Má právo byť otec pri pôrode?

lubkaaa
29. okt 2007

nemáte niekto informácie o tom, či zo zákona má právo byť otec pri pôrode? alebo kde by som ten zákon mohla nájsť? ďakujem

lenkavis
21. feb 2008

Ahoj, ja by som len margo vsetkeho povedala, ze mne to neskutocne pomohlo, ked bol moj muz pri porode, rodila som v novembri 2007, minuly rok a som mu za to nesmierne vdacna a strasne ma to posilnilo, neviem si predstavit co by som tam robila sama v tych bolestiach...... Tak odkaz svojmu muzovi, nech nevymysla, porod to nie je len to, ze sa diva ako to male vylezie von, ale to predtym, ta podpora v tom, aby si vydrzala tie bolesti a hlavne POVZBUDENIE...... PS: a to ako maly zo mna vyliezol 😀 , to nevidel, lebo bol pri mojej hlave a potieral mi usta vatou namocenou vo vode....... 🙂 😉

digysa
21. feb 2008

Ja len tak pre srandu vam poviem, ze pri prvom porode mi manzel povedal,ze on ma radsej pocka vonku a ja som mu na to nepovedala ani slovo. Ked sa blizilo k dnu "D", tak vsetko po starom a manzel bol rozhodnuty, ze to bude lepsie, ked bude cakat za dverami. To ma uz nastvalo a povedala som mu, ze aby si dobre rozmyslel, co hovori....
V den, ked sme isli do nemocnice, tak si predstavte, ze on si zbalil do tasky KNIHU, vraj ked tam bude na mna cakat, aby sa nenudil.... 😠 😠 Tak uz som mala vazne dost... 😖
Ale ked nas zobrali do nemocnice, tak mna ulozili na postel a jemu dali stolicku vedla mna a sestricka povedala: "tu budete sediet az do porodu". A o pol hodinky sa vsetko tak zbehlo, ze zabudol aj na knihu.... 😀

A moj manzel videl uplne vsetko...ja som si kazala dat syna najskor umyt/utriet, pred tym ako mi ho ukazali. Ja som bola vacsia padavka ako on...

Takze tie nazory sa naozaj budu menit, ako zabkatt napisala....

uva: ja uz som ready. Vcera mi lekarka povedala, ze baby je plne vyvynute, mozem ist rodit....

evina2008
21. feb 2008

ahojte damy
ja by som chcela aby moj partner bol pri porode ale on nechce.ze co by tam on robil ked mi nemoze pomoct a ze ma nechcevidiet trapit sa lebo on by lekarovi asi jednu nalozil...... 😉 ale aj tak skoda ale nevadi ved ja to zvladnem tak ako ostatne zeny to zvladli same tak zvladnem to aj ja. 😉

uva
21. feb 2008

digysa: blahoželám už ste na 90% za vodou, len potlačiť keď to malú prestane baviť v brušku a manželík može veselo asistovať 🙂
bože baby niektorí chlapi sú ale padavky čo? keď nám tlačili kaleráby do hlavy sekali frajerov a teraz sa boja byť len pri tom a nemusia nič cítiť. Moj začal s tým, že sme dostali dar vynosiť deti a je to náš osud, že doteraz ženy rodili bez mužov a teraz vymýšlame a podobné kecy ako že žena keď rodí chlap čaká v krčme a tak. Vrľmi rýchlo som mu to zrušila, tak sa začal vyhovárať že odpadne. Postupne prešiel do fázy, že bude len v prvej dobe. No a momentálne to vobec nepomíname a pevne verím, že sa odhodlá 🙂 No a keď predsa len nie tak čo nejako to budem musieť dobojovať sama.

katinka0000
21. feb 2008

avemaria: musis ho presvedcit, aby isiel. urcite to bude pre teba velka podopora. ved ta v tom nemoze nechat samu.

uva: no tak to od neho vobec nie je pekne, ze teraz len vymyslame. ved by si to mal skusit, ake je to rodit. ja som to sice este nezazila, ale z pocutia to nie je prechadzka ruzovym sadom. takze by som chcela vidiet jeho na nasom mieste.

uva
21. feb 2008

kati ved som mu to patrične vysvetlila 😀 ale to sú len také rečičky aby sa tomu vyhol vieš 😀 v podstate som rada,že bude pri mne na začiatku a na (aby som to nezakríkla klop klop klop) 80% verím že pojde aj dalej 🙂 potom dám vediet

katinka0000
21. feb 2008

jasne, chapem ta, ale dolezite je, ze bude pri tebe aj ked nie dokonca. ved co keby sa tam zlozil? este by mali starosti aj s nim. 😀

kisorka
21. feb 2008

V dnesnej dobe pritomnost partnera pri porode beriem ako jeho svatu povinnost, ved on nemusi babo vynosit, porodit, kojit... tak nech sa aspon takto , ako psychicka podpora, realizuje.
pre mojho manzela to bol zivotny zazitok a velmi nas to spojilo. aj puto medzi nim a malinkou je velmi silne.
byt pritomny okamihu zrodenia je velka pocta , ale nikoho sa samozrejme neda donutit.
ale ked zena dokaze ist"do toho" so vsetkym, pripada mi to ako mega slabosstvo ked nejaky muz povie, ze by mu prislo zle a ze nema rad krv a tak... no ale ja asi trpim stereotypnou predstavou silneho muza.

odporucam konzultovat pred porodom svoj porodny plan so svojim porodnikom a tam si ujasnit vase priania
spolu s prianim mat otca na sale.

uva
22. feb 2008

no co dievčence sme proste lepsie a silnejsie😀 aj ked to chlapi nikdy prepriznajú ale co by sme zase bez nich robili 🙂

katinka0000
22. feb 2008

kisorka mas uplnu pravdu.

moj drahy bol vcera so mnou na ultrazvuku a skoro sa rozplakal, ked uvidel malinke. no neviem si predstavit, co bude robit, ked sa narodi.

zabkatt
22. feb 2008

My sa nato chystáme už dávno že sa pôjde pozrieť ale akosik nám to nevychádza. Prvý krát to zmeškal, lebo keď doktor vyšiel na chodbu zavolať ho tak ho nebolo ( bol akurát kúpiť noviny) 😀 , druhý krát mi ultrazvuk nerobil, takže išiel zbytočne ☹ a dúfam že do tretice to vyjde 😀

kacenqa
22. feb 2008

kisorka - ale holt niektori ludia, ci uz chlapi alebo zeny naozaj nezvladaju pohlad na krv, poznam take pripady. a nutit niekoho aby tam bol len preto, ze ty chces....moze to zbytocne skomplikovat situaciu na sale, ked tam potom taky chlap sebou sekne lebo mu naozaj pride zle...tiez by si asi nechcela byt niekde len z donutenia alebo psej povinnosti a divat sa na nieco, co ti nerobi dobre. a navyse, taky chlap ti potom pri samotnom porode ani nemoze byt oporou, pokial to on sam vnutorne neciti....

mne to naopak pride ako normalne, ked chlap prizna tu slabost, ked zo seba nerobi silou mocou hrdinu, ked vie o sebe, ze to nezvladne. to si cenim viac ako nejake falosne velikasstvo...uprimnost nadovsetko. urcite by som ho nenutila. bolo by mi asi luto, ze v tom okamihu so mnou nebude, ale bola by som vdacna, ze ma ma natolko rad, ze predo mnou prizna svoje pocity.

skor si myslim, ze taky postoj tvojho typu (megaslabosstvo) chlapov odradza viac ako im pomaha...priroda vedela, preco to zariadila tak, ze len zena moze byt tehotna a rodit, tak to teraz tym chlapom nezazlievajme....

mimochodom kisorka - neviem, kde si rodila, ale vo fakultnych nemocniciach v BA ako kramare, antolska ti je porodny plan akurat tak naprd, resp. si ho mozes napisat ako stylisticke cvicenie...aj tak sa nim nikto riadit nebude. prianie mat otca pri porode je podmienene absolvovanim sedenia u psychologicky, kde parom podrobne vysvetlia, ako porod bude prebiehat.

a uva - este pre teba, neviem, kde budes rodit, ale zopakujem - vo fakultnych nemocniciach (kramare, antolska, ruzinov) moze byt partner pritomny v 1. dobe porodnej az od okamihu, ked sa rodicka otvori na 5 prstov, pretoze dovtedy je na vzdycharni, kde s nou su aj dalsie zeny, prebiehaju tam vysetrenia a tak sa neda zabezpecit dostatok sukromia, aby tam ti partneri mohli byt. az pri presune na porodny box ho pustia.

momentalne som nadupana infoskami, kedze ma to caka za par (hodin alebo dni, to este neviem hehe)

uva
22. feb 2008

ahoj kacenka, fuuu ale si nam dala ☹ ,aspon mam taky pocit,zase neber všetko tak uplne vazne co sme popisali, ved my mužičkov chapeme a ak mozem povedat za seba tak mojho urcite za vlasy tahat tam nebudem, ale bola by som rada keby sa prekonal v ramci moznosti, samozrejme kazda si muza pozname . ja nebudem rodit v ziadnej porodnici v BA ale u nas netreba pre mužicka dokonca ani ziadne pripravy a sedenia u psychologicky.
a drz sa mas tu za chvilu drobca 🙂 malu kvetinku

ada78
22. feb 2008

ahojte dievcata.
tak moj chlap tiez nechcel ist k porodu, ale ked som mu povedala, ze tam potrebujem podporu (a aby niekto dohliadal na doktorov), tak suhlasil s tym ze pojde. 🙂
nakoniec ma do porodnice viezla moja mama, ktora tam so mnou cely cas zostala a bola mi neskutocnou oporou a moj muz prisiel len 5 minut predtym, ako som maleho vytlacila.
k dalsiemu porodu uz beriem automaticky maminu. 😎 sam muz priznal, ze keby som tam vymyslala (a ja som teda vymyslala riadne 😀 ), tak by sme sa pohadali.
takto sme boli spokojni vsetci.

kacenqa
22. feb 2008

uva - no pardooon, nechcela som sa nikoho dotknut, dneska mam asi od rana hormony divoke, uz som to rano aj manzelovi vytmavila a vsetci na mna kaslu este aj nasa macka sa mi tu teraz rozlozila na monitore zadkom ku mne 😀 a zadrichmala.

ja som zo zaciatku tiez tvrdila muzovi, ze ho tam chcem mat, aby som mu mohla vynadat, ze to je kvoli nemu 😎 ale ked som videla, ako sa zarazil, tak som povedala, ze jasne ze zartujem, ze chcem, aby bol pri tom, aby ma drzal za ruku a pripominal mi ako mam dychat, aj ked som si ista, ze pri mojej cholerickej povahe ho urcite poslem do certa, lebo mi to bude liezt na nervy.

ta prednaska - na kramaroch je to podmienka, a manzel sa vyjadril, ze to bolo prenho zaujimave a velmi poucne a je rad, ze si to vypocul. s tou pritomnostou az na boxe je to uz horsie, to ma mrzi troska, lebo prave na tej vzdycharni by bol asi uzitocny najviac - na odputanie sa od bolesti a tak, ale s tym nic nenarobim. ja som rada, ze ten moj sa na to dal, ale keby nie, nevycitala by som mu to.

my zeny zo seba ale obcas robime moc tvrdasky, tak velmi sa chceme vyrovnat muzom, ze dakedy zabudame na tu zenskost v nas, mam taku kamosku, obdivujem jej partnera, ze to s nou vydrzi, on je zlaty clovek, iny by ju davno poslal do paze ...

katinka0000
22. feb 2008

zabka tt: do tretice vsetko dobre, takze na tretikrat to urcite uz vyjde.

digysa
23. feb 2008

Tak slecny, manzel zrusil sluzobnu cestu a odhodla sa, ze toto druhe babo chce opat vidiet ako prvy.... 😀 😵
Vdaka ti Boze 🙂

katinka0000
23. feb 2008

digysa: vidis, ze sa to nakoniec vyriesilo. nikdy nemozes dopredu vediet, ci sa vsetko nakoniec nezmeni. super!

uva
23. feb 2008

digysa tesim sa s tebou potom napis zazitky 😀 tak uz mala slecna moze prist ked ste vsetci pripraveni 🙂

kisorka
23. feb 2008

vsetkym muzom zo srdca prajem aby zazili ten zazrak zrodenia!
Budem hovorit za seba: Ked sa dvaja beru, slubuju si ze pri sebe budu stat v dobrom i zlom a porod je pre mna klucova a hranicna udalost v zivote, takze bez muzika by to neslo.

digysa
25. feb 2008

ANGIENKA NAPISALA:

Ahojky maminy, chcela by som sa opýtať na Váš názor, či je lepšie mať pri sebe manžela. Ja osobne som v tomto mala jasno-že ani náhodou. V poslednej dobe sa stretávam s názormi budúcich mamiciek a všetky ho pri tom chcú mať. No teraz neviem, určitá podpora by to iste bola...ale ja sama si myslím, že by to bol pre mňa skor stres...
*****************************************************
Angienka vytvorila tu istu temu v skupine TEHOTENSTVO.....tak som jej napisala, aby prisla sem....tak baby poradte jej
*****************************************************

digysa
25. feb 2008

katinka & uva: no veru nedufala som ,ale moj manzel vie, ze toto moze byt posledny krat, co uvidi ten "zazrak prirody". Ale inac, v utorok idem ku kadernicke, tak nech mala este cusi v bruchu 😀 😀 😀

A pre Angienku: stres bude, ked tam budes pri tom sama....len ho zober... 😎

januliak
25. feb 2008

Angienka ja to mozem len odporucit 😉 Ja som mala naseho tatinka od zaciatku az do konca pri sebe,aj tie dve hodiny po porode zostal so mnou na sale a spolu sme volali s rodinou a zasielali sms.Pre neho vraj bol na celom najhorsi nastrih,vraj to bolo pocut,ale na vsetko taketo zabudol akonahle uvidel malicku a isiel so sestrickami ju osetrit a potom mi este viac krat dakoval a aj mi to poslal v sms,ked uz bol doma.A pre mna bol najkrajsi pohlad na nich dvoch ako ich sestricky fotili a tatinkovi z toho vsetkeho vyhrkli slzicky 😵
Pripajam sa k digysa: LEN HO ZOBER 😎

katinka0000
25. feb 2008

digysa: vidis, ja som ti to hned napisala, ze sa to urcite vyriesi. 😀 😀
drzim palceky!!!

angienka
25. feb 2008

ahojte...tak uz som to nasla,ja som bola na ceskej stranke, preto mi bolo divne, ze to nikde nie je. Tak vam pekne dakujem...Ja stale neviem, mam z toho zmiesany pocit. O mesiac budem mat 22 a moj muz je odo mna mladsi o rok, je to este take dietatko...neviem si ho tam vobec predstavit. Asi ste ma presvedcili a na tu 1.dobu porodnu si ho vezmem,no na sal sa neodvazim-kazdy detail zas vidiet nemusi 😖
Ved ta prva doba je podla mna aj tak najdlhsia a najdolezitejsia pre tu psychicku pohodu a podporu...no uz teraz sa strasne bojiiiim ☹

martinka13
26. feb 2008

Ahojte. Ja k tejto teme sice este nepatrim, nakolko nie som tehotna, ale neda mi nepovzbudit Angienku, resp.povedat jej, ze nie je sama vystrasena. Ja sa tak strasne bojim porodu, ze som do dnes este ani neotehotnela. Budem mat 28 rokov. Takze ak si uz dorazila sem (ze si tehu) tak urcite zvladnes aj porod. Ja ked vstupim len do nemocnice robi sa mi zle (asi ako aj tebe) A to som minuly rok bola niekolko krat v porodnici za kamaratkami, ktorym sa narodilo babatko. Vzdy ked som videla dvere s napisom "porodna sala" az ma pot oblial. Takze sa bojim podla mna najviac na svete. Ale ked som na druhej strane videla tie deticky tak som si povedala ze to urcite stoji za to. Co sa tyka manzela pri porode na 100% ho tma chcem mat. Urcite to musi byt obrovksa podpora a hlavne mas tam toho najblizsieho cloveka. A keby si pocas porodu zistila, ze Ti jeho pritomnost nevyhovuje, moze vzdy odist. Ale urcite po tom budete stastni, ze ste pri takej velkej veci mohli byt spolu. Tak prajem vela stastia a krasne zdrave babatenko 😉

januliak
26. feb 2008

Angienka neboj sa, zvladnes to a citala som si aj tvoj prispevok ohladom tohto v druhej teme. Tvoj muz neuvidi kazdy detail. Moj bol stale pri hlave, takze ho na druhu stranu ani nepustili a potom bol hned s malou a teraz sa vsade chvali, ze prvu ju mal on 😝 😀 A mne velmi pomohlo, ze bol prave pri tejto dobe, bo som najviac pocuvala jeho, aj ked mi opakoval presne to, co lekar a sestricky. Je to velka opora.
A pri tej prvej dobe mi pomohol hlavne v sprche, bo mi pomahal obliect sa naspat do kosele, ale inak ani nemohol, bo ja som chodila a chodila po chodbe a potom chodila a chodila okolo stola ako druzica 😅 Ale sestricka ma pochvalila, ze som dobre robila, bo to islo aspon rychlejsie (porod mi trval od cca 20.15 do 0.10 a som prvorodicka). A nas tatinko mi chcel velmi pomahat, ale ja som sa nedala, stale som zdrhala 😀

zabkatt
26. feb 2008

Babulky tak u nás to vizerá už celkom nádejne že sa nechá prehovoriť, tak tomu momentálne nechávam voľný priebeh aby som náhodou nezatlačila na zlé miesto a nerozmyslel si to 😀

fejusa
26. feb 2008

agienka ahoj.mne bol muz pri celom porode.a to mal dvatsat tokov.a zvladol to pekne.priam bol s toho uneseny.ja ani neviem ci s tihol prvu dobu porodnu,lebo u mna to slo velmi rychlo.ale som velmirada ze tambol aj ked sa dcerka narodila.neviem si predstavit ze by tam nebol.videl akurattak trochu krvi a malu jak ide pomaly von.ved cely cas ti bude stat pri hlave.

januliak
26. feb 2008

Angienka a ja po porode stale tvrdim, ze zubar je horsi ako porod 😅 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre