Koľko stojí pôrod, ak nemám zdravotnú na Slovensku?

sandaalka
14. nov 2009

Ahojte,
chcela by som sa poradit s tymi, co pracovali v zahranici, no po otehotneni sa rozhodli pre porod na Slovensku. Nerusim pracovny pomer kvoli vyhodnejsej materskej, a tak pocitam s tym, ze si naklady doma budem hradit sama. Hladam na internete, kolko to asi je, no nic som nenasla. Snad sa najde niekto tu, kto ma podobnu skusenost..

sandaalka
autor
14. nov 2009

V pohode, Erika, Irsko ako Britania, jeden fras 😀

No...ale nasla som to...takze treba E106 a je to. 😵

sandaalka
autor
14. nov 2009
iskra08
14. nov 2009

len E106 británia nevydáva ☹

maznacik007
14. nov 2009

samozrejme nebudes platit nic... ked si vybavis E106 len si ho vybavuj v predstihu.. zevraj im to trva..

sandaalka
autor
14. nov 2009

Iskra, ani Irsko, ako tu citam, ale skusim kontaktovat svoju byvalu zdravotku na Slovensku, co mam robit v pripade nevydania formularu, ako je to tam napisane. A skusim si to vyziadat tu a s riadnym predstihom, ako radi maznacik...
Maznacik, kde si doteraz bola, my tu uz stresujeme tolko 😀

iskra08
14. nov 2009

dobre, skús sa ich nato opýtat 😉
maznacik, tebe ju vydali v UK?

sandaalka
autor
14. nov 2009

Oki 😀 Mam ti dat potom vediet? 😉 Jasne, ze dam 🙂

No, dievcata, tak som tu zadala otazku, aj som si na nu odpovedala... 😅 Ale hlavne je, ze som snad pomohla dalsim, co to budu potrebovat.

Majte sa zatial!!

emily327
27. dec 2009

Ahoj Sandaalka, tak ako si dopadla s vybavoanim formulara E106 alebo E112? Uz si si on poziadala. Ak ano, ma niekto skusenost, za aku dlhu dobu vam ho vydaju a ci je ok, ziadat si o tie formulare aj napriklad pol roka vopred??? A este otazocka, ma niekto skusenosti s prichodom na Slovensko ( uz tehotny) ,ze kam vsade sa treba nahlasit co vsetko treba zdokladovat atd.? Lebo ja tu v Irsku pracujem legalne uz skoro 4 roky, v malej rodiinnej restike a nedostavam ani vyplatne pasky ( a ak by som si o nich pozdiadala tak su to len udaje vytlacene na A4 ke bez peciatky - co mi v banke na sk v ziadosti o uver neuznali ) a ani nemam ziadnu zmluvu ( kedze v Irsku pracovna zmluva nie je nieco samozrejme, da sa pracovat legalne aj bez nej) ...
Inak my sme zacali pracovat na babatku a mam presne ten isty plan ako Sandaalka, ze zopar tyzdnov pred porodom chceme odist navzdy na Slovensko. Len by ma zaujimalo,ze co je lepsie, dat v praci vypoved predtym ako zacnem poberat z Irska matersku, alebo ju dat az po ukonceni materskej resp. nejaky ten mesiac pred????
Voped dakujem za akekolvek info.

emily327
27. dec 2009

prepacte, este otazocka, vie mi niekto poradit, kde sa na nete da stiahnut form E112 a E106 a kam sa to presne ma poslat v Irsku? Alebo na akom office to vydavaju? Inak ja nemam ziadnu medical card :( Vopred dakujem.

janderka
27. dec 2009

Ahojte baby,
no ja som tiez ten Vas pripad... 😅 pracujem v UK skoro 3 roky a asi 2 mesiace pred porodom planujem odist na SR na trvalo. Vypoved tiez nechcem dat kvoli materskej. No a zdravotnu poistovnu som zatial neriesila, az teraz ako som si Vas precitala, som zistila ze je to velmi dolezita vec a treba to zacat riesit cim skor 😖
Nikto sa tu este nenasiel, kto ma uz po tom a vie co a ako z vlastnej skusenosti?
No baby, musime nieco poriesit, lebo inak vsetky lekarske vysetrenia pred porodom, porod a celu zdravotnu starostlivost do konca materskej (po podani vypovedi) si budeme musiet platit same 😨
Ak je ten clanok ohladom vybavenia tych formularov este aktualny, tak by to bola super vec, ak by to teda u nas na SR uznali. Len teraz musime zistit ako ku nim prist a co a ako...

iskra08
27. dec 2009

emily327
neviem, aký máš teda pracovný pomer, ale ak za teba neplatia odvody, tak asi ťažko budeš mať nárok na materskú. Ale ak za teba všetko platia, určite nemôžeš dať výpoveď skôr, len po ukončení materskej, inak nebudeš mať odtial nárok na materskú.

iskra08
27. dec 2009

baby,

ak máte niektorá skúsenosti s vybavením formulára E106 alebo E112, dajte nám prosííííím vediet....

ďakujem za všetky🙂 😉

nika12
27. dec 2009

iskra ja sa to chystam prave vybavovat...pozistovala som si, na porod a starostlivot matky pred a po porode ( vydava sa to tak na pol roka) staci certifikat E112, anglicka strana za tu dobu preplati vsetky naklady s tym suvisace...nie je na to forma, treba napisat ziadost..tu su blizsie informacie http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/P... ...ale mozes to zacat vybavovat, az ked budes mat po 20 tt od midwife MaT B1, kedze ten musis k ziadosti prilozit ....a certifikat by mali vydat tak do 2 tydznov....a co sa tyka E106 na to je na nete form, ale neviem ci budem ziadat aj o ten, vraj to trva dost dlho ...a este som zabudla, ked sa chystate domov, vybavte si aj europsku kartu zdravotneho poistenia ....

nika12
27. dec 2009

to, ze potrebujete tu europsku kartu zdravotneho poistenia, sa pise aj v tom clanku co som poslala link....staci vyplnit form a zaslat, karta vam pride tiez tak do tyzdna - dvoch asi. Dufam, ze som aspon trosku pomohla.

iskra08
27. dec 2009

nika12
takže to sa vydáva len na dobu určitu? myslela som, že je to univerzálne ako E106....takže to fakticky je len na pokrytie pôrodu a popôrodného ošetrenia.
europsky preukaz mám už vybavený.

emily327
27. dec 2009

iskra08: pracujem legalne ( len bez pracovnej zmluvy) a odvody za mna normalne platia cely cas co som zamestnana v Irsku. Tak narok na matersku urcite mat budem. Inak dakujem za info ohladom vypovede z prace, tak ju nedam 🙂

emily327
27. dec 2009

nika12: o tu kartu si mozem poziadat az ked budem tehotna? alebo sa to da aj predtym? inak ja nemam ziadne extra poistenie okrem klasickeho co za mna plati zamestnavatel a nemam ani medical card ( patrim k "bohatsim" ludom - rep. k tym co pracuju preto mi ju nedaju :( )

nika12
27. dec 2009

iskra pokial sa neplanujes vratit do UK, tak ti to uplne staci, lebo po skonceni poberania materskej, ked das vypoved a budes mat papiere, mozes sa prihlasit uz aj do slovenskej zdravotnej poistovne. A ano tento certifikat je na tu pred, porodnu a poporodnu starostlivost...pokial by si mala iny nejaky akutny zdravotny problem, mohla by si si vystacit s tou europskou kartou zdravotneho poistenia...alebo si vybav tu E106

nika12
27. dec 2009

emily tu kartu si mozes vybavit hocikedy...vygoogli si European Health Insurance Card form...vypln a posli na uvedenu adresu...ta karta snesluzi na klasicke osetrenie doma, ale len ked ides napriklad na pohotovost (nejaky akutny stav)ale kamoska na tu kartu napriklad aj rodila....ja mam tiez len to, co mi plati zamestnavatel...

emily327
27. dec 2009

nika12: dakujem pekne za info
VSETKYM:
tak uz druhy den sa venujem hladaniu clankov ohladom tejto temy a poviem vam,ze stale neviem co presne treba urobit. Docitala som sa,ze E106 sa da vyzdiadat od zamestnavatela, ze sa to neda vyplnit,ze si o to treb poziadat a oni na tom office ( hoci presne neviem na ktorom) vystavia podla zvazenia tento certifikat E106 a ze ho nechcu vydavat. Myslim,ze by nam vsetkym velmi pomohlo ak by sa nasla zienka, co ma s tym skusenost v praxi a ma aj odrodene s tymito papiermi na Slovensku :( tak le dufat,ze sa taka najde.

iskra08
27. dec 2009

nika12
ďakujem....ale E106 nezískam....ani neviem o žiadnom prípade, žeby ju niekomu vydali....

janderka
28. dec 2009

nasla som ten formular E106
http://www.hmrc.gov.uk/forms/ca8454.pdf

emily327
29. dec 2009

janderka:
dakujeme ale pomoze to iba zienkam co ziju v UK nie nam co sme v Irsku :( uvidim skusim poziadat ten urad o zaslanie tohto potvrdenia a uvidim co mi na to npisu. Ale najprv musim otehotniet 🙂

sandaalka
autor
7. jan 2010

Caute kocky z Irska, tak ja som si pochodila po Dubline, bola som na Deartment Of Health and Children na Hawkins Street, tam som sa dostala len po vratnika 🙂, dovolil mi volat a informovat sa na ti cisla a vsetky boli obsadene... dalej som isla na HSE, kde som si zmenila priezvisko do EHIC a informovala som sa o form E106, tiez ma presviedcali, ze mi treba E112, ale ja som bola neoblomna a poradili mi, ze mam ist Luasom na Heuston Station a oproti stanici je taka starobyla zlta budova Dr Steevens Hospital, to neminiete...
tam ma tiez privital vratnik, povedala som mu o form E106 a on, ze kompetentni pridu az o hodinku, ale ze pozriem sa ci to nemam tu 🙂)) a mal 🙂))
Plati to pre County Dublin, Kildare and Wicklow..
Takze, mam ten formular, ale teraz co treba....
-osobne udaje
-dependents..
-income
-potvrdenie od social welafare

Dalej, ak treba, pridat dokumenty (rozumiem tomu, cim viac dokumetov pridate, tym lepsie)
-E101
-potvrdenie od zamestnavatela, ak ta posiela abroad
-potvrdenie od zamestnavatela, odkedy dokedy tam pracujes
-kopia letenky, ze odchdzas
-vyplatne pasky..
-ine dokumenty

A potom to poslete alebo odovzdate znovu tam do tej zltej budovy (adresa je na forme)
ak budu potrebovat nieco viac, vyziadaju si....a potom drzat palce, ci schvalia...

sandaalka
autor
7. jan 2010

Inak, rozpravala so vcera s kamaratkou a ta mi vravela, ze mnohe robia tak, ze maju pracovny pomer do 24tt, potom podaju ziadost o matersku a ked ju dostanu, vystupia zo zamestnania a dostanu P45, ktore potom potrebuju na zacatie zdravotnej poistovne doma...a je to vyriesene...
co sa mi zda logicke, lebo moj zamestnavatel mi do mateskej priplacat nebude...par mesiacov do dochodku, co sa zaratava, ma uz nezabije...
Skusim zajst na welfare a spytat sa na to, lebo zas prist matesku nechcem...
Inak, prave dnes som citala na welfare.ie, tak max. materska uz nie je 280, ale od 2010 uz len 270.

Hmmm, poculi ste uz o takej moznosti????

sandaalka
autor
7. jan 2010

Este k tomu E106, tam, co je, ake dokumenty pridat, su rozdelene na Posted, Posted/Public Servant, Frontier, teda je jasne, ze je to skor pre cezpolnych pracujucich....hmmmmm

Ale potom v osobnych udajoch je ze
odkedy potrebujete E106
ked opustate Irsko, planujete sa vratit zit do Irska spat?

neviem, no, ja susim vyziadat aj potvrdenie od GP, ze som tehotna a odchdzam rodit domov....
skusim to, uvidime

iskra08
7. jan 2010

sandalka
ja sa nakoniec asi vzdávam vybavovanie E106, keďže je malá šanca, že ho dostanem. ako písala Nika12 stačí ti na pôrod doma certifikát E112 čo pokryje všetky náklady spojedné s pôrodom. takže vec je asi vyriešená🙂

sandaalka
autor
7. jan 2010

Ja zas haluzim nad tym, ze vybavit matersku a dat vypoved a je to. Len si pozistujem, ci tym nestratim matersku.
Uvidime...

sandaalka
autor
7. jan 2010

Lebo:
Treatment Abroad Scheme (E112 Form)

If you require specific hospital treatment that is not available in Ireland but is available in another country, the Health Service Executive (HSE) may assist you in providing it under the Treatment Abroad Scheme.

Your applications must, in most cases, be assessed before you go abroad and the hospital consultant must certify that:

•The treatment concerned is not available in Ireland
•There is an urgent medical need for the treatment
•There is a reasonable chance of success
•It is a proven type of treatment, not experimental and will be performed by registered doctors/recognised hospitals.
If you have been authorised by your consultant for treatment abroad, you will be issued with a Form E112 by the HSE. For more details on this, contact your local HSE office.

iskra08
7. jan 2010

neviem, ale ja si myslím, že materskú stratíš....keď sa dá vybaviť tento certifikát, prečo chceš dať výpoveď?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre