Je lepší cisársky rez alebo prirodzený pôrod?

janus141
13. jan 2012

ake mate skusenosti s cisarskym rezom ci je lepsi prirodzeny porod alebo cisarsky rez

exupery
13. jan 2012

Pre dieta je vzdy lepsi prirodzeny porod...zalezi od tvojho zdravotneho stavu,od vahy a polohy babatka.

montinka
13. jan 2012

ja som mala dva cisarske,dalo sa ale jazva sa ti hoji dlhsie.ale ako pise exupery zaezi to hlavne od tvojho zdravotneho stavu, a od vahy a polohy babatka.

mataharyy
13. jan 2012

No myslím že v konečném důsledku je jedno co je lepší, protože v našich zeměpisných šířkách a délkách ti (oficiálně) vybrat nedají (asi chvála bohu)... Ale k otázce, za mě přirozený, ač jsem po operaci srdce, rodila jsem dvakrát, vždy přirozeně a pohoda, císařský řez je operace jako každá jiná, je tam více rizik už kvůli narkóze a znám dost lidí co mají potíž s hojením jizev (je fakt že i když je přirozený, tak je dost lidí co mají potíže se šitím)... Já kdybych měla volit, tak přirozený porod s ohledem na jeho nižší rizikovost a rychlejší hojení a celkové zotavení... Pro mě to byla ta pohodlnější metoda 🙂

misenka3
13. jan 2012

Ja som rodila dcérku prirodzene, po pôrode , trval 4 hodiny od prvej kontrakcie, som všetkým vyvolávala ,tešila sa ,večer so sestričkou som šla do sprchy (porodila som o 13.35) na druhý deň som behala už okolo malej v pohode, ale zašívaná až po uši malá mala 4440g. A pri dvojičkách som mala cisársky , pichali ma do chrbta na 3 krát,dosť to bolo nepríjemné, a keď odznela tak došli veľké bolesti, rodila som o 08.45 a večer ma dávali dole z postele,ale tá bolesť bola strašná. Na druhý deň som mala dvojičky už pri sebe dosť veľa, ale bolo to hrozné ( ja nepatrím medzi padavky). KLeď mi navrhli, že na tretí deň môžem ísť s malými domov tak som sa potešila. V aute ma bolela každá jama aj len naklonenie do zákruty, prešlo to až po 6 dňoch , akoby čarovným prútikom šiblo z ničoho nič som ráno vstala a konečne bez bolesti. Ak môžem tak ja sa prikláňam ku klasickému pôrodu

miska2311
13. jan 2012

ja som presla zatial len cisarskym v uk,hojila som sa celkom rychlo.neboli problemy.teraz ma zrejme caka prirodzeny a mam strach kedze nemam skusenost este asi 5tyzdnov a budem tak lezat.

bublinka12
13. jan 2012

ahoj,ja mám skusenost aj s prirodzeným porodom aj s cisárskym a ked to možem porovnat prirodzene rodit sa mi zdá lepšie,bolesti sa dali zvladnut,pomohlo mi predýchavat.pri cisarskom som bola v celkovej anestéze a ked som sa prebrala a chcela sa pohnút skoro som vyskočila z kože od bolesti,jazvu mám stále dost viditelnú a na dotyk je to nepríjemné,rodila som pred 8mesiacmi a pri večšej námahe ma jazva bolí

cmulinko
13. jan 2012

najlepsie co moze byt je rodit prirodzenym sposobom bez jedinej komplikacie...ak takato moznost je nerealna,tak sa len velmi tazko da zhodnotit ake ine alternativy su najlepsie...aj prirodzeny porod ma svoje ''pomocne'' alternativy ako porod s nastrihom,s kliestami ci vaakumextraktorom...a taketo vymozenosti uz skresluju obraz o prirodzenom porode 🙂 a co sa cisarskeho rezu tyka...je to operacny zakrok a pooperacny stav je u kazdeho iny...teda neexistuju 2 rovnake pooperacne jazvy...nase reakcie su na bolest uplne ine...takze to co mna neboli mozno druhu mamicku bude boleit viac....ja som rodila oboma sposobmi a moje 2 cisarske rezi boli prechadzkou ruzovym sadom oproti mojmu 1 prirodzenemu porodu.

stardust
13. jan 2012

keby som vedela, co ma bude cakat kazdy mesiac po dvoch prirodzenych porodoch, tak by som si ziadala cisarsky rez.

malinovka333
13. jan 2012

neviem porovnat ja som mala zatial len prirodzeny ale som rada,maly sa narodil o 14:40 a o 19 som už behala 😀 samozrejeme ze ma sitie bolelo,zasita som bola asi az na chrbte,odkedy mi odtiekla plodova voda do porodu som lezala 14 hodin na posteli ale som rada ze som rodila normalne,bolesti boli priserne ale o tej 19 h som už bola celkom fit okrem toho sitia 😀 ale dalo sa 😀 urcite by som chcela rodit prirodzene aj druhy krat bez epi bez gelu 😀

evuska32
13. jan 2012

no ja sa prikláňam k odpovedi "bublinka12". Ja sama som síce 2x rodila prirodzene, ale mala som na izbe kočku, ktorá prvý pôrod mala cisársky a druhý normálne. Ona sama povedala, že hoci druhý syn bol zle otočený a museli jej ho rukou otáčať (čo je asi dosť nepríjemné) chcela stoj čo stoj rodiť normálne. Povedala tiež, že najnáročnejšia je starostlivosť o bábo po cisárskom, vraj to hodne bolí a nie si tak samostatná ako po prirodzenom pôrode. Ona síce mala 11 stehov, ale povedala, že radšej takto ako cisársky 😉 Ale mám to iba z počutia 😀 takže sto ľudí - sto chutí 😅

janinah
13. jan 2012

rodila som aj-aj,pri prirodzenom pôrode sa trocha potrápiš,ale potom si rel.rýchlo ok, pri cisárskom "trápenie" odpadá,ale je dlhšie zotavovanie/ako po brušnej operácii/, ja hlasujem za prirodzený pôrod,ak by som mala na výber 😉

crapula
13. jan 2012

najlepsie je vzdy to prirodzene.

monana
13. jan 2012

Ja som mala neznesitelne kontrakcie, ked som si pytala epi, tak ma zobrali na cisarsky - pre mna to bolo vykupenie. Dobre som sa zahojila, po cr som to zvladala v pohodke.

hori
13. jan 2012

To je myslim trochu bezpredmetna otazka... prirodzeny porod moze byt niekedy tak tazky, ze ho zena neprezije, cisarsky moze by tak nekomplikovany, ze zena ani nevie, kde ju rezali a ako sa dieta narodilo... a naopak, prirodzeny porod moze byt niekedy taky, ze zena pride, tri razy zatlaci a dieta je o 15 minut na svete, cisarsky sa moze tak skomplikovat, ze zena ponesie nasledky po cely zivot...

locko007
13. jan 2012

Rodil nás rodinný známy. Keď sme chceli predtým vybaviť cisársky rez, tak to rázne odmietol. Že pokiaľ to nie je nutné, tak to robiť nebude. Porodila som viac ako 4 kilové dieťa prirodzene, bez epi. Môj zážitok z pôrodu je dosť zlý, lebo som sa roztrhala. Ale o 2 týždne sa všetko zahojilo a všetko je fajn. Švagriná má cisársky rez a doteraz (je to skoro 5 rokov) má problémy. Takže som za prirodzený pôrod.

happy8051
13. jan 2012

vcera tu bola rovnaka otazka. prirodzeny porod znamena uz z nazvu prirodzeny sposob, ako priviest dieta na svet. cisarsky rez je operacny zakrok a tomu zodpoveda aj dovod aby ho zena podstupila. nepoznam nikoho, komu by bezdovodne vybrali mandle. takisto sa mi nezda ok, aby zena rodila cisarsky rezom bez indikacie.
to, ze prirodzen porod je bolestivy je asi samozrejme a mali by sme s tym ratat. rez po sekcii boli inym sposobom, ale omnoho dlhsie ako prirodzeny porod. pamiatkou nan je jazva, ktora sa individualne hoji.
v juni budem druhykrat rodit a tesim sa na prirodzeny porod, hoci anio prvy som nemala celkom lahky. pre mna je sekcia operacia a isla by som nan len ak by bol dovod.

edie63
13. jan 2012

Cisarsky rez som este nemala (a dufam, ze ani nebudem mat) a nikdy by som do toho dobrovolne nesla. Takze ja som za prirodzeny porod. 🙂

mirka00
13. jan 2012

ahoj.kedže som rodila prvý krát tak som sa velmi bála,a chcela som rodit len cisárskym a pod narkozou kedže som sa bála aj epi 😀 každý sa mi čudoval.doktori ani počut,nevideli dovod pre cisársky takže som mala smolu.ale poviem,ti že som mala tak super rýchly porod,že som bola štastná,že som rodila normálne a neochudobnila som sa o ten najkrajší zážitok,ked som si mohla moje dietatko hned privinút🙂a za pár hodín som už behala ako srnka🙂

anika11
13. jan 2012

ja som po prvom porode bola presvedcena,ze cisarsky by bol lepsi.tazky porod,velke babo,stratila som vela krvi a tiez som sa nemola poriadne hybat este par dni.ale po druhomporode,by som uz za cisarsky veru nemenila,bolo to raz dva,chvilu kontrakcii sa da prezit a najlepsie,ze par hodin po porode som behala po chodbe akoby som ani nerodila.no a ako pise mirka00..nic nieje krajsie ako ked ti daju cerstvonarodene dietatko do narucia.a dalsia vyhoda normalneho porodu-manzel to moze prezivat s tebou 🙂

maminka142
13. jan 2012

ja som určite za cisarsky pôrod a dufam, že aj druhe dieťa budem mať cisarskym 😀 Po cisarskom som sa zotavila velmi rychle a už tri tyždne po pôrode som behala po obchodoch, ako srna 😀 A čo sa tyka jazvy, tak ma bolela len chvílku a zahojila sa mi velmi rychle, ani neviem, že ju mam 🙂

fomarik
13. jan 2012

ja mám zase s cisárskym aj dobru aj zlu skusenosť. Zákrok bol v pohode, bola som v spinále, všetko som vnímala, malu mi hned ukázali. Bolo to super. Ale to hojenie!!!! 3 mesiace mi rez hnisal, chodila som na preplachy, vkuse antibiotiká, takže som ani kojiť nemohla ☹ 😢 😢 😢 ...no hrôza!!!!!!!!! malu som nevedela ani na ruky zobrať, ked bola chorá ako trojtýždnová, bola hospitalizovanáa a ja som nemohla byť s nou, lebo som mala velku otvorenu ranu..bolo to pre nás strašné obdobie.Už nikdy v živote!!!!!!!!!!!! A bolí ma doteraz - nenormálne. Ja som mala cisára indikovaný kvoli otehotneniu po IUI.

michaela80
13. jan 2012

Ja som mala 2x sekciu..Prva bola v 31 tt po 17 hodinach bolesti a maleho brali hned prec do ineho mesta ... Asi preto som to tak zle znasala vsetko.. Pri druhom planovana sekcia s usmevom bez bolesti po 20 hodinach som uz stala na nohach a mala malinku uz pri sebe.... na 6 den som uz behala po nemocnici... tento porod sekciu som si fakt uzila...tych par hodin po je tazkych ale zase pri normalnom porode clovek nevie co moze cakat... naposledy mali moje 2 kamosky take porody ze hroza des.... jeden aj tak skoncil po 20 hodinach sekciou.

aero
13. jan 2012

môj názor je , že normálne porodiť je lepšie a s odstupom času môžem povedať , že je to tá najkrajšia
bolesť ,akú žena môže zažiť ..... 😉

daniela1974
13. jan 2012

ja teraz nechapem ci je to normalna otazka alebo blby vtip 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕
Asi som mimo reality.

iva87
13. jan 2012

Urcite prirodzeny porod, sice bolest je velka, ale rychlo pominie, po troch hodinach som uz vitala navstevy, po tyzdni behala po nakupoch, myslim, ze zotovavanie po prirodzenom porode je ovela rychlejsie 😉

kiara0666
13. jan 2012

najlepší je normálny porôd, pre matku aj dieta. A to bez epiduralky. ja som to takto zvladla,a k tomu som dost citliva 🙂 ale je to naozaj ta najkrajsia bolest.
po cisarskom reze je dlha doba liečenia :(

evelina30
13. jan 2012

Ja som chcela rodiť normálne, teda po zavedení vyvolávačky ... kontrakcie, otváranie .... potom konečne malo prísť k tomu vytúženému vytlačeniu 🙂 avšak ani po 5 hodinách trápenia sa mi malého veru vytlačiť nepodarilo. Vraj mi prestala fungovať maternica. Keď prišiel lekár a povedal, že musíme urobiť sekciu, bola som neuveriteľne šťatná, už som naozaj nevládala. Bola som v celkovej anestéze a malého som videla až ráno na druhý deň, nakoľko mi sekciu robili o 21hod. Už ráno o 6hod som musela vstať. Poradili mi menej ležať a viac chodiť a stáť ... to asi malo naozaj niečo do seba, lebo na štvrtý deň som bola v podstate v pohode. Jazva sa mi rýchlo a veľmi pekne zahojila. Mám známe čo mali odrodené za 3 hodiny a ani nemali nejaké veľké bolesti a ani sa veľmi nepotrhali. Mám aj také čo sa pri prirodzenom pôrode veľmi vytrápili a veľmi dlho sa im to hojilo. Ona každý pôrod je naozaj iný. Ja osobne dúfam, že druhý krát budem rodiť opäť sekciou.

mirinecka
13. jan 2012

ja mám zasebou aj normálný aj cisársky pôrod. Normály bol síce strašný o 7.00 vyvolávačka a 21.10 som konečne z posledných síl porodila to som už zaspávala na sále a nakoniec aj komplikácie nešla von placenta a veľa som krvácala tak ma uspali, bola som roztrhaná ale ráno som už pekne behala po svojich a mohla som kľudne sedieť, tie kontrakcie boli neznesiteľné prosila som o cisársky vtedy som nevedela čo to obnáša. Druhý mal byť normálny a prebiehal rýchlo kontrakcie v pohode, ale nakoniec bol cisársky lebo boľ veľký a asi by som ho nevytlačila, celková narkóza, to zobudenie strašné, a bolesti ani nehovorím, ešte 2 týždne som sa nevedela postaviť z postele, jazva sa zapálila a to som sa musela starať o 2 deti, určite by som volila tretí pôrod normálne
ale sú aj výnimky sestra rodila cisárskym epidurál a bola úplne v pohode týždeň po cisárskom behala po obchodoch

rybka77
13. jan 2012

Ja osobne mam skusenost s cisarskym rezom mala som spinal nie narkozu a absolutne ziadny problem. Je to individualne,kazdemu vyhovuje nieco ine. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre