Mám veľký strach z pôrodu. Je to normálne?

mari.m
6. sep 2007

ahojte
zatiaľ nie som tehotná,ale keďže mi už začínajú byť biologické hodiny a k svadbe a tehotenstvu je každým dňom bližšie a bližšie..pochytil ma veľký strach z pôrodu.
keď som bola malá, prekonala som šelest na srdci..
teraz mávam veľké bolesti pri srdci,ale lekári vravia, že je to z chrbtice..
preto sa bojím, že to bábo buď nevytlačím, že nebudem vládať, alebo aj toho, že pri pôrode zomriem..
je to normálne, že aj keď ešte bábo nečakám, mávam takéto stavy úzkeho strachu..

katika1
6. sep 2007

mari ahoj.. aj ja som mala šelest na srdci asi do 10tich rokov..pred pôrodom mi robili ekg a interné vyšetrenie, aby zistili, či som už ok.. To musia..
Nenašli už nič, takže som v poriadku. Takže sa neboj, to Ti určite vyšetria.
A pôrodu sa tiež neboj. Nie je to síce med lízať, ale dá sa to prežiť..to mi ver. Ja to mám v čerstvej pamäti 😉

lajla
6. sep 2007

ahoj, ja mam selest, prolaps mitralni chlopně a ted mi na EKG jeste zjistili tachykardii a strach nemam, ani me nenapadlo, ze bych mela problem mimi vytlacit a dr jsou toho sameho nazoru, kdyby neco..je tu prece jeste cisarsky rez

mima77
6. sep 2007

mari - ak ti to pomoze - tiez sa hrooozne bojim porodu! bola som pri styroch ako praktikantka a som si povedala ze ma tam nikto nikdy nedostane ako pacientku! 😠 aj sa mi to uspesne darilo, ale... vydala som sa a prislo aj to, coho som sa vzdy bala - cakam dietatko! 🙂 tesim sa a zaroven hrozne bojim lebo viem, do coho idem (okrem tej bolesti teda - to neviem ake je!) teraz, ked je to uz realita a uz sa neda uhnut spet si stale hovorim, ze ked to prezili ovela utlocitnejsie a cintlavejsie zeny aj ja musim! 😔 ze nesmiem byt sobec a nieco preto aj vydrzat! - to si hovorim ja sebe, no a ty si budes musiet najst svoj sposob ako proti tomu strachu bojovat, lebo nie je to jednoduche - to je pravda! tak vela stastia a dufam ze ti pomoze, ze v tom nie si sama! 😅 🙂

avion
6. sep 2007

Ahojte, ja som na tom tak isto ako Lajla....prolaps, 38 tt... 🙂 a najviac sa bojim o babo, ani nie o seba ci to zvladnem. Verim ze ano, ani neuvazujem nad sekciou. Skor sa bojim ci som mu nejak neublizila pocas tehotenstva, ci je vsetko ok s nim a ci to bude ono ked mi ho daju prvy krat do ruk 😉

mari.m
autor
6. sep 2007

mima77
verim,ze to zvladnes..si urcite silna a tesis sa,ked uz 1x svoje babo objimes a polaskas.. 🙂

deina
6. sep 2007

Porod ma akosi nedesi, ani neviem preco (lebo je to este daleko?), skor mam strach, aby som babetku neublizila pocas tehotenstva, kedze moj imunitny system vytvara protilatky proti vlastnemu telu a tie by mu mohli poskodit srdiecko. Tak pevne verim, ze lekari vedia, co robia, ze ma sleduju a bude vsetko vporiadku. 🙂

Mozno ked sa dostanem k 38tt, tak ma panika tiez chyti. 😅

ajuskamimi
6. sep 2007

aj ja som sa bala porodu a to teda dost riadne,lebo ja som poriadna padavka. Opdadnem uz pri obycajnej injekcii a mam velmi nizky prah bolesti. Ale ked som prezila ja, prezijete aj vy vsetky ostatne, neboj 😀 mala som cisarak, toho som sa bala viac ako normalneho porodu /maly mal velku porodnu vahu/. Aj som po vpichu spinalu na porodnom stole odpadla, ale maly sa narodil krasny a zdravy a ja som stastna, ze ho mam. A na porod si spomeniem uz len tak letmo. Ked som prvy krat pocula maleho zaplakat a potom som ho uvidela, bolo to nieco neopakovatelne krasne, co zahoji vsetky rany a bolesti 😉

mirka21
6. sep 2007

ahojte babenky ja som asi na tom ako ajuskamimi tiež som precitlivelá na bolesť ale ale viac sa bojím o malinkú ako o seba.Bojím sa o nu či bude poriadku či nebude mať nejaké problémi keď bude na svete.Ale musím myslieť pozitívne a v tedy viem že všetko dobre dopadne 😀 😀 😀

ajuskamimi
6. sep 2007

joooj chybycka se vloudila, sorry - malo tam byt ODPADNEM 😅

MIRKA spravne, treba mysliet pozitivne a verit tomu, ze vsetko dobre dopadne 😉

kikaz
7. sep 2007

mari.m myslím že je to normálne lebo teraz čo človek počúva čo sa stáva tak má strach zo všetkého. mám kámošku kt. je po viacerých oper. srdca a má krásneho chlapčeka rodila sekciou. tak neboj potom to budeš s lekárom riešit

k.hana
7. sep 2007

Ahoj Mari, já jsem v 9-tém měsíci těhotenství a čekám svoje první miminko. Jako malá jsem prodělala zúžení cévy v mozku a poté mi odumřelo celé centrum. Mám proto získanou ( poúrazovou) epilepsii a zatím je vše v pořádku. TAky mám strach, jak to všechno bude, ale když už to takhle Pánbůh chtěl, přece nedopustí něco zlého. A i kdyby se ti mělo nějak při porodu přitížit, pořád je tu šance císařského řezu v lokálním umrtvení. Dnes je tolik metod, kterými lze maminkám ulevit, takže se ničeho neboj a držím ti moc pěsti, aby jsi brzy taky pod srdcem měla nějakou tu dušičku. Je to moc krásné!!! Hanka

lindda
8. sep 2007

ked otehotnies tak prestanes myslet na taketo veci bude ta zaujimat iba aby si uz mala to krasne male mimi pri sebe a hlavne zdrave 🙂
A ked budes v 9mes tak bedes chcet ist veeeeelmi rodit a budes sa aj tesit 😀 Ja som mala velky strach s porodu studovala som hadam vsetko co sa dalo a nakoniec to aj tak bolo uplne ine 🙂 inak tiez odpadnem aj na obycajnom odbere ked uz pridu bolest tak uz sa aj tak spat neda ist 🙂 ostava iba vydrzat 😀

Jedna nemenovana pani ma tu nazvala panikarkou no co uz aspom teraz vidi ze niesom sama, ktora sa proste iba velmi bala porodu je to uplne prirodzene a nic vynimocne,ze sa proste niekto boji 🙂

Este som zabudla ja mam vrodenu chybu na srdcovej chlopni mam cievu ktora sposobuje tachykardie a prezila som to uplne v pohode.

mikca
8. sep 2007

ahoj těšení se na miminko strach z porodu uplně zatlačí měkam dozadu do hlavy 😀 ...takže čím delší dobu budeš těhotná, tim mín se budeš na porod soustředit a tvá pozornost se zaměří na mímo...takže klid a neboj

poupe
8. sep 2007

Presne,ja jsem nad porodem vubec neuvazovala,nevedela jsem nic o te bolesti,a clovek ma jine statosti,vybavicka...atd,tesis se na to male

zuzana1981
8. sep 2007

Ahojte,

aj ja som sa velmi bala porodu , dokonca cela moja rodina sa bala ako to zvladnem ,kedze mam nizky prah bolesti , a na vsetko som velmi citliva, nevedela som si samu seba predstavit ze raz budem tehotna a rodit.. toho som sa obavala najviac ako to vsetko zvladnem.
Ale prisla svadba a tehotenstvo a teraz sa tesime s krasnej a zdravej dcerky.
Je to bolest ale da sa to zvladnut.. silou vole a pomysleni na babetko.

Drzim palce

adkag
8. sep 2007

tak to sa aj ja bojim porodu,ale snazim sa na to nemysliet a budem to prezivat az to pride. podla mna kazdy ma iny porod,niekto lahky, niekto tazky, takze to podla toho aj preziva a ked sa clovek boji predtym,tak zohra ulohu aj psychologicky faktor a potom to aj tazsie ide. treba mysliet pozitivne,niecim sa zamestnat,aby sme na to nemysleli a ten strach nie je az taky velky.

adkag
8. sep 2007

zuzi,inak pozeram ze mate akurat jeden mesiac, blahozelam,ale to strasne rychlo uslo 🙂

zsuzsu
8. sep 2007

Ahojky. Rodila som sice naposledy pred 11. rokmi, za par mesiacov to budem preživať znovu. Mam dve baby 12 a 11 ročné. Prvu som rodila 23,5 hodiny ale najhoršiu spomienku mam na nastrih a na zošívanie. Keď som išla z porodnice, a doktor že dovidenia, tak som sa ho opytala, či sranduje, a že ma tam už nikdy neuvidia. A čo pán Boh nechcel za rok , mesiac a dva dni som tam bola znova. A teraz čakam tretie. Teraz sa bojim iba s toho, že rodiť budem v zahraniči. Ale keď pridu bolesti, nebude čas myslieť na seba, ale len na babo, aby to bolo vonku čo najskôr a zdravé. Ale jedno je pravda, a to čo pišete všetky, čo už to mate za sebou. Držať v naruči svoje dieťatko je neopisatelne krásny pocit, a na tie bolesti velmi rychlo zabudneš.

grety
9. sep 2007

mari.m - ked mas uz teraz taky strach a to este ani nie si tehotna, podla mna pred porodom budes mat strach este vacsi .... preto ti doporucujem, vybav si sekciu a mas po strachu. mas jedno ci si zosita od krcku az po konecnik alebo na maternici a na bruchu. navyse pre dietatko je tu menej rizik. Mozno vela ludi nebude suhlasit s mojim nazorom ale ver mi holka viem o com pises.

kalo
10. sep 2007

Holky, zní to na tohle téma asi dost scestně, ale já se na porod těšila!! Když jsem pak měla komplikace a dr.mi řekl, že musím rodit sekcí, tak jsem to pár dní hrozně obrečela. Sekce je velmi bolestivá několik dní při každém pohybu a pro rodičku víc riskantní..hrůza. Opravdu je to VELKÝ DAR, porodit dítě normálně!!!

valy
10. sep 2007

kalo, podla mna to zalezi aj od toho, aky ten prirodzeny porod bol. ja som vyse troch mesiacov po prirodzenom porode a mam bolesti fakt kazdy den, myslim, ze so sekciou by som na tom bola lepsie. iste, prirodzeny porod je fajn, ak nemas nastrih a neroztrhnes sa, ale ak sa to stane, je to uuuplne nanic.

valy
10. sep 2007

a co sa tyka tych problemov po porode, tak od lekarov na slovensku som sa dozvedela asi tolko, ze sa s tym mam zmierit a "sustredit sa na svoju rolu matky".

kend
10. sep 2007

valy ako rana po porode? ja som na tom podobne

valy
10. sep 2007

kend, stale rovnako ☹ Tebe co povedal lekar, da sa s tym nieco robit?

koc
10. sep 2007

ahojky,
mari.m - pokud mohu poradit dle mé zkušenosti - já, když jsem plánovala druhé dítě (při prvním jsem o svých potížích nevěděla), konzultovala jsem s prakt. lékařem i gynekologem své obavy (tachykardie, tlak, léky), poslali mě na interní (kardiolog,) vyšetření (zátěžové testy atd) a pak doporučili těhot. nebo ne. V těhotenství bys pak měla vždy všechny své obtíže probírat s lékařem, měla bys být více sledovaná; existují léky, které bez obav na srdíčko můžeš užívat i v těhu. Poslední měsíc těhot. jsem byla sledovaná přímo v kardioporadně v porodnici, kde můj stav byl přimo řešen jak kardiologem, tak i porodníkem (případný císařský řez). Naštěstí dopadlo vše o.k., bez císaře, přirozenou cestou. vybrat si CŘ mi nebylo umožněno, ani bych asi nechtěla - dle známých i maminek z porodky vím, že rekonvalescence je delší než u porodu přiroz. cestou, je i více komplikací.
Pokud mohu říci něco ke strachu z porodu- před prvním jsem se nebála (prý hořší než vytržení zubu to není 😉 ), na druhý jsem se těšila - první byl bezproblémový cca 10 hod. dlouhý s epi, druhý sice velmi rychlý (od příjezdu do porodky za 1 hod.), ale bez jakékoliv úlevy... Bez bolesti nebyl ani jeden, ale když pak držíš to vytoužené děťátko v náručí, na bolest zapomeneš velmi rychle, pocit štěstí nezapomeneš nikdy... 🙂 Přeji bezproblémové těhu a zdravé mimi. 😀

ritaklea
10. sep 2007

mari.m
vsak doktory zvazia tvoj zdravotny stav a zvazia aj formu porodu 🙂

a ja som sa tiez pekelne bala porodu - no ked som otehotnela - tak mala ma naplnila zvlastnym pocitom pokoja - no a za devet mesiacov som sa tu na koniku tak pripravila na porod, ze som sa az nemohla dockat. 😀 😀 😀

neboj, vseeetko bude dobre...

kend
10. sep 2007

valy, ked som bola u mojej gynekologicky, tak ta mi povedala, ze take hrozne sitie davno nevidela, ze to musel sit riadny amater a ze ako ma tak mohli pustit z nemocnice. A nepotesila ma, lebo povedala, ze viacej sa to uz nezrastie a ze budem musiet ist na plastiku, alebo ze mi to urobia pri druhom porode

valy
10. sep 2007

kend, tak to ma mrzi ☹

ajuskamimi
10. sep 2007

jeeee KEND /inac aj ja pochadzam z TS/ 😀 a VALY, ked citam o vasich problemoch, normalne som rada, ze som mala cisara. Velmi som sa bala normalneho porodu a stale aj bojim /teda raz ked sa na to znova odhodlam, rada by som mala este jedno mimi/. A asi by som si potom ziadala znova cisara, ked viem, ako to je a ako to prebieha. Ale na druhej strane su baby, co pridu, doslova "prdnu" a odidu /sorry za vyraz 😀 / a su v pohode. Ja medzi ne nepatrim ☹ ja som bola maximalne spokojna s cisarom, aj ked som si aj pri tomto porode riadne vytrpela. Zo spinalu som chytila nejaku alergiu, cele telo ma svrbelo, mala som tak podliatiny, ktore boli fialove a tvrde, stolicu som mala bolestivu 2apol mesiaca, a kopec inych hormonalnych zmien na sebe pozorujem, ale aj napriek tomu, ked pozriem na toho mojho prcka, tak viem, ze raz by som este chcela ist pre bratceka ci sestricku 😀

kend
10. sep 2007

Ajuskamimi, pozdravujem ta. Porod ako taky nebol az taky zly, sice dva dni mi ho vyvolavali a nic. Ale bolesti trvali 12 hodin, boli dost intenzivne. Ale potom s epiduralom to bolo super, skoda ze mi ho mohli dat iba po 9 hodinach trapenia

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre