Epidurálna anestéza. Aké máte skúsenosti?

anndrea
10. júl 2006

Ahojte buduce mamulky a mamulky. Chcela by som sa Vas touto cestou spytat ci mate nejake skusenosti s uzitim epiduralnej anestezy pred porodom a kedy sa vlastne treba 'prihlasit' ze chcem rodit s epiduralkou. Dakujem (o:

rainee
26. okt 2009

baby a co nevyhody epiduralky, trosku sa bojim ze mi to zle pichnu, mozno zasiahnu nejaky nerv, inak by som si ju rada dala.

brisilda
27. okt 2009

rainee nemusis sa bat tvoja otazka mi pripada ako keby sa pacient ktoreho maju operovat pytal , ze co ak ho zle pooperuju a namiesto slep. creva pooperuju nieco ine 😀
Proste odbornik vie co robi 😉 nerobi to predsa po prvy krat 😉 no samozrejme ze ziaden zakrok neni bez rizika tak isto ako aj pri samotnom porode mozu nastat komplikacie tak pri kazdom jednom zakroku.Odporucam ti aby si sa o tomto porozpravala s anesteziologom verim, ze on ti bude vediet najlepsie poradit .Mne osobne vsetko povysvetloval a taktiez mi povedal, ze riziko ochrnutia tam neni ziadne 😉 epiduralka sa totiz nepicha do miechy 😉 ja osbne ti ju mozem len odporucat ved preco trpiet pri porode ak nemusime 😉

tinad
27. okt 2009

Maminky a cakatelky, precitala som si celu tuto temu a stale neviem co spravyt.. idem rodit na Kramare a fakt netusim ci si epi dat alebo nie..ked ja sa bojim, ze nevytlacim babo, ze ochrniem, ze sa nieco stane..normalne mi je az do placu, ked neviem co spravyt... 😔

boldy
27. okt 2009

tinad: ja som pred porodom epi neriesila, nechcela som ju bala som sa... v den porodu som ju predsa dostala nakolko som bola v takom stave, ze asi od bolesti odpadne, a dobre som aj urobila, pretoze som porodilo o 6 hod. neskor aj to neplanovanym cisarskym rezom... ale som rada, inac by som asi umrela keby som tie hodiny bola bez nej...a j ked na druhe strane, mam pocit,ze mi zanechala priznaky, pocit tazkych noh, bolesti chrbtice... takze tazko radit, ma za aj proti.. a hlavne neplanuj uvidis az tam 🙂

tinad
27. okt 2009

juj, ked clovek nikdy nevie ake bolesti bude mat.. ja fakt netusim co spravyt

brisilda
27. okt 2009

tina ak ti mozem poradit tak si teda epiduralku nedavaj 😉 aspon budes vediet co je to skutocny porod 😀 Kazdy s nas je iny ja som pre epiduralku rozhodnuta uz teraz 😀 pri prvom porode som sa o vedlajsie ucinky nezaujimala lebo ju kazdy chvalil a dobre som urobila. Presla som si tym a teraz viem co to je .
boldy si estelen 7 mesiacov po porode cize tvoje priznaky vymiznu 😉 kazdy s nas je iny a kazdy inak reagujeme
tina porad sa radsej s odbornikom on ti vie nejlepsie poradit no ochrnutie ti pri epiduralke nehrozi v ziadnom pripade to jedine, ze by ti ju mal dat manzel 😀

wewe4
27. okt 2009

tinad, skoč ma kramaroch k anesteziologičke a ona ti naozaj najlepšie poradí a povie fakty, ktoré ťa zaujímajú...
na kramároch je to v poliklinickej časti, č. dverí 150. ja som si ju vybavila, ale budem najradšej, keď si ju nebudem musieť vôbec dať alebo keby to išlo tak rýchlo, že mi ju ani nestihnú dať 😅

tinad
27. okt 2009

Len ked citam, ze nemusim vytlacit babo a zadusi sa , tak neviem ci je epi spravna..

janurka
27. okt 2009

Ahojte baby. Ktore mate skusenosti s epiduralkou? Ja rozhodne chcem ist rodiť s epiduralkou, len tiež som počula nazor, že to spomaluje pôrod. Ake s tym mate skusenosti vy?

brisilda
27. okt 2009

tina a to kde si citala take nieco? radsej uz nic necitaj a skoc vazne za odbornikom 😉 ako sa hovori 100 ludi 100 chuti no ak sa vazne bojis epiduralky tak si ju nedavaj a tym sa vyhnes zbytocnym stresom 😉

karolinkafe
27. okt 2009

Janurka, ja som porodila za necelych 7hodin 😀 od prvych kontrakcii az po samotne narodenie. Epi mi pichli asi okolo 4.20 a mala sa narodila o 7.15 😉 aj ked je pravda, ze tie kontrakcie sa trosicku spomalili (potvrdene aj porodnou asistentkou), pokracovali a boli ucinne 🙂

matka331
28. okt 2009

ja som tak sito rozhodnuta pre epi....preco by sme sa mali trapit ako nase babky pri poodeked nemusime... 😀 😀

evina0
28. okt 2009

co ja viem o epiduralke tak porod skor urychli a podla mna lekari vedia kedy ju treba dat a kedy nie.netrapte si hlavu, dnes poviete ze nie a zacnete rodit a budete ju az pytat..treba sa poradit s lekarom co a ako.na nete je o nej vela popisaneho a druha vec..pokial viem tak epiduralka sa nepicha priamo do miechy ale do jeho okolia.asi tyzden dozadu som to nasla na nete..keby viem tu stanku tak ju sem vlozim. kamoska s nou rodila nedavno a chvalila si ju vraj bez nej by nesla a nic jej po nej ani neni. boli pripady zien co ju nechceli ale museli im ju dat koli bolestiam ani sa lekari nepytali a zase veim o zenach co ju chceli ale nedostali ju koli rychlemu porodu.
nebojte sa ved ten porodnik a sestricky nerodia prve dieta a budu vediet poradit.ja som si povedala ze to neham na nich ak bude treba a budu sialene bolesti tak si ju dam a ked nebude treba tak naco.to vsetko ukaze den az ked zena zacne rodit.
tie co mate pred porodom hlavne sa nestraste nejakym ochrnutim a podobe. ja zatial nepozanm pripda zeby zena ochrnula po nej.
neviem ci to mozem porovnat ale mne minuly rok pri kliestovej meningoencefalitide brali priamo s miechy vzorku a s takou velkou ihlou a nic mi neni.klop klop miesto som citila asi 3 dni a teraz uz nic.
nestarste sa a drzim palce nech zvladnete porod v pohode.

jankohrasko
28. okt 2009

Ahojte,
Ja som rodila pred cca 3 tyzdnami na Antolskej v Bratislave. Mala som zaplateny poplatok tusim 106 eur.
Ked prisli na mna bolesti, bola som otvorena cca na 4 prsty, tak volali anesteziologicku k EPI. Ta mi do chrbta zaviedla kateter.
Posadila som sa na kraj postele, pod nohy mi dali stolcek a chrbat som musela uplne zohnut dopredu. Ruky som mala vystrete a polozene na kolenach. Prvy vpich bol tusim umrtvenie, troska to pichlo a zabolelo ale uz som potom nic necitila. Prvu inekciu EPI mi dali cca o 17, zacala hned ucinkovat, vobec nic som necitila. Posobila asi 2 hodiny. Ked prestala posobit, tak mi dali druhu cca o 19.30. Lenze mala nezostupovala dole, bola strasne velka, trapili ma na stole a potom behom par minut doktor zavelil, ze to nema zmysel, lebo by mohli nastat vazne komplikacie a museli mi to ukoncit sekciou. Do katetera, ktory som mala zavedeny v chrbte mi pichli spinalku, prichystali ma na operacnu salu a o par minut som uz pocula nasu malinku ako plakala odusu 😀 😀
Neviem, ci EPI spomaluje porod, ale neviem si predstavit, ze by som si to cele musela odtrpiet v tych strasnych bolestiach, ktore som mala, ked mi neucikovala uz EPI 😖 😖
Jedinu smolu som mala v tom, ze po porode ma strasne bolela hlava a nemohla som stat na nohach od bolesti. Akonahle som sa postavila, hlavu ako keby som mala v kliestoch.
Na treti den v noci museli volat anesteziologa, lebo som uz upadala do bezvedomia a robili mi do chrbta v mieste vpichu EPI krvnu zatku. Zakrok trval asi cca 10 min, ale behom 5 min som pocitila neopisatelnu ulavu.
Na dalsi den, som uz bola fit, tesila som sa z babatka..
Takze tolko moja skusenost s EPI..
Ale ja som bola asi jeden pripad z 1000, jednoducho som mala smolu..

zuzankaro
28. okt 2009

ahojte
jankohrasko, tak to bola fakt smola, ale je super ze ti to potom preslo
ja tiez planujem rodit s epi aj kvoli poskodenej platnicke a bolavych bedracov, tak dufam ze zaberie a ze vsetko dobre dopadne
mas peknu dcerku 🙂

janurka
28. okt 2009

no baby tak vidim že nazory na EPI sa rôznia a každa ma inu skusenosť. U nas zatiaľ toľko čo viem tak ju pichaju len keď to stihnu kym nie je žena otvorena na 3 prsty. Ak pride žena neskôr tak už pichať nechcu. Ja som z Kežmarku a tu je to dokonca tak, že žena si musi Epi dohodnuť dopredu ale aj tak nema iste či jej ju pichnu lebo ty anesteziologovia čo to pichaju tu su len dvaja a niesu stale k dispozicii, tak alebo nedvihnu telefon ked to pride na ženu alebo povedia že nemôžu. Už sa tu stalo par takych pripadov. Preto som sa rozhodla isť do PP no tam je to tak ako som pisala na začiatku tochto prispevku... No bližšie si to pozisťujem tak mesiac pred pôrodom...

tinad
29. okt 2009

Maminky a ako to je s epi na Kramaroch? treba si ju popredu vybavit, zaplatit a potom ju podavaju hocikedy? ak ju nepouzijem, vratia peniaze? je lepsie ju mat ako v poistke?

alexandrah
29. okt 2009

ANDREA, MYSLIS ANESTEZU, ALEBO ANALGEZIU?? to je rozdiel, anesteza je uz priamo porod, ked ti proste znecitlievie dolna cast tela, nieco ako spinal, ale epi - analgeza je len na potlacenie bolesti ... vcera som bola na prednaske o epi, treba ju pichnut, ked je clovek otvoreny na 3-4 prsty, co je vraj cca 10-15 min. kontrakcie, zaberie cca za 20 min, a trva 1,5 az 2 hodiny. podla toho odkial si, ale v blave sa chodi na prednasky o epi, bez toho ti ju nepichnu, daju ti papier, ten pri porode odovzda manzel ... mozes ist hocikedy, len si zisti, kedy prednasky su, v blave su raz do tyzdna v isty cas, v kazdej nemocnici ...
savana, danii - no nekopli by ste tych muzov do zadku?? ze rodili tiez!!! mna porazi!!!
NY girl - nam vcera vravel anesteziolog, ze je blbost, ze to spomaluje porod, ze prave najnovsie vyskumy ukazuju, ze to prave naopak moze aj urychlit porod, proste milujem lekarov, co nerodili, ze oni neni su za!!! mozno keby dostali porodne bolesti by si ju pichli aj sami do tej chrbtice, keby mohli!!!!!!!!
na antolskej sa za epi plati 106 eur, a za otca pri porode 500 sk. sunny - nase zdravotnictvo si musi z cohosi zarobit, aby im tie 3 priserne nemocnice, co su v hlavnom meste nepadli na hlavu!!! veru, u nas je zdravotnictvo asi na tom ako jedno z najhorsich odvetvi, podobne ako sudny system (spory o otcovstvo alebo vyzivne trvajuce 20 rokov) a ine uzasne veci!!!

rainee
31. okt 2009

ja som tiez pocula ze epi urychli porod, tak teraz neviem. uvidim ci mi ju vobec stihnu pichnut a ako to bude prebiehat.

alexandrah
1. nov 2009

veru veru rainee - to je vo hviezdach ... niektori lekari maju aj najnovsie info, vzdelavaju sa cely zivot, veda a znalosti idu dopredu, a ini zakapali na tom, co sa naucili pred 50 rokmi v skole ...najnovsie dobre pichnuta epi nema co spomalovat porod ... tak drzim palec!!

misskkaa
3. nov 2009

ahojte,no tak ja uz to mam za sebou... 😅 a mozem vam povedat ze EPI urcite neurychluje porod. ja som totiz dostala epi a este som vobec nebola otvorena...takze nakoniec mi strcil doky do posvy tabletku a ta urychluje porod. ale ani ta nezabrala tak som musela sekciou.
samotna injekcia neboli,vlastne pri tych porodnych bolestach nevnimate uz nic... 😀

brisilda
3. nov 2009

misskkaa blahozelam 😉 moj nazor je , ze na samotnom porode su najhorsie kontrakcie ak zvladnete tie tak vam epiduralku ani netreba 😀 a to ci urychluje epi porod alebo nie je invidualne

alexandrah
4. nov 2009

misskkaa - gratulujem!!! tesis sa z chlapceka?:? (nasa byvala tema..).
brisilda - je to individualne, niekto pise, ze najhorsie su kontrakcie, ini ze tlacenie, ini ze sitie ... niekto ma kontrakcie ok, a potom tesne pred porodom sa to zhorsi, ale epi uz pichnut nestihnu, nezabrala by ...
misskkaa - inak, epi sa ma podla anesteziologa pichnut, ked si tak na 3-4 prsty, tak mozno ti ju pichli skoro ... bohvie, vraj je to hotova veda, dobre pichnut epiduralku ...

rainee
5. nov 2009

alex ved to, aby to dobre a v spravnom case pichli 😒

simusska
29. mar 2010

baby ja som rodila epiduralom a mozem povedat ze nikdy v zivote uz o tom nechcem ani len pocut...bola to katastrofa...pozastavil mi porod 5 hodin som ostala otvorena na 4 a potom ked mi dali vyvolavacku tak malej prestavalo byt srdiecko a nokoniec to vsetko skoncilo 13 hodinovym kliestovym porodom a mnohymi stehmi...bola som neskutocne potrhana...

simusska
29. mar 2010

a zabudla som napisat ze este tyzden po porode som mala strasne krce v nohach a nevladala som ani chodit

latvia
29. mar 2010

tato tema je o epiduralnej analgezii alebo anestezii? lebo v tom je rozdiel 🙂
spravne pichnuty epidural a spravne nadavkovany pomaha otvarat porodne cesty....samozrejme rodicka musi spolupracovat a vela sa hybat, nie lezat, inac to nema zmysel...

monci78
29. mar 2010

och latvia, prosím už ma ukľudni, že tá epi nie je taká hrozná ako sa tu píše, však sa mi nechce veriť, že je to také hrozné, ja som rozhodnutá, že rodiť chcem tentokrat s epi. 😒

jan12
29. mar 2010

caute, ja som prvorodicka,tak neviem ake bolesti ma cakaju. Tiaz sa neviem rozhodnut, lebo niektore kamosky ma odhovaraju a niektore zasa boli nadsene.

jan12
29. mar 2010

latvia, ako si myslela hybat, cvicit na fit lopte a prechadzat sa?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre