Malý asi zjedol jedovatú bobulu. Čo mám robiť?

lumarque
9. aug 2011

Mamicky prosim neviete, co to je za rastlinu.. maly pred chvilkou zjedol bobulu, bojim sa aby nebola jedovata. ☹ rastie nam v zahrade,m ale nikto nevie, co je zac...prosim rychlo..dakujem pekne

susisus
9. aug 2011

Netusim co to je, ale zobrala by som tu rastinu do tasky a utekala k doktorke..

nickyma
9. aug 2011

ak je to líčidlo americké, je to jedovaté!

olifcek
9. aug 2011

zavolaj lekarke, vypytaj si email a posli jej foto x;o)

nadhera
9. aug 2011

utekaj na pohotovost a zober aj bobule . radsej prist zbytocne ...ale budes kludna .

lenka_bozikova
9. aug 2011

nickyma ma pravdu ide o licidlo americke, kt. je jedovate!

crazybabenka
9. aug 2011

presne ako píšu baby.....je to jedovaté....bežkajte k doktorke

marikac
9. aug 2011

nickyma ma pravdu, je to jedovate....bez na pohotovost aj s tou rastlinou

opica
9. aug 2011

Limbová 5, 833 05 Bratislava
FNsP Bratislava, pracovisko Kramáre - klinika pracovného lekárstva a toxikológie
Telefón:
02 / 546 523 07
Mobil:
0911 166 066
Fax:
02 / 547 746 05
E-mail:
ntic@ntic.sk

toto kontaktuj, oni ti hned povedia co a ako
a aj ti vedia povedat, ked to zjedol a kolko ks, ci to treba riesit

didulka85
9. aug 2011

Ked je to fakt jedovate, tak odporucam vysekat. Moji rodicia uz vyhodili vsetky durmany a oleandre. Mama si aj poplakala.
Drzim palce, aby to dobre dopadlo.

bibap
10. aug 2011

presne ako pisu baby, okamzite vysekat a nikdy viac to na zahrade nemat...

syslica
29. aug 2011

@lumarque Ahoj, ak ste s Maxíkom dopadli? Pozri do septembrového Záhradkára, v rubrike Otázky a odpovede sú vyfotené obe líčidlá: líčidlo americké a aj to vaše - líčidlo jedlé. Zároveň odborník odpovedá na otázku Aký je rozdiel medzi líčidlom americkým a líčidlom jedlým? Ktoré môžem vysadiť do záhradky?
Odpoveď: Na pestovanie v záhrade odporúčame líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta), ktoré sa od líčidla amerického (Phytolacca americana) líši nielen tvarom plodov. Líčidlo jedlé má bobule výrazne členité, americké skôr hladké. Navyše líčidlo americké sa nesmie konzumovať vo väčšom množstve najmä nie v surovom stave. Je totiž jedovaté.
Nuž, dúfam, že prvotný šok už pominul a z nevinnej rastlinky v záhrade ešte niečo zostalo. 😉