Kedy je najväčšia bolesť pri samotnom pôrode?

denisa123
21. júl 2007

Prosim, chcela by som sa spytat uz skusenych mamiciek, ze kedy pri samotnom porode ste citili tu najvacsiu bolest? Je to pri tych kontrakciach, alebo ked je uz hlavicka v porodnych cestach? Citili ste, ze sa vam to tam "dole" nejako "trha", alebo pod.?

Pytam sa preto, lebo ci sa tou bolestou nemozem "zablokovat" a uz to dalej jednoducho nezvladnem... Preto aj uvazujem o cisaraku (mam taku moznost bez problemov ist na CR). Nebojim sa porodu, ani tej bolesti pri kontrakciach, ale toho, ze co ked to uz dalej nepojde, hlavicka sa zasekne a ja budem riskovat akutny cisarak a zdravie dietata. Co si o tom myslite Vy?

Viem, ze je to hlavne o psychike, v tomto som v pohode, chcela by som poznat len Vase skusenosti. Dakujem.

melory
22. feb 2008

mna najviac boleli tlaky, dokonca boli tak silne, ze som nem,ohla ovladat telo

sylvar
22. feb 2008

mě byly nepříjemné kontrakce, bylo hrozně těžké ležet, musela jsem chodit v předklonu, jinak bych asi vyskočila z kůže, samotné vytlačení mimi byla hračka, to už přijde samo,ale šití bylo fuj, i když paní doktorka si se mnou povídala a už jsem měla u sebe i malou.na každou bolest se brzo zapomene, počítám za 2 hodiny už se o ní neví 😉

mirin
22. feb 2008

Holky tak při mým porodu bylo úplně nejhorší, jak mě doktorka vyšetřovala po každé kontrakci, strčila do mě ruku a nevím co dělala, snad otvírala rukou branku nebo nevím, to bylo šílený, to jsem křičela, prostě se to nedalo...Kontrakce byly taky hnusný, ale daly se zvládnout, tohle se zvládnout nedalo ☹ a co mi ještě hodně vadilo, že mi braly křeče do svalů, hlavně na nohou, a že mi strašně brnělo celé tělo 😔 nedokázala jsem udržet ani oči, myslela jsem, že asi umírám nebo co... Tlačení jako takové nebolelo, spíš mě tížil pocit, že to nezvládnu, že obě umřeme (malá nevyklouzla na dvě zatlačení, jak tady všude čtu, ale asi až po 2 hodinách 😖 ) a nástřih a šití úplná pohodička 😉
Snad jsem vás tady moc nevyděsila, pro mě byl den porodu nejšílenější ale zároveň nejkrásnější den v životě a jsem strašně šťastná za svoji krásnou holčičku 😵 😵 😵

mirka8429
22. feb 2008

mirin no ja mam strach xixix ajz tych vysetreni aj z kontrakcii aj zo zosivania...proste zo vsetkeho a ci vobec budem vladat a tak..ci to zvladnem...no ale snad to bude dobre ...len aky je to pocit ked male ide von..neboli to?alebo citis to nejak zvlastne?

janickabez
22. feb 2008

Souhlas s Mirin, to otevírání porodních cest bylo asi nejhorší 😎 ostatní se dalo vydržet...nástřih, tlačení, šití, už byla u mě pohoda...a hlavně obrovská úleva

zajo510
22. feb 2008

Mirka, neboj sa, príroda si to proste tak zariadila a len si predstav, že naše mamky a babky...ako rodili, ani nebolo toľko vymožeností, osvety a prístrojov ako dnes. Keď to na teba príde, nebojuj proti tomu, poddaj sa a počúvaj svoje telo, počúvaj lekárov čo máš a čo nemáš robiť a bude všetko ok. Ber to tak že to musí byť a rob všetko preto, aby to si o mala za sebou čo najskôr a hlavne aby si si to zbytočne nekomlikovala....

To vyšetrenie byť musí, bez toho to nejde, ono každého bolí inak, každá z nás má iný prah bolesti. Kontrakcie dôjsť môžu alebo nemusia, ja som ich do poslednej chvíle čakala, ale nedošli ani jedna!!!...mňa boleli silne kríže a to som už bola otvorená a začal vlastne pôrod /otváranie sa/. Tá predpôrodná bolesť je stupňujúca, na začiatku bolí menej a potom viac a viac....pred samotným pôrodom cítiť akoby tlak na konečník /že už ide hlavička pomaly do pôrodných ciest/akoby ti trebalo kakať, ale to nie je to. Vtedy vraj niektoré ženy cítia že ich nutká na tlačenie, ale tlačiť sa ešte vtedy nemôže...ja som také nemala, ja som trošku cítila mierny tlak na konečník, prišla lekárka, vyšetrila a zavelila, že rodíme....vyviazali mi nohy, urobila nástrih (aj som to kus cítila, ale bolo to len také slabé štipkanie) a kázali tlačiť akoby som šla kakať. Treba sa zhlboka nadýchnuť, zavrieť oči a tlačiť, NIE KRIČAŤ!! všetku silu dať do tlačenia, nie ju vykričať cez ústa von. Niekto vytlačí bábo po 2 nádychoch, niekto až po 10. Inak to že ide mimko von som necítila vôbec, ja som myslela, že som si už snáď vytlačila črevá 😀 len som počula lekárku, kt vravela že mimko má vonku hlavičku a že treba silno ešte tlačiť....v tom momente som cítila, že to mám medzi nohami strpnuté.

Takže u mňa bola najväčšia bolesť tá bolesť krížov a krče v nohách tesne pred samotným pôrodom (mňa nechali ležať na pôrodnom stole, lebo čakali stále na kontrakcie, takže som nemohla chodiť, len sa krútiť na lôžku), myslím, že keby ma takto boleli kríže pri menzese, tak asi odpadnem, ale kedže som vedela, že musím byť pri vedomí a ešte rodiť, tak som to vydržala.

maruskak
22. feb 2008

Ahojte. Dalo by sa povedať, že som "čerstva rodička" 11.2.2008 som porodila zdraveho krasne chlapceka 🙂 Musim povedat, ze predpôrodne pripravy su nanic, pretoze ja ako prvorodicka som takeho pripravy absolvovala a je to (aspon podla mna) na nic!!! Kazda zena je specificka, mozno niekomu predpripravy pomahaju a niekomu nie. Mne zacali kontrakcie o 4.00 hod. rano do pol siestej som to prechodila a absolvovala CTG a klistir (inak mne sa klistir vobec nevidi, byt na skodu) a potom som zasadla na fit lotpu a doslova preskakala a prehopkala slabsiu kontrakciu, ta silnejsia sa nedala. Najhorsia bolest je roztahovanie bedrovych kosti, pretoze sa robi priestor pre pôrodne cesty, este dobre ze bol manzel pri pôrode, masiroval mi prave miesta, ktore neuveritelne boleli a podaval vodu, aby som sa duskami osviezila. Este musim povedat, ze velmi dolezite je dychanie, pretoze mne zacali trpnut prsty na rukach a nohach a udajne z toho, ze som zle dychala, ale dychat som sa naucila na predpôrodnej priprave?! A nastrih som vobec ale vobec necitila. Jednoznacne si myslim, ze sa netreba nicoho bat, pretoze pôrodnik alebo pôrodnicka a hlavne pôrodne sestricky su velmi sikovne a ochotne pomahaju, povedia ako treba tlacit a hlavne kde tlacit, ako dychat, ci nedychat a myslim si, ze sa spravali aj uctivejsie, ked bol pritomny manzel 🙂 (to len moj postreh) Ale poviem Vam, ze je to vazne zazrak, pretoze je velmi zaujimave ako velmi rychlo ta bolest prestane, ked je dietatko na svete 🙂 Vsetko utichne ale neutichne prvy plac a krik novonarodeneho babatka 🙂 Preto drzim palce vsetkym mamickam a nebojte sa, nic to nie je! Ved aj nato sme natom svete 🙂 Pekny večer

lu777
22. feb 2008

ahoj
no tak já jsem měsíc po porodu a mám taky pocit, že předporodní příprava byla vcelku nanic.. jako přednáška byla dobrá, to určitě.. ale nácvik dýchání apod. k ničemu, porodní asistentka to tam stejně zase musela opakovat, protože mi v tom momentě vždycky vypadlo co dělat, všechno probíhalo nějak jinak než jsem čekala.. a když se to fakt rozjelo, tak ty poslední dvě hodiny, tak to ani nevím jak jsem dýchala, to jsem se jen snažila přežít, protože kontrakce byly do zad, do břicha, do stehen a pak už ani nevím, bylo to v takových velkých vlnách..
to byla asi ta největší bolest, abych teda psala vlastně k tématu diskuse..

ale je fakt, že si to pamatuju, ale nějak si to už neumím vybavit.. asi tam fakt pracujou hormony

dea
22. feb 2008

no baby tak aj ja sa pridam.......tiez za najhorsiu bolest pokladam kontrakcie...........najma tie po 6 hodinach 😝 mne odtiekla plodova voda o 1.30 v noci, ked som prisla o hodinu do nemocnice tak som bola uz na 6 palcov otvorena......kontrakcie som mala hned po odteceni pl. vody, ktore sa stale stupnovali, dr. si myslel ze do hodiny porodim.....no lenze moja mala si dala na cas a porodila som az o 7.30 rano..............tie posledne kontrakcie boli fakt strasne.......tiez som chodila len v predklone, pri kontrakciach sa mi triasli nohy, no hroza.........potom nasledovalo vytlacenie malej,,,,,,sestricka mi pomohla( zavesila sa mi na brucho).nastrih som ani necitila......ale bolo to tiez len na 2 zatlacenia a mala bola vonku 😉 😉 cize samotne tlacenie nebolo az take hrozne aj ked som si pokricala 😅 (aj ked som si stale pred porodom hovorila ze ja kricat nebudem 😅 😅 ) no ale musim vam napisat, ze hned po siti(ktore tiez nebolo nic hrozne) som sa citila uplne super.........prisiel za mnou muzik a ja som nemala od tolkeho stastia ani chut spat....unava uplne pominula(nespala som cely den)stastie z miminka vsetku unavu pohltilo 🙂 🙂 🙂

gabbi
23. feb 2008

No ja jsem jako vzdy vyjimka a pro me bylo NEJHORSI zavadeni epiduralu. Dvakrat to netrefil doktor dobre (mam zuzeny misni kanalek, ale to jsem se dovedela az pri porodu🙂 a tak mi ochrnula noha, tak to honem vyndavalai a trefili se az na potreti a to fakt bylo maso - jeste ted me to misto boli.
No a pak asi kontrakce po tom co mi praskli vodu. Jenomze pro me porod byl predpriprava na vsechno co jsem si vyzrala potom. Zanet delohy, pak mocaku, prsa a zhnisane siti. Takze porod byl nakonec OK, protoze tu bolest vyvazilo mimi, ale pak ty problemy v sestinedeli nepreju nikomu....

lu777
23. feb 2008

Dea: s tím křičením - mně vodu píchli a ta první kontrakce po tom byla šííílená 🤐 🤐 🤐 snažila jsem se říct manželovi, že chci něco proti bolesti a vylézalo to ze mně skoro po písmenech, nemohla jsem skoro mluvit.. jsem se fakt vyděsila, že to prostě nezvládnu 🤐 😔 😔 (pak se ukázalo, že jsem se za půl hodiny otevřela ze 6 na 10 cm, takže proto taková síla) .. no a to musím říct, že jsem teda ječela co to dalo, protože jsem musela u toho ještě ležet kvůli monitoru 😖
a to jsem si taky říkala, že křičet nebudu.. ha! to jsem ještě nevěděla do čeho jdu 😅

digysa
23. feb 2008

Baby, nestraste tu tie prvorodicky, lebo nam este nebudu chciet TLACIT 😀 😀 😀 😀

briketa
23. feb 2008

Digysa, konkretne ku Tvojmu menu. Ved jej ho len prehodte, alebo piste S.Catherine ....

K porodu. ja som do spitalu prisla na osem cm otvorena kontrakcie boleli, ale kricat som nevikrikla ani raz. Viem, ze mi tiekli slzy ale pri kazde kontrakcii som si povedala, ze to skratka vydrzim. Treba mysliet pozitivne.
Ked som bola na osem a pol, uz som si pytala epi, nahovarali ma, ze uz som na konci, ci to uz nezvladnem. Povedala som, ze urcite zvladnem, ale okamzite chcem epi ;).
Vobec som ju necitila, a potom to uz bola prechadzka ruzovou zahradou. Ziadna bolest, len usmevy a na konci mimco.
Musim podoknut, ze mi velmi pomohlo, ze som pocas celeho tehu poctivo cvicila aj chodila do telocvicne. Citila som, ze mam energiu a ze to zvladnem po cely cas.

bluff
23. feb 2008

naozaj netreba strasit, ja mam na porod len krasne spomienky.
voda praskla o polnoci, asi o jednej prisli kontrakcie, boleli ako slabe menstruacne krce. postupne sa to zhorsovalo, a tak ked som si povedala.. ok, toto uz by mohla byt aj bolest 🙂 poziadala som o epidural. rodila som az vecer, ziadnu bolest som necitila. 😉 este som sa pri tom tlaceni pozerala v telke na akty X 😀 😀

glia
23. feb 2008

ja som porodila svojho syna pred troma rokmi a teraz sa stresujem pred druhym porodom...
prvy krat som nemala klasicke stahy,ale bolesti v krizoch, ako pri strasnom ladvinovom zachvate...neskor sa k nim pridruzili aj stahy...ale to vsetko sa dalo este vydrzat...samotny porod bolestivy nebol, pri tlaceni sa sustredite hlavne na to tlacenie...no maly mal 4,42kg, preto bol problem vytlacit ho...ked bola vonku hlavicka, myslela som, ze uz zatlacim len raz a mame to za sebou, ale ono to tak nebolo...mal velke ramena 😎 , tak sa nam zasekol...potom mi museli pomahat aj porodne asistentky, ktore mi tlacili na brucho...ked bol maly vonku, vsetko sa mi zdalo krasne...placentu ani netusim kedy som vylucila... 😉 az ked zacala doktorka sit, vtedy prisli tie najhorsie bolesti...to som myslela, ze toto neprezijem... 😖 ale nastastie som si mohla druhy den sadnut, aj ked s bolestami...akurat mi ostala spomienka na PA, narobili mi vnutorne modriny, ktore boleli pri kazdom zohnuti...
dufam, ze tentokrat bude mimi aspon o kilo mensie a porod lepsi...velmi sa bojim... ☹

dea
23. feb 2008

no baby tak vy ste si to ulahcili epiduralom 😀 😀
no ja sa musim priznat ze som rodila bez vsetkeho....akurat 5 min. pred vytlacenim mi dali infuzku ci co......inac nic........cisto prirodny proces 😀 😀 😀 (tak preto asi aj ten krik 😀 😀 ) ale jedno viem isto.........nikdy to neolutujem...............jedna z najlepsich veci ktoru som zatial zazila 😉 😉

marinka
23. feb 2008

Pro mě asi hodinu před tím, než jsem mohla začít tlačit a měla jsem kontrakce asi tak po minutě a začalo to v podstatě hned potom, co mi praskli vodu. Tlačení nebolelo vůbec, to byla naopak velká úleva!

very
23. feb 2008

Ahoj, u mě to bylo také nejhorší než jsme přešli na sál..ty poslední kontrakce před samotným tlačením byly pro mě opravdu šílené..v tu chvíli se opravdu bolest vystupňovala úplně nejvíc..ale nechci strašit. Každá cítíme bolest jinak! 🙂 🙂 🙂

glia
23. feb 2008

ja som epiduralku, ani nic podobne nedostala, porod nepostupoval, tak som mala 2x oxytocin...po nom sa to stale zhorsilo(bolesti myslim)...vodu mi tiez museli vypustit oni...takze "krasny" zazitok...ale clovek je hned ok, ked drzi mrnouska v naruci... 🙂

zajo510
23. feb 2008

síce je táto téma o bolesti pri pôrode, ale....každá z nás to pekne prežila, takmer bez ujmy. takže chcem len nastávajúcim maminkám dodať odvahy, aby sa nebáli, každá tým prejde, žiadnu z tehuliek to neminie, takže nebojovať proti tomu, ale spolupracovať s tým, niektorú bolí menej inú viac, to sa dopredu naplánovať nedá....bolesť po chvíli pominie a potom je to už iný život 🙂 naraz sa všetko zmení.

pemar
24. feb 2008

ahoj, u mna boli tiez najhorsie tie tlaky do konecnika tesne pred porodom, myslela som si ze mi odtial vyjde kamion 😀 , to som fakt kricala ako o zivot, aj ked ja myslim ze mam prah bolesti dost vysoko.
kontrakcie sa dali predychat a samotny porod ked uz som mohla zatlacit bolo uplne vykupenie...

ale maminky nebojte sa, priroda to zariadila tak, ze ked uz si budete mysliet ze uz naozaj nevladzete, ze prisiel vas koniec, urcite o chvilu uz idete rodit. a za ten maly zazrak ta bolest urcite stoji. cely porod je neuveritelna skusenost

kacerka
24. feb 2008

Pro mě byla nejhosrší doba asi hodina před tlačením - po prasknutí vody, to jsem fakt nevěděla, co s tím 😉 Ale doporučuji dobře prodýchat - ta bolest se zminimalizuje. Jo a potom nutkání na tlačení ještě, než můžeš - to jsem zažila a dr. mi řekl, ať si ještě prodýchám 5 kontrakcí, ale přitom jsem cítila, že už bych tlačila . . . .

domeenika
26. feb 2008

moja nazor je, ze najvascia bolest je ked prasknu plodovu vodu a asi 5 min potom.. vlastne tesne pred tym ako ides rodit.. mna na to kreslo museli doslova dovliect.. nevladala som ani chodit a vsetko som mala pred ocami rozmazane.. a este ked vam povedia netlacte, este ste otvorena "iba" na 9 prstov.. tak to bolo naozaj vtipne.. samozrejme som 2 krat zatlacila a babo bolo vonku. tak to aj vyzeralo potom, sil ma asi hodinu a pol.. ovsem to ma bolelo tiez.
najvtipnejsie je, ze mi kazdy vypraval ze nastrihnutie necitis.. verte neverte ja som to postrehla.. ale boliet to vobec nebolelo..

jahodka11
26. feb 2008

domeenika, ty si citila nastrihnutie? ja nie, ale ked bolo po kontrakcii, nieco ma tam velmi malilinko stipkalo, tak som si pomyslela, asi ma nastrihli...ale celkovo to bolo v pohode..podla mna najvacsie bolesti su pri kontrakciach pokial mi nezabrala epiduralka, pri tlaceni som uz kontrakcie citila a boli velmi silne, ale ked vam dovolia tlacit, uz to podla mna nie je taka bolest, aspon ja som to tak nevnimala, zameriavala som sa na tlacenie...a aby som stihla aj dychat popritom...🙂)

magg
26. feb 2008

ja som mala EDA, tak ani neviem, ze som rodila 😉

domeenika
26. feb 2008

jahodka11 to si nereklamovala? ako ti nemohla epi nezabrat.. Ja som si povedala ze druhy porod nebude.. a keby preeedsa nahodou otehotniem tak jedine s epi, alebo sekciou

petrulla
1. mar 2008

Ahojte, ja musim suhlasit s Gliou.
Kontrakcie som predychala, tlacenie som pretlacila, ale to sitie .... ☹
Ked som si myslela, ze to najhorsie mam za sebou, tak do toho bolaveho mi zacali asi 45 minut vysivat .....pomoooc.
Som sa stale pytal, ze kolko este. Maly som pocit, ze to nikdy neskonci a to bola fakt najhorsie. Ale prezila som , takze sa to dalo prezit 😀

jahodka11
1. mar 2008

domeenika, zabrala mi epi 🙂

uhlikova09
3. mar 2008

ja som mala najvacsie bolesti ked mi prepychli plodovu vodu 😖

batmanka
3. mar 2008

tiež sa musím pridať k tým ,že šitie bolelo najviac,každý jeden vpich bol ako za trest ☹ a to mi ece doktor povedal aby som sa nemykala 😠
Tlaky na konečník u mňa netrvali dlho-chvalabohu dovolili my hneď aj tlačiť 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre