Máte skúsenosti s pôrodom vo Švajčiarsku?

riag
13. apr 2010

Ahojte dievcata,ma niektora z Vas skusenosti s porodom vo Svajciarsku? 🙂

rosienka
22. apr 2010

ahoj riag, skusenost sice este nemam, ale caka ma 🙂 ...a poznam vela uz odrodenych Svajciarok

riag
autor
25. apr 2010

Ahoj Rosienka,tak to je fajn stretnut tu niekoho kto sa pripravuje na tuto "skusenos " 🙂 Ja mam teda termin o nieco skor ako ty,aj ked velky rozdiel to nie je🙂 Ja, mozem zatial porovnat len starostlivost lekarov v CH a na SK a ta je neporovnatelna 🙂 Predpokladam,ze aj Ty cakas prve babo... V ktorom kantone zijes? Ja ,som v Aargau.Zatial sme rozhodnuty pre kliniku Hirslanden v Aarau ...Ria 🙂

rosienka
28. apr 2010

ja som v Bazileji a idem rodit do univerzitnej nemocnice, je tu najlepsie vybavena a trochu to tam "poznam", kedze som aspon na oddeleni endokrinologie stravila 3 roky 😅 Hirslanden urcite nie je zly vyber, myslim ze maju viacero nemocnic, uz som o nej pocula. Ja mam take rozpacite skusenosti so starostlivostou, ale u tejto dokyny co som teraz sa nemôzem stazovat, je strasne starostliva, i ked ma toho strasne vela na krku. Bola si sa v tej klinike uz aj blizsie informovat co a ako a mas tam vybranu pôrodnu asistentku? Ja este nemam nikoho, lebo mam v tom trochu chaos ako to tu bezi. Nie vsetky tieto asistentky môzu prist na pôrod do kazdej nemocnice a preto treba skôr vraj kontaktovat tie, co tam napevno robia. Musim sa zacat podrobne informovat.

riag
autor
1. máj 2010

Ahoj 🙂 My sme sa boli pozriet v Hirslandene v stredu.Ja som sa pre nich rozhodla hlavne preto,ze moj doktor okrem svojej ambulancie pracuje aj tam. S porod.asistentkami mas pravdu,bud mas vybavenu konkretnu, ktora v danej nemocnici pracuje alebo sa s nimi poznas s kurzu aj to len vtedy ak navstevujes kurz v dannej nemocnici...Ja mam dohodnuteho pri porode mojho doktora.My sme nenavstevovali,ziaden kurz nakolko ja som pracovala do konca marca (v Kijeve UA) .Mali sme v plane kurz v aprili alebo v maji no vsetko je plne,takze sanca spoznat lepsie nijaku mid wife a dohodnut si ju bolo bez sance. Takze alternativa,ze ma odrodi moj doktor my prisla najpriatelnejsia 🙂 V stredu nam hlavna porodna asistenka v Hirslandene ukazala a vysvetlila vsetko,povedala by som,ze nam urobila taky mini kurz ako to bude prebiehat ,stravili sme tam asi 1:30 ,boli tam velmi mily,takze zatial som spokojna.12.5. ideme na kontrolu...maly by sa uz mal zacat pomaly otacat,tak snad to bude ok 🙂 pekny den zatial...

bubelko
29. máj 2010

riag: ja som rodila v kantonsspital baden. bola som nadmieru spokojna. prve dieta som rodila v zurichu v unispitali. tiez dobra nemocka, akurat na poporodnom boli dost prisne sestry, teda ked to porovnam s badenom 😀
nemala som ziadneho doktora dohodnuteho, ani raz a bolo to aj tak skvele. na hebamme som mala vzdy stastie. pri prvom som chodila aj na kurz. velmi mi to pomohlo, hlavne co sa strachu pred porodom tyka. pri druhom som uz nesla, ale pamatala som si dost z prveho 🙂
tak drzim palce, nech vsetko dobre dopadne 🙂

riag
autor
1. jún 2010

@bubelko Ahoj 🙂 tak predpokladam,ze si z Badenu alebo blizkeho okolia. Ja som v Badene a ,povodne sme taktiez chceli kantonsspital Baden mam len dobre referencie na nich,ale nakoniec vzhladom na to,ze sme nestihli kurz tak sme to prehodnotili a lepsie sa budem citit (prvorodicka,takze neviem co ma caka s praxe len s teorie 🙂 )ked bude pri mne niekdo koho uz poznam. Nakoniec som si uz Hirslanden vyskusala pred dvoma tyzdnami.Akosi sa my porod nastartoval predcasne,nastastie len kontrakciami v 35tt ,tak to stopli infuzkamy.Bola som tam 3 dni a super.No a podla vsetkeho pojdem sekciou ☹ nakolko maly stale nie je otoceny ☹ Zajtra mam poradnu tak uvidime...

bubelko
1. jún 2010

riag: ahoj. no nie som priamo v badene, ale kusok dalej - oberrohrdorf. tak drzim palce, nech ti to dobre dopadne a maly sa otoci a narodi v spravnom case 🙂 moji sa obaja otocili az v 38 tyzdni 🙂
hirslanden je urcite dobry, pocula som len dobre referencie, ale nie je to nahodou privatna klinika? pre istotu si to zisti - aj kvoli poistovni, aby si nahodou nemusela doplacat - teda zalezi od poistky 😉
tak daj vediet, ako dopadla poradna 😉

riag
autor
2. jún 2010

@bubelko Ahoj 🙂 tak na poradni dnes bolo vsetko OK az na to,ze ten moj maly lenivec je stale KP ☹ V utorok mame dalsiu kontrolu a doktor ma v plane prebrat co dalej.Hovoril nieco o tom,ze by sa ho pokusil otocit a pockame na kontrakcie alebo naplanujeme sekciu... absolutne netusim co take neprirodzene otacanie babatka obnasa...tak uvidime teda v utorok 🙂 Ano mas pravdu Hirslanden je privatna klinika....ja som tam ako Halbprivat . Zatial este prajem krasny vecer 🙂

bubelko
2. jún 2010

ahoj riag> hlavne, ze je vsetko ok. 😉 ani ja poriadne neviem co to vsetko obnasa - myslim to otacanie, ale skus si to najst na nete. viem, ze aj kamoske to chceli robit, ale maly sa umudril a otocil sam. tak neboj este ma sancu. a sekcia nie je az taka katastrofa, dolezite je, aby ste ty a babo boli v poriadku.
odkedy si tu vo svajciarsku?
tak si ten hirslanden uzi - poloprivat je super. ja som normalny poistenec, ale musim povedat, ze z ksb som to necitila - teda az na to, ze sme boli 3 na izbe, ale starostlivost super. a ta izba bola taka velka, ze som to ani nevnimala, ze tam sme tri 🙂

riag
autor
3. jún 2010

@bubelko Ahojky,starostlivost tu mas perfektnu aj ako klasicky poistenec 🙂.....ja si doplacam halbprivat len koli tomu ze som nestihla kurz ,tak chcem pri mne mojho doktora....a ten okrem svojej ambulancie posobi v Hirslandene,takze to bol hlavny dovod. Ja som v CH len velmi kratko a to od 31.3. Moj snubenec je Swiss,pred tehu som bola bud ja tyzden alebo dva v Badene alebo on v BA ...ja mam flexi pracu takze mozem pracovat aj cez net a on zase dobry job tu,a predsa Svajciarovi sa tazko odchadza mimo,tak som sa prestahovala ja 🙂 A s tou sekcio mas pravdu....hlavne nech to dobre dopadne...Uvidime co sa dozvieme v utorok...🙂

bubelko
3. jún 2010

@riag: to je super, ze mozes takto pracovat. my sme obaja svk, len muz nasiel super job uz 2001, tak isiel skusit a zapacilo sa mu tak zostal. ja som prisla 2003 a odvtedy sme tu.
a kde v badene byvate? paci sa ti?
inak v sobotu idem akurat do badenu, pretoze muz ide so starsim synom na plavanie a ja sa za ten cas pomocem po obchodoch 🙂 tak ak budes mat chut na kavicku a budes sa dobre citit, tak sa mozme stretnut. 😉 ak nie, tak niekedy, ked uz bude babo tu 😉

rosienka
3. jún 2010

ahojte, davno som tu nebola a zatial sme pekne postupili smerom k pôrodu 🙂
riag, mne pôrodna asistentka na kurze hovorila aj o otacani babätka pomocou moxa (moxibustion) a na nete som to nasla potvrdene : In der Schwangerschaft wird die Moxibustion des Zhiyin-Punktes bei Beckenendlage eingesetzt um das Drehen des Kindes in Schädellage zu bewirken. Takze ja by som to pred tou sekciou vyskusala. Ona vravela, ze sa babo na 90% otoci...
Ja som mala poradnu minuly tyzden a Milenka bola hlavickou dole, ale posledne sa mi tak kruti krizom-krazom, ze neviem, ci nebola medzicasom zas hore hlavickou.
Teraz v utorok sme boli na nasej univerzitnej klinike na informacnom veceri pre buducich rodicov a bolo to veru super poucne, ze si to vie clovek hned lepsie predstavit co a ako bude prebiehat. Vsetci vyzerali velmi ustretovo a milo, ze su tam pre nas a vsetko mozne mame k dispozicii...fakt teda ozajska priatelska nemocnica aj pre matky, aj pre dieta. Normalne sa tesim 🙂 Tiez tam nie je ten zazmluvneny system, takze neviem koho budem mat pri pôrode a kto bude mat sluzbu, ale ani ma to nejako nestresuje. Stretli sme tam na tom veceri aj jednu PA, co pozna mojho mm este zo skautingu, tak dufam, ze bude mat sluzbu. Bola cela natesena, ked nas videla a hlavne mojho mm po nejakych 18 rokoch 😀

bubelko
3. jún 2010

@rosienka: ja som obe deti rodila bez zazmluvneneho lekara a bolo to uplne super. aj PA boli skvele, vsetky, co som zazila. nemala som ani raz pocit, zeby mi chybal zazmluvneny lekar 😉 dokonca pri komplikaciach automaticky prisla primarka (v oboch pripadoch) a riesilo sa to teda pod dohladom, a to som normalne poistena. 😉 takze naozaj sa nemusis stresovat 😉

riag
autor
3. jún 2010

Caute Babule 🙂 no dnes uz po dvojmesacnych skusenostiach by som nemala obavy ani ja ist bez zazmluvneneho lekara. 🙂
@rosienka tak to sa tesim,ze Milenka nabrala ten spravny smer...🙂 a vsetko je tak ako ma byt... Aj ja sa uz tesim veeelmi veeelmi ..🙂 Dakujem za info urcite sa na to pozriem a v utorok po poradni s dr dam vediet 🙂
@bubelko v sobotu ma priatel sluzbu do 17tej takze cez den som volna a urcite rada zajdem na kavicku...inak my presne byvame v Ennetbaden to je vlastne druha strana Badenu cez rieku 🙂 poslem ti do IP moj telefon 🙂
Dobru nocku dievcata...

rosienka
20. jún 2010

@riag jeeej riag, teraz vidim, ze malicky ja uz na svete! 🙂 ako to vsetko prebiehalo, preco sa to tak skoro zbehlo 😲

riag
autor
20. jún 2010

@rosienka Ahoj 🙂 Ano,uz sme na svete 🙂 Ako som pisala tak doktor nam dal termin na 9.6.ze sa pokusi maleho otocit ....nepodarilo sa to ( mal pupi snuru okolo rucicky tak mu nestacila dlzka...) no,a ked som tam uz bola tak doktor nam hovori,ked ste uz tu tak urobime sekciu 🙂 ze naco cakat 🙂 maly bol za 25 min na svete.Mala som spinal.Porod bol super 🙂 Rychly profesionalny team s max podporou.Este v ten vecer som sa postavila s postele. Takze dalo sa.Stichy su uz vonku a ja sa citim fit. Maly pekne papa a spinka,co nas tesi,lebo mal len 2420g a 46cm tak dobiehame.....Tebe sa to uz tiez krati 🙂

bubelko
20. jún 2010

@riag > ahoj. to som rada, ze sa vam dari a ze sa citis fit. je taky drobucky, videla som foto. ale ma krasne oci 🙂

mywiel
21. jún 2010

@riag pripajam sa ku gratulaciam nech je maly zdravy a spokojny a ty tiez 😉 🙂 Ja mam bratranca Adriana 😉

rosienka
21. jún 2010

@riag no teda a v ktorom si bola tt? nie nahodou len 35? ja by som aj so sekciou cakala aspon do 38tt, ked uz vedeli, ze tocit sa nic nebude a spravia cisarak...predsa len bol este malicky, nie?
no, veru sa mi krati, sme sa boli v nedelu wellnesit v Rheinfeldene, tak som mala aj trosku obavy, ci to nieco nenastartuje, ale v saune som bola asi len 5 minut a inak v ziadnom horucom bazene. Ale uz pre istotu viac nepôjdem...

mywiel
22. jún 2010

Babatka sa zvyknu otacat az do 36tt. 😅 😕

bubelko
22. jún 2010

moje obe este neskor 🙂 ale myslin, ze riag bola uz dalej, ako 35ty tyzden 😉

riag
autor
22. jún 2010

@rosienka Ahojte 🙂 ja som bola 38tt 🙂 a planovane sekcie sa robia v 38tt takze to bolo ok 🙂 A od 36tt do 38tt nabral strasne malo na vahe....takze dr mal mozno aj podozrenie ci placenta vyzivuje dostatocne....Takze kazdopadne urobil dobre rozhodnutie.No a kazdym dnom naberame pekne na vahe...je to maly hlados 🙂 Inak je vsetko tip-top🙂

rosienka
22. jún 2010

@riag aha, tak ked si bola 38tt a maly nepriberal, tak je to samozrejme OK, len som zabudla, ze si bola tak dlho predo mnou 🙂 ...super, ze pekne priberate, ja ma vo stvrtok poradnu, tak snad uvidim, kolko my vazime 😵

mywiel
25. jún 2010

@rosienka tebe sa to uz krati 😉 🙂

rosienka
25. jún 2010

@mywiel veru krati, a este si brusko uzivam, i ked uz by som bola najradsej, aby to bolo uz tu 🙂 ...ty uz tiez tahas na 30-ku 😉

riag
autor
9. júl 2010

@rosienka tak brusko si len pekne uzivaj.Mne prve dva tyzdne neskutocne chybalo.....v podstate tehulkovanie ako take my chyba aj teraz.Bolo to fajn. Uz sa asi tesis na den D vsak?

mywiel
11. júl 2010

@rosienka ja uz mam 33 ale toto uz bude moje druhé dieta 😉 a za tri roky planujeme este tretie 🙂 😵 😀 potom si uz dam asi pokoj 😀

rosienka
13. júl 2010

@riag este si ho uzivam, ale taham veru z poslednych sil, lebo ma hrozne bolia krize a panvove dno...nuz ale ved vydrzim, Milenka sa tak krasne prevaluje a kopka 😵 😵 😵 Ako sa zije s Adriankom?

@mywiel tou 30-kou som myslela tt, nie vek 😉 , ze aj tebe sa to krati.

mywiel
13. júl 2010

@rosienka jaaj 😀 ved neva 🙂 a ty uz ratas kazdy den nie? 😅 Ja som v pohode akurat si uz pripadam ako vacsia kacica ked chodim ale este dako na porod ani nemyslim mam pocit, ze toto druhé tehu velmi rychlo ubehlo asi aj tym ze sa stahujeme a mam co robit 🙂 😅

rosienka
14. júl 2010

@mywiel tusim mm je nervoznejsi a netrpezlivejsi s tym vyckavanim ako ja, ja som v pohodke, vcera som sa bola dat fotit s tym mojim slonim bruchom 😀 ja chodim uz davno ako kacka a ledva vstavam z postele, alebo zo sedacky 😅
veru to rychlo leti, celych 9 mesiacom dost ubehne, co sa na zaciatku ani nezda

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre