Lokálna alebo celková anestéza pri pôrode?

katren
10. sep 2009

Ahojte maminky.....chcela by som vas poprosit o pomoc pri rozhodovani. Cakame babo zaciatkom decembra a chcela by som porod do vody. No v pripade komplikacii, dufam, ze nebudu, neviem, aku anestezu si vybrat. Ktora je mensie zlo? Celkova, ci lokalna? Chcela by som zazit ten pocit, ked mi daju babatko na brusko, ale na druhej strane, byva mi zle ked vidim krv, tak neviem, ci by som lokalnu vydrzala bez odpadnutia 😖
Prosim, poradte....Dakujem

shaula
10. sep 2009

Předpokládám, že mluvíš o anestezi při císařském řezu... Zkušenost s tím (naštěstí) nemám, nicméně myslím, že té krve uvidíš určitě víc při přirozeném porodu než při SC 😀 Pokud vím, tak tam jsi odstíněná rouškou, takže nic nevidíš.
Osobně jsem o tom taky přemýšlela, protože se předem nedalo říct, jak budu kluky rodit, a byla jsem rozhodnutá pro spinální anestezii.

dukie
10. sep 2009

Já císařský řez se spinální anestezií absolvovala, skutečně máš před sebou roušku, takže do operačního pole nevidíš. Anesteziolog si s Tebou povídá a pečlivě vše sleduje a informuje Tě, co se děje, co přijde za chvíli, co budeš pociťovat... krve jsem neviděla ani kapku. 🙂 Rozhodně stálo první zaplakání miminka za to 😵 a taky se mi moc líbil manžel v tom zeleným muduru s rouškou 😀 a taky bylo super poslouchat, co si při zašívání povídají doktoři. 😀

lovula
10. sep 2009

ja som mala urgentný cisársky po 12 hodinách bolestí a mala som celkovú anestéziu, lebo mne nezabrala EPI. Nebolo to nič hrozné, však som o tom ani nevedela. Pokiaľ ide o riziko, tak ma uspali až v momente keď už bolo naozaj všetko pripravené a malý bol za necelých 5 minút vonku. Takže s anestézi nedostal veľa, len mňa potom zašívalii asi 25 minút. No a malého dali hneď tatinovi, takže nebol s cudzími ľuďmi a mne ho doniesli na kojenie hneď ako som sa zobudila.

andykov
10. sep 2009

Radím lokální, je to sice hodně divný pocit, ale není to nic strašného, horší je to po tom 😉 Krev jsem neviděla žádnou, mám foto v albu, po sekci s taťkou a malou, můžeš mrknout 😉

rose86
11. sep 2009

ahoj tak ja som mala dva cisarske. prvy bol v celkovej a druhy v spinalke. teda ja by som sa na spinal uz v zivote nedala nahovorit. uz len samotny vpich bol neskutocne bolestivy. a to niesom ziadna citlivka. potom neviem ci mi to zle zabralo alebo co ale cely cas ako ma rezali a zasivali som kricala od bolesti lebo to bolo ako keby mi trhali vnutornosti von. cely ten cas mi bolo neskutocne na vracanie. a anesteziologicka hovorila stale len musite vydrzat. bolo to naozaj hrozne. pri celkovej mas aspon vyhodu ze tie prve najhorsie bolesti po operacii prespis. no a to 24 hodinove lezanie je tiez otras. uz som si necitila krize. nehovoriac o tom ze baba co lezala somnou, uz behala a ja som kvoli spinalke este musela lezat. no a tie bolesti hlavy tiez niesu iba mytus. ja mam teraz 9 dni po a len vcera ma akotak prestala boliet. a je to horsie ako obycajna migrena. ja som chvilkami nevedela pohnut ani hlavou ani krkom. no kebyze mam ist este rodit cisarskym tak urcite v celkovej anesteze.

atrami
11. sep 2009

rose,
nestraš 😀

Mám za sebou oba sposoby. Vpich ak je urobený dobre, dá sa vydržať.

cernovlaska
11. sep 2009

Já mám za sebou CS v celkový,akutní,takže bez možnosti výběru a pokud budu muset rodit znova CS,tak budu chtít spinál,abych pak prcka viděla a věděla,že je ready. Ten spinál působí,jak na koho,někomu je po něm špatně nebo cítí,jak operujou a někdo o tom ani neví,takže to u tebe může mít úplně jiný průběh než u Rose,sestřenka nedávno ve spinálu rodila a super,jen cítila malý tahání a ani hlava jí nebolela 😉 ale pokud budeš muset akutně na CS,tak ti stejně dají celkovou,pže je to takovej fofr,že není na vpich čas,pokud teda nebudeš mít EPI,to se snad pak dá 😉

katren
autor
11. sep 2009

No teda....tak co si vybrat? 😅 Ale aj tak sa asi bude rozhodovat podla situacie. Manzela by som pri porode chcela, tak v pripade CS, bude mat babo prvy on. Nejako to prezijem, ze ma obehol 😉 Ale velmi vam dakujem za rady 😵

shaula
11. sep 2009

Katren - pokud chceš manžela u porodu i CS, tak si ještě dej pozor, jestli to porodnice umožňuje - u nás je to jak která, některá to umožňuje (ale pokud vím, tak jen u spinální anestezie), některá ne...

Cernovlaska - myslím, že jestli je nebo není zavedená epi, nemá na CS žádný vliv, protože spinální anestezie se vpichuje hlouběji.

Jinak i u mě zavedení epi (ale u normálního porodu) byl taky docela horor - vpich mě taky bolel, píchali mi to na 4x, měla jsem pocit, že se anesteziolog protlačil skrz až do břicha. Prý už je na mě vidět následky špatného držení těla. Studentka, kterou měl sebou, to nevydržela a odešla... Čímž nechci vůbec strašit, je to případ od případu, někdo ani neví, kdy mu epi píchnou...

rose86
11. sep 2009

atrami

rose86
11. sep 2009

atrami no tak mne to potom cele urobili na milu jarmilu 😒

andykov
11. sep 2009

Mě ho taky píchali na dvakrát, prý skolióza 😒 Ale neměla jsem po něm žádný následky 🙂

susanh
11. sep 2009

Ja som obidva CS mala so spinálom. Pri prvom som bola ako v mrákotách a pri operácii som cítila len ťahanie a žiadnu bolesť. Potom ešte dobré 3 dni mi bolo blbo, aj chrbát ma dosť bolel, aj hlavu som nemala ok, akoby som stále mala moc nízky tlak. A pri druhom pôrode som zase mala jasnú hlavu, aj pri aj po operácii, nebolo mi ani zle, lenže počas pôrodu som si to užila - silno som všetko cítila a tiež som nahlas protestovala že to čo má znamenať, keď ma to všetko tak bolí. Takže bohvie od čoho to všetko závisí - či od množstva vpichnutej látky alebo zhodou rôznych okolností...

luciarisko
11. sep 2009

ahojte. rose 86 kde si rodila?to co opisujes je hroza☹ ja som mala spinal a neviem si vynachvalit, mala som perfektneho anesteziologa, vpichol na prvykrat, ani som to necitila, hned som si prestavala citit nohy, potom sa ma spytal, ci mi nie je spatne od zaludka, samozrejme bolo, tak strekol cez infuziu volaco a bolo to prec, celu dobu sa so mnou rozpraval ze co budeme, bat, ako sa bude volat....proste odputaval pozornost, jedine co som citila bolo take tahanie na bruchu, ale bolest ziadnu. ked vybrali maleho na chvilu mi ho prilozili a mna potom zasivali. pre mna bolo tiez najhorsich tych 24 hodin lezat, bolel ma chrbat,ale dalo sa vydrzat a bolesti som nemala ziadne lebo este par hodin som si necitila nohy a nieco mi davali urcite aj od bolesti. no prve vstavanie bola hroza ale za par minut bolo po vsetkom, mna hlava nebolela ani nic. neviem ja urcite 2x spinal.
katren- krv urcite nebudes vidiet, pred tebou je plachta

atrami
12. sep 2009

katren,
ak budeš rodiť v TN a budeš pri vedomí, malú hneď Ti hneď po porode ukážu ponad plentu, odnesú ju na umytie, tam može byť manžel a umytú, kásnu Ti ju znova ukážu a možeš ju pohladkať.

rose,
Pri prvom porode mi dali celkovú + intubáciu. Lekárka mi prerazila trubicou hrdlo. Začalo mi hrozne krvácať. Nakoniec dobehol primár z ARO, ten to zastavil, inak by mi musel urobiť tracheotómiu. Potom ma prefackali, aby ma posadili a pichli epidurál, samozrejme sa nemohli trafiť. Zobrali ma na 24 hodín na ARO, na pozorovanie o malom som nevedela nič až po 3 hodinách mi povedali, že malý je vporiadku. 2 mesiace po porode som prechladla a opuchlomi hrdlo, museli mi pichať injekcie na uvolnenie opuchu. Takže radšej epidurál
😉 Pri druhom a treťom porode mi epidurál pichli až na 2. krát, lebo vraj mám krivú chrbticu. Ešte doteraz ma občas bolí miesto vpichu. Ale chalani sú zdraví, takže všetko je O.K.

gabka30
12. sep 2009

Ahojte, tak i já přidám svou zkušenost, před rokem sem rodila cs pod celkovou narkozou a nebylo mi zle jak sem se pak probudila, ale měla jsem jiné komplikace, ztráta hodně krve, zánět, hematom ale to sem nepatří. Proč to tu píšu? Začátkem dubna mám termín porodu a asi to vypadá na císařák, a já se nedokážu rozhodnout, jestli celkovou nebo částečnou narkozu. Moc si přeji hned vidět mimi, ale jsem srab, a spíš to vidím na tu celkovou. 😖

katren
autor
12. sep 2009

Gabka, aj ja som srab, tak preto tiez neviem ako sa rozhodnut 😖 . Ale ako sa tu pise, pri celkovej tie prve bolesti viac-menej prespis, tak neviem, neviem. Asi to vidim tiez na tu celkovu. Ale ved uvidime podla situacie.
Atrami, planujem porod v Topolcanoch, chcela by som do vody, ale pre istotu v pripade sekcie som chcela vediet co a ako....Som prvorodicka, tak neviem co ma caka 😅 . Malickych deti sa ale nebojim, ved sestra je o 10 rokov mladsia a od zaciatku ma mamina ucila prebalovat a kupat atd. Len ten porod ma strasi. 😨

atrami
12. sep 2009

katren,
druhý syn sa narodil v Topolčanoch. Plánovala som rodiť tiež do vody. Oni to odmietli, lebo som mala 1. porod cisárskym, tam mi ho robili v Topolčanoch. Stačí ak sa objednáš a primár všetko vysvetlí a ukáže a dohodnete sa.

tilly
25. sep 2009

tak ako? ja sa tiež neviem rozhodnúť, jedna kamoška hovorila, že spinál je super, že to bolo krásne, že malého hneď videla, nič necítila a celý čas sa rozprávala s anesteziologičkou a tak, druhá zas, že cítila toho dosť...

prvú sekciu som mala akútnu, mala som EPI, ale spinál potom nezabral, tak rýchlo uspávali... medzitým som absolvovala kyret v celkovej anestéze, počas ktorého som sa zobudila...

takže teraz neviem, je lepšie sa uprostred sekcie zobudiť alebo cítiť rezanie? uff, to radšej pôjdem svoje sloníča tuším tlačiť 😀

atrami
25. sep 2009

tilly,
bolesť necítiš, len trochu zvláštne tlaky, ale my baby vydržíme všetko.

babulka
25. sep 2009

Katren, a uz mas cisarsky isty? Lebo ak len uvazujes co bude, ak nastanu komplikacie, tak ti na vyber nedaju, a rovno ta uspia. vybrat si mozes len ak je CR indikovany vopred a aj tomu musi predchadzat rozhovor s anesteziologom a zbezne interne vysetrenie.

Tilly, ja som mala spinal a velmi neodporucam. Hlavne ak mavas nizky tlak, co ja mavam bezne do 100/70, pocas porodu 85/55, bolo mi neskutocne zle, tep som mala asi 40 😒 Aj ked som vecer predtym a rano dostala nejake lieky proti vracaniu, myslela som, ze sa im tam povraciam 😝 Bolest som necitila ziadnu, iba take slkbanie, ale nie bolestive, len pohybove. Bolo to super, ked som maleho pocula, ale aj tak som mala cely porod ako v mrakotach, tocaky ako po litri vina 😀 A tie reci - skalpel, odsavajte, tampon, svorku, sitie.... 😀 A spocitajte nastroje a tampony, ci sme tam nieco nezasili (ale to uz srandovali) 😀

miranda77
25. sep 2009

Ja jsem rodila dvakrat cisarem -oba svodnou (lokalni?) anestezii ... poprve jsem mela pocit, ze nemuzu polknout, podruhe jsem vubec nemohla dychat nosem - oboji po vyprchani an. samo zmizelo, ale mohla jsem slyset prvni zaplakani a skorok hned videt mimi ... a to jsou okamziky, na ktere asi nikdy nezapomenu ...

podruhe mi dokrro rekl, ze je dobre, ze jsem is dala lok. anestezii, protoze se skrze srusty nemohli dostat k deloze

hexe66
25. sep 2009

ahojte. ja mám tiež plánovaný CR. neviem sa rozhodnúť či celkovú alebo spinál. bojím sa oboch. absolvovala som viacero operácií a po celkovej anest. som strašne zvracala. spinál- mávam nízky tlak. - pred otehotnením 90/60, teraz okolo 115/90. zatiaľ som rozprávala len s anesteziolog. sestrou-tá mi odporučala pre tlak celkovú. ale...mám stračnú nádchu- tehotenskú+ teraz strašnú obyčajnú. bez kvapiek do nosa sa nepohnem.-takže celková asi nie.............no strašne sa na to "teším". no uvidíme.
babulka takže sponál nič moc, čo. prosím ťa-ako dlho ti bolo zle? ďakujem

babulka
25. sep 2009

Hexe66, zle mi bolo na operacnom stole a etse asi hodinu po, potom som si zdriemla a preslo to. Ale bolo to dost desive, pocuvat anesteziologa, "mate velmi nizky tlak, aj bradykardiu" a mne bolo hrooozne 😝 Ale to bolo najmenej, dobrovolne by som sa rezat nikdy nedala (osobne nikdy nepochopim, ako sa moze niekto dobrovolne rozhodnut pre takyto sposob porodu, ktory ani nie je porodom ale velkou brusnou operaciou...ale to uz je na inu debatu 😀 )

slnyecko
25. sep 2009

Tak ja som mala akutny cr pre nepostupujuci porod a tiesen plodu,cize malemu uz nebolo velmi dobre a dali mi na vyber medzi spinalom a celkovou anestezou.Prisiel anesteziolog popytal sa ma nejake veci zatial ma sestricka vycievkovala a tak,previezli ma na operacku pichli spinal-ani neviem kedy vobec som necitila-mozno aj preto lebo som bola vycerpana z kontrakcii a tak.Anesteziolog sedel pri mne este som sa ho pytala ze co ak budem citit bolest a on ze tak vas do 5 sekund uspime a hotovo.Tak som bola kludna.Citila som len take mykanie inak nic.Maleho vybrali,ukazali ponad plachtu a odniesli vysetrit a obliect a tak.Zasili ma za chvilku,a previezli na sestonedelie.Asi po dvoch hodkach mi doniesli ukazat maleho.Porodila som o pol druhej a bolesti som zacala citit az okolo polnoci,to mi uz zacali davat cosi na bolest tak v poho.Rano postavit sa bola fuska ale dalo sa...oproti kontrakciam to bola vsetko malina.Teraz 14-teho rodim zas cr,a chcela by som znova spinal,celkovej sa bojim toho uspavania a tak...ja spinal odporucam 😉

slnyecko
25. sep 2009

A este som chcela ze zle mi vobec nebolo a ani hlava nebolela 🙂

slnyecko
25. sep 2009

ale je pravda ze teraz na zaciatku druheho tehu som mala hrozne migreny a mam taky pocit ze to ma cosi spolocne...

janinah
25. sep 2009

odporúčam spinál,ale aj treba mať šťastie na skúseného anesteziologa,
rose,tie bolesti hlavy sú možnou komplikáciou po spinálke,a dá sa to riešiť,akoto,že ťa na to neupozornili? si už ok?

hexe66
25. sep 2009

babulka. dík. ja na výber nemám. mám viacero myómov, z toho dva sú v pôrodných cestách-takže 0 bodov.
ja som absolvovala viacero operácií. ešte si pamätám ako to bolelo. ale aj tak, keby bolo všetko Ok, asi by som o CR uvažovala. asi je to u mňa narovnako či normálny alebo CR. niekto porodí ani nevie ako, druhá..........
ešte sa mi to ale všetko komplikuje aj s tou anestézou......

dejna3
25. sep 2009

ja som mala sekciu pre nepostupujúci pôrod, až na sále sa zistilo, že malá má omotaný pupočník, na sone to vôbec nebolo vidno...

mala som spinál, podobne ako hexe silnú tehu nádchu 😝 vpich vôbec nebol bolestivý, priebeh operácie bol v pohode, lekárov som vôbec nevnímala, len anesteziologičku za hlavou (bola milá a upokojovala ma)... bolesť žiadna, len také "mykanie", keď ťahali malú von...
dosť mi klesol tlak a po operácii som mala cca 40-50 minút triašku... mali mi na to vraj podať nejaký liek, no sestra, ktorá slúžila o ňom nevedela... ale inak veľká pohoda... slabšie bolesti, ako pri ms, začali asi po 3 hoďkách, no okamžite mi nasadili lieky od bolesti, takže o.k.
malá sa narodila o 13,20h a o 21,30h mi sestričky pomohli vstať a prejsť k wc-ku a umývadlu... dovtedy som ležala vo vodorovnej polohe, kvôli prevencii bolesti hlavy

druhé budem mať tiež sekciou, kvôli krátkemu odstupu, a určite chcem opäť spinal 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre