Dostali ste pred pôrodom klystír?

funilieta
28. jan 2008

ahojte maminy. Chcela by som sa opytat, ci kazda z vas dostala pred porodom klystir, lebo som pocula, ze hje to dobre pre babo, ale aj tak ho vraj nie vzdy podaju. Tak neviem. Nie je mi to jasne. A ked ste ho nahodou nedostali, tak ci nevznikali pri porode nejake neprijemnosti s tym spojene. Vdaka.

betelgeuzz
7. dec 2008

Dadkabb, včera v 8,10 jsem sem kopírovala část z příručky světové zdravotnické organizace o klystýru. Tam se dočteš, že žádná infekce není prokázaná, škoda, že se tenhle blud stále mezi lidmi drží. Proč by ho dávali? No protože je to pro doktory pohodlné. Stejně, jako třeba porod na zádech.

larakroft
7. dec 2008

dadkabb: navíc, s tím přenosem infekce...mně klystýr nikdo nenabízel, a světe div se, ani na mě žádnou desinfekci nelili...a přes to všechno mám normální zdravé dítě, které ne ničím neifikovalo 😨
Že by zázrak??? Že by ty norské PA byly sto let za opicemi, když o klystýru a desinfekci asi nic netuší???
Je to jak píše betelgeuzz, prostě jsou porodníci u nás tak naučení, zvyklí, prostě klystýr je před porodem nezbytný, protože se to tak učili, ležení na zádech je důležité, protože nám tam pak dobře vidí, dobře stříhá, dobře šije...to, že miminu se snižuje šance správně dorotovat, že leží mámě na duté žíle, takže se oběma brzy začne nedostávat kyslíku...takže "jé, maminko, klesly nám ozvy, rychle tlačte", skočí ti na břicho, střihnou, lup, mimčo je venku, "to jsme borci, bez nás byste neporodila..." Fakt dobrý 😠

prvapomoc
7. dec 2008

larakroft.dlho robím v zdravotníctve a takéto výroky lekárov už davno niesu aktualne.trošku to prehánaš a robíš cirkus s veci ktorá vôbec nieje podstatná.v dnešnej dobe sa pôrodník snaží výjsť klientke čo najviac v ustrety,možno niekde su nechapaví a netolerantní lekari ale je ich minimum.nikomu klystít nenutia a čo sa polohy týka aj v dnešnej dobe sa v mnohých porodniciach da zvoliť ina poloha.takže nehádž všetkých do jedneho vreca lebo nežijeme v 80 rokoch ked žena pri porode nemohla ani ceknuťstrašíš.zbytočne robíš s porodu strašiaka.

larakroft
7. dec 2008

Já nikoho nestraším, jen se snažím ženám ukázat, že by se měly o to, co se s nimi bude/nebude v porodnici dít už předem. Neříkám, že jsou takoví všichni doktoři, ale stále se najdou. A když na takového narazí maminka, která je masírovaná výroky, které se na každé stránce tohohle tématu objevují několikrát (holky, je to přece jen chvilka, to se kvůli miminku dá vydržet, přece se nechcete po... na sále), tak ta prostě sklapne, nechá si klystýr dát a vůbec o tom nepřemýšlí, ačkoli se jí to "košer" nezdá.
Neříkám, že někdo někomu klystýt nutí, ale je rozdíl říct "přejete si klystýr, má ty a ty nevýhody a ty a ty výhody" (já teda osobně o žádných výhodách nevím), nebo "teď přijde na řadu klystýr" s tím, že ta dotyčná může odmítnout...copak může, když to ani neví????
A strašáka z porodu? Tak to je fakt směšný, pro mě byl porod fakt nejhezčí věc na světě a klidně bych rodila každej rok. Proč bych jím měla někoho strašit????

blesq
7. dec 2008

Toto nieje tema na rozumnu debatu. tu sa stretaju protipoly a by ma zaujimalo naco sa o tom bavite. Ved ked to dakto odmieta tak nech to odmietne a ak to dakto chcve nech si to dava aj kazde dve hodiny.

prvapomoc
7. dec 2008

z praxe viem že nieje každy taky pohodak ako ty.nie nadarmo je tu aj tema panický strach z porodu.proste niektorý ludia sa boja už len myšlienky na bolesť.ale to je jedno,ty bojuješ za svoje a ja ti to neberem 😉

petruci6
7. dec 2008

konecne rozumny prispevok 🙂

larakroft
7. dec 2008

Nebojuju za svoje, to budu bojovat, až (jestli) budu rodit v české porodnici. Bojuju za to, aby ženský nechodily k porodu jako ovce, ale aby si uvědomily, že 90% záleží na nich, jaký budou mít porod (tím samozřejmě myslím ty věci okolo, to jestli a jak to bolí, nebolí, postupuje atp. se asi tak moc vlastní připraveností ovlivnit nedá. Proč je potom tolik holek zklamaných?

prvapomoc
7. dec 2008

larakroft,
myslím si že je troška prehnaný vyrok že chodíme k porodu ako ovece 😀 to snad tak ked sme sa narodili my.dnes je to uplne inak.ak niekto chce rodiť podla svojho,napíše si porodný plan,rozpošle ho porodniciam a ide rodiť tam kde jej vyjdu v ustrety.ostatné idu rodiť bez porodneho planu ale to neznamená že sa nemôžu dohodnuť čo im vyhovuje a čo nie.aj tak si myslím že ak nieje pesonal v pohode a nesparva sa taktne a nevie urobiť dobru atmosferu,je jedno či ťa oholia,daju ti klystir alebo nie, aj tak budeš mať pokazený celý zažitok z porodu.

a ešte moj nazor je že aj lekar a sestra su len ludia a nech su zvyknutí na čokolvek,nemusia za každu cenu prichádzať do styku so stolicou.je to nepríjemné podla mna aj pre rodičku aj pre lekára.takže je to troška aj o ohladuplnosti ale samozrejme tým nechcem nikoho uraziť ani nikomu neberem jeho nazor.

a posledna vec,ja som zdravotník.rodila som s klystírom,nastrihom a oxytocínom a počuvala som pokyny docenta.a necítila som sa ako ovaca ani iný dobytok.verila som mu a ja verím že by neurobil nič zbytočne a plne som sa odovzadala do jeho ruk.zaleží ozaj od typu človeka,niekto rad zverí celu situaciu do ruk odborníka a nevadí mu že su vykonané aj ukony ktoré niesu nevyhnutné,pre niekoho je doležite aby bolo všetko ok,za každu cenu.niekto zas naopak chce všetko podla seba a aj to dosiahne.na tom nieje nič zlé.každý sme iný ale to je predsa normálne.

petruci6
7. dec 2008

laracrfot preco vobec kritizujes nieco co si ani neskusila? pokial viem,tak na SR si este nerodila ani raz,tak ako mozes vediet aky su tu lekari a sestricky???

ked budes mat vlastnu skusenost z niektorej z nasich nemocnic,daj vediet, to bude ina rec 😉

petruci6
7. dec 2008

a to,ze si mna a ostatne klasifikovala za ovce hovori za vsetko 😒

prepac,ale to uraza

betelgeuzz
7. dec 2008

Proč to bereta tak osobně? Někdy mám pocit, že některé ženy absolvovaly klystýr a budou ho bránit, jen aby nemusely uznat, že absolvovaly zbytečný zákrok.

Jenže výzkumy hovoří jasně. Klystýr nemá své opodstatnění ani co se hygieny týče. Je zbytečné neustále opakovat, přece se na sále nepo..., když ze studií vyplývá, že po klystýru z vás poteče hnusná voda.

bershka
7. dec 2008

ja sa osobne na klystir teším.... no a čo. aspoň sa konečne vyprázdnim raz za rok.... 😀 😀

dadkabb
7. dec 2008

ja som vyjadrila svoj nazor a nikomu ten jeho neberiem!A myslim si ze nikto nema pravo niekoho presviecat...mozno to nikomu nepomoze ale ani neuskodi.Tak nech sa kazda rozhodne sama.Ja mam vlastny nazor, a o to tu vlastne ide,ci nie???Vyjadrit sa k teme a nie presviedcat o svojom nazore.A uz duplom nie niekoho urazat, ja by som si to nikdy nedovolila...to uz aby sa clovek bal zapojit do nejakej temy ci nebude mat iny nazor.

dadkabb
7. dec 2008

bershka 😀 vraj je to zdrave raz za cas si dat ocistnu sprchu 😉

bershka
7. dec 2008

dadka. no ja som bola nútená si takúto črevnú sprchu robievať doma, keď som na wc nemohla ísť aj týždeň. akonáhle som otehu, tak sa to zlepšilo. preto podľa mňa klystír nie je žiadna pohroma, treba to brať tak, že ti poriadne prefúknu črevá, 😀

daisy33
7. dec 2008

ja som sa obavala klistyru, ale rodila som v ruzinove v ba a tam davaju cipky. ale nakoniec som tam bola dva dni, lebo som prisla s tym, ze krvacam a idem rodit, dali mi cipok, ale kontrakcie presli, nakoniec sa vratili az na druhy den, vtedy som bola ale rano na velkej tak mi uz cipok nedavali.

betelgeuzz
7. dec 2008

Dadkabb, je rozdíl mezi vlastním názorem a vydáváním vlastního názoru za obecnou pravdu. Třeba ty sama jsi ve svém příspěvku tvrdila, že se na miminko může přenýst infekce. Ale to není pravda, proto se tu snažíme tyhle bludy vyvracet. Pokud si někdo chce nechat dát klystýr, protože se mu po něm uleví, jako třeba Bershka, je to jeho věc. Ale pokud jde někdo do klystýru nerad, jen pod tlakem různých nepravd, je to špatně.

dadkabb
7. dec 2008

tak,tak, suhlasim ... 🙂

bershka
7. dec 2008

daisy: ten čípok mi pripomenul vtipnú historku, čo mal môj manžel. išiel na operáciu a išli operovať myslím troch naraz. dali im čípky a samozrejme jeden záchod voľný. tak si vieš predstaviť, ako vyhadzoval z wc jednu staršiu pani. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

prvapomoc
7. dec 2008

no to mi už príde trocha fanaticke,ale proti gustu....
ja som rodila 2x s klystírom a ani raz zo mna netiekla na stole hnusna voda.a neda mi nepovedať to tak ako to cítim.ja sa radšej vyprazdnim do WC ako na vlastné dieťa 😉

bershka
7. dec 2008

no ja neviem baby, a je vôbec klystír voliteľná voľba? ja si osobne nemyslím. podľa mňa to robia automaticky

dadkabb
7. dec 2008

betelgeuzz precitaj si moj prispevok este raz....alebo to skopcim : "vraj sa moze zo stolice preniest na babo infekcia.tak som to pocula, ci je to pravda neviem"....to hovori za vsetko. a uz tu bolo povedane ze kazda sa moze rozhodnut,nikoho nepriviazu a nestrcia mu tam tu hadicku nasilu.Takze o tom to je, povedat nazor, nie presviedcat 🙂

betelgeuzz
7. dec 2008

Proč by ses měla vyprázdnit na vlastní dítě? Moc nechápu. Taky sis přečetla pár bludů, že?

bershka
7. dec 2008

betelguezz: ja nechcem klystír len pre úľavu, ale kopec báb sa toho obáva viac ako bolesti. ja to tu chcem len nadlahčiť, veď o nič nejde...

prvapomoc
7. dec 2008

bershka ak to odmietneš,vo väščine porodníc sa ti prisposobia 😉 možeš si zvoliť napríklad namiesto klystíru Yal,to je troška šetrnejšie.všetko je o komunikácii. 😉

bershka
7. dec 2008

ja si myslím, že najdôležitejšie je, aby všetko prebehlo hladko. či už stihnú dať klystír, alebo nie, to je druhoradé

prvapomoc
7. dec 2008

betelgeuz ja som zdravotník a bola som pri mnohých porodoch v ramci praxe. 😉 a to som nemyslela uplne doslovne 😉

betelgeuzz
7. dec 2008

Dadkabb, hned nad tvým příspěvkem si berska myslí, že je to automatický, ne dobrovolný. Proto tady píšem, že je to možnost volby. Aby si to někdo nemyslel.
Jasně, nikoho násilím, nepřívážou, jenom ti s úsměvem řeknou, že je to pro dobro miminka. Ale výhody a nevýhody ne, a jaké je tvé rozhodnutí.

betelgeuzz
7. dec 2008

Prvapomoc, takže podle tebe, každá žena, která nemá klystýr pokaká mimimko? A když klystýr má, tak je to zárukou čistoty?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre