Dostali ste pred pôrodom klystír?

funilieta
28. jan 2008

ahojte maminy. Chcela by som sa opytat, ci kazda z vas dostala pred porodom klystir, lebo som pocula, ze hje to dobre pre babo, ale aj tak ho vraj nie vzdy podaju. Tak neviem. Nie je mi to jasne. A ked ste ho nahodou nedostali, tak ci nevznikali pri porode nejake neprijemnosti s tym spojene. Vdaka.

petua
8. dec 2008

Renka: Vyjádřila jsi to nejlíp, takže opravdu 100% 🙂

dula_renka
8. dec 2008

larakroft .....je to na tych dievcatach ci si to nechaju od niekoho nahovorit, alebo sa rozhodnu podla vlasneho uvazenia 😉. Je pravda, ze kde sa tlaci velka hlavicka sa uz nic ine nezmesti 😀. Hlavne sa netreba bat a ist na to logicky, pokial mate logicke argumenty, tak pridete na to co je pre Vas najlepsie.
😉

dula_renka
8. dec 2008

petua a presne preto co si tu napisala ...nic nie je na *sto percent* preto ak vyprazdnit, radsej cipok alebo YAL. Po nom totiz ostane tvarovana stolica. A ked to vezmem z praktickeho hladiska, pri nehode sa lahsie uprace 😉 . Dotat do konecnika tvarovanu stolicu je tazsie, ked tam nie je miesto. Ale ak je stolica rozriedena klystirom....voda sa dostane vsade ☹

larakroft
8. dec 2008

Omlouvám se, uznávám svou částečnou chybu. Tady je citace, bohužel neuvádí čísla, pokusím se hledat dál.

"Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze."

Nicméně jinak si dál stojím za vším postatním, co jsem tu napsala.

sissik
8. dec 2008

dula_renka - ak tam nieco je a hlavicka ide az za tym, tak to logicky vytlaci von.
takisto nie je nikde napisane, ze normalna stolica je tvarovana alebo je to bobek, ako pise larakroft - a to sa veru lahko neutiera.
osobne by som nechcela ist rodit do saly, v ktorej su este zvysky smradu po predchadzajucom porode, kde sa stala nehoda. a ked je v porodnici natresk a potrebuju boxy, tak sa nelezi 2 hodiny priamo na sale, ale strieda sa to tam ako na beziacom pase.
a nemam pocit, ze by tu niekto niekomu vtlacal do hlavy svoj nazor. mozeme tu kazda napisat svoj a rozhodnut sa podla seba.
co sa tyka anestezy - ak je nieco presne pri konecniku a konecnik sa uvolni, ide to von. zrejme preto sa robia predoperacne pripravy 😉

betelgeuzz
8. dec 2008

Petua, prosím cituj, kde se snažíme někomu vnutit svůj názor? Už několikrát jsem tu zopakovala, že kdo chce klystýr, ať ho má. Nikoho za to neodsuzuju, ani od něj neodrazuju. Pouze píšu fakta. Zároveň jsem nikde nepsala, že všechny porodnice ho vyžadují.

clarissa
8. dec 2008

betelgeuzz,larakroft-ak som spravne pochopila,ide vam o to vysvetlit zenam, ktore si to chcu dat aj proti svojej voli, ze to nie je potrebne.Len mam pocit ze skoro vsetky baby sa vam snazia dat na javo ze s klystirom suhlasia....keby mi mali urezat z prsta...to by som este uvazovala ci sa na to dam nahovorit..ale jedna hadica z vodou.. 😉 na tom predsa nic nie je..tiez sa chystam rodit a poziadam aj o klystir ale urcite nie preto ze by som sa bala ze sa dieta nakazi,keby "nieco" uslo,lebo zas doktori niesu dementi aby dieta nechali namocit do hovienok ale preto lebo to spusti porod a je v bruchu vyse miesta pre babo,zena je uvolnenejsia............a tiez by mi asi nebolo prijemne byt na mieste sestriciek a doktorov a vkuse okukavat niecije vykaly aj ked su na to zvyknuty,preco im to nesprijemnit aspon takouto malou sluzbickou,ze nebudu musiet nic po mne odpratavat..sak pomozu na svet mojmu dietatu tak im mam byt za co vdacna 🙂

konja
8. dec 2008

clarissa: máš pravdu, přesně to se tu holky celou dobu snaží vysvětlit. Ale bohužel se to tu takhle zvrtlo. Clarissa pokud ho chceš tak si ho určitě dej.Budeš mít pocit,že jsi udělala něco co je pro tebe a mimi dobré. A tak to má být. Jen je klidně možné, že až ti začnou kontra, tak budeš mít takovou hnačku, že se vyprázdníš i bez klystýru.Tak jsem to měla já při prvním porodu.Takovou hnajdu jsem snad nikdy v životě neměla 😀 Takže klystýr jsem nepotřebovala. A při druhém porodu jsem použila yal. Bylo to pro mě přijatelnější než klystýr a svůj účel to splnilo. Ale kdyby u mě opět nastoupila hnačka, tak bych ho odmítla. 😉

clarissa
8. dec 2008

konja,jasne..to si aj ja myslim velmi vela bab pisalo ze klystir ani nepotrebovali lebo to slo samo 😉 ja som klystir absolvovala raz ale koli vysetreniu criev a to som bola taka vystrasena s toho vyysetrenia ze klistyr bol prechadzka ruzovym sadom 🙂 takze podla mna to je uplne v pohode to je to posledne s coho mam strach..ja sa bojim to ako mala zo mna pojde von a ako sa roztrham a budu ma sit 😕 😕 😕 😕 ale to je uz ina tema 😉

aja123
8. dec 2008

tak si to tady tak tochu pročítám a myslím, že taková banalita, jako je klystýr, tady přerostla do extrému. Co můžu z vlastní zkušenosti říct, tak pro mě klystýr byl asi nejpříjemnější věc z celého porudu. Tak dobře vyprázdněná jsem se snad nikdy v životě necítila 😵

petua
9. dec 2008

Betelgeuzz: O čem to mluvíš? 😀 😀 To byla přece reakce na to, co napsala Larakroft, že tu někdo straší, že bez klystýru určitě dojde k po... - pokud by si to měl někdo vztáhnout na sebe, tak bych to čekala od těch, co jsou pro klyzma 😀 , to jsi špatně pochopila 😝 . Ale neni to ani tak ani tak, myslela jsem to obecně, nebylo to adresovaný ani na jednu skupinu, tj. "pro klyzma" X "proti klyzmatu" 😉 .

larakroft
9. dec 2008

Petua: ...no a já jksem to strašení zase vytáhla pouze na svoji obranu, protože jsem tu byla několikrát nařčena, že klystýrem a potažmo porodem straším já.

klementina
9. dec 2008

nechapem ako sa tu mozte takto napadat, podla mna maju betalgeuzz a konja pravdu a vo vela veciach s nimi suhlasim, aj s tym, ze na slovensku chodia baby k porodu ako ovce, uplne chapem ako to mysleli, je strasne malo bab, ktore sa biju o svoje prava a veria, ze to co im lekar povie je to najspravnejsie a preto to v slov. porodniciach aj tak vyzera. jedna znama sa sudi s antolskou nemocnicou, lebo jej tam robili klystyr, do ktoreho jej dali mydlo palmolive a studenu vodu. ked sa obratila na palmolive, ci to mydlo je urcene na klystyr boli zhrozeni. ako na antolsku podala zalobu, uz taky klystyr nepouzivaju, dovtedy to robili bezne vsetkym rodickam. a na sude sa k nej chovali ti lekari ako k chudere, ktora nema co ine robit, len vlacit zaneprazdnenych lekaroch po sudoch, zakial co oni zachranuju zivoty. ked po tom klystyre zamdlela, lekar sa k nej neunuval ani prist ju pozriet. a mala potom z toho take nasledky, ze sa este niekolko mesiacov liecila. takze treba sa zaujimat a nedat sa odbit lekarmi, fakt k nam pristupuju ako k veciam a vsetko beru len z pohladu statistiky.

larakroft
9. dec 2008

klementina: Díky za podporu! 😉 (té známé je mi líto, doufám, že z nich vysoudila majlant 😠 )

petua
9. dec 2008

Klementina: Máš pravdu (nejenom Ty, i ostatní, kdo o tom psali), že spousta maminek jdou k porodu jako ovce, a může se nad tim každej pozastavovat a ohrazovat se, jak chce - prostě je to tak. Já taky znam takový a kdyby šel k porodu jako rodička muj manžel, tak by byl úplně stejnej 😖 - pro něj co řekne doktor, to je prostě "fakt" a já si podle něj vymejšlim blbosti, když mam na něco jinej názor než pán-bůh-lékař 🤐 . Takže od začátku mýho těhotenství ho bombarduju knížkama o porodech, odkazama na netový stránky a všim možným ostatním, "klasice" i alternativě, a doufam, že konečně procitne 😀 😀
O tom to totiž celý je - zjistit si co nejvíc informací a udělat si na všechno svuj názor, abysme nedopadli tak, že s náma budou provádět bůhvíco a my ani nebudem vědět "co" - natož že to a to můžem odmítnout 😝

luciauk
9. dec 2008

ahojte, ja mám za sebou 3 pôrody. pri prvom sa ma nikto nepýtal,ale dali mi nie klystír, len čipok. chválabohu. pri druhom pôrode som ich s klystírom poslala niekam a tretí som mala v zahraničí a tu sa klystír nedáva. neviem prečo na Slovensku pri pôrode ide všetko tak umelo. príroda to zariadila sama. močový mechúr aj konečník sa uzavrú, a keď sa aj náhodou niečo uvoľní, tak to je prirodzené. klystír nabúráva črevnú flóru. je to strašne nepríjemné, viem, lebo som ho už absolvovala a raz mi úplne stačilo. to je ako s hladovkou pri pôrode. doktori si tým len uľahčujú prácu. a žena-rodička je na poslednom mieste. má rodiť, ale nedovolia jej doplniť si energiu a aby sa oni nemuseli s "tým" babrať, tak dajú klystír.
ja som počas posledného pôrodu jedla, pila, dokonca ma kontrolovali, či dosť jem a pijem a žiadne holenie, klystíry a podobné umelé zásahy sa nekonali. a tak sa rodí vo väčšine krajín na svete.

larakroft
9. dec 2008

petua: Ano, o tom to je. Proto právě mi vadí to, co se tady v týhle diskuzi objevuje na každý stránce nejmíň třikrát ("holky, nic to není, miminko za to přece stojí" - typickej odkejvávací pasívní přístup a la Doktor=Pán Bůh)
Luciauk: děkuju za příspěvek 😉

tekvica
9. dec 2008

niektore ste tu mudre ako radia, tak porodte doma, za pritomnosti babky bylinkarky, ked vam lekari tak prekazaju.

prvapomoc
9. dec 2008

no,povedala som si že s touto diskusiou končím ale neda mi nereagovať na toto.vy snad ani nieste normálne 🙄 kydate tu na lekárov,akoby vas týŕalia lebo k niečomu nasilím nutili.uplne ste zabudli na podstatu tejto temy a zhadzujete tu ludí ktorí prdovšetkým chcu aby rodička aj dieťa boli v poriadku.chcete aby sa k vám správali taktne a dôstojne,ale ako sa spravaju niektore ženy k personalu?už dojdu nabrusene a s odhodlaním ako im to ukažu ked im ponuknu niečo čo je podla nich zbytočne.arogantným sposobom odmietaju ukony a pritom by mnohokrát stačilo slušne sa opýtať a vyjadriť svoj nesuhlas.ja v žiadnom prípade netvrdím že naše zdravotníctvo je idealne a samozrejme sa v nom najdu aj individuá ktore su hanbou zdravotníctva ale my ostatní sa snažíme urobiť všetko preto aby bol klient spokohjný.a ked je aj niekto občas trochu podráždený,treba si uvedomiť že aj lekári su len ludia a aj oni maju pravo na nalady,čo ak pred tým celu noc stali nad operačným stolom a nestihli si dať ani čaj,tak je snad prirodzene že niesu naladený na najlepšiu nôtu ale aj tak sa snažia byť k vam čo najlepší a sustrediť sa dalej.takisto si niektore z vas nevedia ani predstaviť čo sestra a lekar musia znašať od niektorým klientov,uražky a rozne nálady za veci za ktore ani nemôžu.ponižujete a kydate tu na ludí ktorým v každom prípade vdačíte za životy svojích detí.zaujato hadžete všetkých do jedneho vreca a robíte s nemocnice a porodu neprežitelný horor.a občas mi to pripada že vôbec neide a kystír alebo holenie,vy nesuhlasite už len preto aby ste boli zaujímave. ☹

prvapomoc
9. dec 2008

a ešte by som chcela dodať,že mudrujete že nechcete toto a hento ale keby sa nebodaj niečo stalo s dieťaťom tak to bezchrbťacky aj tak zhodíte na lekara. 😔

klementina
9. dec 2008

fuha, ty si lekarka? myslim, ze nikto nehadze lekarov do jedneho vreca, ale kazdopadne su lekari, ktori sa k zenam spravaju ako k veciam. ta znama,co som pisala hore, ked jej prislo po tom klystyre zle , tak pocula ako sa sestricky bavia na chodbe, ze nech ide zavolat lekara, sestricka hovorila druhej, ze uz ho volala, ale ze povedal, ze kvoli nejakej hysterke nebude nikam chodit. a potom zamdlela. a na sude ten lekar este bez hanby tvrdil, ze ten palmolive tam dali na jej vyslovnu ziadost. a presne s tym istym lekarom mala moja teta tiez jednu velmi zlu skusenost, len chcela na to co najskor zabudnut a neriesila to, co robi asi vacsina ludi. a ked lekari vidia, ze im vsetko prejde, tak sa tak chovaju aj nadalej. nehnevaj sa prvapomoc, ale naozaj niektori lekari sa chovaju ako nadludia. myslim, ze je vela profesiii, kde ludia nezarabaju miliony a napriek tomu vykonavaju svoju pracu zodpovedne a vedia byt mily aj vtedy ak im nie je zrona do smiechu. neviem, preco by som ja mala znasat na porodnej sale to, ze ma niekto zlu naladu. ja ked mam zlu naladu, tak sa musim premoct ked za mnou pride klient, nemozem sa nanho vyhulakat alebo ho len tak odbit. tak nechapem odkial beru lekari tuto moc a je fakt smutne, ked vacsina bab k tomu pristupuje tak ako ty, lebo potom sa tu nikdy nic nezmeni. 😖

larakroft
9. dec 2008

tekvica: To mám skutečně v plánu, jen kořenářku bych vyměnila za zkušenou bábu porodní 😉

prvapomoc: Tak na tohle se už fakt reagovat nedá, co jsi tu teď vyplodila.

prvapomoc
9. dec 2008

je mi uplne jasne že ma teraz ukmenujete lebo som si dovolila obhajiť aj druhu stranu ale to mi nevadí 😉

larakroft,zo srdca ti želam aby ti ta porodna baba vedela uspešne zresuscitovať dieťa v pripade potreby alebo urobiť revíziu ak sa ti neodluči napríklad placenta. 😉

prvapomoc
9. dec 2008

klementina,ja ti samozrejme tvoju pravdu neberiem.to je v poriadku,verím že su aj take individuá,ale tomu sa nevyhneme aj keby sa dalo príkazom že maju robiť to alebo to.sme ludia a kto ma raz taku povahu,bude arogantný za každých okolností.

larakroft
9. dec 2008

prvapomoc: porodní bába musí umět základní resuscitaci novorozence. A pokud by bylo třeba revizi, do porodnice samozřejmě pojedeme. Jen nechápu, proč se svěřovat do rukou lékaře, když ho nepotřebuji...nač jim přidělávat práci, když ji mají tolik 😉

luciauk
9. dec 2008

prvá pomoc, a prečo mňa hádžeš do jedného vreca s tými hysterkami, ktoré nadávajú doktorom??? ja som rodila 3x, v štátne, v súkromnej nemocnici na sk a v štátnej v anglicku. a keď má niekto komplikácie, tak ho aj tak odnesú na sálu a postará sa o ňu odborný lekár. prečo odsudzuješ pôrodné asistentky? ja som rodila pri mužovi lekárovi. a to nie v zapadákove, ale v košiciach. bol vyslovene ako hovado. počas pôrodu chytal sestričku za zadok, a ku mne sa ozval, len ked som plakala alebo kričala, a povedal mi, že mám zavrieť zobák. pri druhom pôrode som mala lekárku, staršiu pani, bola zlatá, ale mala svoje prahystorické praktiky. ale spomínam na ňu s láskou. bola velmi milá a otvorená. pri treťom pôrode som mala len pôrodné asistentky, ale keďže sa pôrod skomplikoval, tak aj dve detské lekárky. a nemusela som si platiť nadštandardnú izbu, ku ktorej patrí aj slušné správanie personálu, ani podplácať lekára a všetci boli milí a usmievaví. a tiež možno nemali ani čaj a ťažkú službu za sebou.
tvoje slová, že lekárovi vďačím za život svojich detí sú smiešne. svoju najstaršiu dcéru by som bez toho lekára porodila asi rýchlejšie, vo väčšej pohode a aj by som si z toho niečo pamätala.
a poviem ti ešte jedno. ten lekár ma zašíval pol hodinu, strašne to bolelo a 3 dni som si nevedela sadnúť. a či ma musel nastrihnúť, to je už ďalšia vec...zatiaľ, čo pôrodná asistentka ma po mojom najväčšom dieťati zašila za 5 minút, hneď som si sadla, nakojila dieťa a na druhý deň som už bola doma a nakupovala v tescu. takže toľko k ich odbornosti.
ja nikoho nikam nehádžem, hovorím len o svojich skúsenostiach 😉

ešte som si spomenula...keď som rodila posledné dieťa, tak som ten deň bola asi 5x na veľkú potrebu a kamarátka mi oznámila, že rodím, že sa prečisťujem. príroda to zariadila.

prvapomoc
9. dec 2008

luciauk,ja som menovite nikoho nenazvala hysterkou,len som pocvedala že aj take baby su tak isto ako som priznala že aj lekari su všelijakí.

ale nech tu človek napíše čokolvek aj budu lekári a sestry podla niektorých zbytoční a netreba si ich važiť,šak su to len chrapuni,ktorí študovali na to aby vam robili zle ☹

petruci6
9. dec 2008

uz to tu nie je ani o nazve temy,nechcete sa na to uz vykaslat?

prvapomoc
9. dec 2008

a končím s touto absurdnou debatou,nenecham sa uražať.mrzi ma že niekto len preto že ma on sam zlu skusenosť tu zato očiernuje cele zdravotníctvo. 🙄

zajo79
9. dec 2008

jezis baby, uz je toho dost... koncite

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre