Je nástup na materskú dovolenku povinný?

papenqa159
4. apr 2018

Ahojte maminky a budúce maminky. Chcela by som sa opýtať či existuje dnes nejaký zákon o tom, že musím nastúpiť na materskú dovolenku. V máji som skončila školu. V júni som sa zamestnala. Momentálne som nezamestnaná v ochrannej lehote, ktorá platí aj 6 týždňov po pôrode. (Teda tak mi to bolo vysvetlené) Lenže ak nastúpim na materskú dovolenku, strácam nárok na dávku a budem 6 týždňov žiť bez akého koľvek nároku na nejaký príjem.

ruzasipova
4. apr 2018

Dobrá otázka, toto som momentálne riešim aj ja, iné len v tom, že som študent - doktorand a ak nastúpim na povinnú materskú 6 týždňov vopred, prichádzam o štipko za to obdobie. Ale na sociálke som sa ešte pýtať nebola.

mima86
4. apr 2018

No to zalezi podla toho, ci nastupujete na md alebo len na rd. To je rozdiel.

papenqa159
autor
4. apr 2018

Mam odrobených len cca 150 dni. Viem že narok na materskú nemám, ale aj tak ma na materskú chcú vypísať. Keď zanesiem žiadosť na socialku tak samozrejme mi ju zamietnu, a s vyrozumenim musim ísť na úrad práce kde mi dajú rodičovský príspevok tých 213€ ale až po narodení dieťaťa. Len ak na materskú nepôjdem (ak sa to vôbec dá) budem dostavať dávku do pôrodu a aj 6 týždňov po pôrode.

senta_sofia
4. apr 2018

@papenqa159 uprimne nerozumiem presne co sa pytas, ale skusim... Predpokladam, ze ked si skoncila zamestnanie, uz si bola tehotna. V pripade tehotenstva je ochranna lehota potom 8 mesiacov. Tych 6 tyzdnov sa ti zrejme pletie lehota nastupu na matersku dovolenku, na ktoru sa zvycajne nastupuje 6-8 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu. Nerozumiem preco by si stratila narok na davku, ked by si mala narok na materske z ochrannej lehoty. Co sa tyka nastupu na "matersku dovolenku" z pohladu zamestnavatela, na tu ma zena narok v pripade, ak o nu poziada a preukazuje sa ziadostou potvrdenou gynekologom. Je to moznost, nie povinnost. Poberanie davky materske zo Socialnej poistovne je vsak rozdelene na cast pred porodom a po porode, ak zena nevycerpa pred porodom, neposuva sa jej to na obdobie po porode, cize minimalne tych 6 tyzdnov prepadne, takze nepoberala by 34 tyzdnov, ale len 28.
Ak by si tehotna v case skoncenia pracovneho pomeru nebola, ochranna lehota sa na teba nevztahuje a narok na materske mat nebudes, odo dna narodenia dietata by ti patril rodicovsky prispevok z uradu prace, socialnych veci a rodiny.

zuzka38
4. apr 2018

@papenqa159 na matersku sa nastupuje najneskor dnom porodu, nie? @evittam

papenqa159
autor
4. apr 2018

@senta_sofia ďakujem pekne 🙂 trosku to už chápem áno bola som tehotná keď som dala výpoveď nevládala som to robiť a nakoniec som po pár dňoch šla na PN. Lebo som riziková. Takže je len možnosť nie povinnosť ísť na materskú? Ak správne rozumiem. Lebo pred tým mi pani na sociálke hovorila že žiadosť o materskú musim sociálnu poisťovňu keďže som nezamestnaná a oni mi pošlú vyrozumenie že nemám nárok. Ale nepochopila som ju správne že či pridem o príjem teda dávku ktorú dostávam teraz v ochrannej lehote.

m.i.r.i
4. apr 2018

Materska nie je povinna...nemusis ist na matersku vobec...povedz lekarovi, ze na matersku nenastupis....vacsinou samozrejme mamicky na matersku chcu, ide ale o to, aby mali materske.....v pripade ze nemas narok na materske, dostavas rodicovsky, ale si na "materskej dovolenke" cize mas pokryte obdobie kedy neplatis odvody, rataju sa ti roky do dochodku a ine vyhody..ak to ale nechces vobec, neziadas o ziadne rodicovske ani nic - cize nie si oficialne na "materskej" tak je to tvoja vec..nikde nie je napisane, ze na matersku ist musis...je to moznost, nie povinnost

evittam
4. apr 2018

@zuzka38 No ano ale ak mas nárok na MD tak prídeš o peniaze.

majusqa77
4. apr 2018

@evittam pise, ze ma 150dni odrobenych 🙂
@papenqa159 a btw. je to 150dni kalendarnych, ci pracovnych? lebo dni poistenia = kalendarne dni trvania prac.pomeru

evittam
4. apr 2018

@majusqa77 Aha, som si nevšimla.😉

papenqa159
autor
4. apr 2018

@m.i.r.i
@evittam
@majusqa77
A dievčatá ešte otázka ak by som mohla... Je jedno kedy by som požiadala o rodičovský prispevok alebo je to nejako časovo ohraničené?

evittam
4. apr 2018

@papenqa159 Do polroka od narodenia dieťaťa prrplatua spätne.

senta_sofia
4. apr 2018

@papenqa159 v tomto pripade si podas ziadost o materske Socialnej poistovni len na to, aby ti vydali rozhodnutie ze nemas narok na materske, aby ti mohli vyplacat rodicovsky prispevok. Cize ak aj tu ziadost posles po narodeni dietata, je to jedno, lebo ty si v zamestnani skoncila uplne a nemas koho ziadat o poskytnutie materskej dovonlenky, ako volna myslim. Rodicovsky mozes ziadat do 6 mesiacov od narodenia dietata. A prihlas sa registracnym listom fyzickej osoby na dochodkove poistenie ako osoba starajuca sa o dieta, spolu s rodnym listom to zasli na Socialnu poistovnu.

papenqa159
autor
18. apr 2018

@senta_sofia Ďalujem pekne 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre