Dostali ste pred pôrodom klystír?

funilieta
28. jan 2008

ahojte maminy. Chcela by som sa opytat, ci kazda z vas dostala pred porodom klystir, lebo som pocula, ze hje to dobre pre babo, ale aj tak ho vraj nie vzdy podaju. Tak neviem. Nie je mi to jasne. A ked ste ho nahodou nedostali, tak ci nevznikali pri porode nejake neprijemnosti s tym spojene. Vdaka.

quika
11. sep 2008

pre mna bol klystir suverenne najhorsi zazitok z celeho porodu ☹ mala som kontrakcie minutu kontrakcia pol minuty oddych, uz velmi silne, nechali ma lezat na vysetrovacej koze na chrbte co bolo same o sebe hnusne, lekar mi robil uzv a do toho mi sestricka podavala klystir 😠 okolo chodilo dalsich asi 5 osob, dvere rozcapene na chodbu a ja rovno pred nimi 😠 z tej miestnosti to bolo do zachoda riadne daleko a ja som ledva stihla dobehnut, tych 10 minut sa pri takych castych kontrakciach vobec nedalo vydrzat. na wc som v prisernych krcoch stravila skoro hodinu, a to boli najsilnejsie bolesti z celeho porodu, dalsia hodina kym som sla na salu, ani tlacenie ani nic ine zdaleka tak neboleli! takze od tej chvile som rozhodnuta - nabuduce prve co spravim bude, ze do informovaneho suhlasu napisem NESUHLASIM S KLYSTIROM lebo cosi take uz nemienim nikdy v zivote zazit! kazdy to vnima inac a pre mna je toto najhorsi zazitok v zivote, ktory mi kazi vsetky pekne spomienky na porod. btw. taketo skvele podmienky na podavanie klystiru maju na Kramaroch 😉

bzucinka
11. sep 2008

..no...moje nervy ... 😖

pebi
26. sep 2008

já klystýr měla a příště ho budu chtít zase, dostala jsem ho relativně brzo, kontrakce jsem měla snad po 10minutách, takže jsem si "v klidu" zašla na záchod, do sprchy a měla jsem takový vnitřní klid, že se během porodu nepo*eru 😅 a neměla jsem tím pádem žádný psychický blok u tlačení 😉

dula_renka
29. sep 2008

quika...tie skvele podmienky na podavanie klystiru maju asi všade rovnako zlé....z pôrodníc sa jednoducho vytratila intimita, pokoj, kľud, súkromnie...... 😖
už sa stalo, že než som prišla ku mamičke, tak jej stihli vynadať, prečo všetci špkuluju s tým YALom, klystír je rýchlejší a bla ...bla ...bla...neruzumiem kam sa stále všetci ponáhľajú...bežiaci pás sa jednoducho nekoná všetko má svoj čas a netreba sa nikam predbiehať

etnicka
30. sep 2008

🙂 Mne povedala porodna asistentka v Topolcanoch (pri prehliadke porodnice), ze yal je len na tahanie penazi z mamiciek, klystir je zadarmo a je rychlejsi, po yale sa vraj kaka az po 3 hodinach (neviem, kde vzala tento udaj, pokial viem ja, tak po pol hodine) a to je vraj prilis dlho - no neviem, moja maminka ako prvorodicka rodila brata od 4 rana do 7 vecera, takze aj tie 3 hodiny by bohato stacili. Aj toto bol jeden z dovodov, preco som sa rozhodla, ze tam nepojdem. Nepotrebujem, aby ma niekto pri porode pohanal 😖 Inak som citala aj pozitivne aj negativne reakcie na klystir, kazda zena to berie inak, tak by sme mali mat moznost si vybrat. Ja by som chcela yal, nevadila by mi sice "hanba" na sale, ale nechcem mat okakane babatko 😉 a 1-2 litre vody cez klystir mi pripada dost brutalne 😀

konja
30. sep 2008

etnicka: já měla yal a zajímalo by mě, kde ta PA vzala údaj 3 hodiny. Já jsem vydržela 20 minut a to jsem se musela snažit (čím dýl to podržíš,tak tím lepší účinek).Yal byl super 😉

zuzula20
30. sep 2008

Ahojte, tak ja si neviem predstavit ist rodit bez klystiru, ale na druhej strane, bojim sa ci to medzi tymi kontrakciami zvladnem...

dula_renka
30. sep 2008

etnicka, konja.....pokial moje vodomosti siahajú, tak klystír sa v zahraničí dávno nepoužíva. Na prednáške Ivany Konigsmarkovej som sa dozvedela, že práve klystír môže mať celkom opačné účinky, ako si predstavujeme. Je to práve tým množstvom tekutiny, ktoré dostaneme do tela, stolica sa príliš zriedi a jej unik sa neda kontrolovať. Pri zostupovaní hlavičky môže uniknúť malé množstvo tvarovanej stolice, čo nie je hanba, ale pre skúsenú pôrodnú asistentku je to dôležitá informácia, že pôrod sa začal. 🙂 Mamičky, ktoré osobne poznám a rodili v rakúsku, tak klystír nemali.

amelias
30. sep 2008

ja som dostala cipky a nie ziadny klystir.bolo to omnoho lepsie

dula_renka
30. sep 2008

amelias, súhlasím....klystír len na želanie, a nie povinne a nasilu

konja
30. sep 2008

dula renka: já ale také s klystýrem nesouhlasím.U prvního porodu jsem ho neměla (ale to jsem rodila ve Vrchlabí, v porodnici,kde se rodí přirozeně).Podruhé jsem ale rodila ve velké fakultní porodnici kde je klystýr stále pravidlem. Ten jsem ale nechtěla a tak jsem zvolila pro mě přijatelnou alternativu yal gel. Přirovnala bych to k čípkům, je to málo tekutiny a nijak ukrutně to neprohání. Dá se to při kontrakcích v pohodě vydržet.Když jsem psala, že jsem se musela snažit vydržet,tak tím jsem nemyslela, že bych si držela zadek a v křečích se kroutila,spíš, že jsem už cítila, že bych klidně už šla,ale ještě jsem to vydržela. 😉

dula_renka
30. sep 2008

konja....to spojenie...klystír je pravidlem sa mi vážne nepáči, keď to maminka neche, nech si ho nedá, ja by som asi zvolila inú pôrodnicu, lebo na zvady pri pôrode ozaj nie je priestor a nič dobré to neprinesie

konja
30. sep 2008

dula renka - ano,kdybych trvala na tom,že ho nechcem, tak mě ho nedají, ale asi by neskákali nadšením až do stropu. Já jsem si přivezla svůj yal, sestra mě ho bez protestů aplikovala a byli jsme spokojené obě 😉
Zvolila jinou porodnici - ono to není vždy tak jednoduché. Když jsem rodila poprvé mohla jsem si za porodem klidně odcestovat kam jsem chtěla. Nebyla jsem ničím vázaná, byla jsem už několik dní předporodem ubytovaná v blízkosti vybrané porodnice a čekání na porod jsme měli jako dovolenou. Při druhém už to ale nešlo. Doma byl pětiletý syn, který by s námi na "porodní výlet" jet nemohl, manžel by v nové práci nedostal tolik dovolené a ani možnost vyrazit do porodnice až ve chvíly kdy porod nastane by u nás nebyla zrovna šťastná - jediný řidič v rodině jsem já.Ano,pokud by mě praskla voda a neměla bych kontrakce,tak se odvezu kam chci,ale představa řídit kamsi v bolestech je prostě nemyslitelná.Takhle jsem rodila v porodnici v našem městě kterou máme skoro za domem. Prostě ne pokaždé jde vše tak jak by jsme si přáli.
Dula renka - nikde tě nemůžou donutit dělat něco proti své vůli,ale proč se s někým dohadovat, když se dá situace vyřešit tak aby byli spokojené obě strany 😉 ? Takové to přísloví - vlk se nažral a koza zůstala celá 😉

dula_renka
30. sep 2008

konja ... ja som bola s mamičkou pri pôrode a sestra jej povedala, že čo špekuluje s YALom. A musím tiež skonštatovať, že češky sú priebojnejšie ...také Anny Proletárky 🙂 Slovenské ženy sú pokornejšie a skôr si myslia, že sa musia podriadiť 😒 Viem si celkom dobre predstaviť, že si vybojujete svoje práva aj v *nemocnici za domem*...tu možno tiež, ale trvať to bude dlhšie 😒

danulik
30. sep 2008

kocky, nebojte sa klystiru - je to vzdy lepsie ako sa pri porode po**** 😉
ja som sa ho tiez bala, ale vobec to nebolo take hrozne..

denduska
1. okt 2008

ahojte, tak ja som rodila v Martine, klystír som dostala - ale s mojím súhlasom. Našťastie to bolo pred polnocou, takže aj keby mi ho dávali na chodbe, tak tam nikto nebol 😅 Ale mali tam takú malú miestnosť, so sprchou aj WC...no rozhodne to bola najnepríjemnejšia bolesť za celý pôrod, ležala som tam a zatínala zuby, škrabala tú posteľ a zvíjala som sa...ale vydržala som takmer hodinu!!! 😀 Ale super ma to vyčistilo a potom som týždeň nemusela na stolicu, čo by som aj tak nešla, lebo by som sa bála že mi prasknú stehy 😅

etnicka
1. okt 2008

danulik mne by teda nevadilo, keby som sa pri porode po**** 😉 V nemocnici na take veci predsa musia byt zvyknuti, tak co? Preco by som mala "nieco vydrzat", ked to nie je potrebne? Nie som ziadny masochista, ani hrdinka za kazdu cenu. Inak vacsinou sa vraj telo pred porodom aj tak samo vyprazdni. Je to fakt zaujimave, ze klystir sa nikde na zapade nedava, ale u nas je to samozrejmost. Verim, ze sa to da vydrzat, ale takisto sa da vydrzat napriklad prepichnut si nos zicherkou a nerobim to.

sylvar
1. okt 2008

já ho, po dohodě s PA, odmítla.Sice mi řekla, že ona by ho sama chtěla,ale že je rozhodnutí na mě, tak jsem řekla ne a ona řekla dobrá a nechala mě ještě hodinu skučet v přípravárně ve sprše, já teda na wc šla nervama sama, jen jsem nevěděla, jestli rodím nebo kadím, sem měla vážně strach, abych nerodila a vlastně o tom nevěděla 😕 a myslím, že jsem při porodu žádnou nehodu neměla

konja
1. okt 2008

etnicka: Máš pravdu, já jsem při prvním porodu měla na začátku takovou běhavku, že kdyby mě klystýr dali,tak ze mě vyjde stejně jen čistá voda. A přesně to mi říkala i PA,že příroda to má velice hezky zařízené, že průjem je na začátku porodu hodně častý.

aja123
1. okt 2008

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že pro mě klystýr byl ta nejpříjemnější věc z celého porodu, takový skvělý pocit po něm jsem už dlouho neměla. Takže já jenom doporučuji 😉

etnicka
2. okt 2008

🙂

michaelka
5. okt 2008

Tak ja som pocula od lekara ze je lepsi klystir ako Yal, pretoze vycisti vacsiu cast creva.

etnicka
5. okt 2008

Ono ti kazdy povie nieco ine 😉

janula2008
5. okt 2008

Etnicka: klystir je naprosto pohodička, já jsem ho brala před císařem úplně automaticky a ani mi to nebylo nepříjemný nebo tak něco, to mi teda víc vadila cévka v močáku, ale taky žádná hrůza i když jsem z toho měla docela strach.

etnicka
6. okt 2008

No hej, kazdy to berie trochu inak. Ja si radsej prinesiem ten yal 😉

zdenikm
4. nov 2008

Určitě si ho nech. Nejni to nic hroznýho a nebudeš se muset bát že s mimčem vyleze něco navíc 😀

katarinkad
5. nov 2008

Ahojte. Tak ja mam podobnu skusenost s klystirom ako aja 123. Pre mna bol klystir tiez velmi prijemny, ked mi ho sestricka dala, tak prisla velka ulava a velmi prijemny pocit, normalne som si vtedy oddychla od kontrakcii....potom sice nasledovalo behanie na WC a zvracanie ale to neva. 😵 Takze ja urcite klystir doporucujem

chasencha
5. nov 2008

aj ja ho doporucujem 🙂 bola aj sranda pri tom ked mi ho zavadzali,kukla som na tu banku s vodou a pytam sa len tak ze ci toto do mna vleju a sestricka ze hej 😀 skoro som odpadla ze kam sa to tam vopcha 🙂 ale potom to slo super rychlo ,ja som nemala este kontrkcie take silne

lucinka21
5. nov 2008

No baby, tak pre mna to bolo dost nepríjemné... prišli sme ráno, nemala som ani ranajky... no išla zo mna sama voda... nabudúce si kupim ten yal 😉

zuzanka07
5. nov 2008

U mna po klystyre zas velmi zosilneli kontrakcie. Este som isla do sprchy a potom hned rodit.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre