Je nutné byť počas pôrodu celý čas odhalená?

andzi
5. aug 2008

Ahojte, ešte som nerodila ale mám panický strach z toho, nie z bolesti, tú zvládnem, ale z toho, že budem odhalená pred toľkými ľuďmi. Ako to prebieha? Prídeš do nemocnice aa už hned na prijímacej ambulancii sa pred doktorom musím vyzliecť donaha? A na pôrodnom stole som úplne holá alebo mám nejakú nočnú košeľu, ktorú mi vyhrnú pri pôrode.Možno sa pýtam blbo, ale som strašne hanblivá.

srnkamt
5. aug 2008

...no neviem ako to je u vas ale v Martine je to takto.."ak si dobre pamatam... 😅 ...prisla som do porodky sestra ma zaviedla do satne alebo co to bolo...tam mi dala nocnu koselu s vystrihom az po pupok...potom som isla na salu kde ma dali na pasi..prisiel doktor pozrel ma od spodu zistil za som otvorena na 4 prsty a skonstatoval ze ostavam rovno na sale...po dlhej dobe prisiel dalsi doktor ten ma znova pozrel prepichol mi plod.vodu a poslal ma na klystir..po tomto som sa vratila na salu kde ma behom porodu vydelo nespocetne mnozstvo doktorov a sesrticiek 😒 neviem uz som v nejakej teme pisala ze po tomto porode sa mi moze kazdy s prepacenim aj do r.... pozriet a bolo by to jedno...no neviem asi som ti nahnala srach ale jedno je pravda ja som bola tiez velmi hanbliva ale ver mi ze po porode som sa nejako tej hanblivosti vzala alebo co a kojila som malu aj pri rodine vobec mi to nevadilo..no neviem to je individualne tak ako je kazda zena ina aj pristup doktorov je iny a koniec koncov aj porodic... 😉 😉

bibianna
5. aug 2008

milá andzi, čo ti povedať. Bez toho aby si sa vyzliekla, zrejme neporodíš, to vieš aj sama.

aktak
5. aug 2008

andzi, oblecena si stale, len bez spodneho pradla, medzi nohy ti vsak bude pozerat len doktor aby skontroloval ako postupuje porod, a ked pride na tlacenie tak az vtedy budes mat naozaj roztiahnute nohy a nic pod nimi, ale ak chces babo porodit tak to tu chvilu vydrzis, neboj 😉

sstefi
5. aug 2008

ja som mala celý čas nočnu košelu(svoju) a vyšetrovala ma len dr. síce bola noc a len ona bola v službe aj s pôr. asistentkou. (potom som si dala ponožky, lebo ma nehorázne triasla zimnica po odtečení plod. vody 😕 😀 )

ale aj ostatné baby, čo rodili po mne cez den, tiež bol pri nich len ich lekár a asistentka. 😉

yara2
6. aug 2008

andzi - ahojky. vobec sa nepytas blbo,ja tiez vela rozmyslam nad tym,ze ma tam kazdy bude okukovat jak vystavnu opicu a tiez sa na to netesim. mne fakt nie je prijemne ani ked musim roztiahnut nohy u mojho gyndosa(a to je fakt super clovek) a ked si predstavim,ze tam lezim na sale v tak bezmocnej polohe - na chrbte a nohy rozcapene 😒 a pride si ma obzriet kazdy,kto pojde okolo,tak neviem neviem... tiez mi nie je do smiechu ☹

titkovamiriam
6. aug 2008

urcite nie do naha,budes mat koselu a tu ti len vyhrnu ked pojdes uz rodit,ja som mala pri prvom len lekara a dve sestricky,pri druhom som suhlasila so sestrickami zo skoly a pri tretom zas len moj porodnik a dve sestricky,pred samotnym zacatim mi primal dal vyvolavacku a sestra pustila vodu ale inak som sa volne pohybovala chodila do sprchy a lezala som fakt 10 min pre marekovym narodenim.potom mi pomohli prezliect sa a doniesli mi obed 😀

ddarina1
6. aug 2008

ahoj andzi. moj termin pri dcerke bol 16.10. a rodila som az 25.10., nechcel mi povolit krcok maternice. Tak moj pan doktor 24.10. pichol inekciu, potom infuziu a na krcok maternice umiestnil nejaky liek a ak mam uprimne povedat to ma bolelo viac ako porod. Takze prve stahy sa dostavili 24.10. vecer, ale este som stale nebola dostatocne zrela na porod takze nasledovala ukludnujuca inekcia a moja panva sa pekne po celu noc rozsirovala, nieje to nic prijemne, lebo sa nevyspis ked kazdych 5 minut bolia klby, ale prislo rano a moj zlatý lekar mi oznamil, ze ideme na salu. Tak som zavolala manzela. medzitým mi doktor pomohol s plodovou vodou, lebo ta sa uspesne drzala vo vnutri, nasledoval odchod do sprchy tam som dostala to super cistidlo a medzitym sa dostavili aj kontrakcie ( silný tlak na konečník), takze nasledovalo dlhe statie pod horucou sprchou, aby kontrakcie zosilneli. potom som vysla von a sestricka ma napojila na KTG, aby bolo vsetko v poriadku. Asi 2 krat mi ho davala dolu, kvoli mojej potrebe ist pod sprchu, tam som sa citila naozaj vyborne. Potom prisiel moj pan doktor( naozaj super clovek) a nedovolil mi vyliest na postel,tvrdil ze na postel vyleziem ked kazdeho naokolo budem nenavidietä ale tato faza sa nedostavila) musela som stat a manzel mi masiroval krize a to bola naozaj skvela vec! Pan doktor ma upozornoval na spravne dychanie, rozpraval vtipy a potom sme isli rodit! Ja som mala na sebe manzelovo dlhe tricko. Pri porode bol lekar 2 sestricky a dalsie 2 cakali na dcerku. Doktor sa mi snazil pomoct infuziou a aj inekcion, aby boli stahy silnejsie, ale moje zily sa rozhodli, ze nic take nebude a tak to zostalo len na nas. ako prvorocka mozem povedat, ze prve kontrakcie som mala o 10:15 a dcerka bola na svete 14:05 takze to islo vyborne a to som cakala, ze sa natrapim 14hodin ako moja mama so mnou, ale asi fakt vela zalezi na lekarovi. 😅
Ja som s Komarna a rodila som v Dunajskej Strede, ale tam chodim aj teraz na poradnu a uz som zvedava na nove vtipy, ktore si vypocujem! 😀

mien
6. aug 2008

no aj ja som strašne hamblivá, ale čo som nou robili to bolo strašné veĎ som už opisovala pôrod. Rodiť by som ešte raz išla, ale do inej pôrodnice. Ja som mala sekciu pred sekciou ma každý deň pozeral iný doktor / a to sme môjmu zaplatili, ale on tam nebol stále/, takže, keď to zhrniem asi 7 ma videli a keď som išla na vyšetrenie, že či to bude naozaj sekcia, tak tam boli 5 doktori a bolo to riadne vyšetrenie ako na gynde. pri sekcii sa ma ani nepýtali a boli tam študenti / teraz to riešime s nemocnicou /, do dnes sa cítim strašne ponížená a ešte musím dodať, že vedľa mňa rodila aj ja som jej vydla medzi nohy aj ona mne
nechcela som ti klamať, ale taká je pradva, ale to neznamená. že teba budú toľkí obzerať možno, že len tvoj doki

ddarina1
6. aug 2008

Je to strasne ked ma prvorodicka hned taketo skusenosti ☹ Ja som naozaj rada , ze moj lekar je taky aky je, ked aj nemal sluzbu, rano mi sestricky hovorili, ze vnoci volal a pytal sa ci som vporiadku a ked som uz lezala v nemocnici za kazdou vizitou sa zastavil, ci nemam nejake tazkosti. Je pravda, ze aj samotny primar oddelenia vzbudzoval respekt, ale v dobrom slova zmysle. Takze mne to behanie komarno- dunajska streda urcite za to stalo a aj teraz to nelutujem.

titkovamiriam
6. aug 2008

ja som vzdy rodila sama a ked pri michalovi na velkej sale rodila este jedna mamina tak sme boli oddelene plentou,takze takuto okukujucu skusenost nemam-mozno na vizite ale ked ste na zenskom tak sa asi nebudu pozerat do hrdla 🙂

pampuliacik
6. aug 2008

mien, to je strasne... ty si niekde popisovala porod? rada by som si to precitala... ako bezi porod je asi velmi individualne v kazdej nemocke. ja som pri porode mala asi 2 sestricky a lekarku, neskor dosli dalsie asi 2 sestry z novorodeneckeho. a ked dr. sila nastrih, tak to vysvetlovala nejakej zienke, asi mladej doktorke... bola som odhalena (teda koselu som hore mala 🙂 ), inak to pri porode nejde, ale velmi som to neriesila... ved pocas tehu zenu vysetruju tolko krat ze az... a pri kontrakciach bola nahota to posledne na co som myslela... ale len taka pikoska- ked som ja rodila, tak tam zas prisli akysi "opravari" k vedlajsiemu stolu opravovat svetlo... ja rozcapena priviazana na stole a daki chlapi presli okolo... no des. ale dokina ich vyhnala 😀 teraz sa na tom smejem a vtedy mi to bolo suma fuk...

wali
6. aug 2008

teda niektore tu mate ozaj strasne skusenosti s porodom! ja som mala dlhy a nie moc lahky porod, ale co sa tyka toho ostatneho, tak uplne naha som pred nikym nebola, mala som na sebe koselu a tu som mala vlastne stale pocas samotneho porodu. inak - ja som chodila v prvej dobe do vane, ale to bol pri mne len manzel, nikto iny. a ked som uz rodila, tak pri mne boli okrem manzela len dr a 2 sestricky, cize nic strasne. andzi, neboj, dopadne to dobre. vzdy mozes povedat, ze si nieco nezelas - ja som pre tento pripad poverila manzela, ale nic sme nemuseli riesit, pristup bol fakt dobry.

majsan
12. okt 2008

ahojte mamicky.ja som rodila vo svajciarsku 7 augusta(presne na termin) 😉 a bol to moj druhy porod.A hovory sa ze druhy je rychlejsi a lahsi ale u mna to neplatilo.Kontrakcie som dostala o ôsmej rano a boli v 10 min intervaloch uz som si myslela ze su to zase poslickovia.akurat v ten den u nas neisla tepla voda tak som si musela nahriat aby som sa vôbec umyla.O pol dvanastej som zavolala manzelovi do prace ze to uz zacalo.Tak sme volali taxik kedze nemocnicu mam 6 km daleko a nemame auto.Na prijme ma vysetrili a bola som otvorena na 4 cm.velmi som chcela vyskusat pôrod vo vani tak mi Pa napustila vanu a ja som si do nej lahla.No ale dlho som v nej nevydrzala kedze bolesti boli neznesitelne.uz som jajcala ze radsej vyjdem von a porodim na stole.bolo tri hodin poobede ja som sa uz sulala od bolesti a PA mi povedala ze o stvrtej porodim.manzel mi masiroval chrbat a pomahal mi predychavat kontrakcie ktore boli uz kazde dva minuty.Ale voda mi nepraskla a tak mi ju prepichovali. O pol piatej sa narodil maly ale tym moje trapenie este neskoncilo kedze mi placenta nechcela vyjst sama ,tak tam domna sprtali lahali mi na brucho sa stale nic.Tak ma nakoniec uspali a cistili chirurgicky.Rodila som pri dvoch Pa a bola som spokojna az nato ze ma ani nenastrihli a ja som dost uzka v panve a nakoniec som sa aj tak potrhala z dnuka i zvonku.

katmi
12. okt 2008

andzi ja mam tiez taky isty problem ako ty.. som dost hanbliva,ale poviem ti,ze v tych bolestiach a pri tom vsetkom,som na to uplne zabudla a bolo mi uplne jedno ze sa na mna pozera neviem kto..hlavne ze mi ako tak pomahali a pomohli nakoniec priviest na svet moju malu.. fakt si to nebudes stihat ani uvedomovat.. drzim palce

fitonia
24. sep 2013

ja som zatial este nerodila, ale podla vsetkeho coskoro na tom zacneme s priatelom pracovat 😀 ale radsej by som rodila uplne naha, pretoze aj tak je zena pri tom tlaceni a bolestiach cela spotena a lepsie sa jej musi rodit, ked ju neotlaca nijake oblecenie, a tiez aby mi babo prilozili na hole telo a nie na nocnu koselu 🙂 je to prirodzenejsie podla mojho nazoru a tiez krajsie 🙂

sense
24. sep 2013

no neviem ako v porodnici kde sa chystas rodit, ale ja som mala cely cas nocnu koselu na sebe a dokonca som bola prikryta a ked ma aj kontrolovali ako som otvorena som mala cez kolena plachtu a vzdy merali otvorenie len na prsty a nie ze mi cumeli medzi nohy, nieco ine uz bolo ked malej museli pomoct vakuom tam som uz mala lekara mezdi nohami ale tam uz bol pohlad lekara nevyhnutny

sense
24. sep 2013

@majsan a to si kde vo swiss rodila, lebo ja som rodila tiez vo sviss v maji toho ruku a nemozem si vynachvalit a to mi vyvolavali porod pred terminom...

aduskah
24. sep 2013

Ja som rodila v mojej nocnej koseli, naha som urcite nebola. Na Antolskej su porodne boxy oddelene, aj pred boxom je plachta, aj ked nie vzdy zatiahnuta. Ked mas zazmluvneneho lekara, pravdepodobne ta bude pozerat len on a aktualna porodna asistentka. Ak lekara zazmluvneneho nemas, ten co ma sluzbu. A zo studentami mozes zo zakona nesuhlasit, takze zalezi aj na tebe. Odporucam instruovat doprovod, lebo predpokladam ze ako prvorodicka nebudes v stave vyhadzovat z boxu medikov alebo studentky sestricky. Vela stastia. 😉

vejula
24. sep 2013

@andzi budeš mať nočnu košelu, nebudeš uplne naha. Ja som bola v miestnosti viac menej cely čas len s manželom, občas prišla PA alebo mudr. U mna sa striedali chvile ked mi bola neskutočna zima, normalne som si paplon vypytala a bola som zakryta s chvilami ked mi bolo teplo. Ale ku koncu mi skutočne bolo najlepšie ked som bola čo najviac rozkročená a fakt mi bolo dosť jedno či ma niekto uvidi. Ta bolesť bola vtedy znesitelnejšia, takže som robila to, čo mi pomahalo, bez ohladu na to kto ma vidi. Až som si spätne tak pomyslela, či to nebolo im neprijemne, ked po prichode do saly ich vital taky pohlad. Ale myslim, že oni su už zvyknutí 😅

dai
24. sep 2013

@andzi ahoj . u nas si mozes priniest svoju vlastnu koselu - teda na antolskej 😉 mne moj porodnik odporucil si ju nechat v kufri aby mi dali erarnu, lebo ze sa to pri porode zaspini - tie co nam davali boli klasicke nemocnicne s viazanim vzadu - cely porod sme boli s muzom sami plachtami oddeleni od inych ( ja som rodila na sale len s jednou, vsetko ostatne - asi 9 porodov v tom case, boli cisaraky😉 ) - pocas kontrakcii mas normalne koselu, vyhrnu ti ju len pri kontrole ako postupuje porod a samozrejme pri porode samotnom - tie kosele musia byt volne aby ti potom mohli dat babatko prisat na prso, detto sa nasledne este rodi placenta - kopu bordelu je okolo porodu😀 ale neboj - porod je malina a hola pri tom nebudes😉

atrami
24. sep 2013

@andzi no myslím, že v tom momente ti bude úplne jedno, či si nahá alebo nie. Ja som mala všetko svoje- nech vyzerám ako človek 🙂 Po sekcii mi dali ich nočnú košelu, svoju som si obliekla až keď som ako tak mohla fungovať. Mala som sekciu, tak na mňa príliš nenakúkali. Jedine čo som odmietla, bola prehliadka od jedného fešáka, to som sa hanbila. Ale inak ak ti bude niečo vadiť, treba sa ozvať. Niekedy robia určité veci automaticky a neuvedomia si to. Väčšinu času sa ku mne chovali úplne normálne až na pár výnimiek, ale to som sa ozvala. Nesmieš sa dať.

janka258
24. sep 2013

@fitonia @sense @dai @atrami kočky téma je z roku 2008,tak už to asi nebude aktuálna otázka,lebo andzi už asi odpoveď zistila a predpokladám,že odprevádza to dieťatko už aj do škôlky 😀

dai
24. sep 2013

@janka258 😀 ja nikdy nepozeram kedy sa tema zalozila... ked vyskoci v hlavnom okne tak to beriem ze je aktualna, temy nevyhladavam a nereagujem na stare😉 budem musiet zacat pozerat aj kedy bol uvodny prispevok napisany😉

lucika20
24. sep 2013

ja som rodila v čr, začalo to klasickým pôrodom tam som mala ich košeľu, bol pri mne aj priateľ 2PA a 2lekárky, no bohužiaľ sa to muselo ukončiť cisárskym, ešte si pamätám, že ma zobliekli úplne donaha, hodili na mňa plachtu a ťahali ma cez dlhu chodbu na operačku, tam bolo asi 10 ľudí a mňa nahú dvíhali na stôl, viac si nepamätám... a to som dosť hamblivá, niekedy som mala problém aj pred priateľom sa zobliecť ale teraz už to prešlo kedže kojím, a už som kojila aj pred svokrovcami a aj cudzími ľuďmi, no čo 🙂 dcérka je dôležitejšia ako hanblivosť

atrami
24. sep 2013

@janka258 no dúfam, že to zvládla 🙂

horana
24. sep 2013

Je to ako pri gynokol. vysetreni, cize spodok volny aby sa dal vyhrnut preto hore je najlepsia volna nocna kosela, kvoli volnosti pohybu, poteniu, a preto ze tato bude naskor hned krvava ci inak spinava, takze sa kratko po porode prezlecie, preto lepsie erarna. Aj tato poporodna casto preteka vselijakymi ocistkami, takze sa vacsinou meni kazdu chvilu. Cize aj ked bude mat zena svoju, je vela pravdepodobost ze bude na nej len kratko. Ja som mala bezproblemovy fyziologicky porod, ale kosiel som denne menila aj 3-4. Ale dalsie dni ked uz som sa dostala spat do svojej koze, vedela co ako, ocistky pomaly slabli, uz som si dala svoje pyzamo.
Ze budu obcumovat, je skor o vybere porodnice, niekde sa da dopredu dohodnut, zazmluvnit nielen porodnika ale aj porodnu asistentku (sestricku) konkretnu pri porode, a ked nebudu kompliakcie nebudu sa stiedat ini.
Ked komlikacie nedaj boze budu, to je uz potom stopro jedno kto ocumje, hlavne ze pomozu, to uz nad tym ani zena nepremysla.

janka258
24. sep 2013

@dai ani ja nepozeram,ale zakladatelku poznam z inych tem a myslim,ze uz dietatko ma preto som len tak napisala,ze je to stara tema,ale zas to moze byt prospesne pre ine mamicky,aspon sa tema trosku obnovila 🙂

velkacica
25. sep 2013

pri rodení v letnej horúčave by som skôr žiadala byť úplne nahá! 😎

majsan
29. sep 2014

Ja som rodila vo vevey v kantone vaud

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre