Má právo byť otec pri pôrode?

lubkaaa
29. okt 2007

nemáte niekto informácie o tom, či zo zákona má právo byť otec pri pôrode? alebo kde by som ten zákon mohla nájsť? ďakujem

nitka
4. feb 2008

tak od nas pytali iba 500 Sk a to ako financny dar pre nemocnicu,trebalo vyplnit papier a hotovo...500 Sk nie je vela ale ide o ten princip...aky financny dar?keby sme chceli tak prispejeme niecó porodnici ale my sme nechceli...bol to hlupy zdrap papiera...keby tam radsej stalo poplatok za ucast pri porode...len boh vie kde tie peniaze koncia...podla mna riadne svinstvo...no a kamaratka v tej istej porodnici neplatila ziadny financny dar...manzel bol pri nej pocas porodu zadarmo ak to mam tak povedat 😉

elise
4. feb 2008

my sme dostali normálne potvrdenie že otec pri pôrode (paragon)

olivi
4. feb 2008

Ja som tiez nevedela, ci sa smiat alebo plakat... 😅

zabkatt
5. feb 2008

Ahojte babulky. Tak som rada že som našla debatu aj na túto tému, lebo ja chcem veľmi aby bol manžel pri pôrode, ale on má obavy z toho ž tam odpadne, že bude vidieť ako trpím a pod. Vidím na ňom že by aj chcel ísť, lebo ja som hrozný strachoput, ale zároveň má strach z toho. Mali ste cez seba aj nejakú plachtu, alebo videl manžel všetko? 😀

julova
5. feb 2008

zabka - sice moj muz nakoniec nebol pri mne, lebo som nakoniec rodila cisarskym pri plnej narkoze..ale urcite muz neuvidi vsetko 🙂...budes mat na sebe nocnu koselu, ktou Ti vyhrnu a este zvyknu dat pred Teba aj plachtu a manzel bude pri Tvojej hlave...tak krv uvidi hadam az ked cerstvo vytiahnu bbatko 😉...a uvidis, ze cim blizsie budete ku dnu D, tak to aj on bude brat inak a bude to brat automaticky, ze chce byt s Vami od prvej sekundy 😉...aj moj bledol pri fotkach z porodu a vedela som,ze nutit o nebudem....a o nejaky ten mesia neskor o nicom inom ani nerozpraval...rozhodol sa sam 🙂...

susik77
5. feb 2008

ahojte, mne pripada ta priprava pre manzela zbytocna 😎 manzel skoro cely moj porod prespal 😀 ale pomohol mi, pustal cd-cka a podaval vodu...inak, strach som nemala, ale je to fajn mat niekoho pri sebe, je to taky pocit istoty 😉 v mojej porodnici mohol byt so mnou automaticky-za poplatok. inak, jeho to celkom zaujimalo, ako malu zo mna vytahuju.Trosku ho prekvapili, ked mu dali prestrihnut pupocnu snuru 🙂

sakura77
5. feb 2008

zabka:

ja som tiez velmi chcela aby bol muz so mnou,nechcel o tom ani pocut,nakoniec som ho nahovorila aby bol aspon kym ma neodvezu na salu,takze tych" peknych par" hodin tlacenia som bola veeelmi rada ze tam bol,neviem si predstavit tie bolesti prezivat sama.a ciste na porod ma pockal vedla a prisiel len co babo vytiahli 🙂 tych 15minut som aj tak nevnimala kto je pri mne,aj keby tam bola armada 😀 mala som objednanu privatnu izbu,tak tam ma odniesol na rukach-nebola som schopna sa ani prevalit na tu "prenasaciu" postel totiz 😝

zabkatt
5. feb 2008

No dúfam že to na poslednú chvíľu nevzdá, lebo keď to spomenul medzi známymi tak oni že čo si normálny ja by som nešiel, môže sa ti to sprotiviť a potom nebudeš mať nič zo sexu a tak ☹ No dúfam že ho to neodradí 😝

molnitko
5. feb 2008

Ahojte, môj manžel tiež nechcel byť pri pôrode ( pri prvej ani nebol), ale po druhý krát som ho trochu vydierala 😀 a nakoniec išiel. Mal s toho nesmierne obavy, tiež sa bál, či neodpadne a nechcel vydieť tú krv a pod....
Ja som rodila v Nitre a nemala som na sebe žaidnu plachtu (ešte som o tom ani nepočula, len vo filme 🙂 ), ale aj tak nevidel všetko, bol pri mojej hlave. Ale videl malú skôr ako ja, čo bol pre neho veľký zážitok a veľmio si pochvaľuje, že som ho nakoniec presvedčila. A každému, kto sa ho pýta, aké to bolo hovorí " vôbec to nebolo také hrozné, ako to vyzerá vo filmoch". Takže povzbuďte manželov a využite všetky ženské zbrane, aby boli pri TOM krásnom okamihu s vami. A môžem povedať, že na našom vzťahu sa vôbec nič nezmenilo, nezískal žiadny odpor k sexu a vôbec sa z neho nestal IMPOTENT 😲 😲
A na záver, nepotrebovali sme žiadne vyšetrenia, lôen na príme, keď som už prišla rodiť som poovedala, že chcem tam aj manžela a kým som sa osprchovala, jemu dali taký munďúr a zaplati 500 sk a išli sme " na to" 😠

zabkatt
5. feb 2008

molnitko neboj povydieram ho trošku. Už som s tým začala, že ale veď ma v tom nenecháš samú a tak. No uvidíme 😀

kazdovci
5. feb 2008

ahojte. moj drahy tiez pri porode bol a nemusela som ho ani trochu prehovarat. niekto chce dostat zlaty sperk ked porodi syna, pre mna pritomnost mojho pokladu pri porode a nasledne cele 4 dni v porodnici (v Banskej Stiavnici sme mali jednotku resp.apartman) je ten najkrajsi a najcennejsi dar aky mi mohol vobec dat. vsetkym maminkam a oteckom to vrelo odporucam, vztahu to doda uplne inu dimenziu. este chcem vyzdvihnut porodnicu v Banskej Stiavnici - SUPER!!!!

katinka0000
11. feb 2008

ahojte! moj drahy sa tiez toho zdraha byt pri porode, pretoze on je velmi haklivy na krv a podobne zalezitosti. boji sa, ze by tam odpadol a ze tam budu mat doktory a sestricky s nim starosti. 🙂
sice minule uz mi tak naznacil, ze ved mozno by aj isiel. necham to na neho, nebudem ho do nicoho nutit.

kisska
11. feb 2008

Ahojte, mne tiez bude stacit, ked bude pri v prvej dobe... Inak na priprave nam PA hovorila, ze tiez mala tatinkov, ktori prisli na prednasku s tym - ze ved uz som pri predchadzajucom porode bol, naco mi bude priprava. Ale potom si pochvalovali, ze sa tam naucili kopec veci a pri porode boli nakoniec aj trochu "uzitocni". Mozno nie je spravne, aby to bolo povinne, ani poplatky za to neuznavam, ale preco sa nieco nenaucit 😉 .

digysa
11. feb 2008

Teraz mi prepacte, ale nechapem chlapov, ktori nechcu byt pri porode....Podla mna je to sebectvo ako "hovado"... 😢 Pripada mi to az neuveritelne....existuje este najaka ina situacia v zivote manzelov, kde muz moze byt najvacsou oporou zeny?
V podstate su tam ako psychicka pomoc....netlacia, nemaju kontakcie, nic sa im neroztrhne, nikto im nic nepycha,nic im z tela nevyjde... 😨
Aj moj manzel je dost haklivy na krv...ale bol so mnou pri porode od prve minuty do poslednej. Aj mu prislo zle, sestricka ho musela posadit na stolicku....ale po 10min sa vzchopil a znova bol pri mne...

digysa
11. feb 2008

kazdovci: mas uplnu pravdu....aj moj manzel mi povedal, ze to bol zazitok na cely zivot a nieco sa v nom zmenilo...

zabkatt
12. feb 2008

digysa úplne s tebou súhlasím. Narobiť deti to áno, ale všetko aby si odtrpela žena. Ja som to tomu môjmu aj povedala, že v dobrom aj zlom tak nech sa neľutuje, že čo keď mu príde zle. 😠 Žiadne také. Niekedy na nich treba ísť tvrdo, lebo oni sú si potom vedomí, že im všetko prejde. Aj ten môj to včera na mňa skúšal, keď som mu povedala že nech ide obaliť zvyšok mäsa a dáme si do mrazáku na neskôr a on že: "miláčik, ja to tak výborne a rýchlo neviem ako ty, ty si v tom taká šikovná" 😀 No a ja že no dobre, budem to mať rýchlejšie keď si to spravím sama 😀 Ale ten pôrod mu neprejde 😀

majcik
12. feb 2008

Moj manzelik tiez davnejsie nechcel ist k porodu, ale teraz sa uz chysta 🙂 Nevydierala som ho, ani som nerobila na neho natlak, ale nejako sam sa k tomu dopracoval, ze pojde ... tiez je citliva povaha, pohlad na krv nemusi, ale vsak bude pri mojej hlave. Neviem si este celkom porod predstavit a vsetko okolo toho, ale verim, ze nas vztah to moze len posilnit a zaroven nam pomoze si vybudovat vztah k dietatku 🙂

katinka0000
12. feb 2008

presne tak ako napisala majcik, ani ja nechcem na neho vytvarat natlak, ale verim, ze sa rozhodne, ze pri porode bude. ved tam nemusi byt uplne dokonca, ale urcite je to obrovska pomoc. a ako povedala digysa, tak my si vsetko odtrpime a pre nich je to uz len malina, aby pri nas stali a pomahali nam.

majcik
12. feb 2008

Katinka - presne tak. A moze to byt naozaj silny zazitok pre oboch partnerov, ktori sa stavaju rodicmi ich spolocneho dietata.

tribitka
12. feb 2008

no, aj môj drahý bol pri pôrode.....nečakane som rodila cisárskym, dovolili mu pri tom byť.... a to je pritom doooooooosť citlivá povaha, neznáša krv...... ale je vraj rád že tam bol, vraj to bol super zážitok a doteraz sa chváli, že malú videl skôr ako ja..... 😀 a mal vraj pocit, že aj na mna dával pozor..... 😀

janka33
12. feb 2008

mamky,vrelo odporucam muza pri porode po osobnej skusenosti,moj porod bol dost dlhy13 hod.,ale neviem si predstavit zeby tam muz nebol,bol mi velkou oporou,sice kazdy chlap je iny,ked nie muza,tak aspon mamku,sestru,kamosku.....proste niekto na koho sa da obratit,ked je vam zle
sice som ho presvidcala do poslednej chvile,no teraz hovori,ze ked bude druhe babo,tak je jasne,ze tam pojde.jemu sa to celkom pacilo 😉

katinka0000
12. feb 2008

janka33: fuha to je dost dlho 13 hod., ale nakoniec si to zvladla. este neviem, co bude cakat mna. 🙂

janka33
12. feb 2008

katinka0000,bolo to sice dlho,no ked mi ukazali nasu malu,tak som na ten dlhy cas porodu a aj na bolesti hned zabudla 😉

andrea78
12. feb 2008

môj muž bol pri pôrode syna (pri dcére nebol, vtedy sa ešte v pôrodnixci v PN nedalo) a tvrdí, že je to pre neho ten najúžasnejší zážitok, že je veľmi rád že bol pritom a že si ten moment bude pamätať po celý život a je fakt, že odvtedy sa aj inak správa, je veľmi pozorný a pomáha s malým bez toho, aby som ho o to požiadala, robí to automaticky, po príchode z nemocnice si vzal týždeň dovolenku a aj v noci vstával k malému a nosil mi ho na kojenie, teraz len čo príde z práce domov smeruje jeho prvá cesta k synčekovi.....fakt ho to zmenilo, aj ked som mu to samozrejme nepovedala 😀 😀 😀

katinka0000
12. feb 2008

janka33: toto mi povedala kazda zena, ze ked uvidim to malinke, tak na vsetko ostatne zabudnem.

andrea1158
12. feb 2008

ja si tiež myslím, že by muž mal byť pri pôrode, ale bohužiaľ je to v prírode tak zariadené, že rodia ženy...za to muži nemôžu. Sú však veci, ktoré muži vidieť nemusia. Ked však zvážim pre a proti, podľa mňa je lepšie ked muž pri pôrode je. S tým mojím som sa už rozprávala a povedal, že chce, ale rozhodnúť sa musím ja.

valka
12. feb 2008

kocky, ja mam skor problem, ci ho ku mne pustia... v niektorych nemocniciach z toho nie su upne nadseni...a hlavne, ak je tam viac rodiciek, tak nevedia zabezpecit im sukromie...tak tam proste tatka pustia len k porodu samotnemu...ziadna prva doba porodna 😠

digysa
13. feb 2008

valka: tak to ti nezavidim...ja by som porod sama nezvladla. Ja som rodila podobne, ako janka33. U mna to bolo "iba" 12 hodin 😅 . Musis si to jednoducho vybojovat v porodnici, ze chces aby bol manzel s tebou.

My sme mali este taky maly trapas pred zaverecnym tlacenim....manzel zacal byt po tych 12-tich hodinach hladny, tak si nieco isiel kupit jest...za 10 min prisiel lekar s otazkou :" Kde mate manzela? Ideme tlacit". A jeho nikde...tak si predstavte, ze ten lekar si pekne na neho pockal, vraj to mu nemoze urobit, aby si ten zazitok nevychutnal ....

Som rada, ze vacsina mame rovnaky nazor....ze manzel by pri porode mal byt. Ja osobne by som ho dotiahla do porodnej saly aj nasilu. Ja som v tomto bohuzial bola rozhodnuta aj za neho, ako to ma rozhodnute zabkatt 😀

A este rada pre vas prvorodicky (katinka, majcik...) : vas manzel nemusi vidiet porod vobec, moze si vybrat miesto, kde bude.stat, alebo sediet. Pri vase tvari toho vela neuvidi. Moze vam drzat ruku, povzbudzovat vas...Napr. moj manzel asistoval pri porode, takze videl vsetko....este ma aj povzbudzoval a prvy videl nasho syna. Ale tu je dolezita ta pritomnost vaseho manzela, predsa len je to lepsie mat blizku osobu pri sebe, ako samy "cudzi zdravotny personal"....

Verte mi, stoji to zato pohadat sa a prinutit ho, aby tam bol s vami... 😵

digysa
13. feb 2008

andrea1158: je pravda, ze ak Ty sama nechces nikoho pri porode a vies, ze ti to bude viac vyhovovat, tak to je ina vec.... Ale aby muz oporoval, ked ho potrebujes....hmmmm

Napr. ja by som okrem manzela nemohla mat pri sebe nikoho....asi ani moju mamu...dost mi to pripada divne, ale tak to citim. 😒

bublinkajasminka
13. feb 2008

ja tiež chcem manželíka pri pôrode ale on aj chce ísť, takže budem rada ak to pretrpí so mnou

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre