Epidurálna anestéza. Aké máte skúsenosti?

anndrea
10. júl 2006

Ahojte buduce mamulky a mamulky. Chcela by som sa Vas touto cestou spytat ci mate nejake skusenosti s uzitim epiduralnej anestezy pred porodom a kedy sa vlastne treba 'prihlasit' ze chcem rodit s epiduralkou. Dakujem (o:

sylvie
21. júl 2006

u Kocha je epiduralka v cene porodu aj pritomnost otca.. je potrebne pred porodom absolvovat kratke sedenie s anesteziologickou a potom treba podpisat suhlas kde su popisane vyhody,nevyhody a rizika a sposob podania.. a vyplnit dotaznik, kde su otazky typu "mavate bolesti chrbta al. hlavy ? mate alergiu na nejaku latku ?" a pod.okrem toho reba absolvovat vysetrenie na zrazanlivost krvi..
u KOcha sa prva davka podava, ked je zena otvorena na 3,5 cm a daju ti kolko davok chces.. samozrejme ku koncu ti uz nedaju, lebo treba tlacit.. ja som tiez nakoniec po 15 hodinach skoncila cisarakom a bola som rada ze ju mam zavedenu, lebo este asi 3 dni mi doktorka chodila pichat uklud.prostriedky.. bez toho by tie bolesti boli este horsie.. akurat nemam dobre skusenosti s tym, ked mi ju zavadzali, lebo dr. mi asi 4 krat pichla do chrbta a nic, do toho kontrakcie, no bolest jak svina.. 😝 ale potom prisla primarka a ta mi ju pichla na prvy krat..
ked to zhrniem, tak som rada, ze som ju mala.. super je na tom to, ze kontrakcie citis ovela slabsie, alebo necitis vobec (zavisi od davky) a pritom ony dalej prebiehaju..
a inac je to epiduralna analgezia a nie anesteza, to len tak na okraj...

melory
14. aug 2006

mam velmi dobru skusenost s epiduralov, bol to jeden velky vydych ked mi zacala ucinkovat. bolela ma sice na druhy den hrooozne hlava ale to su len neziaduce ucinky ktore som mala stastie spoznat. v trnave som ju mala bezplatne.

tilly
14. aug 2006

mne ju u kocha pichli dobre, nebolela ma hlava ani nič, začalo to účinkovať hneď, normálne som chodila, všetko bolo OK, som rada, že som si to dala a určite si to dám aj nabudúce, aj keď asi aj nabudúce to bude SC... ☹

danciacik
14. aug 2006

Ahojte babulky. Tak to Vám je super, že ste si mohli dať pichnúť epidurálku. Ja som ju síce chcela, ale nemôžem, neprešla by som cez vyšetrenia. 😒

elesa
14. aug 2006

Sylvie..presne tak..je to epiduralna analgezia🙂
Ja som rodila s EPI a bolo to ok. Citila som len tlaky, necitila som ziadne extra bolesti, ani nastrih, ani zasivanie. Ja som s tym bola velmi spokojna. Anesteziologa som dojednala vopred, pretoze som musela byt so vsetkym oboznamena.
Manzel bol tiez pri porode a bol nesmierne stastny, priam dojaty. Bolo to nadherne, ked sme obaja videli nasu malinku na tomto svete.
Takze ja mozem len odporucat.

ingrid78
14. aug 2006

Sylvie: to je vsetko velmi pekne, ale u kocha stoji porod 23000,-. A pristup a sluzby su otrasne 😒

melory
14. aug 2006

tilly ked ma bolela hlava neznamena ze mi ju zle pichli ale to mas ako s likmi ten si tiez zle neuzijes proste vedlajsie ucinky.

barunka
15. aug 2006

inak ja som EPI nemala a nedám si ani pri druhom dieťati. zvládla som to aj bez nej, veď to nebolo nič strašné.

zuzu13
15. aug 2006

barunka tak to máš dobré, keď bolo všetko OK. Ja som mala tiež epi. ale teraz nad ňou uvažujem tiež. Nakoľko pri prvom 17 hod. kontrakcie a potom cisársky dali zabrať. Vďaka epi. som bola učastníkom "live show", všetko som vedela čo robia a malého som hneď videla. No a potom som žiadne bolesti necítila.

barunka
15. aug 2006

zuzu veď ani ja som nemala žiadne bolesti. akurát tie stehy na druhý deň. ja mám napísaný celkový čas celého pôrodu 8 hodín... od prvej kontrakcie po narodenie... ale bolesti som mala len posledné dve kontrakcie...
dúfam, že ak budem druhý raz tehu, aj druhý pôrod bude taký...

cubatour
15. aug 2006

babky, co sa tyka epiduralky, kedysi davnejsie som niekde pocula ze EPI moze byt aj nebezpecna, ked ju zle pichnu alebo tak.. je to pravda? 😕

barunka
15. aug 2006

cubatour, pravda to je, ale pichajú ju len ľudia, čo tomu rozumejú. mne to aspoň tak vysvetlili, že oni musia napísať všetky riziká, aké môže EPI priniesť, aj keď sa to ešte nestalo. Najčastejšie je vraj také to bolenie hlavy, ale že tie ostatné veci ee...

zuzu13
15. aug 2006

Aj odber krvi a injekcia je nebezpečná, keď ju nedá odborník.A čo sa týka zdravotníctva je tam riziko všade. No myslím, že lekár vie čo robí

expertka8
15. aug 2006

..aj prexod pre xodcov je nebezpečný.. 😉

danii
15. aug 2006

snad z nej neochrniem 😖 lebo chcela by som robit s epi

domcek
15. aug 2006

Caute ja som s EPI rodila a absolutne bez problemov 🙂 ak sa podari druhe babo pojdem tak rodit znova. 😉

barunka
15. aug 2006

danii podľa mňa to je veľmi nepravdepodobné... ako vraví expertka, prechádzaš aj cez cestu napriek tomu, že ťa tam môže zraziť auto...

expertka8
15. aug 2006

..danii..ja som obe deti rodila s EPI 😉

danii
15. aug 2006

dakujem, povzbudili ste ma 😉 za tie mensie bolesti to zrejme stoji

domcek
15. aug 2006

Tak to ti poviem ten porod si lepsie uzijes. 😉

expertka8
15. aug 2006

..moja reč 😉

danii
15. aug 2006

presvdecili ste ma, aj ked ja som chcela epi od zaciatku. ale tie pochybnosti vzdy su .....

expertka8
15. aug 2006

..danii..to je samozrejmé..podľa mňa každá mamina klame,ak tvrdí,že nemá z pôrodu aspoň *malé* obavy..a ak si navyše prvorodička..hm..klasika..hlavne nepočúvaj tie *zaručené katastrofické* scenáre z rôznyx zdrojov...

domcek
15. aug 2006

Presne expertka, poniektore vedia s porodu urobit riadny horor. A nesnasam este ked sa pri tom tvaria ako ze pre nich to bolo uplne v pohode. takze drzkaj sa. A nedaj sa ovplyvnovat.

m.andrea
15. aug 2006

Ahojte baby, chcem sa poradiť ohľadom tej epi, nehrozia nejaké komplikácie, že by ti to narušilo miechu alebo také niečo, a čo po pôrode, ako ste sa cítili, keď to prestalo účinkovať? 🙂

mamina2
16. aug 2006

m.andrea - keď som bola poučená o PEDA, tak mi povedali, že z miechou sa nič stať nemôže. Môže ťa potom bolieť hlava, alebo sa môže v niektorých prípadoch zapáliť miesto vpichu. Vraj je to zriedkavé. tých nežiadúcich účinkov bolo viac ale ja som nemala ani jeden. ja som bola nastrihovaná a po pôrode (14 h) som už sedela na zadku a kojila som drobca. i lekári na mňa kúlili očami. Cítila som sa veľmi dobre len slabšia po tom pôrode ale to asi všetky. Druhykrát som rdila bez PEDY,dalo sa to zvládnuť ale PEDA je PEDA😀 Ja som jednoznačne za PEDU i keď treba investovať väčší obnos peňazí.

m.andrea
16. aug 2006

Dík za radu, mám ešte dostatok času sa rozhodnúť, uvažovala som aj o cisárskom, ale po tom videu som to vzdala 😀 , takže buď to bude klasika alebo EPD.Uvidíme. . .

melory
16. aug 2006

ked idete k zubarovi a mate si chut dat vrtat zuby za ziva nech sa paci ked idete rodit a mate chut rodit za ziva nech sa paci. nemame kazda rovnaky prah bolesti! ak niekdo pociti ze ju chce nieje o com. je vyspela doba a preco ju nevyuzit?

danii
16. aug 2006

expertka, snazim sa to sice pocuvat, ale selektujem to. lebo vsak co porod, to rozne skusenosti, bolesti, zazitky .... a u mna to moze byt uplne inak. preto sa snazim velmi sa tym nezaoberat.
ale ked je nieco, co moze od tej bolesti aspon trochu pomoct, vyuzijem to. a viem, ze rizika su vzdy, no beriem to pozitivne. zatial 😀

expertka8
16. aug 2006

..niekedy mi táto naša moderná doba v oblasti informácii príde na škodu...človek spracováva všetky informácie akosi vážne...veď kedysi sa našim starým mamám nesnívalo o UVZ/v tom období maminy xodili na RTG/...žiadne predpôrodné kurzy..zaručené správy z netu..a atď...atď...a rodili sa tak isto krásne a zdravé deti 😉
...už si presne nepamätám kto to tu spomínal/barunka???/..ako sa vrhla na sledovanie DVD pôrodu..nex vie do čoho ide...tuším,že to nebol práve najlepší spôsob na psyxiku...zdá sa mi,že musel zasiahnúť manžel..ak sa nemýlim... 😅
😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre