Koľko trvá pôrod od prvých kontrakcií?

lucia123
25. apr 2007

Zaujimalo by ma prosim Vas, kedy Vam bolo jasne, ze sa blizi porod, a aka dlha doba uplynula od prvych kontrakcii? Ako spoznam, ze "uz je to tu"? Co sa stane ako prve, praskne plodova voda, alebo citite len stahy?
Totiz, mam planovany cisarsky, (chcela by som pockat, ak sa podari na kontrakcie), rodit budem v Bratislave-Antolska nemocnica/Petrzalka, ale byvame 30 km od Blavy, pri Pezinku, tak neviem ci to stihnem 🙂
Cesta trva cca 30 minut, tak mam obavu... TP je 15. augusta, ale radsej som sa Vas, skusenych chcela spytat uz teraz, moc krat dakujem za Vase odpovede.

andrejkaznr
25. apr 2007

Ahoj Luci, ja som síce rodila už dávnejšie, moj synček mal prednedávnom dva rôčky, ale mám to živo v pamäti, akoby to bolo len včera. Ráno o pol šiestej odchádzal môj drahý do práce, odprevadila som ho a znova som si ľahla že si ešte pospím. No nemohla som zaspať, bola som akási nepokojná, pobolievali ma kríže, myslela som si, že som prechladla. No bolo mi čudné že tie bolesti trvali len pár minut a potom za asi hodinu sa opakovali, nevenovala som tomu pozornosť. Asi o ôsmej sa k bolestiam chrbta pridalo aj tvrdnutie bruška, a také mierne bolesti, ako pri menštruácii. Ani vtedy ma vôbec nenapadlo že mi začína pôrod, myslela som si že sú to tie falošné kontrakcie. Tak som sa išla osprchovať teplejšou vodou, chcela som vyskúšať či sú to pravé alebo falošné kontrakcie. Lebo som počula že ak sú to len falošné, teplá voda ich zastaví ale ak sú pravé, zosilnia sa a rozbehne sa to. Takže v mojom prípade to boli pravé pôrodné bolesti, po tejto sprche sa to všetko rýchlo rozbehlo, kontrakcie nastúpili každých dvadsať minút, stále som však zostávala doma, bolo asi desať hodín, plodová voda mi neodtiekla, tak som mala ešte čas kým sa to nerozbehne úplne. Ja som chodievala na predpôrodnú prípravu a tam nás poučili, že do pôrodnice stačí prísť /pokiaľ neodtiekla voda/ vtedy, ak sú bolesti časté, asi každých 5 min /pokiaľ to nemáte do nemocnice daleko, my bývame asi 10 min cesty autom od pôrodnice, vy ak to máte daleko, treba prísť skôr, na tvojom mieste by som išla ak by som mala pravidelné bolesti každých 15-20 min./ Do 13tej som bola pokojná, to som mala bolesti každých 15 min, no o pol druhej mi nabehli hned po 5 min tak som volala svojmu drahému nech rýchlo príde z práce, že ideme do nemocnice. Za ani nie 10 min bol doma a išli sme. V nemocnici ma hned napojili na CTG a neviem či to mali zle nastavené, ale sestrička podla záznamu tvrdila, že to nie je ešte poriadne rozbehnuté, že sme ešte mali počkať, že sa všetko len začína. No ja som už mala tlaky a tak som trvala na tom, nech zavola doktora, aby sa na mna pozrel. Z veľkou nevôlou ho zavolala a ten ma po prehliadke poslal na sálu, že rodíme... Na sále som ešte predýchavala, ešte asi pol hod mi nedovolil tlačiť, potom som párkrát zatlačila a môj maličký Alexík bol na svete... S mierami 3500g a 49cm. Bol tak krásne baculaty...Narodil sa 6 dní po termíne, no doktor Linder, ktorý ho odrodil /rodila som v Nitrianskej pôrodnici/ vravel, že nevidí žiadne známky prenášania, že môj lekár sa asi trošku sekol vo výpočte termínu. Dúfam že som ti aspon trošku pomohla. Ak máš este nejaké otázky, sem s nimi...

diddi
25. apr 2007

lucia, ja som sice este nerodila 🙂 le na priprave nam povedala dr. ze ak sa objavi krv, musis okamzite do nemocnice, ak zacne tiect plodova voda, tak sa do hodiny musis dostat do nemocnice a pri kontrakciach treba ist, ak su v 10min. intervaloch....v tvojom pripade naozaj skor...urcite by som isla hned ked zacnu, kedze si z ineho mesta a trvala by som na tom,aby si ma tam uz nechali...ved je to jedno ci tam prides znova za 3 hodiny, alebo tam uz zostanes

eja28
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
milhaus
26. apr 2007

ja som sla do nemocnice len ležat s tym že sa otvaram, to bolo v utorok do PN
bola som v 35.tt
celu noc ma boleli križe a nad ranom sa babo dost hybalo a tvrdlo mi brucho
ešte rano mi robili ultrazvuk ci je babo v poriadku a za hodinu začalo zo mna volaco tiect
ponahlala som sa na zachod sa pozriet ale neprestavalo to a vložka hned pretiekla
tak som sla za sestrickami, tie chcely videt vložku a povedali že to je plodova voda
bolo to číre a odtekalo to dost dlho
ked zavolali doktora ( bol niekde inde v nemocnici lebo bolo len 7:00 ) povedal aby ma previezli do tt lebo tam sa dokazu lepšie postarat o skorej narodene deti
asi hodinu ma prevazala sanitka, mala som už kontrakcie po styroch min., na prjme mi zasa babo pocuvali a po vysetreni povedala že to bude do obeda vonku
hned ma previezli na porodnu salu kde ma dali do postele na vzdycharen
dali mi volaco do infusky, asi antibiotika, bola som vystrasena lebo to bolo moje prve
sestrička sa pytala či som chodila na pripravu a ked som povedala že nie tak povedala ako mam dychat pri kontrakciach
potom mi dali klistir, to už som mala bolesti každe 2 min.a bolo 10:00, ešte som volala so svokrou lebo manžel bol v nemecku a hovorila som jej čo sa deje
hupala som sa na fit lopte a ked klistir učinkoval tak som chodila po izbe, nemohla som ležat, bolo mi lepšie ked som chodila
bola som po klistire rada že sedim na wc, je to taka hadica do zadku ale nie je to až take strasne ako si to niekore myslia
povedali mi aby som si lahla na to ich kreslo, hlavicka ešte nebola dost nizko ale povedali mi aby som skusila zatlacit a dost sa vtedy posunula
zavolali vtedy doktorov z oddelenia pre rizikovych novorodencov, kde to maju v tt tak rozdelene
mala sa narodila 10:35 a dostala meno lucia
ukazali mi ju už oblečenu a ja som sa opytala ci sa jej môžem dotknut, na ruku som dostala ružovy krúžok s jej menom, ona dostala taky isty
v inkubatore bola iba jeden den a aj hned ked sa narodila povedali že na 35 tt je dost dobra
po porode som bola dost slaba, davali mi infuzie a dokonca aj krv, chceli dve ale ja som tu druhu odmietla
ale kamoska sa trapila chuderka od 2:00 do 16:00 a to mala druhe dieta i ked sa hovori že druhe ide lahsie ale ona to mala tažšie

adetka
26. apr 2007

mne zacali kontrakcie o pol stvrtej rano... hned nastupili po kazdych siedmych minutach... Mirka prisla na svet kratko po desiatej... takze priblizne sest a pol hodiny... z toho druha doba porodna iba necelych 20 minut... mne plodova voda odtiekla neskor... porod zacal kontrakciami (pravidelnymi stahmi v podbrusku, nie celeho brucha, ako som si myslela)... da sa to stihnut... ale pohodlnejsie je si polezat dlhsie priamo v nemocnici...

vavka33
26. apr 2007

Luci ,to je rozne.Prvi porod zacal odtoom plodovky v piatok o osmej vecer,kontrakcie som dostala o dve hodiny na to a porodila som v nedelu o 01.23hod.
Druhy zacal tiez odtokom plodovky rano o siestej,kontrakcie nastupili po podani tabletky o pol osmej a o 9.05 sa mala narodila.
Takze konkretne sa to neda povedat,kazdy porod je iny,ale urcite to spoznas,ked to bude ONO 😉

geegee
26. apr 2007

JA som rodila takto: Bolesti som mala cca 3 dni vzdy vecer, kedze ale neboli PRAVIDELNE, kazdych x minut, tak som si myslela, ze nerodim, ze sa to len rozbieha. Ale bolesti prestali uplne na 3 dni. Skoro ma slahlo 😀 Zacali zase na 4.den rano, tak som vbehla do sprchy /mala som vycitane z netu, ze ak su to porodne bolesti, v sprche neprejdu, resp. zosilneju, ak su to len poslickovia, tak ti prejdu/ Nastastie bolesti nepresli, tak som este umyla okna, prezliekla postele, a isla varit obed. Tie bolesti som citila v krizoch a boli asi tak silne ako pri menzese, cize s tym, co som cakala boli zanedbatelne 🙂 Ked to trvalo este aj na obed a pri klepani reznov som pozerala na hodiny - bolesti prichadzali kazdych 5 minut, zavolala som do porodnice, ze co mam robit, ze asi nerodim, lebo to boli malo. Hned ma dali nastupit na meranie kontrakcii /mala som 2 dni po termine/ Kontrakcie namerali slabe, ale nechali ma v nemocnici. to bolo o 14:00. O 16:00 sa uracilo dovalit doktorovi, aby ma pozrel, a ten zhikol, ze som otvorena na 8, prepichol mi vodu a ze o hodinu zacneme tlacit. Tak aj bolo. Ta hodina, to boli naozaj bolesti, ale zvladnutelne. A o 17:15 bol syncek uz na svete. Zasivali ma dlhsie ako som tlacila maleho 😀

certica
26. apr 2007

ahoj luci, ako sa mavas? nerozumiem, preco si chces pockat na kontrakcie, ked mas indikovany cisarsky?

lucia123
autor
26. apr 2007

Ahojcek Certica, dakujem mam sa vyborne, a Ty ako?
Vcera mi povedal dr. ze je lepsie pockat na kontrakcie, lebo sa tie cievy stiahnu a pri rezani nie je tolko krvi... Doslovne: (Ked sa necaka, tak je to ako na "jatkach). Tak asi tak. ☹ Aj ja som si myslela, ze v termine nastupim a hotovo, ale ked takto hovori... tak neviem. No a samozrejme nechodim na tie kurzy, tak nic o tom samotnom zaciatku neviem, tak som si dovolila spytat sa uz skusenych, vidim, ze su tu zlaty ludia a som vdacna za tieto informacie vsetkym 🙂

certica
26. apr 2007

aha, no vidis, zas som sa nieco nove dozvedela 😕 . a jasne, ze sa treba pytat, na to je forum 😉
my sme trochu chori posledny mesiac stale nieco, ale inak fajn 😎 😀

yanikovamamina
26. apr 2007

Inak je to lepsie aj pre babo, lebo po cisarskom maju niektore problemy s dychanim, nie su pripravene na taky sok, ale bolesti ich riadne pripravia a potom maju menej problemov. Ja som nakoniec musela mat cisarsky ale myslim, ze po 17h v nemocnici a asi tak 20 predtym doma to az taky sok nebol.

maca793
28. apr 2007

aj ja pridávam môj pocit zo začínajúceho pôrodu a vecí s tým súviciace.
bolo to skoro pred rokom. písal sa 8.máj 2006. ako vždy som sa cítila v pohode, aj keď termín určený doktorom sa blížil. večerom som odchádzala domov od rodičov a mama mi medzi dverami vravela, nieže do rána porodím. ja som salen zasmiala. večer som okúpala deti, seba, nachovala ich a išla som pozerať hokej. práve začínali majstrovstvá. bolo 20.45 a strašne ma niečo zabolelo v lone. myslela som si, že sa maličká pohla dosť prudko. nevenovala som tomu pozornosť. len sa mi niečo nezdallo. cikať mi nebolo treba a stále niečo zo mňa vytekalo. dala som si preventívne vložku. volala som mame, že mi odteká voda. do nemocnice som došla o 23.00 a sestričky mi vraveli, že to bude nadlho, lebo nie som vôbec otvorená. kontrakcie som nemala žiadne. tie začali až okolo 2.30 nadránom a to v intervaloch najprv 15, 10, 8, 6, 4 minúty. to už bolo 5.00hodín ráno a ja som sa ocitla na koze a bola som otvorená na 8 prstov. išla som sa osprchovať, spravili klistír a šup ho na kozu. to som už bola na max. otvorená a bolo 6.50. začala som rodiť a o 6.05 bola malá na svete a to bez problémov. 😉
bol to zážitok na celý život. pôrod cisárskym som neprežívala tak intenzívne ako tento. bolo to úžastné. vôbec som sa nebála. spolupracovala som s doktorom. 🙂

ramzesa
28. apr 2007

Prvy, syncek sa mi narodil do 5 hod.od odtecenia plodovej vody. Bolesti som zacala mat asi az po dvoch troch hodinach, uz si ani nespominam, tak rychlo to zbehlo. A pri bambulke, to bolo ovela rychlejsie. Narodila sa o hodinu a stvrt od odtecenia plodovej vody a bolesti som zacala mat asi 1,45 pred porodom, len take slabucke, az po prasknuti vody sa mi zosilili,o dost. 😕

dacey
2. máj 2007

tety, ja mám termín o pár dní a čo so mnou robili doktory posledné mesiace... raz sa im Dávidko zdal menší o celý lunárny mesiac. to som sa začala poriadne báť! o týždeň na kontrole bol menší už iba o tri týždne a o ďaľší týždeň to zas posunuli. odvtedy, vždy ako cítim nejakú bolesť, volám sestre, tá je už zo mňa na nervy... :o) čítam veľa článkov o pôrodných bolestiach, no uvedomila som si, že aj keď si to prečítam tisíc krát, moje bolesti sa nebudú zhodovať s tými v článkoch ani náhodou... no je fajn, ak si žena môže aj tak niečo takéto prečítať. a lepšie z prvej ruky, akoby som čítala článok v časopise od muža-lekára... predsa len je v tom rozdiel. som rada, že som vyčmuchala túto stránku. aspoň sa mám kde ukľudniť. chcela by som sa Vás opýtať, ženičky, koľko týždňov pred pôrodom môžu nastať poslíčkovia? je normálne, aby nastupovali aj 5 týždňov pred?

yanikovamamina
2. máj 2007

Mne zacali kontrakcie v 7 mesiaci, ale lekarka mi to potom ukludnila. Inak, vsetko je normalne. Asi tak 3-4 tyzdne pred porodom som dostala take bolasti, ze som si uz zbalila kufor, pockala, kym pride muz z prace a ze pojdeme, a potom to preslo... TO co tu spominaju o teplej sprche je super, nemusis obvolavat rodinu, skoc do sprchy a za 10 minut vies, ci sa naozaj nieco deje. Zelam vsetko dobre, urcite to bude krasny zazitok 😉

alexandra
3. máj 2007

Taka tonicka to zvladla za 2 hodinky od prvej kontrakcie, ja som ich mala 16 hodin.. Takze ako som uz povedala, kazdy porod je precedens a neda sa dopredu povedat. Voda nemusi prasknut vzdy. Ak mas ale kontrakcie pravidelne, neustupia pod teplou sprchou a postupne sa skracuju, je cas ist a vo vacsine pripadov to stihas.

vavka33
3. máj 2007

Dacey v tehu je mozne vsetko 😉 a nic nie je take ako ma niekto iny-kazde telo maminky je ine,kazde to babenko je ine.tu si naozaj mozes precitat vsetko mozne a nieco sa na teba hodi,nieco nie,ale urcite to pomoze sa aspon trosku pripravit a zorientovat.
neboj,urcite porod pride coskoro,ty to super zvladnes a babenko budes drzat v naruci.Prajem ti vela sil a zdravicka a lahulinky porod/jeej ake slovo 😀 /

katrin
3. máj 2007

ako prvorodička by si mala do tých 30 min v pohode prísť do nemocnice. Ležala som s jednou kočkou, čo porodila do 45min od prvej kontrakcie (to už rodila druhé dieťa), vyslovene hovorila, že to išlo tak rýchlo, že v pôrodnici zo seba hádzala veci dole 😀

každý pôrod je iný, mne najprv odtiekla voda (v pôrodnici sme boli cca do 45min), ale nakoľko som bola len v 31tt, musela som si počkať ešte 48hodín, čo mi pichali injekcie na dovývin pľúc a nakoľko bol víkend, cisársky mi naplánovali na pondelok, ale porodila som už v nedeľu. Súhlasím s yanickovoumaminou o tom, že takáto "príprava" nie je až taký šok, ako keď ťa rozrežú okamžite 🤐

dacey
3. máj 2007

my máme nemocnicu 3 minúty autom od bytovky. vavka, máš pravdu, aspoň na niečo sa pripravím, aspoň niečo budem vedieť. už sa ani tak moc nebojím, veď raz sa to musí skončiť a niečo krásne sa začne... najradšej by som mala rýchly pôrod, ale povedať si to, to je pekné... katrin, kamarátke nestihli dať ani klystýr, ani ju nestihli oholiť, len z nej stiahli nohavice a gaťky a za päť minút bola malá vonku... maminky, ďakujem za odpovede, držte sa. p.s. vavka, ďakujem ti za pekné povzbudenie. pomohlo.

yanikovamamina
3. máj 2007

Alexandra, to nie je take zle, od prvej kontrakcie, ak dobre pocitam sme potrebovali 33 hodin, a nakoniec cisarsky...

melory
3. máj 2007

lucia ako prvorodicka sa nemas kam ponahlat.... 🙂
prve kontrakcie ti len povedia, ze sa pomaly chystaj do porodnice, ale od najvacsich kontrakcii je to pol hodinku a sup rodime 🙂 ale ja len ako druhorodicka, pri prvom to boli 4 hod.

katrin
4. máj 2007

ynikovamamina... 🙂 mne to trvalo cca 66 hodin... a to ratam iba od odtečenia vody po cisársky... 😝 🤐

bubatinko
4. máj 2007

hmm takzko mne hovorit ja som mala slabe kontrakcie tyzden a po prijati do nemocnice mi museli pichnut vyvolavacku, pichnut plodovu vodu a potom sa maly narodil za cca 9 hodin... 😉

inge23
4. máj 2007

ahojte. potrebujem radu..ako vlastne mam pocitat dobu medzi kontrakciami? od zaciatku kontrakcie po dalsiu kontrakciu alebo od ukoncenia kontrakcie po dalsiu kontrakciu...asi blba otazka, ale uz fakt neviem. DAKUJEM 🙂

monika1
4. máj 2007

inge od ukoncenia kontrakcie po zacatie dalsie kontrakcie...intervaly by mali byt priblizne rovnake,cize pravidelne a postupne sa skracovat...

vavka33
4. máj 2007

Ja som pocitala od zaciatku jednej po zaciatok druhej kontrakcie.mali by prichadzat v rovnakych intervaloch,ktore sa skracuju.
Ja som mala pocit,ze idu jedna po druhej,bez akehokolvek oddychu.Cumela som na velke hodiny na vzdycharni a furt som nevidela,zeby bol daky cas medzi tymi kontrakciami/myslim uz ked zacinali tlaky a samotny porod/ 😀

inge23
4. máj 2007

dakujem vam. ja mam toho prveho poslicka vzdy takeho nejakeho dlheho a potom sa ten cas dalsej kontrakcie skrati alebo skonci...je to hrozne...uz to takto ide 2 tyzden, ale dnes to zacina byt dost neznesitelne
uz nevladzem

vavka33
4. máj 2007

Inge vydrz,coskoro na to budes uz len spominat.Drzim palce,nech to mas rychlo za sebou 😉

vavka33
4. máj 2007

A ake mas bolesti?Ako casto?

matka26
4. máj 2007

ahoj lucia123, takže sme začali kontrakcie v nedeľu o 23:00 hod a moje kontrakcie boli hned každých 10 minút, ležala som v posteli predýchavala ich. Tiež som chodila na predpôrodnú prípravu, kde nás učili, že sa nemáme ponáhľať a vydržať čo najdlhšie doma, predsa len domáce prostredie, je najlepšie. Okolo druhej už som mala kontrakcie každých 5 minút tak som sa rozhodla ísť do sprchy, pretože teplá voda trochu tlmí bolesť a pomáha spustiť pôrod a rýchlejšie otváranie pôrodných ciest. Bohužiaľ v našom paneláku sa na noc vypína teplá voda ( čo som bohužiaľ dovtedy netušila / tak som len rýchlo hodila sprchu. O tretej som zobudila nič netušiaceho manžela, vychystali sme sa, zobrali veci a asi o pol štvrtej sme prišli do pôrodnice. Tiež to máme 5 minút cesty autom od domu. Tam mi zo strachu kontrakcie prestali, ale za hodinu sa zase spustili. Porodila som doobeda o 10:43 hod. Každý pôrod máš individuálny a dlžka je tiež rozdielna.
Ono ked to začne určite to zistíš.
Hlavne treba zachovať kľud a pokoj. Blíži sa niečo krásne aj ked bolestivé, ale uvidíš konečne svoje vytúžené bábo.
Držím palčeky. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre