Dostali ste pred pôrodom klystír?

funilieta
28. jan 2008

ahojte maminy. Chcela by som sa opytat, ci kazda z vas dostala pred porodom klystir, lebo som pocula, ze hje to dobre pre babo, ale aj tak ho vraj nie vzdy podaju. Tak neviem. Nie je mi to jasne. A ked ste ho nahodou nedostali, tak ci nevznikali pri porode nejake neprijemnosti s tym spojene. Vdaka.

mirka8429
20. feb 2008

danuska24 ano je to tak..aj jedna moja kamoska co lezala somnou v nemocnici mala ten yal a velmi si ho chvalila...danuska a povedala si sestricke ze si si to dala doma...nechcela ti aj tak dat klystir?

danuska24
20. feb 2008

ja som si ho dala v nemocnici. mi vravela ze mi ide dat klystir, tak som jej povedala ze mam yal. a ona ze dobre, ze si ho mam dat a ze ma rada takto pripravene mamicky.
inac ja som si ho uzila 2x. v stvrtok ked ma prijali-klystir, vyvolavacka-ktora nezabrala a potom v utorok, no a makoniec som rodila na cisarsky..

mirka8429
20. feb 2008

danuska24 no ta moja kamoska poprosila sestricku nech jej to da..tak najprv nebola velmi nadsena ale potom si to nevedela vynachvalit🙂 myslim ze aj ja zvolim toto aj ked ze vraj klystir je fajn....

majulcek
21. feb 2008

mirka ved telefony existuju skus mu zavolat a ked mu to bude podozrive urcite ti povie aby si dosla a on ta pozrie...

prin
21. feb 2008

Jestli můžu něco říct, tak klistýr je lepší než yal! Nám říkali na kurzu ( a tvrdí to i maminy) že se Yal přestává dávat, protože se nevyprázdníte úplně! Kdežto klystírem jo a navíc jak je teplý, tak to pomáhá roztahovat a uvolňovat dělohu! Já 100 pro klystír!! 🙂

mirka8429
21. feb 2008

prin no u nas to asi este nedoslo do toho stadia lebo yal si da predpisat len niekto kto o nom vie...u vas sa daval namiesto klystiru?..lebo ja sa fakt neviem rozhodnut...strach mam z toho mnozstva vody 2,5 litra hehe

atelektaza
21. feb 2008

ahojky.
urychlení porodu tím, že se vyprázdníte funguje na tom principu, že se začnou střeva hejbat, v pánci není moc místa, takže se to hejbání přenáší na dělohu a může ji to vyburcovat k tomu, aby začaly kotrakce a tudíž i porod. Samozřejmě "cokoli v pánvi navíc" překáží...což platí i o náplni střeva... a mimo to, při tlačení jde čast všechno ven (horem, spodem)... takže před dobou klystýru se nezřídka stávalo, že mimi přišlo na svět symbolicky tak, že spadlo hlavou rovnou do... 😒 Podle alternativní literatury ale vyprázdnění zvládne maminky většinou sama. Zácpa (nebo probelm s vyprázdněním)vychází taky často z nemocničního prostředí, ze stresu...

prin
22. feb 2008

mirka8429: hm,místo klystíru! Ale teď už s tím maminky ani podle mojí doktorky, ani podle té lektorky nechodí, právě proto, že se nevyprázdníš úplně a tím pádem to postrádá smysl!
atelektaza:tady ale nejde o urychlení porodu, klystír se přeci dává v porodnici a to tam obvykle jedeš už s kontrakcema, tudíž porod už začal! Jde o to,jak jsem už psala, že porod je lehčí, protože se pánev uvolňuje tím teplem a mimi de líp ven! 🙂 Takže tak

mischelle
22. feb 2008

Ja ked som mala pre porodom, tak som stale riesila, ze:"Boze, klystir!"...no, a potom, som nechapala, preco sa tomu venuje tolka pozornost...pri tych bolestiach a ostatnych veciach okolo toho, som ledva zaevidovala, ze mi robili klystir...a aj tak...od strachu, som mala predtym taku hnacku, ze ked mi robili klystir, uz zo mna vysla len ta voda, co mi ju tam naliali....a nic viac...no a nakoniec som rodila cisarskym 😀

kathus
22. feb 2008

pro me byla nejhorsi predstava klystiru ta kdyz me bylo receno jak dlouho to mam vydrzet pri tech bolestech sem nevedela jestli mam rozdychavat nebo drzet pulky .. pri pomysleni 10 - 15 minut me polivalo horko :D ... sem snad vydrzela jen 5 ... ale neni to zadna hruza a clovek se nema zaco stydet .. 😉

atelektaza
22. feb 2008

to prin: s možnou výpomocí porodu zezačátku - to byla reakce na jednu otázku dál v diskuzi... tak jen poznámka, jakým způsobem to muže fungovat. Když budu detajlista...kontrakce nemuís znamenat porod 😉 . Podle klasických učebnic porodnictví není hlavní podíl tepla, ale vyprázdnění "prostoru" pro mimi. Podle knih sepsaných porodními asistentkami přičítaj dobrý podíl klizmatu hlavně podpoření kontrakcí z počátku, že se to fakt rozjede.. A pak si ma vybrat 😀

mirka8429
22. feb 2008

kathus no to hej ale nieje to take neprijemne ked do criev ide take mnozstvo vody?

j.palicka
10. mar 2008

Ahojte kočky,
čítala som Vaše príspevky, lebo ma zaujímal práve roztok YAL. Priznám sa, že ja som ešte nerodila a ani nečakám žiadne "bejby", ale klistír si robím doma pravidelne kvôli prečisteniu čriev (1 l prevarenej vody + 1 ČL soli + 1ČL sódy bikarbóny) a to nemám ani žiadne problémy s pravidelným vyprázdňovaním. 😀
Je to zdravé pre organizmus a veľmi príjemné. Všetky tie fámy okolo klystíru sú nepravdivé !!!
Prvýkrát som si robila klystír podľa odporučenia 4-krát za mesiac /každú nedeľu pred večer/ - PRAVIDELNE a dobrovoľne!!! Teraz už len raz začas. 😅
Odporúčam to aj Vám, nemusíte sa toho vôbec báť!!! 😎
Prajem len príjemné zážitky. Jaja

toni78
10. mar 2008

ahoj holky-co je vlastně ten Yal??

svetluska.l
10. mar 2008

Holky tak to ja mam akorat strach,ze mi klystyr nestihnou dat🙂
Toni:Yal je gel,ktery si "nastriknes" bud sama nebo porodni asistentka do konecniku a vyvola ti vyprazdneni...neco jako cipek,ale v tekutem stavu🙂Ale klystyr je rychlejsi a ucinejsi...snad ho stihnu,hrozne nerada bych se na sale po....:((

vavka33
10. mar 2008

Svetlus,mne ho pri prvom porode nedali vobec-trval 30hod.a pri druhom mi ho dali v pondelok a rodila som vo stvrtok. 😀
A s toho Po......si nic nerob,je to normalne,su na to zvyknuti.aj ked je to neprijemny pocit,ja som sa za to hambila,ale vraj si to nemam vobec vsimat,uz som rodila 😉

svetluska.l
10. mar 2008

vavka kdyz to je u me krize..ja sem na tohle hrozna,ja si nedojdu na wc ani pred manzelem,zamykam se i doma,pri predstave,ze s etam po,tak uz netlacim a nevim jak bude porod probihat dal:(

toni78
10. mar 2008

svetluska-díky a z klystyru strach mít nemuss,nejhorsi je jen ta fáze kdy musis v sobě na chvili udrzet vodu(to ti bublá celé břicho) 😀

svetluska.l
10. mar 2008

Toni ja nemam strach z klystyru,ja mam strach,ze ho nestihnu🙂

ssissi
10. mar 2008

svetluska, doktor ti povie ze mas tlacit a nebude pritom cakat ze vytlacis iba babo, co vyleze vyleze, nerob si zbytocny stres. Mne doktor sam povedal "taaaak a tlacit ako na kakanie". mala som klistir, ale v tej chvili som neriesila co okrem babatka mozno vylezie. Budes mat taku obrovsku potrebu tlacit, ze ti to bude jedno. A manzela mozes predsa poziadat aby sa TAM nedival. Neboj, drzim palce. A osobne si myslim, ze porod, pri ktorom uz nestihnu dat klistir, je podla mna super, kratky porod.

anaja36
11. mar 2008

klystir je najúžasnejšia vec na celom pôrode 😀

vavka33
11. mar 2008

Svetluska,ked sa ti to nahodou stane pri tlaceni,tak o tom nebudes vediet,oni ti to nepovedia a ty to nebudes citit.tak sa s tym naozaj netrap.Urcite sa to stava vacsine zien,a ani o tom nevedia. 😉

smiling
11. mar 2008

ahoojky..já jsem klystir neměla ani jednou a rodila jsem třikrát 😀 ,ale je fakt že pokaždé jsem tam byla delší dobu tak to asi nepovažovali za nutný..

kisorka
11. mar 2008

j.palicka pridavam sa, klystir je super vec na precistenie organizmu. v ramci jarnej detoxikacie ho odporucam urobit si aj doma. je to vsetko len vec zvyku. vsetci sa umyvame, vonavkujeme, ceseme ,ale mame hnus "vyumyvat" sa aj zvnutra./kde to vela krat doslova hnije - hlavne ked sa je maso/ vela ludi si uz takto vyliecilo aj vazne choroby.

svetluska.l
12. mar 2008

Asi mate pravdu holky,ze v tu chvili to snad ani nebudu vedet🙂No a manzel mi na to rek,ze pocita s tim,ze se tam pos..u a pobl..u🙂)

kisska
12. mar 2008

svetluska - s tym si vazne nerob starosti. Ja som mala nachystany Yal, ale kym ho manzel priniesol (isla som na sup-sup cisarak), tak som dostala mydlovu vodu, z ktorej som mala dovtedy hrozu. Ale nakoniec som rada, lebo ked som si uvedomila, ze s Yalom to trva cca 30 min, kym zaucinkuje a tu som sa so sestrickou natahovala, ci naozaj musim vydrzat 5 minut, aby to malo spravny ucinok. Neviem si predstavit tu burku v bruchu pol hodiny a takto to bolo rychlo, cisto a super... Aplikacia bola uuuplne v pohode, sestricka bola poklad... Vdaka za mydlovu vodu 😀

zajo510
12. mar 2008

no myslím, že je to hygienickejšie. aj sestričke je lepšie radšej dať pacintke klystír ako to po nej pratať na sále pred pôrodom - resp. ostať od toho na sále zababraná...okrem nej samozrejme pacientka, lekárka aj dieťa. ja som sa začala smiať, ked mi sestrička strčila hadičku do zadku. a ked som zacítila tú teplú vodu v črevách ako tam prúdi...., tak to som sa ozaj nemohla zdržať smiechu. mne to prišlo vtipné...nie je to nepríjemné a už vôbec nie pre sestričku, myslím že to berie ako náplň svojej práce a je s tým aj zmierená. vidí takto niekoľko "pozadí" denne, takže nemajte z toho žiadne predsudky.

petrulla
13. mar 2008

Neda mi nepridat sa. Pre mna klystir isto iste nebol najprijemnejsim zazitkom. Bol to des, v tom zmyse, ze mat mnozstvo vody v crevach - udrzat ich tam a tak ..... no nebolo to najprijemnejsie. Ale zase nebolo to nic co by sa nedalo vydrzat. A ked si predstavim, co by zo mna vyslo pri tlaceni bez toho klystiru .....
A Svetluska, pri tlaceni budes mat take tlaky, ze naozaj nebudes citit ak z teba nieco pojde. A manzel nic neuvidi pokial sa teda nebude pozerat priamo do centra diania 🙂

martina21
13. mar 2008

ahojte, tak ja sa tiez pridam, mam dva tyzdne po porode a poviem ze klystír s celeho porodu bol nic, vobec nic som pri tom necitila (okrem kontrakcie) max. trosku teplo ale ziadne bolesti criev alebo neprijemny pocit z ich naplnenia, jedine mi vadila ta hrozne tvrda postel na ktorej som pri tom lezala, cela aplikacia trvala chvilku, vydrzala som asi 5 min a potom 2 x na WC a bolo to, ziadne krce ani nic podobne a bola som rada lebo ked prisli fakt tie huste kontrakcie s tlakmi na konecnik no neviem neviem keby nebol klystir 😅 porodu zdar 😀

prunti
13. mar 2008

ahojte, tak ja som sice rodila takmer pred pol rokom, no klystir som nedostala...nebol cas 🙂 bol to moj prvy porod, ale bol taky rychly, ze sa nestihalo a najma uz doma pocas bolesti ma prehanalo ako des 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre