Dostali ste pred pôrodom klystír?

funilieta
28. jan 2008

ahojte maminy. Chcela by som sa opytat, ci kazda z vas dostala pred porodom klystir, lebo som pocula, ze hje to dobre pre babo, ale aj tak ho vraj nie vzdy podaju. Tak neviem. Nie je mi to jasne. A ked ste ho nahodou nedostali, tak ci nevznikali pri porode nejake neprijemnosti s tym spojene. Vdaka.

larakroft
15. feb 2009

Já se nesměju nikomu, ani nikomu "jeho" klystýr neberu. Ale přirozený není. Pro mnohé ženy možná samozřejmý, proti tomu nic. Jediné, zač tady bojuju, aby ty ženy, kterým představa klystýru není příjemná, ho nepodstupovaly jen proto, "že se to tak dělá", "že to k porodu patří", "že zdravotníci vědí, co dělají"....a tp.
Navíc většinou se právě z těchto rekrutují ty pseudozastánkyně "holky, nic to není, co byste neudělaly pro miminko...."

zuzana581
15. feb 2009

A sú vlastne dnes ešte zariadenia, kde ti urobia klystýr aj proti svojej vôli. Ja som zástanca klystýru, ale ak by som nebola, tak by som sa snažila si vydupať aby mi ho nerobili. Taktiež si vela žien už dnes robí plán pôrodu, ako chcú rodiť, s kým chcú rodiť, či s nástrihom alebo bez, s klystýrom alebo bez. V tom súhlasím, že by si ženy nemali nechať nič diktovať ak sú o niečom presvedčené.

dsnadja
15. feb 2009

ja teda neviem podla mna nie je klystir žiadna zabava že by sme si ho permanentne robili aj doma ale ked treba tak treba neumiera sa na to...ja teda radšej klystir ako sa pototo na stole.....ja sa hambim čo sa tyka stolice ...aj pred mangelom,všetko mu ukažem a aj on mne okolo našho zdravia a chorob lebo ani ja ani on už nepoutekame za mamou ale stolica je niečo ine, a tiež to neboli a je pravda že sa po nom užasne ulavi.jasne že ked sa stane nehoda tak sa predsa neobesime trošku trapne ale no čo už ale ked sa da vybrať tak radšej klysrir.a nie každy ma taky maly bobek lebo niekoho aj prehana no tak zase v tom je teda paradny rozdiel čo teda z nas vyjde či bobek a tornado. 😝 xi xi takže ja som to tornado pustila bez obecenstva radšej....

larakroft
15. feb 2009

dsnadja: Jak píšu výš. Pokud je to tvoje toužebné přání, klidně si klystýr dej, já jen že stoprocentní zárukou čistého porodu však není, schválně nakoukni do "mojí" ankety. Bohužel se jí zúčastnilo zatím málo respondentek, abych to mohla číselně vyhodnotit a bylo to aspoň trochu objektivní.

dsnadja
15. feb 2009

larakroft:nebolo to moje tužobne prianie ale bala som sa nehody iked mas pravdu že nehody sa stavaju tak či onak.....ale nebolo to až take hrozne ako som si to predstavovala takže v poho....

sarka_k
15. feb 2009

Ahoj,
mě klystýr při porodu moc pomohl a jsem ráda, že mi klyzma udělali. Perfektně mi to rozjelo porod a nic tak strašně nepříjemného to nebylo. 😉

magisa
15. feb 2009

ahoj holky, a nevite nahodou jak je to s klystyrem v Anglii???Ja jsem totiz slysela, ze ho tady nedelaji, ani holeni ani nastrihavani, tak to jsem zvedava, jak to tady zvladnu 😅

larakroft
15. feb 2009

Magisa, na západ a sever od našich hranic se tyto praktiky rutinně neprovádějí (nemají opodstatnění). Zvládneš to úplně stejně jako milióny žen v Anglii, Irsku, HOlandsku, Dánsku, Norsku, Švédsku i jinde 😉
S velkou pravděpodobností se vyprázdníš sama v první DP. No a pak normálně porodíš. 😉

magisa
15. feb 2009

larakroft: tak nejsem v tom sama 😅

mirjanka
16. feb 2009

Holky ve Vrchlabí klystýr nedávají...všechny tři porody jsem měla bez klystýru a bez nehody...viděla bych ji, rodila jsem třikrát do vany... při posledním porodu PA lovila něco sítkem z vody...manžel říkal, že to byl krvavý hlen...takže mám pocit, že klystýr je zbytečné trápení... ale jestli na někoho působí jako placebo...tak mu nejspíš psychicky pomůže 😉

rose86
17. aug 2009

YAL- mozete mi niekto napisat ci je na recept?? a kolko asi stoji?

rose86
17. aug 2009

samozrejme na slovensku 😀

lenoc
17. aug 2009

rose, mne ho predpisoval lekár (mimochodom Havránek), normálne stojí 8,50 eur, na recept to bolo za 4.

blesura
17. sep 2009

mam na predaj nepouzity klystyr YAL s exp. do jan 2010, kto by mal zaujem IP

lisanda
17. sep 2009

Ahoj chtěla bych přispět kapkou do mlýna. Milé zastánkyně přirozených porodů 😉 konec vaší diskuze mi přijde trošku jednostraný -klizma je nepřirozené, nepříjemné , proti přírodě atd. Možná tohle všechno je - porod bez nehody to nazajistí, ale urychlí . U mě otevření ze 4 na 7 během půl hodiny - díky za něj, nepříjemné to zas tak nebylo a hlavně se porodní asistentka zeptala - nic nevnucovala. Díky němu se naše beruška přidusila jen trošku- delším porodem by to dopadlo jinak- omotaný pupečník 2x kolem krku. Sekce, Vax, nástřih jsou taky proti přírodě, ale když zachrání život dítka tak co? 😒 Někdy je i nástřih lepší než delší vypuzovací doba porodní - asfyxie dítka?atd. Jo abych to dokončila - nástřih jsem neměla - nestihl se - rupla jsem vevnitř - fakt chuťovka. S nástřihem bych určo dopadla líp 😒 Ale hlavně že je dítko OK. 😉

julia30
17. sep 2009

lisanda plne s tebou suhlasim, vsetko zalezi od porodnice a jej personalu, nie som uplne za vsetko hned a rychlo ale klystyr (yal gel) mam pripraveny keby cosi si ho fuknem aj sama uz len pre urychlenie porodu a konfortnosti po porode aby som nemusela hned ubolena a pravdepodobne pozasivana utekat na velku a tlacit tam 🙂

ja neodsudzujem ani nezavrhujem prirodzene porody ale presne ako lisanda povedala babatko je na tom mozno horsie pri porode ako my takze treba mysliet na to aby sme to babatku co najviac ulahcili a zjednodusili pristup na svet. A nie len na seba pozerat.

betelgeuzz
17. sep 2009

Lisando, ale tady nikdo nebyl proti klystýru, pokud si ho přeješ. Je to tvoje volba. Ale pokud ho někdo nechce, neměl by být brán jako nutnost a povinnost. Mmch klystýr porod neurychluje, to by musel být až druhý klystýr, který se opravdu dostane až dále do střev. První je jenom na vyprázdnění. Pokud si rupla vevnitř, tak nástřih by ti nepomohl, nastřihuje se pouze hráz. Jinak s omotaným pupečníkem se rodí asi 30 % dětí, nejde o žádnou komplikaci. Ano, jsou komplikace, u kterých je vnější zásah potřebný, ale kvůli tomu nebudem preventivně nastřihávat každou, ne?

blueberry
18. sep 2009

No, já jsem teda klystýr měla a musím říct, že to bylo fajn a kdyby byla ta možnost, chodila bych an něj klidně každého půlroku 🙂

shaula
18. sep 2009

Betelgeuzz - klystýr je sice primárně na vyprázdnění, ale zároveň prohřívá porodní cesty, čímž porod usnadňuje a urychluje, aspoň tak nám to vysvětlovaly PA na předporodním kurzu. A omotaný pupečník že není komplikace? 😕

verled
18. sep 2009

......nic proti všem těm vašim zásadám, ale mě to přijde jako výmysl, máte snad na mysli že si to ty doktoři a porodnice vymýšlej protože se nudí????o nástřihu nemluvim, u mojí tety to nestihli a měla natrhlou i nohu, nepřeju nikomu........a preventivně se to nedělá, někdo nástřih nezažije......a co se týče klystýru...Tobě přijde přijatelnější a lepší že se miminko narodí mezi močí a stolicí??to že se to tak dřív dělalo neznamená že to tak musí být pořád....od toho tu ta medicína je aby se postupovalo dál......souhlasim s tim aby to byla povinnost.....pane bože.....trochu důstojnosti pro nás i doktory ne??omlouvám se za upřímnost, ale to je můj názor....

shaula
18. sep 2009

verled - povinnost? Tak to zas řádně přeháníš, i když v zásadě souhlasím - radši klystýr než "nehoda" - i když já klystýr neměla, neodmítla jsem ho, ale asi na mě zapomněli 😀 a v průběhu porodu jsem byla 2x sama od sebe, takže nehody jsem se pak už nebála... Nicméně žena má nárok rozhodnout o tom, za jakých okolností chce rodit, alespoň do určité míry...

sayast
18. sep 2009

pridam svou zkusenost ze strakonicke porodnice.
klystyr jsem dostala na vlastni zadost (i me nekolik PA nezavisle na sobe potvrdilo ze urychluje porod-podle me myslim ze je to pravda-behem cca 1,5 hod jsem se po nem otevrela ze 4 cm na 10) a co se tyka nastrihu, ani jsem o nem nepipla, bylo mi celkem jedno jestli ho budu mit nebo ne, oni jsou odbornici, ja v tom pouze laik, tak mi ho vubec neudelali. proste uznali ze ho asi nebudu potrebovat, tak nenastrihli preventivne. dcera me nepotrhala.
takze asi zalezi jak kde a jak kdo...

betelgeuzz
18. sep 2009

Shaula, taky mám tu informaci od PA, první klystýr na vyprázdnění, na prohřátí až druhý 🙂

A omotaný pupečník opravdu není komplikace. Po vykouknutí hlavičky se přehodí přes hlavičku a porodí se zbytek tělíčka.

Verled, proč by se mělo dítě rodit mezi močí a stolicí? Spousta žen se vyprázdní při porodu sama, tak na co jí dávat klystýr? A ani klystýr není schopen zaručit, že při porodu nevyjde i stolice. Ještě ke všemu smísená se zbytky vody.

marsulinka
18. sep 2009

Ahoj holky, tak taky přidávám svůj názor, já při porodu klystýr měla a bylo to uplně bezvadný, hrozná úleva a ani to nebylo nepříjemný 🙂

shaula
18. sep 2009

Betel - jasně, jenže se může stát, že se omotaný pupečník při průchodu porodními cestami utáhne a dítě přidusí. V krajních případech se může stát, že díky tomu ani není možné porodit normálně, prostě pupečník to nepustí. Takže komplikace to rozhodně je, i když nemusí být vždycky vážná 😉
A nechápu, proč by měl prohřát až druhý klystýr - teplá voda je pořád teplá voda 😉

verled
18. sep 2009

shaula:tzo byla reakce na příspěvek betelgeuzz, jinak samozřejmě že to nikomu nemůžou nutit, ale nelíbí se mi že to někdo odsuzuje a tvrdí že to neni přirozený...
betelgeuz:naopak moje kamarádka říkala že klystýr byl skvělej ten první je na prohřátí, když ti ho udělaj dobře...
a pupečník je někdy zamotanej dost blbě a je to velká komlikace.....proč mezi močí a stolicí, protože to tak často je, když si ženská nenechá dát klystý, jeslti nemá štěstí jako třeba shaula, ale myslim si že budu mluvit za většinu když řeknu že v těhotenství to s tim vyprazdňováním neni slavný co holky?? .......a právě proto se to dělláa, aby se žena nevyprázdnila PŘI porodu ne??
marsulinka:tak jsem to taky slyšela...

alleycats
18. sep 2009

Ahoj, no tak mě se taky nikdo neptal, myslím, že kontrakce se mi po něm rozjeli víc a na porodním křesle když jsem tlačila jsem se stejně připos....a 😀 , ale věřte mi, že mi to v tu chvíli bylo úúúúúúúúplně jedno, jsou na to zvyklí, stát se to může, no a??

larakroft
18. sep 2009

Verled: "... ale nelíbí se mi že to někdo odsuzuje a tvrdí že to neni přirozený...
"
Snad mi nechceš tvrdit, že to JE přirozený?

sayast
18. sep 2009

svuj vyznam to urcite ma. rozhodne ho PA nedavaji z nudy 😅. myslim ze sve prace maji i tak dost 😉

larakroft
19. sep 2009

Dávají ho, protože se to tak naučily ve škole.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre