Kontaktné šošovky

angel123
2. feb 2014

Ahojte, už asi 2 roky nosím okuliare, ale môj zrak sa popri skúškovom o dosť zhoršil. Potrebujem teda silnejšie dioptrie, ale rozmýšľam hlavne nad tým, že by som prešla na šošovky, keďže okuliare mi nikdy veľmi nevyhovovali. Mám dohodnuté stretnutie v jednej očnej optike, v ktorej vedia profesionálne zmerať oči, teda moja očná lekárka, ku ktorej som chodila používala metódu zakladania sklíčok, vidíš/nevidíš a to mi nepríde príliš presné. 🙂 Chcela by som sa teda opýtať, či je potrebné odporúčanie lekára na to, aby človek vymenil okuliare za šošovky a tiež by som sa vás chcela opýtať, že ak nosíte šošovky - tak aké, prečo vám vyhovujú a koľko ma to bude asi stáť.. Samozrejme, viem, že to závisí od mnohých faktorov, to aj pri okuliaroch, ale aspoň zhruba. 🙂 ďakujem

tenerifka
2. feb 2014

@angel123 Na toto ti najlepsie odpovie optik/opticka, kezdze kazda ocna vada je ina, ludia maju roznu citlivost oka a takisto su sosovky v roznych cenovych relaciach. Ja som dlhe roky nosila mesacne sosovky, t.j. vydrzali mi mesiac(ale cez den som ich mohla mat max.8 hodin). Velmi sa mi pri nich vysusovali oci, najma pri dlhych letoch to bolo doslova neznesitelne. V r.2012 som s tym sekla a dala si voperovat fixne icl sosovky, odvtedy mam pokoj

angel123
autor
2. feb 2014

Tak ja som u ocnej zatial bola len 2x s tym, ze mi vlastne nepovedala nic, iba v lekarskom naleze som sa docitala, ze mam nejaku inu chorobu ocneho nervu, co ani netusim, co moze byt a ci preto sa mi ten zrak tak zhorsil. Zacinala som s 0,5, (teraz si nie som ale ista, ci + alebo -, nevidim do dialky teda), a teraz nespoznavam ludi na ulici, proste je to strasne a dlho som to odkladala. Kazdopadne, dakujem za reakciu 🙂

terezka1947
2. feb 2014

@angel123 nepotrebujes odporucanie ocneho lekara....bud pojdes do optiky k optometristovi alebo k lekarke-obaja zmeraju vsetky potrebne parametre a daju ti na skusku sosovky,poradia,atd...inak z dlhodobeho hladiska budu okuliare vzdy lacnejsia zalezitost (pokial ich teda nemenis kazdy rok a nepotrpis si na super znacku 😉 )
cena je rozna,pripocitaj si k nim este roztoky na cistenie-prip. mozes pouzivat jednodnove sosovky...rano das,vecer vyhodis-ale toto je iba alternativa k okuliarom,to znamena,ked ich planujes nosit kazdy den,jednodnove ta vyjdu drahsie....

tenerifka
2. feb 2014

Chod rovno do optiky a nechaj si poradit, a si nechaj nejaky cas na rozmyslenie a doma si vygoogli referencie na sosovky, ktore ti doporucia. Nemusis sa rozhodnut hned. Z mojej skusenosti ti poviem, ze v optike ti oci premeraju mozno lepsie ako u dr., zalezi kam ides. Na tomto by som nesetrila. Pre mna vsak bolo nosenie sosoviek otrava, stacilo, ze viacej fukalo a dostalo sa mi do oka zrniecko prachu a koniec....slzenie, palenie.....no ale kazdy to znasa inak

lutia
2. feb 2014

@angel123 ja nosim tiez sosovky aj ked momentalne okulliare kedze som na MD a maly sa budieval v noci a to som si s mojimy ocami dovolit nemohla nevidiet... vystriedala som viacere ocne doktorky pretoze sa mi uz nepaci postup vysetrenia - vsetko robila sestricka a potom len doktorke oznamila vysledok a kedze vedela ze nosim sosovky tak sa mi pri tejto zarobkovej cinnosti venovala....teraz ked idem na vysetrenie zrak mi zistuje sestricka ale este to skontroluje doktorka a vsetky tie merania (tlak v oku a ine) mi robi doktorka, ked som bola naposledy tak to bolo asik 6 vysetreni oci co mi vsetko kontrolovala....
co sa tyka sosoviek - je toho strasne vela na trhu a asik prvorade zalezi na tom ake mas zakryvenie oka, pri prvom vysetrenie na sosovky mi doktorka ponukla vzorky kt som si mala vyskusat ako mi sedia no oku, ci nemam problem s videnin, ako sa citim a zvyknut si na ne a hlavne sa naucit ich davat do oka a potom si ich mozes kupovat v ocnych optikach alebo cez net...cenu pisat nebudem....pretoze je ich vela a staci pozriet na nete...rada mam tie mesacne alebo mi najviac vyhovuju (existuju denne, mesacne, 3-mesacne a rocne) je uz na tebe ake si vyberies
este dodam vysetrenie v optike - ja som bola raz a hruza....vobec mi to nepripadalo profesionalne a mala som dojem ze to ani doktor nie je....hruza a este aj peniaze si za to vypytal......moje odporucanie - zmen radsej ocnu ak mas pocit, ze nie je profesionalna a vysetruje ako pred 15 rokmi...

lutia
2. feb 2014

@tenerifka mozem poprosit viac info o operacii??

adeala
2. feb 2014

@angel123 nepotrebuješ odporúčania, stačí sa objednať v optike na "prvé sedenie", kde ti ukážu ako si ich máš vkladať, starať sa o ne atď. Tam dostaneš aj prvý pár šošoviek. Ja som napr. nemohla nosiť tie mesačné, bolo to príšerné, bolela ma hlava. Teraz mám 14 denné od Johnson&Johnson Acuvue Oasys a sú super - používam ich už asi 5 rokov a nedám na ne dopustiť. Stojí ma to asi 40eur na 3 mesiace.

gabika115
2. feb 2014

@angel123 ahoj ja nosím kontaktné šošovky dlhé roky, fú presne sa už ani nepamätám hádam aj 10rokov. Vyskúšala som množstvo šošoviek ale tie naj naj sú od značky Bausch+Lomb, Pure Vision2, sú síce drahé, ale tá kvalita je s ostatnými neporovnateľná. Ďalšia veľmi dôležitá vec pri nosení kontaktných šošoviek je aj používanie správneho a kvalitného roztoku. Nie je dobré šetriť na roztokoch, pretože tým ničíš aj šošovky (vlastná skúsenosť). A samozrejme treba aj puzdrá na šošovky radšej častejšie meniť.... Ale ako tu píšu ostatné vyššie, tebe sa môže osvedčiť aj lacnejšia značka. Každý máme inak citlivé oko. Ale osobne si myslím, že by som na očiach nešetrila! Takže veľa šťastia.... 🙂

bettynka222
2. feb 2014

@angel123 ja mam najradšej acuvue hydraclear. Nosila som šošovky 15 rokov, ale tieto mi sadli najlepšie, ani som nevedela ze ich mam (zatiaľ co pri iných ma oči skriabali, boli červene, citlivé). Naposledy ma v optike presvedčili na novinku z Japonska, ale boli hrozne 😝
Co sa týka roztoku, najlepší je podla mna renu. Skúšala som aj iné a nevyhovovali mi.
Ale musim ta upozorniť, ked budes nosiť šošovky, tvoje oči budú velmi citlivé aj ked si vyberieš tie najkvalitnejšie. Stačí zrnko prachu a oči su červene. Ja som sa kvoli noseniu šošoviek stala závislou na slnečných okuliaroch. Moje oči boli neuveriteľne citlivé na svetlo 😝 a tak som sa rozhodla pre dioptricke okuliare. Aj v optike mi povedali, ze by sa šošovky dlhodobo nosiť nemali. A podla mna sa ani finančne neoplatia...

@tenerifka ake to je mat voperovane šošovky? Necitis ich? Na ako dlho to je? A ked sa ti zmení dioptria co potom? Prečo si si vybrala toto a nie operáciu oči? Ja nad ňou uvažujem, ale v poslednom čase ma pred tou bezbolestnou všetci odhovárajú - vraj po nej vznikajú infekcie. Dakujem.

tenerifka
2. feb 2014

@lutia Bola som v Neovizii, vsetko najdes na ich stranke, vsetko zavisi od tvojej zrakovej vady. Ak ti sosovky vadia, tak smelo do toho, ja operaciu naozaj odporucam

tenerifka
2. feb 2014

@bettynka222 Pre moju zrakovu vadu nebola vhodna laserova operacia.Sosovky su na dobu neurcitu. Nevyhoda icl sosoviek je ich cena-paltila som do 3000 eur. Vyhoda-vobec o nich nevies, vobec ich necitis. Ak sa zmeni ostrost videnia(najma vekom), tak sa stara vyberie a nahradi sa novou. Pocas operacie sa nijako nezasahuje do oka, urobi sa maly narez, cez ktoru sa vsunie sosovka, a tento sa sam za par tyzdnov uzavrie. Po eventualnom vybrati sosovky je oko na tom tak isto ako pred operaciou

angel123
autor
2. feb 2014

Dakujem vam pekne za rady. Presne pre to, ze moja ocna je aka je, som to vzala takto do vlastnych ruk, kamaratovi dokonca predpisala namiesto plusiek minusky. A v danej optike mi teda celkom vyhovuje to, ze hned po zmerani si tam mozem vybrat co potrebujem a tusim ze tam maju aj doktorku, ktora to meria, takze mi to prislo celkom vhod. Citala som teda rozne fora a podobne, kde som sa dozvedela o mnohych znackach, ale ako vidim, je potrebne to na vlastnej "kozi"vyskusat. Este by som chcela vediet, ci su nejake specialne aj pre citlivejsie oci? ci to zavisi len od toho, ci su hrubsie/tensie a pod.. dakujem.

angel123
autor
2. feb 2014

@gabika115 dakujem pekne, dlho som to podcenovala, ale mas pravdu, urcite nie je spravne na ociach setrit, lebo moze sa to skaredo vyplatit. 🙂

@bettynka222 cize oci reaguju na sosovky az tak citlivo? a nevies mi, prosim ta, povedat, co v pripade, ze mam dost citlive oci (hlavne na svetlo) uz teraz? Su na to nejake specialne sosovky, alebo potom som typ "ktoremu sa nehodia?" Vdaka 🙂

kaata_
2. feb 2014

@angel123 ahoj, ak mas citlivejsie oci tak urcite pouzivaj len jednodnove sosovky. este by ti mohli viac vyhovovat aj silikonhydrogelove, su lepsie najma ak by si mala mat problem so suchymi ocami. nevyhoda je ze kombinaciu silikonhydrogel a jednodnovky predavaju len od jedneho vyrobcu, cize je obmedzeny vyber zakrivenia a priemeru sosovky.

adeala
2. feb 2014

@angel123 tá citlivosť je veľmi individuálna 🙂 ja som mala napr. oveľa viac citlivé oči keď som nosila okuliare (a to som nemala žiadne z tesca za 4e) a so šošovkami je to lepšie 🙂 hlavne proti svetlu dám slnečné okuliare a je to 😅

adeala
2. feb 2014

@angel123 ešte ma napadlo, že presne kvôli citlivým očiam používam 14dňové šošovky 🙂 1 dňové sú už úplne super, ale to ide hrozne do peňazí - tak to striedam, že keď idem napr. na bazén alebo na dlhšiu akciu, tak si dám jednodňové, ktoré potom vyhodím.

kaata_
2. feb 2014

@angel123 este k tej prehnanej citlivosti oci na sosovky, nie u kazdeho je to tak. ja som nosila sosovky dennodenne 5 rokov a ziaden problem ani citlivost oci, nic az kym som nezacala robit v klimatizovanom prostredi a bnola som nutena prejst spat na okuliare. klimatizovany vzduch je casto velmi suchy plus ak navyse pracujes za pocitacom tak vacsina ludi ovela menej zmurka a problem je na svete. mozu pomoct zvlhcujuce kvapky ale bohuzial to nebol moj pripad. kazde oko je ine, a treba si davat pozor na vsetky drobnosti -ja som napriklad nepostrehla drobne priznaky alergie na sminky a "vypestovala" som si zapal rohovky. ale to uz je o inom. 🙂 sosovky su v kazdom pripade super vec, len treba dodrzovat zasady ich pouzivania a respektovat svoje oci.

zuzkaremiaska
2. feb 2014

ja mám doma farebné šošovky, ale bohužiaľ, vôbec si ich neviem do oka dať :( skôr som z toho celá spotená, stále mi z ukazováka padajú na zem ,alebo sa prilepia na stenu, len nie do oka :( Babyyy, ako si ich mám dať do oka??

kaata_
2. feb 2014

@zuzkaremiaska skus pred zrkadlom pozerat sa na svoje oko a nie na prst so sosovkou, natiahnut spodne viecko a prilozit pomaly pokruzit sosovkou ked uz je na oku a moze pomoct aj mat navlhceny prst v roztoku aby ti sosovkq neostala prilepena na nom. chce to cvik, kolega mal napr. strasne male oci a viecka sa mu nedali natiahnut a to bola hroza ked to trenoval. 🙂 drzim palce

adeala
2. feb 2014

@zuzkaremiaska bola si v optike/u Dr. na tom "zaškolení"? 🙂

zuzkaremiaska
2. feb 2014

@kaata_ Ďakujem, vyskúšam, ale podobne som sa o to pokúšala :(

zuzkaremiaska
2. feb 2014

@adeala nie, nebola, ani som nevedela,že niečo také bolo 🙂

adeala
2. feb 2014

@zuzkaremiaska v optike ťa naučia nasadzovať šošovky 🙂 zavolaj a objednaj sa 🙂 povedz, že máš doma farebné a tie potrebuješ nasadiť 🙂 ono to musíš totiž nasadzovať aj správnou stranou, mať správne navlhčenú ako šošovku, tak prst, musíš si vedieť dobre otvoriť oko a tak 😀

bosoriak
2. feb 2014

@angel123 Odporucam precitat: http://www.sme.sk/c/7057352/opticka-vo-vacsine-...

Niekedy je to vkladanie sklicok "vidis/nevidis" pre oko lepsie, nez strojove meranie dioptrii. Kazde oko je ine, niekto ma oci citlive a sosovky nezvladne, niektorym nevadi ani ked si ich zabudne v oku a zaspi s nimi. To je tazko odhadnut, treba si to vyskusat. Toleranciu sosovky v oku ovplyvnuje vela veci, napriklad aj to, ci beries hormonalnu antikoncepciu. V optike by ti mali ukazat, ako sa sosovky davaju do oka, ako sa vyberaju a starostlivost o ne. Tiez by ti mali povedat, ktore su pre tvoje oko najlepsie, pretoze rozne znacky maju rozne zakrivenia a rozne rozmery. Ved skusis a uvidis.

Inak dnes uz sa da zoperovat obe oci ak maju akcie, tak to stoji okolo 700 eur, kamoska si to dala robit a je nadmieru spokojna. Za 3 dni bola plne prace schopna a ani nevedela, ze sa nieco dialo. Ja nad tym vzdy rozmyslam, ale vzdy, ked uz si poviem, ze do toho idem, tak otehotniem 😀

bettynka222
2. feb 2014

@angel123 šošovky oči vysusuju, preto su citlivejšie. A ked fúka vietor a dostanú sa ti tam nečistoty, tak hned scervenaju a pália. To iste platí pri používaní make-upu. Ked sa ti do oči dostane zrniečko z pudru alebo tieňov, hned su červene a hrozne to reže.
A co operácia? Teraz bola akcia na zlavomate za 660€. Známi na tom boli a su spokojní 🙂

terezka1947
2. feb 2014

...viete baby,ono s operaciami je to take,hm,povedzme ze "zvlastne"....
ja by som sa operaovat nedala,pokial nemusim,ci necitim nejake obmedzenia-vazne obmedzenia v zivote,praci a mam vysoke dpt...
ved ste si vsimli,kolki ocni lekari okuliare nosia a by ste sa cudovali,ze lekari,kt.ich aj nemaju,hm,maju sosovky....samozrejme nechcem zovseobecnovat,ale ja mam taku a nie jednu skusenost 🙂

bettynka222
2. feb 2014

@kaata_ ahoj 🙂 a kolko rokov šošovky používaš? Lebo zo zaciatku som ani ja nemala problem. Lenže po každodennom 15 ročnom používaní som mala uz oči úplne precitlivené. Začala som ich nosiť v 16tich, tak som si k tomu mozno pomohla aj behaním po diskotékach, make-upom a tak.
Ale aj v optike mi spomínali ze dlhodobé nosenie je pre oči škodlivé. Uz ich nemôžem ani cítiť 😝 vždy som používala 14 dňové (kedysi dávno tie mesačne), skúšala som aj tie jednodňové, ale nepomohlo 😒

bettynka222
2. feb 2014

@tenerifka dakujem za odpoved 🙂 fuuu to vyzerá desivo ten rez. Ajked asi ani ta laserová nebude najlakavejsia. Radsej si o tom nic nezistujem, lebo na to nikdy nepôjdem 😀
Ked sa ta smiem spýtať, akú si mala očnú vadu? Pretože kamarát ma astigmatizmus a strabizmus (neviem ci som to napísala správne) a nesmie nosiť šošovky. A okuliare po dlhých rokoch nosenia nenávidí - tak ci by nemohol na tu operáciu, na akej si bola ty.

kaata_
2. feb 2014

@bettynka222 ahoj
, ako som pisala tak som ich pouzivala 5rokov denno denne bez akychkolvek problemov. nechcela som povedat, ze to co pises nie je pravda, len ze kzde oko je uplne ine. kamarat zacinal este s tvrdymi sosovkami, lebo vtedy ine neboli, a tie skodili oku ovela viac a nosi sosovky do dnesnej doby bez akychkolvek problemov. niekto znesie viac niekto menej, my zeny to mame o to komplikovanjesie ze pouzivame aj makeup. inak ak si este neskusila, tak vyskusaj tie silikonhydrogelove, mesacne vychadzaju cenovo roivnako ako ine znacky - velky rozdiel tam nie je, a menej vysusuju oko, len otazka je ci ti sadne priemer a zakrivenie.

a k tej operacii, bolo na nich vela ludi z mojho okolia a su spokojni, akurat ze ja sa stale priklanam k nazoru jednej lekarky, ze tie operacie su relativne nova zalezitost a je to zasah priamo do oka, a este nikto nevie co to s tym okom spravi ked operovani budu mat 60 rokov.

tenerifka
3. feb 2014

@bettynka222 Mam astigmatizmus, ale aj nejake zvlastne zakrivenie rohovky, a s laserom by som nemala take vysledky ako s icl.
Najlepsie je objednat sa na kliniku na vysetrenie, a tam mu po vysetreni vsetko ozrejmia