Dostali ste pred pôrodom klystír?

funilieta
28. jan 2008

ahojte maminy. Chcela by som sa opytat, ci kazda z vas dostala pred porodom klystir, lebo som pocula, ze hje to dobre pre babo, ale aj tak ho vraj nie vzdy podaju. Tak neviem. Nie je mi to jasne. A ked ste ho nahodou nedostali, tak ci nevznikali pri porode nejake neprijemnosti s tym spojene. Vdaka.

senja
15. okt 2009

Ahoj, ja jsem chtela klasicky porod bez porodnich planu a nechala jsem vse na personalu, protoze jsem mu verila (mozna je to naivni, ale mne se takova duvera vyplatila 😵 )
Klystyr jsem si nechala dat (obycejny vodovy), mne osobne to na bolesti nepridalo ani neulevilo, ale rikala jsem si, ze aspon se vyprazdnim, plna streva jsou podle mne zatez navic.
Jen bohuzel z mych strev asi nevylezlo vse, protoze pri tlaceni se nehoda prece jen stala 😕 Strasne jsem se stydela i pres tu bolest, ale myslim, ze kdybych si ten klystyr nenechala dat, stydela bych se jeste vic 😀

monunik
22. okt 2009

Ahoj já také rodila plna důvěry v PA a doktory a klystýr jsem chtěla.
No také to nevyšlo asi vše a tak i nehoda malinkátá byla 😖 , ale PA i manžel dělali jako, že nic se nestlo.
Styděla jsem se malinko, ale přístup byl super tak to bylo hned zapomenuto. 😎

demoisellem
18. dec 2010

Téma: YAL, nebo klasika? od MUDr. Koucký
„Principem klystýru, když už je nabízen, není ani tak očista od stolice, ale uvolnění malé pánve od stolice, čímž se pro plod získá další prostor v pánvi. Tím se podpoří vznik tzv. Fergussonova reflexu. Jedná se o stimulaci nervových zakončení, která vedou vzruch míchou do části mozku, hypotalamu, a zde se vydá pokyn pro výdej hormonu zprostředkovávajícího kontrakce – oxytocinu. Tento nervově-hormonální reflex se zvýrazní i po odtoku plodové vody (ať už začíná odtékat spontánně či je způsoben aktivní dirupcí vaku blan) a optimálně „funguje“ při setrvání ženy ve vzpřímené poloze během porodu. Klystýr, odtok plodové vody a vzpřímená poloha usnadní porod, to je všeobecně známo. Pokud žena nechce žádný zásah do přirozeného porodu, měli bychom to respektovat. Výše uvedené má jen ukázat mýtus kolem významu klystýru. YAL gel pracuje na podobném principu – gel se zavádí s cílem donutit vyprázdnit konečnou část střev, jen si ho žena zavádí sama. Klystýr představuje nálev konečníku teplou vodou, provádí ho porodní asistentka. Jak vidíte, o očistu od stolice tu nikde není zmínka a my porodníci s ní počítáme jako s normálním doprovodem porodu.“

lilla244
23. feb 2011

@mory 😀
som sa skoro pos/ala od smiechu,ked som si toto precitala

janicka.m
24. feb 2011

ahojte 😉 skusim byt strucna, co sa tyka mna - som vdacna za klystir 😀 chemia to nie je (teda v porovnani s tym, co sa do tela matky pcha pocas tehotenstva, napr. aj pocas glukozovych testov), babatku to tiez podla vsetkeho neublizi. skor to prispelo mojej pohode, ked som nemusela davat pozor, ked sa z toho vsetkeho po....kedze som od zaciatku tych "riadnych" kontrakcii radsej stala pri WC (alebo som sa aspon prechadzala okolo 😅 ), pre mna bol klystir vykupenim, ze uz si nemusim davat pozor na to, ci tlacim uvolnene alebo so stiahnutou ritkou... ak sa niekomu lepsie rodi tak, ze sa aspon trochu musi ovladat alebo kontrolovat, nech sa paci... iste su v porodnych boxoch zvyknuti na "nehody" a iste by na mna za par minut zabudli, ale pre mna to bola vacsia pohoda, hlavne, ked ma tam chodili obcumovat 18 hodin 🙄

janicka.m
24. feb 2011

ozaj, plodova voda mi odtiekla o asi 4tej rano, klystir som dostala asi az po osmej...

demoisellem
27. feb 2011

Dle studií klystýr nesouvisí s tím, jestli se nějaká "nehoda" stane, nebo ne. Doporučují ho jen v případech, kdy žena nebyla na velké více jak 24 hodin či je při kontrole evidentní, že brzy "něco bude". Rozhodně ho nedoporučují dělat rutinně. Ale nejvyztižnější je tam v jedné studii úplný závěr - že některým ženám to vyhovuje, takže z toho vyplývá, že ať se každá rozhodne, jak chce 🙂 . Ono obecně ve všechn těhle tématech - klystýr, holení apod. - nejde ani tak o to, jestli je to "medicínsky vhodné" (jakože podle věštiny studií není), ale aby měla žena možnost volby a nebylo to prováděno rutinně. Holt svoboda volby, o tom to všechno je 😉 Ty studie jsem přeložila a dala na svůj webík: www.smart-web.cz/porodnictvi takže pokud máte holky zájem, podívejte se 🙂 Samozřejmě jsou tam odkazy na zdroje, protože rýpalů je všude plno 😎

lilien23
12. mar 2011

ja som dostala, bolo to nepríjemné ale čakala som, že to bude omnoho horšie .... niekedy klystír nestihnú podať .... mne stihli, pôrod mi celý vyvolávali

jenie123
17. mar 2011

Ja som klystir chcela a nedostala, teda skor povedane, nestihli mi ho dat.. 🙂 Sice som prisla do nemocnice o 5 hodin skor, ale samotny porod prisiel tak velmi rychlo, ze sa to uz nestihlo.. Nastastie sa ziadna nehoda nestala.. 🙂

lucyka1
17. mar 2011

@jenie123 ahoj. ani mne ho nestihli dat. 🙂 to sme ale rychlo porodili... 😉

jenie123
17. mar 2011

@lucyka1 a ze prvorodicky.. 🙂 tak drzim palce, nech rychlo prebehne aj ten druhy.. 🙂

natalia777
17. mar 2011

ani ja som klystir nedostala lebo som rodila v UK a tam sa to vobec nedava, a nedoslo ani k ziadnej nehode, predtym ako mi praskla plodova voda ma trikrat poriadne prehnalo na wc myslim ze sa moje telo samo vycistilo 🙂

ale urcite to nie je ziadna hanba urcite su na to porodnici zvyknuti a neberu to vazne, ked sa nieco take prihodi, vy za to predsa nemozete...... a zabudnu za par minut

prezdivkos
17. mar 2011

Také mi klystýr nestihli dát... měli dost času a najednou byla malá na světě.. 😉

lucyka1
17. mar 2011

@jenie123 sice ten môj prvy nebol prechadzka ruzovou zahradou, mala som zuzenu panvu, nakoniec som porodila so zvonom, ale nebola to az taka katastrofa, prezili sme obaja 😉 ten druhy dufam ze bude lepsi 🙂 inak pozeram ze si z okresu skalica, ja robim v senici 🙂

jenie123
17. mar 2011

@lucyka1 mna najprv poslali na vzdycharen, ze to este na porod nevyzera a ze mam casu dost a mam si pospat.. a ked som tam za nimi o 2 hodinky prisla, ze to uz naozaj dost boli, tak uz my len praskli vodu a utekali sme na sal.. 🙂 Ale ten zvon nezavidim.. ☹ Ake je to Slovensko male.. 🙂

lucyka1
17. mar 2011

@jenie123 ja som vsetko stihla este doma, aj mi voda praskla, aj som sa osprchovala, aj oholila a potom obliekla a prisla sanitka, sestra mi pomahala dobalit tasku, lebo som rodila tyzden pred terminom tak som nestihala 😉 celkovo ten zvon nebol hrozny, maly bol v sekunde vonku, ale to obdobie pred pôrodom, tie kontrakcie a tak, ale epidural som tiez nestrihla... ozaj je to slovensko male. 😉

jenie123
17. mar 2011

@lucyka1 na tom sme boli dost podobne, ja som rodila len jeden den pred terminom, ale aj tak som sa dobalovala na poslednu chvilu 🙂 Brusko mi narastlo snad az posledny mesiac, nestihla som si ho uzit a ratala som, ze budem prenasat.. 🙂 Aj ja som vsetko stihla doma, len ta voda mi nepraskla.. Ale na klystir som sa tesila, no co uz, nevyslo.. Snad nabuduce.. 🙂

lucyka1
17. mar 2011

@jenie123 aj planujes uz druhe? 🙂 ked nabuduce....

jenie123
17. mar 2011

@lucyka1 tak este nie, ale nebranila by som sa.. 🙂 Ja som uz bola pripravena na druhe, ked mi presli bolesti zo zasivania.. 🙂

lucyka1
17. mar 2011

@jenie123 no to sa mna opytal tiez manzel po pôrode ci chcem este druhe... no keby som ho neplanovala tak by som povedala ze uz nikdy viac... 🙂

mirkaapj
14. okt 2011

Baby ako tak čítam tak skoro každá si klystír chvalite🙂ja sa nanho normalne zacinam tešiť🙂)lebo asi to nieje zle, take vyčistenie čriev.ja sa skor bojim toho, že mi to nezaberie.lebo ja mam asi od začiatku tehotenstva take zápchy, že už si niekedy myslím, že je po mne:(a k tomu sa pridali ešte aj hemeroidy:(mam cca 2 týždne do pôrodu a začinam mat obavy ako to bude cele:(

centik
14. okt 2011

ja som mala pri oboch a ja by som to bez toho ani nechcela 🙂 Mirkaa urcite ti zaberie toho sa neboj 😀

lumimi
14. okt 2011

rodila som vružinove,a klystír som nemala, celý víkend ma strasne prehánalo, a v nemocke mi dali len čípky a tiež bolo dobre.

lucka127
18. okt 2011

No ja pri prvom ano a pri druhom sme nestihli 😀 prisla som na 8 prstov a manzela nahanali po chodbe aby stihol 😀 😀 dufam ze aj teraz s amu vyhnem, je to prirodzenejsie apre mna menej stresujuce, dost ma zena co na porodnej sale 😉

marketa97
18. okt 2011

Já klystýr dostala hned po příjezdu do porodnice, po prvním vyšetření. Nějak jsem se mu nebránila a musím říct, že to bude znít asi divně, ale když mi tam sestra "hvízdla" tu hadici a spustila to, tak se mi paradoxně chtělo strašně smát, dodneška nevím proč ale je to tak. Navíc to bylo úplně v pohodě, spíš divný pocit než nepříjemný. Horší pak bylo, že jsem šla na záchod, který je umístěn v rámci vyšetřovny a i když za zdí, tak slyšíte co si vypráví doktor s asistentkou, tím pádem oni slyší i vás. No to bylo něco pro mě. Takovou dobu jsem na tom záchodě byla a nic... a pak to přišlo a já myslela, že jim to tam po...ru všechno 🙂 a navíc jak se člověk snaží kontrolovat ty zvuky... 😝 no síla. Příště jdu do něj znovu 🙂

mirip
18. okt 2011

áno pri oboch

monika15
19. okt 2011

a to je na co dobre?
tu sa to nerobi

katka3012
19. okt 2011

Ja si myslim,ze v kazdej nemocnici,to riesia aj tak po svojom.Ja som ho vobec nedostala,a vsetko dopadlo v pohode 😉

ivanka85
19. okt 2011

nedostala

cukor
19. okt 2011

mala som plánovanú sekciu a klystír som nedostala..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre