Epidurálna anestéza. Aké máte skúsenosti?

anndrea
10. júl 2006

Ahojte buduce mamulky a mamulky. Chcela by som sa Vas touto cestou spytat ci mate nejake skusenosti s uzitim epiduralnej anestezy pred porodom a kedy sa vlastne treba 'prihlasit' ze chcem rodit s epiduralkou. Dakujem (o:

monci78
29. mar 2010

jan12 stretávame sa aj tu tak vitaj, vieš čo, ja sa odhovoriť nedám, viem už aká je to bolesť, všetko sa dá vydržať, ale v 21storočí ak nemusím, tak trpieť nemienim. Vyskúšame uvidíme, ale ak mi tu epi dajú, určite sa vám ozvem aké to bolo. 😉

jan12
29. mar 2010

cauko monci, tusim sa bojime rovnako ☹ Ja sa neviem rozhodnut, kamoska mala velmi tazky porod bez epiduralky, ale mala aj velke dieta 4,5 kg. Dost zalezi aj aky ma zena prah bolesti.

rainee
29. mar 2010

tak ja som mala pri porode epiduralku. pichli mi ju konecne na stvrty pokus, som myslela ze mi chrbat odide a krv sa mi odtial valila potokom - druha vec je ze mi to pri tych neznesitelnych bolestiach bolo ten moment fakt jedno. prvu davku mi dali, druhu cez porod nie /nemal mi ju kto pichnut !!!!/ a tretiu na sitie ano. strasne som bola na to nahnevana. jedna vec je ze tie bolesti by som bez epi neviem ako zvladla /rodila som 24 hodin/ ale na druhej strane mi to asi zle pichli lebo doteraz ma riadne chrbat boli. takze by som povedala ze epi je super vynalez ak vam to dobre a vcas pichnu. ale kazdopadne treba ratat aj s moznymi komplikaciami.

jan12
29. mar 2010

rainee, a kde si rodila? Ja pojdem na antolsku. Tiez sa dost bojim toho pichania, lebo mam dost krivu chrbticu ☹

monci78
29. mar 2010

jan tak si každá žena má strach z pôrodu, aj ja ho mám, akj ked už viem čo ma čaká, v každom prípade či s epi alebo bez určite to nie je príjemné, ale ked sa dá pomôcť čo i len trošku tej bolesti, tak prečo nie...
rainee dakujeme za skúsenosť, určite pomôže každe povzbudenie... 😉

fifo12
17. apr 2010

Prispievam do diskusie, kedze prveho syna som rodila 2004, bez EPI a druheho 2008 s EPI a musim povedat, ze som do poslednej chvile vahala, kedze som sa bala pichania a nejakych pripadnych nasledkov.
Strucne priebeh ( druhy porod) : od 4,00 kontrakcie kazdych 7-10 min., o 7.00 prepichnutie vody a do piatich minut take bolesti, ze mi oci vybehli na vrch hlavy, takze rozhodnutie bolo rychle, navyse som si predstavovala, ze to bude trvat este niekolko hodin, podla skusenosti s prvym, takze som nezavahala ani na chvilu, myslim, ze som podpisala nejaky papier a slo sa na vec.
Vpich som vobec necitila, ziadna krv a do 8 minut bolo po bolesti, po 50-tich minutach som porodila na jedno zatlacenie, super zazitok, 4 stichy a uz len radost s mojim druhym chlapciatkom. O 8,58 bolo po vsetkom a ja som si aj s manzelom vychutnavala prve chvilky s Filipom, co ked porovnam s prvym porodom, ked som po 12 hodinach (posledne 2 hodiny boli riadne trapenie) konecne porodila Samka, bola som uplne zdecimovana, hladna, vycerpana ...
Dostala som dve davky, prvu na zaciatku a druhu na sitie, kedze prva stacila aj na porod. Citila som len tlak, ziadnu bolest.
Nasledky : takmer ziadne, mierne bolesti hlavy asi tri dni po porode
Co je ale dolezite povedat, ze som rodila v Martinskej fakultnej nemocnici, kde pichaju EPI takmer 15 rokov, ucia to medikov a mala som stastie na primarku ARO.
EPI doporucujem kazdej maminke, ktora zle znasa bolest a kazdej ktora ma paniku z porodu.

denne73
17. apr 2010

Ahoj môžem sa opýtať kolko stala epi? 😉

fifo12
17. apr 2010

V Martine v roku 2008 stala EPI 100 EUR (teda vtedy 3000,-Sk), plus som platila za manzela pri porode 1000,-Sk
Myslim, ze som niekde citala, ze sa ceny pohybuju okolo tejto sumy aj v BA. Najlepsie zistit v konkretnej porodnici.

skelin
27. máj 2010

Kramáre - EPIDURALKA stojí 106 € , treba isť Anesteziologicka ambulancia č. dverí 150, sestrička dá dotazník a po vyplnení prekonzultujete či ti je všetko jasne a či su nejake otazky.( Veľmi milá sestrička aj doktorka ) 🙂 Dá ti kopiu, s ktorou treba isť pri informacie na platenie služieb zaplatiť a jeden papier o platbe si nechávaš jeden dávaš pri prijme na porodnicu.Ale treba u svojho doktora absolvovať aj test na zražanlivosť krvi, pokial nebudú vysledky z tohto testu, Epiduralku cez porod nezavedu. Takže doporučujem vybavovať Epiduralku min. 3 týždne do predu.

merypop
2. jún 2010

ja som rozhodnuta pre epiduralku ak pojde vsetko tak ako ma,pretoze z prveho porodu 2004 mam nocne mory doteraz,bolesti mi zacali cca o19",do nemocnice som prisla o 2 v noci ked som mala bolesti uz kazde 4 min a otvorena som bola na 5cm a patko sa narodil az o pol dvanastej ked som bola totalne vycerpana,mala som krce ze som nevedela ani rozpravat a boli pri mne 3 doktory a 3 sestricky.Zo skusenosti mojich a mojich kamaratok vobec nevaham......

suszi
2. jún 2010

Ja zvažujem epiduralku, aj napriek tomu, že ma každý od toho odhovára. Poznám názor jedného lekára ( pôrodníka ), ktorý je proti, odôvodňuje to tým, vraj mamička nespolupracuje a nevie kedy má tlačiť... 😒
Možno sa mýlim, opravte ma, ale čo som si ja prečítala a z názorov tu usúdila, že mamička necíti po epi bolesť, ale len tlaky...
Tak potom kde je pravda?
Aj napriek tomu som rozhodnutá rodiť s epi a dúfam, že nám to dobre dopadne. Mám totiž panický strach z bolesti, z pôrodu ... Som taký strachoput ☹ ☹

lizatko1009
2. jún 2010

suszi ako nevie kedy ma tlacit? pri porode som mala tlaky do zadku a vtedy ked som mala ten tlak som mala tlacit, len som nemala tie hnusne krce do brucha a do krizov.

suszi
2. jún 2010

Veď vravím, tiež mi nešiel do hlavy názor toho lekára, že nespolupracuje,nevie kedy zatlačiť... 😒 ( ako to myslel neviem ) - len jednoducho presviedčal rodičku, že nech si to nedáva... Vraj jej dá injekcie a ani nebude vedieť ako porodí... Neviem ako tá rodička dopadla, či nebanovala...
Bola som sklamaná z jeho názoru a som presvedčená, že je to blbosť.!!

monci78
2. jún 2010

pripajam sa aj ja, a veru ani ja sa nedam odhovorit od epi, vsak keby to bolo nebezpecne tak to nedavaju je to hovadina, podla mojho nazoru su to skor starsi doktori co su proti, a stale aj ja pocuvam ze uprednostnuju prirodzeny porod, no chcela by som ho vidiet v tych krcoch a pri siti akoby sa tvaril, hrdina, vsak by si to rozmyslel druhykrat. Ak sa bude dat urcite si epi dam a uz na najblizsej poradni zacnem vybavovat. 🙂

suszi
2. jún 2010

@monci78 moja reč, neviem síce aké bolesti to budú, ale ja som strachopud a veľmi sa pôrodu bojím. Takže nech mi vraví kto čo chce, ja som rozhodnutá za epi...
A v najblizsej poradni aj ja budem bombardovať gyndu otázkami a vybavovačkami.
Pozerám, že sme na tom rovnako 🙂 😉 tak držím palčeky nech vám to dobre dopadne 🙂 😉

monci78
2. jún 2010

suszi veru mame termin v jeden den, a ja uz aj viem dokonca dva krat to mam odskusane ze co su to za bolesti, takze ak netreba isto trpiet nebudem. Odkial si inac? Ja idem rodit do Levic, tak dufam ze to epi budem vediet vybavit. Tak aj ja tebe drzim palce uz to mame fakt za par... 😉

suszi
2. jún 2010

Takže vieš o čom hovoríš keď si tie bolesti zažila... Ja som z Nitrianskeho okresu, asi 15 km od NR, a pôjdem rodiť do Partizánskeho. Nitra mi odporučená nebola( vraj tam nepichajú epi ) a Topoľčianska nemocnica sa mi po posledných problémoch aké mala nepozdáva... ( odmietli mi robiť sono a nevedeli ani kedy budú fungovať tak normálne...) Tak som sa naštvala a na doporučenie svojej gyndošky som šla do Partizánskeho a tam som sa aj rozhodla zostať. Je to síce ďaleko, dúfam, že tam dobehneme včas, ale mám istotu, že tam epi podávajú a vraj majú dobrých odborníkov na to.. 🙂
Tak sa držte 🙂 😉

lizatko1009
2. jún 2010

@suszi ja som sa triasla od bolesti ked som tam prisla a pamatam si ked som lezala na posteli este v bolestiach a mal prist uz primar anestezie mi ju pichnut tak som sa sestriciek vypytovala ci ma to bude boliet co budem citit atd, tak oni mi tam povedali, ze ked to je bezbolestny, tak bude bezbolestny ked mi to pichol do 10minut som bola online, a do 3h bol vonku akurat take tlaky do zadku som citila slabucke aj pri porode trosku silnejsie, vzdy ked som mala ten tlak mala som tlacit ani nadstrih som necitila, ale citila som vsetko, ako mu ide hlava vonku a tak a potom aj sitie bolo bezbolestne, kazdu hodinku mi ju dopichovali aj po porode mi este dopichli poslednu davku, ale to uz taky mlady fesak dopichoval a povedal, ze mam fajne silnu davku, po porode som nemala ziadne bolesti hlavy, neochrnula som a maly bol a je zdravi, ale vela babam sa stalo, ze to pichnu neskoro, alebo zle a potom to je na figu, alebo pred tlacenim uz nedopichnu.

suszi
2. jún 2010

@lizatko1009 Ani mi nehovor o bolestiach, už teraz mám strach... A to som ešte len v 33.týždni, tak do pôrodu budem inak stresovať. Dúfam,že budem v dobrých rukách a budú vedieť čo robia a kedy to pichnúť. Tiež som počula,že to pichnú neskoro,zle... Preto sa snažím vybrať si pôrodnicu, kde to je o.k. Ale na 100% mi to asi nik nezaručí, veď sa môže veľa vecí udiať, ktoré to skomplikujú a je po epi... ☹ 😒
Som presvedčená, že ju chcem a som rada, že mám info od teba, že je to naozaj na nezaplatenie 🙂 😉

biba12
2. jún 2010

baby ja som sa z epi tesila. Bolo to skvele. Bez nej nerodim ani teraz. Pichli mi ju, ked som bola otvorena cca na 4-5 cm a nasledujuce 4 hodininy som mala pokoj, raz mi ju dopichli po 1,5 hodke a vydrzalo to az do tlacenia. Vpich som necitila, ani to ako mi to vybrali. Hlava ma potom nebolela a ziadny problem som nemala. Bolo to vyborne.

suszi
3. jún 2010

@biba12 tak to máš super, ďalšia mamička,ktorá je za! 🙂 😉
Ja som zvedavá, ako dopadneme my. ☹
8.6. nás čaká poradňa a som zvedavá, ako zareaguje moja gyndoška na to, keď sa jej spýtam na epi.
Nech to stojí čo to stojí, ale pokiaľ nemusím trpieť, tak nebudem.!
Nech ti to rýchlo ubieha 😉 a držím palčeky

natalia777
3. jún 2010

suszi aj ja som za!!! bez epiduralky nebudem rodit ani druhykrat, tak isto ako biba12 vpich ma nebolel ani to ako mi ho vyberali, nebolela ma ani hlava ani chrbat, proste nic......bolo to super, bolesti boli fakt katastrofalne a ked mi ju pichli ked som bola na 5cm tak to bola teda ulava........posmiali sme sa, zdriemla som si a islo sa na vec, bola som oddychnuta a plna sil po tych kontrakciach 🙂 odporucam....inac ja som si ju sama spustala ked som uz citila bolest, podotykam predavkovat som sa nemohla v istej hranici to bolo zablokovane 😅 vrelo odporucam, naco trpiet ked nemusite 🙂

monci78
3. jún 2010

@suszi ja som to už lekárovi spomínala a povedal len toľko, že pokiaľ chceš rodiť bezbolestne, tak prečo nie... 😉 Ciže žiadne odhováračky tam neboli. Vravel že na najbližšej poradni mi dá papiere a pôjdem sa ukázať na ARO a tam ti dajú vraj šek na zaplatenie, jednu kopiu odovzdáš späť na ARE a druhá ti zostane. Takže asi tak...

suszi
3. jún 2010

@monci78 Super, dik za info... 🙂 😉

zuzu1111
3. jún 2010

Ahojky baby.
Mám ešte do pôrodu síce ďaleko, ale tiež som rozhodnutá pre EPI, keďže som taký strachoprd a zle znášam bolesť. Mala som ale pred 10 rokmi zlomený driekový stavec. Kto mi bude vedieť povedať, či budem môcť mať EPI? Gyndoška asi nie,skôr nejaký anesteziológ či ako to je? Kde sa vlastne vybavuje EPI? V nemocnici kde chcete rodiť, ale za kým idete robiť ten dotazník?

monci78
3. jún 2010

@zuzu1111 EPI vybavuješ v tom meste kde ideš rodiť na ARE sú to tí čo aj uspávaju pri operaciach. Podľa mna oni zhodnotia tvoj zdravotný stav, či ti ju mozu pichnut...

zuzu1111
3. jún 2010

monci a myslíš, že bude chcieť aj nejaké správy z toho úrazu? Aby som vedela, či si to zháňať. Už ani neviem či mám niečo aj u svojej obvoďáčky, či budem musieť ísť na chirurgiu, kde som ležala....Lebo mi už bývame inde.

lizatko1009
3. jún 2010

@zuzu1111 ja mam masakernu skoliozu presne tam dole kde mi to pichol a v pohode nic nepotreboval, u nas sa ani epi pred porodom nevybavuje ani nic, prides povies ze chces a hned mas.

zuzu1111
3. jún 2010

v tej porodke, kde chcem ist ja, vraj bez toho papiera- poučenia EPI nepichnú, takže to budem musieť riešiť dopredu......musím dúfať, že nebude vadiť ani zlomený stavec. Ono teraz to už mám OKi, našťastie to bolo bez nejakých trvalých následkov

monci78
3. jún 2010

@zuzu1111 aj u nás v Lv musiš EPI vybaviť dopredu ak to chceš, a myslím, že ti tvoj gynekolog bude lepsie vedieť povedať ako stymi vysledkami, totiž všade v každom meste je to iné, neviem sice prečo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre