Kedy je najväčšia bolesť pri samotnom pôrode?

denisa123
21. júl 2007

Prosim, chcela by som sa spytat uz skusenych mamiciek, ze kedy pri samotnom porode ste citili tu najvacsiu bolest? Je to pri tych kontrakciach, alebo ked je uz hlavicka v porodnych cestach? Citili ste, ze sa vam to tam "dole" nejako "trha", alebo pod.?

Pytam sa preto, lebo ci sa tou bolestou nemozem "zablokovat" a uz to dalej jednoducho nezvladnem... Preto aj uvazujem o cisaraku (mam taku moznost bez problemov ist na CR). Nebojim sa porodu, ani tej bolesti pri kontrakciach, ale toho, ze co ked to uz dalej nepojde, hlavicka sa zasekne a ja budem riskovat akutny cisarak a zdravie dietata. Co si o tom myslite Vy?

Viem, ze je to hlavne o psychike, v tomto som v pohode, chcela by som poznat len Vase skusenosti. Dakujem.

dadka232
5. okt 2012

Tak mna boleli najviac kontrakcie, ktoré začali večer a trvali celú noc a v pravidelných intervaloch postupne zosilnovali, lebo som sa velmi pomaly otvárala. Ale bol to vyvolávaný pôrod, tak asi aj preto. Bolo to fakt neznesitelné. Pôrod sa už dal vydržať, bolo to celkom rýchle a šitie bolo tiež znesitelné.

feb13
5. okt 2012

Tak moj prvy porod nebol az taky bolestivy, aj ked som sa zle otvarala, aj oxytocin som dostala, ale dalo sa to v pohode predychavat. Samozrejme sa tie boelsti troska vystupnovali takze najviac to bolelo asi pred tlacenim, pri samotnom tlaceni som uz bolest necitila iba velmi silny tlak na hradzu, je to neprijemne ale neboli. Ani nastrih nebolel. No dotrhala som sa hrozne, krcok, posva v celej dlzke a tu hradzu mi teda strihli, takze sitie minimalne tri stvrte hodiny a vtedy som si myslela ze umrem. Aj mi injekciu pichavali, ale nepomahala vobec a mozem povedat bolo to horsie nez cely porod ktory trval 7,5 hodiny. Pri druhom - zacala som mat take jemne bolesti ze som cakala ci sa to rozbehne alebo ma to prejde, kazda dalsia kontrakcia ale bola silnejsia nez ta predchadzajuca, hodinu som vegetovala v posteli, potom ma vysetrili ale nalez sa vobec nezmenil, vtedy ma ale chytili take kontrakcie ze som ledva presla po chodbe, este jedna neskoncila poriadne a uz prisla druha, hlava sa mi krutila, na zvracanie mi bolo, triasla som sa, bala som sa ze odpadnem a tie bolesti boli silne takmer na nevydrzanie... takto to trvalo hodinu a potom som raz zatlacila a maly bol vonku, a ze 3900g. 😀 😀 Ani nastrih som nemala, doktorka si ledva natiahla rukavice. 😀 Ale dotrhala som sa tiez, hlavne vnutri a vpredu, hradza nie len koza. Sili ma asi 20 minut, bolo to zle ale nie az tak ako po prvom.
Keby som si nabuduce mohla vybrat, tak radsej chcem rodit ako druhykrat, ta hodka bola sice brutaaaalna ale bolo to rychle, a tym ze to netrvalo dlho aj celkom zvladnutelne. Mam z toho ovela lepsi zazitok. Ked su bolesti menej silne ale trvaju dlho, je to horsie podla mna. Aj ked to ma tiez svoj zmysel, lebo telo sa tym chrani pred poraneniami, hlavne pri prvom porode.
Celkovo, mam z toho pocit ze porod je uzasna vec, nezabudnutelny zazitok na cely zivot, najradsej by som to prezila kazdy rok. 😅😅 Netreba sa toho bat, treba si to uzit.

lussy83
6. okt 2012

@genialna dakujem ti za nazor.-.takze v podstate odporucas epiduralku?rozmyyslam nad nou popravde...nebojim sa tak extremne ani tych kontrakcii ani samotneho porodu ale s toho zasivania mam sokovu terapiu..ani neviem preco..a co vravis na porod do vody?vraj ani tam netreba nastrihavat..pocuj a to nastrihavanie je ake?ja neviem..mozno si to naozaj len tak az moc pripustam,ale proste cim som dlhsie tehotna tak tym viac sa toho bojim..no a s tym vorvanom si to vystihla.. 😀

lussy83
6. okt 2012

@rora no to ze kontrakcie su nieco take ako velmi silne menstruacne bolesti som uu pocula..od viacerych zien teda takze popravde tych sa az tak extremne nebojim,beriem ich ako to co pomaha babetku sa dostat von..juj ale to zasivanie..myslis ze je nieco ako sa vyhnut bolesti pri zasivani?teda trebars tou epiduralkou alebo porodom do vody?viem ze zena potom velmi rychlo zabudne na vsetku tu bolest ktoru tam preziva ked rodi akonahle jej daju babetko ale aj tak...ten hlupy pocit..ale to asi prezivame kazda ze sa pri porode bojime urcitej bolesti..len to nejako este predychat.. 😒 a co vravis na epiduralku?odporucala by si?

lussy83
6. okt 2012

@kinna jaj tak..tak to ti naozaj nezavidim vobec...je ale aspon dobre ze sa ti vzdy narodili zdrave deticky,ze ste v podstate vzdy obaja v poriadku,aj ked si teda vytrpis predtym viac nez dost..to potom ja alebo aj ostatne mamicky ktore v podstate nemavaju ziadne problemy a tazkosti oproti tym tvojim myslim mozu byt len radi a ani sa na nic nestazovat.. 😝 ale tak prajem ti nech aj teraz sa ti narodi zdrave babetko a nech ste obaja v poriadku a ty si uz potom ako vravis sama uzivaj mamickovske povinnosti,ktore ti priniesol zivot...velmi tit o prajem po tom vsetkom co si si vytrpela.. 🙂

rora
6. okt 2012

@lussy83 no spolubyvajuca na izbe mala epiduralku a sitie necitila, ale po porode mala niekolko dni velmi silne bolesti hlavy (zrejme z epiduralky uz som tu o tom citala ze viacere mali bolesti hlavy po epi) a este k tomu som si cosi citala ohladom epiduralky aky ma negativny vplyv na dieta, tak ti ju nebudem odporucat, ako chces ty. (anestetikum sa krvnym obehom dostane aj k dietatu a spomali srdecny tep).Ohladom porodu do vody sa vyjadrit neviem, kedze som nezazila, a ani by som asi do toho neisla, neviem, nejak by mi vadilo byt vo vode 😀

lussy83
6. okt 2012

@rora no musim sa informovat na tu epiduralku viac ze co a ako..tu bolest hlavy vydrzim existuju aj vttedy pomocky ako tomu bud predist alebo to zmiernit,hlavne ze nebudem citit to strihanie a zasivanie.. 😝 mna ta voda laka praveze z mnohych hladisk a preto sa aj neviem rozhodnut popravde..ja milujem vodu a hlavne teplu a pocula som ze je to aj najprirodzenejsie pre dieta..tak neviem..no do marca este daleko a to sa este rozhodnem ze co a ako.. 🙂 ale dakujem ti za nazor.. 🙂

genialna
6. okt 2012

@lussy83 ja osobne epi odporucam. Mala som ju pri dvoch porodoch, zabrala mi ukazkovo a po pravde, neviem si velmi predstavit co by to bolo za bolest rodit bez nej (jasne ze by som to zvladla, ale nelutujem ze som si ju dala).. Obidve deti som rodila v noci a po porode som nebola absolutne unavena, nepotrebovala som spat.. Jednoducho ma porod tolko nevycerpal a hlavne - ako mi aj Dr. povedal, pri samotnom tlaceni som mala dost sil.
Nastrih som vobec necitila (bola som nastrihnuta pri 1. porode), robi sa pocas kontrakcie a ked zena tlaci..
Ohladom porodu do vody ti poradit neviem.. Asi zalezi od toho kde by si rodila a ci to vobec porodnica umoznuje. Ta moja to neumoznovala, tak som tuto alternativu vobec neriesila.. Ale neviem do akej miery voda ovplyvnuje nastrihnutie.. Ono vies.. ak povies Dr. aby ta nenastrihaval, nastrihavat ta nebude.. Ale je to taka dvojsecna zbran.. Nenastrihne ta, ale mozes sa potrhat a sit ta bude musiet tak ci tak a tazko povedat ci je potom mensie zlo ten nastrich, alebo to potrhanie..
Neboj sa sitia.. budes v takej euforii, ze to ubehne rychlo.. A mozno bude babatko male a sitie ani nebude treba.. Necitaj hrozostrane pribehy inych maminiek.. Len budes zbytocne nervozna.. 😉 Tolko veci sa este moze vyskytnut ze az.. Porod zvladnes.. cely.. Bez bolesti to urcite nebude, ale prezit sa to da.. zeny vydrzia.. chlapi by sa asi zblaznili.. 😀

lussy83
6. okt 2012

@genialna asi dam na teba ohladom epiduralky..lebo mat v podstate takmer zbytocny strach z niecoho nerobi dobre babetku a tak sa aspon s vecsej casti ukludnim a teda aj babo...ako vlastne prebieha to pichnutie epiduralky?ihiel som si uz uzila dost,takze nejaky strach alebo tak z toho vobec nemam,..ako dopredu si ju treba vybavit?myslim samozrejme tu epiduralku..no to strihanie..pocula som ze to takmer vobec nie je citit kedze ti to robia pocas najsilnejsich kontrakcii a teda to nemas ako citit..ja ak sa rozhodnem pre porod do vody tak poriesim jedine trebisov lebo kosice tuto moznost nemaju..som tu na vychode nova tak si len zistujem ze co a ako..no a to mas pravdu,ze porod zvladnem..ved my zeny sme na to stavane aj proste zena si dost vela vytrpi tak vseobecne so svojim telom,takze tohoto sa nejako extremne nebojim..teda da sa povedat,ze vobec..no a s chlapmi je to horsie..ten moj mi povedal ze bude na mna mysliet doma.. 😀 hrdina.. 😀

genialna
6. okt 2012

@lussy83 posadis sa a na chrbte ti lokalne umrtvia miesto vpichu.. tieto vpichy su jemnucke, nieco ako komar.. 😉 Potom vpichnu asi hrubsiu ihlu.. Netusim.. citila som uz len tlak, ale bolest nie.. zavedu kanilu, prelepia a davky epi (zvycajne su 3-4) uz davaju len cez kanilu.. Pre mna to bolo bezbolestne.. Epi som si vybavovala asi v 36tt.. Viem ze to bolo v case, ked uz mi Dr. na poradni povedal, ze sa zacinam otvarat.. Takze tak nejako.. Tu v BA je epi uz bezna vec.. Automaticky sa ta Dr. pyta ci si ju budes davat.. No viem, ze su nemocnice, kde to stale nie velmi radi davaju.. Neviem preco.. Tak az sa rozhodnes pre porodnicu, spytaj sa na to Dr. ku kt. budes chodit na predporodnu poradnu. 😉
Uz aj viete co cakate?
btw, moj mm bol pri obidvoch porodoch a straaasne nadseny z toho bol.. ze zazitok na cely zivot.. 😉 Ja som bola rada, ze tam je.. velmi mi to pomohlo.. 🙂

svetlusska
6. okt 2012

pre mna to bolo tesne pred porodom asi pol hodky az hodku ked sa kontrakcie stale zosilnovali....ale aj kontrakcie pred tym boli pre mna dost bolestive.......no a po porode pre mna bolo najbolestivejsie sitie...

feb13
6. okt 2012

@lussy83 Ja epiduralku neodporucam, je to zakrok ktory ma svoje rizika a zo zdravotneho hladiska nie je to v tvoj prospech ani v prospech babatka. Je to len o komforte ale nie o zdravi. Myslim ze lekarske zakroky by sa mali robit len vtedy, ak je prinos vacsi nez su mozne rizika, no este raz hovorim pre zdravie to ziaden prinos nema. Dokonca moze aj ublizit, stazuje totizto II. dobu porodnu a zvysuje tym riziko komplikacii pocas tlacenia. A predsa je to neferove voci svojmu dietatu, ze ono si to vsetko musi rovnako odtrpiet a ty si uzivas bezbolestny porod.
To ze ta nestrihnu este neznamena ze nebude treba ani sit, pri porode sa totizto casto aj trha. Ale osobne si myslim ze spontanne poranenia su mnohokrat (nie vzdy!) ovela lepsie nez nastrih, preto povzbudzujem kazdu zenu, aby rutinne nastrihavanie odmietali - mate na to narok. Ale aj ked sa strihne, samotny nastrih neboli a to sitie sa da prezit, ja by som kvoli tomu epidural neriskla (a uz vobec nie za tolko penazi). Uz ked mas babo pri sebe je ti to jedno, neviem naco to vopred riesite. Na porod sa treba tesit.

lussy83
7. okt 2012

@genialna no myslim ze sa to da zniest...na ihly som zvyknuta kvoli chrbtiti takze... 🙂 uvidim teda opytam sa mojho doktora,ze co a ako.. 🙂 a co sa tyka draheho tak to neviem neviem..ale asi ho nepresvedcim.. 😒 je to taky moj posero 😀

lussy83
7. okt 2012

@feb13 ja si myslim ze vsetko ma svoje rizika a teda aj svoje pre a proti.keby to tak extremne skodilo nemohli by si dovoli to robit.ja sa bolesti nebolim,proti srsti mi je len to sitie..a myslim si tiez ze matka si viac vytrpi ako to dieta ked si tak vezmes celych tych 9mesiacov plus porod.kazda ktora uz ma po tom povie ze sa to da vydrzat aj ked to boli.to iste poviem aj ja po porode no teraz sa toho sitia bojim.

amima
7. okt 2012

neviem, aké silne menstruacne bolesti si mavala, ja som mala pocit, ze rodim kazdy mesiac, naozaj strasne, niekedy som vobec nemohla fungovat v skole, v praci. Z rozpravania inych zien-matiek som mala pocit, ze porod je nieco este 1000-krat horsie,pravdupovediac, nic este horsie som si uz predstavit nevedela. No nakoniec tie bolesti boli zrovnatelne. Verim, ze zeny, co nemavaju taku silnu menstruaciu, mozu toto tvrdit, ale ja som v sile tych bolesti pri menzese a pri porode rozdiel nevidela. Mala som vsak stastie, ja som sa otvarala uz nejaky cas pred porodom a preto som potom porodila rychlo. Moje spomienky teda vobec v tomto smere nie su vobec hrozne, tu bolest som nejako ani nevnimala, pretoze to islo naozaj velmi rychlo. Myslim, ze keby to trvalo cely den, prip. noc, asi by som hovorila nieco ine 🙂 ale podla mna najviac bolelo sitie. no a samozrejme, moj mm bol cely vystraseny, ze ma tym strasne ale strasne vytacal, takze som myslienku na to, ze bude pri mne, radsej zavrhla. Aj ked potom vyhlasoval, ze kludne mohol ist 🙂

evlyn
7. okt 2012

@lussy83 ale pri siti se pouziva lokalni anestezie! Rozhodně tě nešijou naživo, neboj. Oba porody jsem zvládla bez epidurálu, u prvního jsem ho chtěla, ale nestihli mi ho dát (malej se narodil do dvou hodin od příjezdu) a druhé už mě ukecali, že když jsem zvládla jeden, tak druhej dám taky 😀 A popravdě nechtělo se mi mít kanilu v zádech.
Na bolest jsem velkej srab, voda mi nepomáhala (teda sprcha, do vany jsem ani neměla odvahu vlézt po zkušenostech ze sprchy). Pomáhalo mi chodit, ležet na zádech bylo hrozné, to jsem zvládla jen na nejnutnější vyšetření, monitor mi natáčeli vleže na boku. Nejvíc to bolelo tak půlhodiny hodinu před samotným tlačením, tlačení už bylo relativně v pohodě, stříhání jsem necítila vůbec jako bolest ale spíš jako úlevu, že ta zábrana, co držela hlavičku uvnitř, konečně povolila a prcek vyjel ven. O stříhání mě porodník informoval, že by raději střihnul a vysvětlil mi proč (přímo při porodu, dopředu jsme se dohodli, že preventivně stříhat nebude). Po prvním se mi šití hojilo normálně, cítila jsem ho tak týden? (už si to moc nepamatuju) U druhého to bylo v podstatě za 2-3dny úplně v pohodě, klidně jsem si sedla, dřepla jak bylo potřeba, přitom střihnutí i šití bylo trošku rozsáhlejší. Šití nebolelo ani jednou, jenom to tahalo, píchlo to až ke konci asi tak na vteřinu, ale doktorka mě varovala, že to tak bude těsně než to udělala a rozhodně se to teda porodním bolestem nepřiblížilo 🙂

lussy83
7. okt 2012

@amima popravde ja mavam menstruaciu tak ze len nejake 3dni v priemere ale vzddy to stoji za to v tych bolestiach aj v tom ako krvacam.. 😒 takze preto myslim ze na toto som uz tak povediac zvyknuta a preto to neberiem ani nejako tragicky alebo ako to nazvat..no a to sitie?popravde neviem preco mam s toho taky strach,asi preto ze nikdy v zivote mi nemuseli nic zasivat..tak v podstate neviem ake to je..preto rozmyslam nad tou epiduralkou ale asi sa naucim modlit aby ma nemuseli sit.. 😖

lussy83
7. okt 2012

@evlyn to viem ze pri siti sa pouziva lokalna anesteza..len som citala ze vecsine zien to ani nezaberie.. 😒 popravde ta kanila v chrbte odradza na tom aj mna..toho strihania sa tak nejako extremne nebojim kedze mam zistene ze to robia uz pri tych silnych kontrakciach takze zena to ani nema moc sancu citit...no mozno to sitie nakoniec zvladnem aj bez nejakych extra bolesti,ked si pomyslim ze uz budem mat pokoj.. 🙂

pectore
7. okt 2012

@lussy83 robia to pri kontrakciach..ibaze ked chitis takeho cmula ako ja tak ta nareze mimo kontrakcie a boli to ako cert.... inak najviac ma to bolelo tesne pred porodom...tie intenzivne kontrakcie...to uz bol des....ked uz som zacala rodit tak som bolest ani nevnimala a snazila som sa tlacit ..to uz je skor taka euforicka bolest.... asitia ani som nevedela ze ma siju...nic som necitila...iba to sem tam zastudilo 🙂

katren
7. okt 2012

@pectore ved prave, ze sa nastrihava mimo kontrakcie....aj mna tak nastrihavali.....co maju riskovat, ze ohrozia hlavu dietata, ktore moze byt celkom blizko posvy a porania ju???? trosku rozmyslania /a pytania sa lekarov co robi/ a ten dr. nie je ani chmulo, ale zodpovedny lekar 😉

pectore
7. okt 2012

@katren netrep... vsetci na neho zrevali ze co robi....lebo so mnou samozrejme strasne miklo ked do mna zarezal.......zacaly hucat .ze ma pockat na kontrakciu a potom narezat......a ze som tam mala ludi...bo to bola fakultna nemocnica ... boli tam asi traja stari doktory, on mlady sotva dva roky zo skoly, dve sestricky a zo 8 studentov....

jasekd
7. okt 2012

@katren
@pectore nastrihava se v kontrakci, kdy je hraz maximalne napjata, anemizovana a necitliva, kdyz se strihne mimo stah, pekelne to boli, jinak to v podstate neni citit, spis tlak a takove lupnuti...

andelka
7. okt 2012

@katren
@pectore přesně tak, nastřihává se při kontrakci, kdy je hráz ztenčená a skoro odkrvená. A dají tam prst, takže hlavičku neohrozí.

evlyn
7. okt 2012

@lussy83 pokud ti jiná anestezie - třeba u zubaře - zabírá dobře, tak bych se nebála. Vždyť je i v zájmu doktora šít pacientku, která se mu necuká a neuhýbá....Vím, že se mi to teď snadno říká, ale to zvládneš 🙂 - řešila jsem to stejně jako ty, neboj a dala jsem to. Mysli na miminko, a že ho pak budeš mít konečně u sebe.

andelka
7. okt 2012

Jinak teda nástřih jsem necítila vůbec, šití poslední dva stehy. Největší bolest byla vždycky ke konci, jak už se otevřel čípek, tak průchod mimča porodním kanálem..takže u prvního porodu posledních 45minut a u druhého 20. Celkově druhý porod byl lepší, protože jsem už věděla co a jak a měla jsem ho pod kontrolou, u prvního jsem byla trochu mimo a občas jsem nechápala co se po mně chce a ještě jsem tak neuměla spolupracovat s mimčem a svým tělem. Ovšem zas u druhého bylo drsné zavinování dělohy, dva dny docela mazec.

katren
7. okt 2012

@andelka ok, tak beriem spat 😉

olusenka
7. okt 2012

Já nevím, kdy nastřihávali mě, ale malého střihli-škrábli do hlavičky, asi 1cm. A měl i kefal hematom, to asi z průchodu porodními cestami.
Pro mě byly nejhorší kontrakce, otevírání od 2cm do porodu. Naštěstí to trvalo asi 1-2hodiny. nevím, jestli to tak bolí normálně nebo proto, že to šlo tak rychle. Taky děsné bylo, když. dr prsty tahá hráz před průchodem hlavičky, asi taky aby zjistila, zda to půjde bez nástřihu nebo bez. Když tahá dopředu a dolů...fuj. Šití nic moc, ale no, dalo se to. Pak je ještě samostatná kapitola o času po porodu, ale o tom už tahle diskuze není...
@pectore
@katren
@andelka

zuzik24
7. okt 2012

Tak pro mě byly nejhorší poslední kontrakce, kdy jsem byla připíchnutá na monitoru a nemohla jsem si nijak ulevit. Jinak pomáhalo rozcházení a prodýchávání. Ale ty kontra na monitoru byly očistec, byla jsem na něm napojená snad pořád, dr. se pořád něco nelíbilo, nakonec se malá narodila s omotaným pupečníkem kolem krku. O nástřihu hráze vůůůůbec nevím a šití mi umrtvili, to jsem cítila jen takové tahání, ale bolest teda ne. Ale vím, že kamarádce to neumrtvili a ta říkala, že to bylo šílený, jak to bolelo. Každý má jiný práh bolesti 😉 Jsem zvědavá, jaký bude druhý porod, moc se na něj těším 😀

lindaamama
8. okt 2012

ahoj denisa porod sa da vydrzet podla mna to nebolo take strasne mna najviac bolelo sitie po porode ale inac v pohode...

lussy83
9. okt 2012

@pectore no tak to pevne dufam ze to tak bude a uz to zacinam brat tak ze ked to prezije vecsian zien ja nebudem vynimka.. 🙂 len ten pocit..ale aj ten sa da prezit.. 🙂 dakujem ti za nazor..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre