ide. keby sa na SK klystír nerobil, tak by to každý bral normálne, ale niekto si kedysi zmyslel, že uľahčí lekárom prácu a ženám už nahovoril tak, aby to prijali ☹ ide hlavne o to, aby si ženy uvedomili, že to nie je nevyhnutné a že sa dá odmietnuť. mnohé to totiž nevedia. to mi verte. ale tu sa stretávajú aj tak zväčša sčítané ženy a k tým pravým sa takéto diskusie a odborné články ani nedostanú 😖

petruci6
28. dec 2008

baby ja som sa pytala dr ci si mozem,ten Yal dat sama doma,aby mi ho nemuseli davat v nemocke a on povedal,ze mi ho nemusia davat vobec,ked nechcem
takze vsetko je o komunikacii 😉

tweetinkapp
28. dec 2008

noo..tak ja nemam proti klystiru nic. mne sa to zdalo uvolnujuce. vsetko by bolo super, keby po mne nedavali jednej romke tiez klystyr a sme sa striedali na jednom zachode...tak to bol taky brutalny smrad, ze neviem, co bolo horsie, ci tie kontrakcie prezivat alebo ten smrad dychat. 😀 😀

petruci6
28. dec 2008

preto si to radsej dam doma sama 😀

luciauk
28. dec 2008

tweetinkapp, tak keď sa ti zdá normálne takto začínať pôrod svojho dieťatka, tak sa ti čudujem ☹

mikalove
28. dec 2008

ja by som klystir neodmietla,radšej ako nehoda pri porode 😅 a neni to nič nepríjemné a strašné

dula_renka
28. dec 2008

petruci6 ....ahojcek, tak ty si prenašaš? ja tiež čakám........a mamička prenáša, hádam budem silvestrovať v pôrodnici, keď som tam nevianocovala 😉

scenery
29. dec 2008

Dievcata, rozmyslali ste uz nad tym, ze priroda si to uz zariadila? Vacsinu zien pred porodom prezenie a dokonale sa vyprazdnia. Ja som 2 dni vracala, tak co som zjedla som vyvratila. Tak som klistir odmietla. Potom mi vraveli, ze trochu stolice tam bolo. Ale je to normalne. Mimochodom, ked stolicu rozriedite, nie vzdy musi zakonite odist vsetka von a potom s tym riedkym je pri porode podstatne viac bordelu 🙂). Rutinne podavanie klistiru WHO oznacila za skodlive! Myslim si, ze by to malo byt na zene a ty by sa mala rozhodnut. TAk ako luciauk povedala, urcite by zeny boli pristupnejsie, keby to nebolo "povinne". V kazdom pripade to mozeme odmietnut (tak isto ako holenie a dalsie podobne praktiky). Mikalove- myslim si, ze porod je moja zalezitost a nemienim sa starat, co si kto o mne bude mysliet... dolezite je, aby som ja bola v pohode. Takze ak nemam chut na klistir, tak nebude, ak budem mat chut vzdychat pripadne kricat, tak to urobim... 🙂))

dula_renka
2. jan 2009

mikalove ako pre koho, kazda sme ina 😉 niekomu je nieco prijemne a pre niekoho je to mucenie. A ako scenery pise: Rutinne podavanie klistiru WHO oznacila za skodlive! Klyzme nezarucuje uplne vyprazdnenie, ale riedenie je znacne 😒 , takze sa nejako vytratila podstata preco je klystir podavany.

babulka
2. jan 2009

Hehe, tak zas som sa o sebe docitala, ze som "hlupana hlupa, nepriebojna, nevedoma" 😀 😀
Je zaujimave, ze v akejkolvek teme zastankyne "prirodzeneho" porodu tak akosi automaticky devalvuju hodnotu tych rodiciek, ktore bez akychkolvek problemov absolvuju porod "neprirodzene".
Pri vsetkej ucte k zivotnym postojom vyssie uvedenych, ja sa za hlupu nepovazujem, za nevzdelanu uz vobec nie a o nepriebojnej ani nemusim pisat, ale klystir som absolvovala, holenie je snad uz prirodzena sucast aj netehotnej zeny, a pocuvala som tak lekarov, ako aj PA bez zbytocneho kecania. Taktiez som na vetvy, ked mi kecaju do mojej roboty hlavne ti, ktori nerozumeju a nechcu si dat vysvetlit, lebo si niekde cosi precitali a beru clanok v nejakom casopise ako pismo svate. Len rozdiel v mojom povolani a v povolani porodnika a PA je ten, ze ja takeho cloveka zvrtnem na opatku a oni si to bohuzial nemozu dovolit.

larakroft
2. jan 2009

luckahr: A proč to teda podle tebe dělaj, když né pro zábavu?

larakroft
2. jan 2009

Pardon, to uletělo kamsi jinam.

larakroft
2. jan 2009

babulka: Prosímtě, kdo tady o tobě něco takového napsal? Četla jsi tu všechno a pořádně?

babulka
2. jan 2009

Larakroft, iste tu niekto nenapisal mne konkretne. Ale kedze som neslobodomyselne dobrovolne absolvovala klystir, tak som zaradena medzi tie ubohe nepriebojne a neznale zeny, ktorym sa snazite vysvetlit, ze klystir je nieco strasne a mali by sme dalej zvazit svoj postoj k prichodu dietatka na svet. Lebo len to, co je podla vas prirodzene, je automaticky aj spravne.

larakroft
2. jan 2009

Ne. Jestliže jsi ho absolvovala dobrovolně, na vlastní přání, není o tom debat.
Mně osobně vadí ty, kterým se představa klystýru nezamlouvá, ale dát si ho nechají, protože "se to tak dělá, oni to přece nedělají pro zábavu, přece si nechci pokakat miminko..." a tp.

luciauk
2. jan 2009

babulka fakt nečítaš poriadne. lebo mňa tiež na celej veci rozčuluje len ten prístup...pán doktor povedal... a svoje názory nemám z časopisov, ale zo svojich skúseností. klistír som si nechala urobiť lebo pán doktor povedal a prišla som na to, že je to somarina. 😉

babulka
2. jan 2009

Larakroft, nikoho som o klystir neprosila, proste mi ho dali. Pred porodom som mala informacii viac nez dost z "obidvoch brehov" a vedela som, co ma caka a aj vsetky pre a proti. Keby som bola presvedcena, ze klystir nechcem, urcite by som sa ozvala, ale kedze som klystir chcela, tak som ho absolvovala. Nie som submisivny typ, skor naopak, ale v tomto my ani nenapdlo protestovat. A ver ci never, bolo to presne z tych dovodov, ze som sa nechcela pokadit pri porode. Argument, ze oni su na to zvyknuti, mi pride zvlastny, akoze da sa zvyknut na - prepytujem - hovno pod nosom? Asi nie. Tak ako mi pride nepatricne niekde si - opat prepytujem - prdnut alebo grgnut, tak nepatricne by som sa citila, kebyze sa pri porode pokadim.

takze su tu zeny, ktore klystir chcu a nemaju problem, ako ja, su tu take, ktore klystir nechcu ani za svet a vedia sa proti tomu postavit, co je samozrejme, tiez spravne, ak to tak zena citi, a tie uz su presvedcene a netreba militantne vystupovat za ich prava, a tiez su take, ktore sice klystirom nie su nadsene, ale su tak submisivne povahy, ze ho jednoducho absolvuju, a tym ani vasa osveta a vytiahnute bojove zastavy nastavenie psychiky nezmenia. Takze zastavy stiahnut, trubky odlozit a robit osvetu tam, kde ju treba a u toho, kto pocuva a koho to zaujima.

babulka
2. jan 2009

Luciauk, ver mi, ze sa zivim citanim kazduckeho slova, takze citat viem a dobre.

babulka
2. jan 2009

Ale to je v podstate jedno, moj prvy prispevok bol mysleny znacne ironicky, takze som vobec nemienila diskutovat. Tak idem 😀

larakroft
2. jan 2009

Babulka, napsala jsi to velmi hezky, s prvním odstavcem naprosto souhlasím. Vždyť jsem ti psala, že není o čem debatovat.
Co se týče toho druhého odstavce, tam už drobné výhrady mám. Já ničí důvody neodsuzuju, pokud jsou jeho a pádné. Ovšem smůla je, a proti tomu my tady "bojujeme", že zdravotnický personál se (mnohdy, mnohde)neptá a dělá. Správně by měl napřed vysvětlit a pak se zeptat. A to holt musíme vybojovat my průbojnější.

luciauk
2. jan 2009

babulka, tak asi nie. lebo stále útočíš. ja som tým chcela povedať, že beriem sčítané ženy, ako ty, ktoré si samé utvoria názor. nechápem, ale rešpektujem. tak isto, ako kamarátku, ktorá šla na požiadanie na CS. má svoje dôvody a nikto jej ich nenanútil. 😉

emamamamu
2. jan 2009

ts si klystyr narvu i do usi, jen abych jim to tam neposrala...a pozor, budu prebalovat jednorazovkama, no fakt... 😉

larakroft
2. jan 2009

emamamamu: můžeš si ho narvat kam chceš, ale to, že jim to tam nepo... ti to nezaručí, schválně nahlédni do ankety o klystýru. Pokud se před porodem nebo během 1.DP vyprázdníš sama, nemá klystýr ve významu "ochrana před nehodou na sále" opodstatnění.

larakroft
2. jan 2009

mmch., jednorázovkama přebaluju taky.

emamamamu
2. jan 2009

to znamena, ze si ho nemam davat a mam si cist radsi ankety?
treba se sama nevyprazdnim v 1.DP 😉

babulka
2. jan 2009

Lucia - na koho utocim? Preboha...ja taky mierumilovny a pokojny typ 😀 😀 Ty nechapes, ale respektujes, a ja okrem toho aj chapem...ked sa niekto boji ozvat, lebo je taka povaha, alebo ma lekara "za pana boha" alebo co ja viem co, rozumiem aj takym povaham. nemoze byt kazdy rovnaky.

larakroft, vidis, ja si naoapk myslim, ze by mal kazdy "bojovat" sam za seba, a prave pre tie dovody, o ktorych som pisala vyssie luciiuk, ze sme kazdy iny. Ono osveta je pekna vec, sama som tu kedysi vehementne bojovala za spravnu vyzivu u deticiek, ale proste nie vsade sa da.

🙂

mirjanka
2. jan 2009

babulka, nic ve zlém, ale ty jsi sama ve svém příspěvku vztahla ironicky na sebe, jaká jsi, když ses nevyhnula klystýru...vždyť je to věc každé z nás, tak proč tak ironicky, myslím si, že holky se tu snaží jen napsat, že jde rodit i bez klystýru a i s klystýrem se může stát nehoda (zrovna tak nemusí a bez klystýru zase může - to,že klystýr narušuje střevní mikrofloru...o tom se snad nemusí nikdo dohadovat, ale je to svobodná volba každé z nás)..zrovna jako anketa porodní váha dítěte...nikdo nemá patent na váhu a výšku dítěte, jsou tu různé ankety, váha po porodu...jéé...někdo má ankety rád a je dobré se dozvědět o dané věci trochu víc 😉

babulka
2. jan 2009

Vidis mirjanka, presne o tomto pisem, teda vsetky, ktore sa "nevyhnu" klystiru su ake? Napis to prosim, nech vieme.

luciauk
2. jan 2009

emamamamu, prečo sa ti stolica hnusí a krv, plodová voda, hlieny a kusy mäsa ktoré z teba pôjdu, nie? prečo sa nerodí so spojenými nohami, veď žena s rozkročenými nohami, to je hamba!

babulka, tak chápeš aj mna, však? ja som tiež tichá a melancholická povaha. a ty hovoríš, ako keby žien, ktoré si to nechajú nadiktovať bolo pár. podla mňa ich je stále väčšina.

mirjanka
2. jan 2009

babulka jsou normální - Buď věří doktorům nebo to samotné chtějí pro lepší pocit, je to každého svobodná volba, nebudu horší nebo lepší, že jsem absolvovala klystýr... - při porodu jsou důležitější věci než klystýr 😉 a co pomůže pro lepší psychiku rodičky, pomůže lépe na svět miminku

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre