Kontaktné šošovky a dioptrie

petus6
15. mar 2017

AHojte..dúfam že tu niekoho nájdem kto mi bude vediet poradiť.
jedná sa o kont. šošovky.Bola som u mojej očnej doktorky ktorá mi zistila ze mam dioptrie -0,75 na oboch očiach ..lenže to su dioptrie na okuliare a ona mi presné dioptrie na šošovky nevie povedať. (nemala velmi na mna čas asi a v optike sa mi stalo to isté)
Pred mesiacom som si teda dala spravit šošovky podla týchto dioptrii lenže mi nevyhovujú až tak.Na dalekú dialku vidím dobre ale na blízku ako napr TV alebo veci v byte vidím mierne rozostrene.Niekde som čítala že dioptria u kontaktných šošoviek je vzhľadom na to, že sú tesne na rohovke u mínus okuliarov spravidla o niečo nižšia ako v okuliaroch. Takže by som sa chcela spýtať či by som mohla skúsiť objednať si šošovky dajme tomu s dioptriou -0,70 ked na okuliaroch mam -0,75..
je to blbosť alebo sa mam radsej poradiť ešte s niekym
dakujem

anabeth
15. mar 2017

áno, tak, šošovky majú byť slabšie...ale to čo je za lekárku moje nervy! mne to všetko napísala- tam sú aj dalšie udaje- zakrivenie a priemer, nielen dioptria

janickacrazy
15. mar 2017

@petus6 Moj názor nájdi si iného očného lekára, ktorý robí aj so šošovkami, ten ti určite poradí. Pri takýchto malých dioptriách by som šošovky ani nenosila, je to dosť zbytočné. Ja mám -8,0dioptrie na okuliaroch a na čočkách 7,5, čiže rozdiel je pol dioptrie, čo pri tebe by bolo len 0,15, čo sa fakt neoplatí ani nosiť. Škoda penazí.

petus6
autor
15. mar 2017

@anabeth ja som bola u mojej očnej a tá mi premerala dioptrie ..samozrejme zistila že mam 0,75 čo som dávno vedela pretože mi to asi pred rokom premeral opik a podla toho mi vybral aj okuliare ktoré nosím.Lenže ked som jej povedala že by som chcela šošovky nezaujimala sa o to že či tá dioptria ma byt iná ako na okuliaroch, zistila som to len teraz nedávno.Takže mam dioptrie na šošovkach taký istý ako na okuliaroch ale samozrejme ze to neni ono..K oprikovy som prišla s diopriou 0,75 na oboch a zakrivenie 8,6

ksebejka
15. mar 2017

@petus6 Ahoj, ja mám napríklad rovnaké aj na okuliaroch aj na šošovkách a vyhovuje mi to. Môže to byť aj zlým zakrivením, ak ti nevyhovujú. Skús tie slabšie a uvidíš 🙂

lilyianka
15. mar 2017

@petus6 ja mam pri sosovkach dioptriu a minus 0,5 mensiu ako pri okuliaroch...pretoze ako pises...kedze je nacapena na oku tak by mala byt o nieco nižšia

tynamartina
15. mar 2017

Pri takých nízkych dioptriach sa sa dioptria neznižuje.

mischelin999
16. mar 2017

Kedysi som skusala nosit sosovky ale nejak som sa s nimi nevedela stotoznit. Ja mam na jednom oku velku dioptriu a na druhom praveze skoro ziadnu. No najvacsi problem som mala s tym ze som si ich nevedela vyberat. To bolo pre mna priam nieco nemozneho

misulienkamisa
17. mar 2017

To naozaj, ja som si myslela, že to je len o zvyku. Ale tak je pravda, že nie každý si je schopný pchať si niečo do oka🙂 Tak ono je to v podstate jedno, hlavne aby sa so zrakom začalo niečo robiť. Však teraz je vidno, že ľudia začali nosiť aj okuliare, ktoré vlastne žiadne dioptrie nemajú. Kedysi sa ľudia za okuliare priam hanbili a teraz je to presný opak🙂

tiper24
17. mar 2017

mne ocna tiez zle zmerala, v optike mi to zmerali perfektne vsetko bolo vyskusane aj zaostrenie a az tak sa robili finalne

17alisha
17. mar 2017

nie je pravidlo, ze sosovka je slabsia dioptria...ja nosim okuliare cely zivot, sosovky na striedacku poslednych 15 rokov a mozem povedat, ze u mna sa zatial ani raz nestalo, ze by bola sosovka slabsia ako okuliare, prave naopak, posledne roky mam sosovky -4 a okuliare -3.75. a na obe vidim rovnako.

raffaella
17. mar 2017

@petus6 urcite si najst inu ocnu, najma taku co ma dost skusenosti so sosovkami. ja nosim sosovky vyse 15 rokov a az posledne roky som natrafila na ocnu, ktora ma ten nazor ze na oku maju byt slabsie pretoze oko si menej zvykne a musi sa trosku viac snazit aby to dokorigovalo. Tak ja mam sosovky -2,25 a okuliare mam -2. A vidim s oboma narovnako.

janickacrazy
17. mar 2017

@17alisha No to je divné ozaj, lebo to nemá vobec logiku. Šošovka je priamo na oku, čiže by mala byť slabšia ako okuliare, lebo tie sú nejaký kúsok vzdialené od oka, si si istá, že máš dobrého očného? Ja nosím aj okuliare aj čočky už vyše 20 rokov a nikdy som sa s tým nestretla, žeby to bolo naopak. No nie je doktor ako doktor, moj sa špecializuje aj na šošovky a tiež mi to takto vysvetlil.

lili2015
17. mar 2017

@petus6 Dioptrie na sosovkach byvaju urcite slabsie. Ja sosovky nemozem nosit kazdy den, nosim ich iba vynimocne, lebo mam pocit, ze po dlhsej praci s PC mam v ociach piliny. Ja mam okuliare -6, sosovky -5.5. Okuliare aj sosovky mi meral optik. Tie sklicka, co mi predpisal lekar boli tak zle, ze sa mi tocila hlava a mala som tik v oku, napravil to az optik. Sosovky si daj urcite premerat v obchode, odkial ich nakupujes, aspon prvy krat aspon kazdy rok ist na premeranie. Najskor si vezmi skusobny par a az ked ti budu vyhovovat, kup si cele balenie.

mizu89
17. mar 2017

@petus6 ahoj ja som si dala spravit sosovky v optike bez lekarskeho odporucania.najprv mi dali precitat pismena klasicky ako u dr.podla toho mi urcili dioptrie.objednali mi podla toho sosovky a mala som ich na skusku ci si moje oci na to zvyknu.samozrejme sosovky boli strasne silne tak ich znizili.potom sadli ako uliate.ja mam rozne dioptrie.jeden dokonca s cilindrom.neviem ake silne mam dioptrie ale sosovky mam o pol stupna slabsie lebo podla toho co mi namerali ma neskutocne bolela hlava a tahalo mi to oci.a to sosovky mam jednodnove lebo ich pouzovam len prilezitostne no okuliare zase mam stale na ociach.cena vysetrenia ma stala 20€ a za skusobme sosovky som neplatila nic.to bolo cca pred 5 rokmi.

petus6
autor
20. mar 2017

objednala som si teraz nové šošovky na skúsku s dioptriou -0,50 pretoze to je najnižšia dioptria od -0,75..všade som hladala len o pol stupna nižšie ale boli iba takéto.Teraz ich mam prví krat na očiach myslím že vidím rovnako..teda že vidím dobre aj do dialky aj blízkej dialky..ale akoby ma boleli oči.Tak neviem teraz že či si musim zvyknuť alebo by som sa mala vratit k povodnej -0,75

simca06022011
20. mar 2017

Vymen lekarku!! Mna posadi za pristroj a domeria mi to vsetko. Co sa tyka sosoviek, tak -0,75 mas sosovky -0,5, to je v poriadku... ALE nie su sosovky ako sosovky, a to vravim ako dlhorocny uzivatel, taktiez nesmies mat suche oci, to budes mat piliny v ociach, vtedy ma priserne bolia oci a neskor aj hlava ak s tym daco nerobim. napr. moja ocna mi odmeria vzdy aj vlhkost oci ci je ok, neodporucila mi neustale nosenie sosoviek. Najlepsie je podla mna ist do optiky kde maju na sosovky odbornika, tj. urobi ti aplikaciu, odmeria, vyskusas, potom si uz kupis sosovky ake budes chciet. Ci uz online alebo ina ale over si zdroj, predsa mas to dlho v ociach, netreba si tam pchat hocico. Mne sa osvedcili "hydratacne", proste by boli co najvlhsie. Skontrolovat treba ci su ciste, dobre zalozene, a mozes pouzivat ocne kvapky...
A sosovky sa davaju nizsie aj preto, ze napr. ja mam -2,5 a -3 a ak by som cely den kukala takouto silnou sosovkou aj citala atd, tak by mi hlavu roztrhlo, to mam otestovane.. akonahle dam slabsiu, tak je vsetko ok :D Tie najsilnejsie su napr. vhodne ak niekto cely den soferuje a nic nerobi, ale my bezny ludia co prebehneme kancelariu, interier riesime, piseme, citame.. pre mna je uplne nevhodne davat si silnejsie a na co aj ;) A k dlhodobej praci s PC su lepsie okuliare s reflexnou vrstvou... s

iwkap
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iwkap
18. mar 2023

Dobrý deň, predám čisto nové nerozbalené jednodňové kontaktné šošovky TopVue Daily (30 šošoviek) 2 rôzne dioptrie:
Dioptrie -3.00; Zakrivenie 8.50; Priemer 14.2
Dioptrie -2.75; Zakrivenie 8.50; Priemer 14.2
Cena: každé balenie za 10€, spolu 20€