Koľko stojí pôrod, ak nemám zdravotnú na Slovensku?

sandaalka
14. nov 2009

Ahojte,
chcela by som sa poradit s tymi, co pracovali v zahranici, no po otehotneni sa rozhodli pre porod na Slovensku. Nerusim pracovny pomer kvoli vyhodnejsej materskej, a tak pocitam s tym, ze si naklady doma budem hradit sama. Hladam na internete, kolko to asi je, no nic som nenasla. Snad sa najde niekto tu, kto ma podobnu skusenost..

erikasadek
7. jan 2010

emily no , podl atoho co pises tak za teba neplati atak odvody ako by mali , inak by si mala mat urcite neake poistenie .. ved je to nelegalne.. 😉

neake poistenei mat musis , ak ho nemas slovenska strana bude od teb aurcite vymahat niekde poistena byt musis.. 😉 $
cele je to cudne, .. nehnevaj sa;.

takeo veci s vlastnej skusenosti sa neplatia poriadne odvody ako maju , problem je z ety si stratova , 4 roky si tam?? 4 roky stratene do dochodku??. ktore ti budu , chybat .. 😉

annalena
8. jan 2010

Neviem, ci vam to nieco pomoze, ale skusim tu napisat svoje skusenosti so zdravotnym poistenim.
Tiez pracujem v zahranici, som tam aj zdravotne poistena, ale ked som bola tehotna, tiez som riesila otazku, ako by to bolo s porodom v SR. A hoci to trvalo par tyzdnov, nakoniec som sa k tomu dopatrala.
Takze, ak ste obcanom SR a pracujete v zahranici (v ramci EU), kde si platite aj zdravotne poistenie, tak si treba u poistovni v SR (naplepsie v tej, kde ste boli poistena pred odchodom do zahranicia, ale telefonicky mi potvrdili aj ine poistovne, ze by ma zobrali) vyziadat formular E106. Tento formular treba dat potvrdit v zdravotnej poistovni v zahranici a poslat spat do poistovne na Slovensko. Na zaklade toho vam bude vydana zo slovenskej poistovne tzv.karta poistenca platiaceho zdravotne poistenie v zahranici (v ramci EU). A potom je to uz jednoduche. S touto kartou mate totiz narok na Slovensku vyuzivat rovnaku zdravotnu starostlivost (vratane poradni a porodu) ako keby ste boli poistena na Slovensku. Neplatite nic, zaplati to vsetko slovenska poistovna a ta si to bude vyuctovavat s vasou poistovnou v zahranici. Je to v ramci medzinarodnych dohod o volnom pohybe obyvatelstva. Poistena v dvoch statoch EU nemozete byt.
Nakoniec som sice v SR nerodila, ale teraz som tu s dcerkou, ktora je tiez poistena v zahranici. Vybavila som jej tu v poistovni rovnaky preukaz platitela poistenia v zahranici a nemame problem. Chodim s nou tu do poradne, na ockovania a nikde nic neplatim, ani za lieky v lekarni.....vsetko mame tak ako keby bola poistena v SR.

sandaalka
autor
8. jan 2010

Ananalena, dakujem velmi pekne za tvoj prispevok, chystam sa na dovolenku domov o tri tyzdne a mam v plane navstivit moju byvalu zdravotnu poistovnu. Skusim si tam vyziadat ten formular. Prajem krasny dnik.

aktiz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sandaalka
autor
14. jan 2010

Ahoj, aktiz,
neviem v ktorej krajine si ty, ale v Irsku je s tym problem, kedze form E 106 uznavaju len cezpolnym alebo tym, co ziju v pohranici.
Zohnala som si tie papiere, kedze mi ich dal vratnik, ako pisem vyssie, ale pri porovnani a E106, ktore vydava napr. velka Britania, su ine, zamerane prave na skupinu ludi, ktori su ako som spominala, cepolni, teda cestuju kazdy tyzden domov alebo z pohranicia.
Takze, bohuzial, EU je jedna, ale kazdy stat si akosi vytvara podmienky vyhodne pre seba.

sandaalka
autor
18. jan 2010

Ahojte,
tak ja som dnes volala na cislo, ktore som nasla na www.welfare.ie a priamo som sa spytala, ci pridem o maternity benefit, ak dam vypoved pocas materskej. Pani mi jednoznacne odpovedala, ze ak podam vypoved pocas materskej, matesrka sa mi nezrusi, bude mi vyplatenych celych 26 tyzdnov.
Takze ja som uz rozhodnuta. Po schvaleni materskej podam vypoved, dostanem P45 a s tym dostanem zdravotne poistenie doma. Je to ta najjednoduchsia cesta.

macka23
20. jan 2010

Baby, nie je pravda, ze v Uk nedavaju, E106, ja som ho pred rokom dostala, sice im to dllho trvalo a stalo ma to kopec nervov a telefonatov, ale nakoniec poslali.
Ked chcete len rodit na slovensku, v Uk vydavaju formular E112, ktory sa vztahuje na porod a starostlivost s tym spojenu, cize to hradit nebudete ale ine navstevy u lekara alebo tak, ak to nie je urgentne a nevztahuje sa na to EHIC karticka tk asi hej.
Ked ma te nejake otazky, rada poradim 😉

emily327
14. feb 2010

Ahojte, tak sa zase zapajam do tejto temy.
erikasadek, ja som v Irsku zamestnana legalne, dostavam kazdy rok P60 kde je vycislene kolko som ja aj moj zamestnavatel (PRSI) platili odvody. Takze ratat sami to do dochodku bude a aj co sa tyka vyplatenia materskej.
Som v 7tt a koncom 30 tt planujeme navrat domov. Z toho co viem, tak ak sa poziada o P45 matersku nedostanem. Poslala som mail do zdravotnej poistovne a cakam co mi odpisu, co sa tyka predporodnej a porodnej starostlivosti na Sk, ked sa vratime. Ale ako ste pisali, vyzera to tak,ze bude stacit iba form E112. Uz ste si on niektora ziadala? Treba na to nejaku ziadost napisat alebo len prist a vypytat si ho na urade - Social Welfare???

Sandaalka, to co ti ta pani povedala,ze ak das v praci vypoved,ze budes dostavat matersku, tak to by som si dala nechat poslat na papieri, aby sa potom nestalo,ze das vypoved a oni ti ziadnu matersku neposlu. Preto som si ja poslala oficialne mailom do zdravotky,ze co treba a aky je postup na to aby som mala tuto starostlivost zadarmo na Slovensku, aby mi potom niekto nemohol povedat,ze to je inac, ak tam bude meno cloveka, co mi to napise, tak dufam,ze to bude stacit na to,ze nebudu problemy ( hoci na Sk sa neda spoliehat na nic)

sandaalka
autor
15. feb 2010

Emily, v prvom rade blahozelam k tehu!!!

Poslal som ti IP. Ja to uz inak neriesim. Pozri, ak to mne nevyjde, dam ti vediet 😉

Ale vyjde!!!

sandaalka
autor
15. feb 2010

*Poslala

macka23
16. feb 2010

Sandalka, ja na tvojom mieste by som vypoved nedavala, zamestnavatel bude pocas materskej nadalje za teba platit odvody, ty budes dostavat peknu matersku a ked ti skonci, posles vypoved prinajhorsom aj postou a potom sa prihlasis tu na slovensku, ak sa tam nahodou nevratite naspat 🙂
Neviem ako je to v Irsku, ale ked dostanes papiere v Uk, musis ich vediet vybavit aj v irsku 🙂
Netreba to baby vzdavat 🙂
Dokonca mate narok aj na porodne na slovensku a priznali nam bez problemov aj zvyseny rodicovsky 🙂
Len pevne nervy a nedat sa odbit 😉

sandaalka
autor
16. feb 2010

Macka, ja sa nevzdavam, vypoved davam kvoli tomu, aby som sa mohla nahlasit do slovenskej zdravotnej. Zistovala som na welfare, ze podmienkou na ziskanie materskej je mat odpracovanych tych 270 dni PRED materskou, ak dam vypoved, narok na matersku mi nezanikne.
Macka, no, veru v Irsku nevybavis, aspon ja nepoznam nikoho takeho, kto by vybavil.
Ver mi, ze cele tehotenstvo zistujem co urobit, nevzdavam to, len to beriem ako najlepsiu a najjsednoduchsiu moznost.

S tym zvysenym rodicovskym si ma potesila 🙂

emily327
16. feb 2010

macka, tak to je super, mne dnes moja teta tiez napisala,ze dostanem zvyseny rodicovsky prispevok, ked uz budem doma. Tak sa tesim aspon nieco. Ja mam v plane presne to co si napisala ty,ze si poziadam o matersku tu a budem ju poberat a mesiac pred skoncenim dam v praci vypoved a oni mi poslu P45. Z poistovne mi napisali,ze staci formular E112 a celu predporodnu starostlivost vratane porodu budem mat zadarmo.

Sandaalka, dakujem za IP, odpisala som, prepac,ze neskor ale nebolo mi dobre posledne dni. Budem ti velmi drzat palec,aby ti to vyslo.. cmuk

macka23
17. feb 2010

sandalka,
ja som nepoznala nikoho ineho, kto by dostal e106 v UK..a dostala som ho 🙂
ale aj tvoje riesenie je riesenie 🙂 drzim palce 🙂

emily,
ked splnas podmienku 270 dni zdrav poistenia v obdobi dvoch rokov pred porodom, mas na rok aj na porodne a neskor aj na zvyseny prispevok 😉 , nakolko sme v EU
Ano, na porod ti staci E112, ale te ti vydaju az ked budes mat MAT B1 form, ktory dostenes myslim az v 20tt, ked pojdes k midwife, ona ti ho da 🙂
Este mas cas...ale mozes si to zatial nastudovat 😉
Vela stastia zelam 🙂

Inak tu sme to s babami riesili pred vyse rokom 🙂

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

emily327
18. feb 2010

macka, dakujem velmi pekne za info, aj som rozmyslala,ze kedy si o ten form E112 mam poziadat a ty si mi dala odpoved. Si zlata dik moc 😉 A ty si na Slovensku?

monika.c
20. feb 2010

a ake doklady budu treba,ked budem ziadat o zvyseny rodicovsky prispevok?ja pracujem v uk,ale len part time,neviete niektora,ako je to v tomto pripade?matesku mi bude vyplacat zamestnavatel v uk

happy8051
26. feb 2010

babuky, vedeli by ste mi dt ibfo? snazim sa to zistovat vsade, ale kazdy tvrdi ine... moja situaci je takatoi: pracujem v AT ako opatrovatelk na zivnost, mam tam zdravotne a socilne poistenie. tu na SK neplatim nic, chcela by som rodit tu. staci, ak si zacnem platit poistenie teraz, alebo je mozne aby rakusko porod preplatilo, ak by sme to nafingovali ako nahly porod?
matersku budem poberat v AT, kedze tam odvadzam dane. prosim, k je tu nejka kocka, ktora tiez ma podobnu situaciu, ozvi sa mi na IP.... dakujem Katka

lauraa
2. mar 2010

happy ty vobec nepotrebuejs fingovat nahly porod.... ved rakuska krankenkassa to preplaca.....mozes sa informovat ci gebietkrankenkasse a na vyplacanie materskej potrebujes len matersku knizky jedno ci rakusku alebo slov. staci ti 10 kontrol u lekara( teda 5 v tehotenstve a 5 od detskeho lekara) ked porodis na sk usetris si kopec vybavovania okolo rodneho listu a.... tak ci tak sa ti narodi slovensky obcan ..... 😉 a nic tym neziskas....

sabiatko
4. mar 2010

ja si myslim, ze vramci statov EU pokial predlozite europsku karticku poistenca, tak vam porod preplatia. ja som si to zistovala, lebo poistena som na slovensku, ale s mm zijeme v madarsku. planujem rodit na slovensku, ale pre pripad som si zistovala, ci by tu poistovna preplatila porod a preplatila. tiez mi sestricka v nemocke na slovensku povedala, ze tam chodia rodit aj z inych statov a pokial maju europsku karticku poistenca, tak sa to vsetko preplaca z toho statu. pokial nemate planovany porod (planovana sekcia, vyvolavany porod), ale normalne nabehnete do nemocky, ze sa vam rozbehol porod, tak vam ho jednoducho musia preplatit.

babo79
18. jún 2010

@annalena super info...dakujem ja som v Norsku.Norsko neni v EU je to samostatna krajna ale ma dohodu s EU takze vsetky tieto pravidla by sa mali na tuto kraijnu vtahovat.....dikkk vela zdravicka

mery81
19. okt 2010

ahojte, kde prosim Vas ziskam ten formular E112????? vdaka.

martinasip
10. nov 2016

@happy8051 ako to dopadlo? mam teraz podobnu situaciu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre