Kedy je najväčšia bolesť pri samotnom pôrode?

denisa123
21. júl 2007

Prosim, chcela by som sa spytat uz skusenych mamiciek, ze kedy pri samotnom porode ste citili tu najvacsiu bolest? Je to pri tych kontrakciach, alebo ked je uz hlavicka v porodnych cestach? Citili ste, ze sa vam to tam "dole" nejako "trha", alebo pod.?

Pytam sa preto, lebo ci sa tou bolestou nemozem "zablokovat" a uz to dalej jednoducho nezvladnem... Preto aj uvazujem o cisaraku (mam taku moznost bez problemov ist na CR). Nebojim sa porodu, ani tej bolesti pri kontrakciach, ale toho, ze co ked to uz dalej nepojde, hlavicka sa zasekne a ja budem riskovat akutny cisarak a zdravie dietata. Co si o tom myslite Vy?

Viem, ze je to hlavne o psychike, v tomto som v pohode, chcela by som poznat len Vase skusenosti. Dakujem.

paskova
30. sep 2008

takze ja som uz raz rodila, ta bolest sa neda k nicomu porovnat ani sa nato pripravit, ale urcite sa to da vydrzat. Pre mna nebol najhorsi samotny porod, ale ked ma sili. Dufam, ze som ta moc nevystrasila. 😉

amelias
30. sep 2008

ahoj lucka.jesenska
ja som rodila v decembri epiduralnom anestezou tak to nebolo vobec hrozne.bolo to fajn.horsie uz bolo tlacenie babatka von,ale da sa to prezit.nakoniec som musela rodit cisarskym,tak to bola potom hrozna bolest.pre ten maly zazrak je clovek schopny vytrpiet hocico 🙂

mirip
30. sep 2008

najvačšia bolesť nie je pri potrate ale ked sa o baby snažíš aj niekolko rokov a potom ked sa zadarí vám v deň ked máte ísť pre tehotenskú knižku oznámi je mi lúto missed abortion a musíte ísť na kyret..........to je najvačšia bolesť........pôrodné bolesti sú oproti tejto bolesti tie najšťastnejšie

nikka23
30. sep 2008

Ahojte babuľky,

ja som rodila zhruba pred mesiacom a pre mňa boli najhoršie bolesti asi hodinku pred samotným pôrodom, teda kým som šla na pôrodnú sálu. Tam to už bolo v pohode. Jednu kontrakciu som počkala na doktora a na ďalšie dve som porodila moju dcérku Veroniku.
No a ako každá mamina, tak aj ja tvrdím, že tie bolesti stáli a stoja za to. Lebo je to môj najväčší poklad na svete. A netreba sa toho báť, treba to brať ako to príde a veriť, že bude všetko v poriadku. Čiže treba byť pozitívne naladení 😀

lucia123
13. okt 2008

Mne sa tento clanok velmi pacil, je taky pozitivny a pekny pre buduce mamicky 🙂

http://zena.centrum.sk/clanek.phtml?id=100004944

Ak link nahodou zablokuju tak je to tu:

Dnešné mamičky sa na pôrod a materstvo pripravujú veľmi svedomito. Sú obklopené množstvom informácií z internetu, časopisov, kníh, pripravujú sa na pôrod v kurzoch, učia sa techniku správneho dýchania a tlačenia, až to z opačného uhla pohľadu vyzerá, akoby ženy zabudli rodiť. Treba usmerňovať a riadiť, inak sa všetko skomplikuje.

Pôrod je však pre ženu a jej telo niečo prirodzené a úplne normálne. Je to ako keď stúpate na vrchol vysokého kopca. Spočiatku vládzete, oceníte aj spoločnosť, aspoň vám je veselšie a cesta rýchlejšie ubieha. Časom začína byť výstup namáhavejší, potrebujete si oddýchnuť, zastaviť sa, ani do reči vám už akosi nie je. Pred vrcholom už toho máte akurát dosť, najradšej by ste sa vrátili, neviete si spomenúť, prečo ste sem vlastne liezli. Na vrchol sa vydriapete z posledných síl. Ale tam vás prekvapí nádherný výhľad a úžasný pocit z prekonania samej seba. V tom momente viete, že to bolo správne a ste na seba hrdá, že ste to dokázali.

Prirodzený pôrod, ako ho poznáme od nepamäti, je takou cestou na vysoký kopec. Telo ženy si pri ňom fakt vytrpí svoje. Výsledok ale stojí za to. Napriek tomu, že dnes existuje mnoho spôsobov na zmiernenie pôrodných bolestí, aj prirodzený pôrod má svojich prívržencov. A to nielen z radov lekárov, ale i samotných budúcich mamičiek. Niekedy nám však aj nepredvídateľné okolnosti skrížia plány a treba sa im prispôsobiť.

Vytlačiť Poslať e-mailomMamičky, ktoré prirodzený pôrod desí a obávajú sa neznesiteľnej bolesti, si dnes môžu pôrod tak trochu uľahčiť, tým, že požiadajú o zmiernenie bolestí formou epidurálnej analgézie. Epidurálka má mnoho výhod a v súčasnosti je najefektívnejšou metódou, ako porodiť bezbolestne. Býva účinná až v 80 - 90 % prípadoch. Okrem toho, že dokáže výrazne stlmiť pôrodné bolesti, pomáha odstrániť stres a môže významne urýchliť pôrod, pretože uvoľňuje panvové svalstvo. Zároveň neovplyvňuje pohybové schopnosti rodičky.

Epidurálna analgézia sa však nepodáva iba na požiadanie mamičiek, ktoré túžia po pohodlí pri pôrode. Je množstvo iných dôvodov, kedy epidurálku podať treba. Napríklad pri rizikových pôrodoch, pôrodoch dvojčiat alebo u žien s tehotenskou cukrovkou či poruchami krvnej zrážanlivosti. Ak o epidurálku žiadate sama, musíte si za ňu zaplatiť.

Tento spôsob zmierenia pôrodných bolestí však prináša aj nejaké riziká. Najčastejšími sú bolesti hlavy, nízky tlak alebo problémy s močením. Ženy, ktoré rodia s epidurálkou, majú vraj dlhšiu druhú pôrodnú dobu a potrebujú častejší odborný lekársky zásah pri pôrode ako ženy rodiace prirodzene.

Niektoré pôrodnice kráčajú s dobou a poskytujú veľa pomôcok, ktoré budúcim mamičkám pomôžu uľahčiť pôrod. Jedná sa hlavne o fit lopty, žinenky, karimatky, deky, masážne oleje, aromalampy, hudbu, ale aj dobrú pôrodnú stoličku či kreslo. Objavujú sa tiež pôrodnice, ktoré si zakúpili pôrodnú vaňu, i keď podaktoré ju využívajú iba v niektorých pôrodných dobách. Prirodzený pôrod s využitím spomenutých pomôcok nemusí byť až taký neznesiteľný.

Mamičky, ktoré bojujú s veľkým strachom z pôrodu a trápia ich predpôrodné nočné mory, by mali radšej zvážiť možnosť epidurálnej analgézie. Aj prílišný stres totiž môže pôrod veľmi skomplikovať a zablokovať spoluprácu rodičky s lekárom. Na epidurálku ale treba myslieť vopred, aby ste sa mohli na jej podaní dohodnúť s vašim gynekológom.

orka57
14. okt 2008

Teda, podla tohto clanku to vyzera, ze porodnice na Slovensku su 100 rokov za opicami.. aj mi to tak podla historiek kamosiek pripada. ☹ Tak si hovorim, ze mam stastie, ze rodim v CR a nie doma, na slovaci. A vobec, uz by som to chcela mat cim skor za sebou. Prave tieto posledne prispevky o brutalite nastrihu ma celkom vydesili. Obavam sa prave obdobia liecenia zositej rany a tak.. no, necham sa prekvapit. 😝

zuzula20
15. okt 2008

Ahojte, aj ja pridam svoju skusenost - pre mna boli najhorsie kontrakcie po pusteni plod. vody, teda taku 1-2 hod. pred porodom. Samotny porod aj sitie boli v pohode.

acinka
16. okt 2008

Mě nejvíc bolely kontrakce tak 1,5 hod do porodu. Samotné tlačení ani nějak nebolelo a šití jsem vůbec necítila.

iveta1901
16. okt 2008

ahojte, aj ja dam svoju skusenost: posledne 3 hodiny boli nieco strasne...malu som vevedela vytlacit, sestricky mi tlacili na brucho, a potom, ked som malu pocula plakat, vsetko prestalo bolet... ale mala ma 3,5 mesiaca, rana po nadstrihu prestala trochu bolet asi pred 2 tyzdnamy, no napriek tomu sme sa s manzelom sexualne nezblizili, bojim sa a mozno som aj celkom stratila chut na sex, neviem, mozno to bude tym hroznym porodom... dufam, ze som nevyplasila nikoho... ved kazda preziva porod inak... moja kaoska mala sex, 4 tyzdne po porode 😖

katarinkad
17. okt 2008

ahojte
ako vidim, kazda z nas prezivala porod inak a kazda z nas oznacila za najvacsiu bolest pri porode nieco ine. Aj preto sa toho netreba vobec bat, pretoze je to velmi individualne.

U mna prisla najvacsia bolest asi tak 15 minut pred narodenim maleho. Tie posledne kontrakcie boli fakt dost brutal a najhorsie bolo u mna tlacenie. Myslela som si, ze na tom porodnom stole omdliem a maleho nikdy nevytlacim. 😀 No nakoniec sa to podarilo celkom rychlo. A potom uz prisla strasna ulava. Tiez ma nastrihli, no aj napriek tomu som sa dost potrhala, takze potom ma zasivali asi pol hodinu. Ale tieto veci ma vobec neboleli. 😵

petka_s
17. okt 2008

a ked vas siju,tak to teda neboli??
ja sa porodu hroozne bojim,asi ako kazda mamina
no nemozem si pomoct..ked som bola na cvicniach v porodnici,tak
som sa trosku ukludnila,vedela som si to trosku predstavit
ked nam sestricka vysvetlovala ako to bude prebiehat..
ale teraz..ked sa mi stale sniva o porode,to nieje bohvie co..

mirjanka
17. okt 2008

No já přidám něco jiného...u druhého porodu jsem zjistila, že bolesti se dají dost psychicky ovlivnit... po zkušenostech a bolestech z prvního porodu, jsem se na druhý vůbec netěšila...už počáteční bolesti mi připadaly nesnesitelné...byla jsem vděčná sestřičce, která se divila, proč jsem nešla rodit jinam než do Vrchlabí (v tamní porodnici nedělají epidurál, pokud jde vše dobře, porod vedou co nejpřirozeněji - žádné kapačky apod.), také mi řekla, že se při bolestech stahuji moc do křeče a tím bráním miminku na svět...naštvalo mě to moc, hlavně mě mrzelo, že bych tím mohla miminku ublížit a bolesti najednou nebyly tak velké a ty závěrečné jsem snášela líp než počáteční - porodní cesty se pak velmi rychle rozšířily - por. asistentka ani doktora tomu nechtěly věřit - sotva jsem stačila porodit svého druhého syna do vody.
Při prvním porodu - noci za úplňku, jsem rodila svého syna dost dlouho - mým přáním bylo rodit ve vaně - pokoj jsem měla hned vedle por. sálu s vanou - tak jsem slyšela, že mezitím přišy rodit do vany další dvě rodičky (nejspíš vícerodičky, protože přišy po mně a odrodily dřív) Ze strachu, že mi obsadí vanu a já neporodím do vany se mi zastavily asi na hodinu por. bolesti - psychika hodně zmůže...
Takže všem rodičkám...při bolestech se nelitujte, nestahujte a bolesti budou menší a snesitelnější 🙂

lu82
17. okt 2008

Taky se přidám. Mně už ty konečné bolesti nějak nepřišly tak hrozné. Ten tlak na tlačení je teda hrozný a nedá se ovlivnit, teda já přitlačovala, ikdyž jsem nesměla, ale to už jsem nějak vnímala jiné věci. Jak už jsem mohla tlačit, tak to už bylo v pohodě. Trvalo to už jenom půl hodinky a našel Eliška vykoukla na svět. Pak už mi bylo všechno jedno. Šití trošku štipkalo, ale jak někdo říká, že je to horší než samotný porod, tak to teda v žádném případě - mám 15 štichů a když jsem se dívala na malinkou, tak to bylo úplně v pohodě. Holky, které to máte před sebou. Vůbec se nebojte. Bolí to, to ano, ale když jsem to zvládla já, na sále jsem byla od 1 hodiny ranní a malá se narodila až v 16:30, hladná, unavená, nevyspaná a síla na porod se našla, tak to zvládnete taky. Držím pěstičky a přeji hodně zdravíčka.

lu82
17. okt 2008

Jo a nástřih jsem cítila jenom velice lehce. Věděla jsem, že mě nastřihli, ale nebolelo to.

tucika
17. okt 2008

Kedze som mala epidural, tak porodne bolesti ziadne, ani neviem co to je ale mna strasne boleli krize, ked som malinku prebalovala... Takze ked vas tak citam, tak jednoznacne Nobelovku epiduralu, hip hip hura!!!

cekina
18. okt 2008

Najvacsia bolest tak hodinu pred porodom, ked mi dali klistyr a ja som uz bola asi dost otvorena a so silnymi kontrakciami. Samotny porod som uz tak intenzivne nevnimala. No a potom to sitie 😖

anjelik_01
18. okt 2008

ten nástrih to sa robí vždy?

cekina
18. okt 2008

ja som mala v porodnom plane, ze nechcem nastrih, ak to nebude nutne... doktor ma nenastrihol, ale ked hrozilo ze sa roztrhnem tak musel... oni nastrihavaju ak hrozi roztrhnutie. myslim, ze preventivny nastrih sa uz nerobi. Aspon dufam...

katarinkad
19. okt 2008

petka_s, ked ta zasivaju, tak ti pichu na tie miesta nieco na umrtvenie, takze to neboli. Nemusis sa toho vobec bat. 😉

anjelik_01, nastrih sa nerobi vzdy. Iba ked lekar vidi, ze hlavicka je vacsia a hrozi ze sa potrhas pri porode, tak vtedy ta radsej nastrihne. Ale neboj sa neboli to. Teda aspon mna to nebolelo, len som citila, ze lekarka ma nastrihla.

aponchie
19. okt 2008

me teda nikdo nic nepichal pri siti 😅 a bolelo to vic nez porod teda stipave 😝

johnie
19. okt 2008

ahojte, rada by som sa pridala. mam nedávne skúsenosti .. mňa nastrihli a ani som o tom nevedela. až po porode som sa spytala, ci sa bude aj šit... bolelo to a aj som mala poznámky tipu, že to je horšie ako celý pôrod. 😖

ale už je v pohode, a som rada, že to dopadlo tak ako to dopadlo. a zopakujem si to znova ak bude možnosť chcela by som sa vyhnúť sekcii 😎

kobyliacik
19. okt 2008

Ahoj,
som asi ako ty. Nebudem tu opisovať svoj pôrod, ale poviem ti, že nech to bolí ako chce má to svoj koniec. Samotný akt pôrodu zvykne ísť raz-dva a veľa nezmôžeš, to už ide telo na to samo. Zbehne to. Ja mám veľmi veký strach z bolesti a nízky prah...a prežila som🙂

zuzula20
8. nov 2008

Ahojte, tak pre mna boli najhorsie tie kontrakcie posledne 1-2 hod. pred porodom. Vlastne od vtedy ako mi Dr. pustil plod. vodu. Myslela som si ze to uz fakt nevydrzim, az kym som neprisla na to ze ked tlacim pri kontrakci, tak to boli menej a tak som si tu poslednu hodinku tlacila aj ked mi sestricka stale hovorila nech netlacim ze sa roztrham, ale mne to bolo v tej chvili uplne fuk. A samotny porod bol super na 2-3 kontrakcie bola mala vonku. A ked tak citam pribehy o porode, normalne by som isla hned znovu rodit. Bol to krasny zazitok. Vela zmoze psychika.Ja som sa na porod fakt tesila a to je 50 % uspechu.

slunicko552
8. nov 2008

Ahojte tak mě asi nejvíc bolelo vyšetřování od dok. 😝 .Strašně jsem se na prcka těšila,psychika je nejdůležitější.Četla jsem,že si má maminka uvědomit,že při každé kontrakci je jí děťátko blíže a tím jsem se taky řídila.Nebyla jsem ani nastřihnutá ani jsem se neroztrhla takže šití nebylo 🙂

majkes
8. nov 2008

Ahojte dievčatá.Vaše skúsenosti a postrehy sú naozaj zaujímavé.Ja si myslím že každý človek vníma bolest ináč a niekto vydrží viac,niekto menej.Mna čaká doslova každô chvílu moj prvý porod a strach vobec nepocitujem.Možno trochu zo šitia,ale fakt len trochu.No náš milovaný anjelik sa nám narodí po dlhých osmich rokoch trápenia a bolesti na duši,ked sme tak bezmocne túžili po dietatku,no nešlo to.Tejto bolesti sa nevyrovná nič,a možno aj preto sa na svoj porod len teším a na strach z nejakých bolestí ani len nepomyslím.Skor sa mi so slovkom porod spája pocit nesmierneho štastia a radosti,takže kočky,zahodte strach za hlavu a sústredte sa len na to krásne-na naše bábatka.Vela štastia a síl vám praje Majkes

k.bett
8. nov 2008

Ahoj holky,

mám dotaz když tu tak pěkně probíráte porod a bolesti...

zajímalo by mě jestli ty porodní bolesti jsou jako na menzes a stahy , nebo jsou k tomu i křeče do dělohy že ne nemůžete ani pohnout, nadechnout vydechnout a uplně z toho zkoprníte...mě se to párkrát stalo a ještě nerodím tak mě zajímá jestli i tohle do těch bolestí patří, protože v tom případě nebudu vůbec schopná ničeho ani dýchat ...

bambusko
8. nov 2008

k.bett, na zaciatku je to ako silne bolesti pri menzese a potom sa to stupnuje.

pre mna boli najvecsie bolesti pri prerezavani hlavicky, nastrih - mala som len prvykrat, bolelo aj napriek injekcii a sitie uplne najhorsie a neznesitelne. kontrakcie som vedela zvladat, lebo maju zmysel, daju sa predychat, rozmasirovat, dokazes si to predstavit, co a ako sa tam deje, aj casovo je to ohranicene, aj ked ku koncu uz su vkuse

k.bett
8. nov 2008

bambusko:

děkuju za info...tak to by snad melo byt v poho....mela jsem právě falešné kontrakce a to se dalo a do toho bolesti v levém boku nevím čeho a trochu i křeče a spocená jsem byla jak das a buz jsem nevedela jak si lehnout sednou a porad jse,m si rikala ze jestli zacinsa porod tak ze se musim pripravit ze se to bude stupnovat jeste vic a kolik jeste snesu...oo 5hodinách se to ztratilo...bylo to silný ale dalo se to....spíš právě ted obcas mám typícance, krece kdy se nemuzu nadechnout a celá se seknu a nevím jestli i toto se k tem bolrestem muze pridat...to bych fakt odpadla uz pri druhý křeči za sebou... 🙂

bambusko
8. nov 2008

k.bett, krce? kontrakcie spolahlivo rozoznas, ked si das ruku na brucho, uplne stuhne a ked si lahnes, je to aj vidiet. drzim palce 🙂

k.bett
9. nov 2008

bambusko:

Jo křeče to občas se mi stane, někdy mín a někdy právě jak popisuju s tím dýcháním a nevím jestli i to je do toho....to ztvrdlé bříško mám už dýl občas, něškdy víckrát po sobě...ale dnes v noci snad každou cca hodinu co jsem se vzbudila že jsem nemohla na wc vylíst ani a o to častěji se mi chtělo 😀

No takže to tvrdnutí ....když bylo v noci skoro co hodinu i s bolestí na MS tak to asi prostě u mě takhle pomalinku přichází...uvidíme...už by mohlo 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre