Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

magdal1
23. feb 2010

ejasmeja - trvaj na svojom, nedaj sa, zasmiala som sa, co si odpovedala 😉

strapco13
23. feb 2010

necitala som tu knihu..len uvodny prispevok o nej..a reakcie rodiciek aj v inych temach
moj nazor...ak by poistovne dali peniaze, tak by sa prostredie na takyto "alternativny" porod /cize normalny" dalo vytvorit aj v klasickych nemocniciach...lekari by sa tiez citili prijemnejsie..a verte tomu, ze kazdy normalny lekar zasahuje do deja /tym nemyslim len porody/ len ked musi..pisem normalny lekar..lebo bohuzial ako v kazdom zamestnani a povolani sa aj medzi nami vyskytuju ludia, ktori kazia meno ostatnym
ja som radikalne proti porodom mimo nemocnic /neukrizujte ma za to 😅 /..ale na druhej stranke..som za to aby sa zhumanizovali nemocnice, aby mala pacientka moznost vyberu pokial ide vsetko v norme..ale v nemocnici /pokial je niekto rizikovy, tak by mal posluchat lekara..ide o zivity/..t.j. ak chce rodit do vody, tak bude, ak chce epi nech ho ma, ak chce mat partnera pri porode nech ho tam ma, pokial sa teda partner na to citi /tiez by mal mat slobodnu volbu, ze/., chce porod iba s PA, nech ho ma..a zaroven, tym ze je to v nemocnici, tak sa vedia rychlejsie riesit pripadne komplikacie.a nech tieto sluzby su hradene poistovnou, nech si mozu vybrat aj pacientky z nizsich majetkovych pomerov..
lenze pokal poistiovne nemocniciam nedaju peniaze, tak ak si aj nemocnica vytvori moznosti na "alternativny" sposob porodov, tak si to musia pacientky hradit a nemaju na to vsetky

strapco13
23. feb 2010

jedine o cosarskom reze by mal rozhodnut lekar..to je totiz uz operacia

etnicka
23. feb 2010

strapco suhlasim s Tebou, este doplnim, ze tato tema nie je o porodoch doma, ale o porodoch v nemocnici pripsosobenych rodicke, takze presne to, o com pises 😉

strapco13
23. feb 2010

etnicka..to iste som pisala aj v tej teme...a myslim si , nikto ma nepresvedci o opaku..ze keby sa dali peniaze porodniciam, boli vybavene nielen novymi pristrojmi, ale aj mali nabytok a taku trosku domackejsiu atmosferu..tak by sa tam rodilo vsetkym bez strachu /az na tie normalne obavy rodiciek o zdravie dietata..ale tie nezavisia od prostredia/
lebo v dnesnej dobe, ked aj nemocnica ziska nieco financne navyse, tak to radsej investuje do kupy pristrojov ako na novy obraz na stenu...co by zas pacienti mali ocenit..lebo, co budu mat z noveho obrazu ak nepojde napriklad CT, alebo bude stary pristroj na anestezu, ktory moze vypadnut zo sluzby

etnicka
23. feb 2010

strapco, to hej, treba financie, ale aj vyskolit zamestnancov, lebo napr. v Dunajskej Strede v porodnici maju krasne prostredie s vanou atd, ale mna odradil neprijemny pristup niektorych zdravotnikov

strapco13
23. feb 2010

a nie som za to aby sa rozdelovali porody na "alternativne" a "klasicke"..v konecnom dosledku je to stale porod, ide o narodenie dietatka tou istou cestou..cize by mali byt vytvorene podmienky na to aby sa rodicka..t.j. zdrava zena /pokial nie je uplne zdrava, tak tam musia platit ine pravidla/ rodila v prijemnom prostredi a minimalizoval sa stres a zaroven boli podmienky pre riesenie komplikacii ihned
ak zena chce "klasicky" porod s nastrihom a s doktorom, to neznamena, ze by musela byt v nemocnici s holymi stenami /aj ked ja si naozaj nepamatam farbu malovky na porodnici, ale podla fotiek tak celkom pekna zelena 😀 /

dulkagabulka
23. feb 2010

Strapco, prosim,ak si lekarka, skus si tu knihu zohnat a prečitat. Velmi by ma zaujimal tvoj nazor po jej prečitani . Naozaj ma uprimne zaujima nazor od slovenskej lekarky, či lekara, či by take dačo,prípadne aspon niečo, išlo aj tu...a ver,že nemam na mysli malovku..prosim skus prečitat a napiš tvoje dojmy ....napriklad na to,aby "bezrizikova" žena porodila v klaku, či inej pre nu i babatko prirodzenej polohe, na to podla mna netreba pristrojove ani žiane ine vybavenie...ked to dokazal lekar vo Francuzsku, podržat žene chrbat ked rodila v podrepe, verim tomu,že by to dokazal i lekar Slovenský....V knihe nie su vymysly "premudrelých matiek" ale nazory a argumenty lekara, od ktoreho sa chodili učit lekari z celeho sveta...Mojim snom je,aby raz takto mohli rodit moje dcery či vnučky... 🙂

dulkagabulka
23. feb 2010

Konkretne mam na mysli jeho knižku Znovuzrozený porod 🙂

strapco13
23. feb 2010

dulka...uprimne..nechce sa mi citat..nie preto, ze nemam zaujem..ale momentalne ani nie je cas, a musim sa pomali pripravovat na postupovu skusku v mojom obore.
takze budem reagovat len na tvoj posledny prispevok..teda predposledny..nie ten o nazve knihy 😀
tu malovku som myslela obrazne..a to tak, ze mi bolo v tej chvili uplne jednom ako sala vyzera, zaujimal ma len porod a drobec
uz som tu napisala svoj nazor, ze zena /pokial je zdrava a ako si to nazvala "nezrizikova" / ma pravo rodit v polohe, ktora jej vyhovuje a pokial si ziada bez zasahov ak to ide bez nich a takisto ma pravo na zmenu nazoru pocas porodu.
Ale na zamyslenie z hladiska lekara: zena v ten den odvedie len jeden porod, unavny, vycerpavajuci...lekar ich musi odviest niekolko v dany den vacsinou...plus ma inu robotu a zakroky u nerodiciek..nie je mozne, aby bol cely porod pri pacientke, samozrejme pocas tlacenia tam byt musi, pokial rodicka neziada len porod s PA. Ale na podrzanie chrbta , alebo pomoc udrziavat inu polohu by som si skor zvolila PA, nech lekar ma volny pristup k porodnym cestam. a nie ze ma zrazu pusti a ja capnem na zadok /to len pre odlahcenie 😅 /
a dalsia vec...PA ma svoj pracovny cas, po nom ide domov, moze si oddychnut aj po fyzickej stranke..pokial teda nie je dohodnuta s konkretnou rodickou ale po pracovnom case sa venuje uz len danej rodicke...kdezto lekar casto po pracovnom case sluzi a potom musi znovu ist do roboty..cize nema vela casu na fyzicky oddych..keby teda okrem odvedenia porodu, pri roznych polohach rodiciek, musi mat rozdielnu polohu tym padom aj lekar a este by mal vydavat silu na pomoc pri udrziavani rovnovahy tak by sa na druhy den nepostavil na nohy a coskoro mal znicenu chrbticu..tym som chcela povedat..ze ulohou lekara by malo byt odviest porod tak, aby co najviac vyhovoval porodnym planom rodicky..pokial to priebeh porodu dovoli, ale na ukony, ktore priamo lekarsky nesuvisia s porodom/t.j. udrziavanie polohy napr...jasne ze to suvisi s priebehom, ale na to nie je potrebne vystudovat medicinu..neviem to presne slovami vysvetlit, ale snad je to pochopitelne, co tym myslim 😅 / na take je tam podla mna PA alebo partner rodicky..a ked takto pomaha partner /ak sa na to ovsem citi/, tak je to podla mna pre rodicku lepsie

mne sa poloha v klaku nezda prirodzena...ako ulavova poloha je dobra..ale nezda sa mi, ze by pomahala porodit, podla mna sa tam az tak nevyuziva pomoc gravitacie..lepsia je pocupiacky podla mna...toto mi pomohlo pred tlacenim teda uzasne a drzala ma pri tom PAa le samotny porod som mala v polosede na polohovatelnom porodnom kresle...mne to vyhovovalo..zaroven som vyuzivala gravitaciu a mala sa aj o co opriet vo chvilach oddychu

etnicka
23. feb 2010

strapco, keby vsetci nasi porodnici rozmyslali ako Ty, nebolo by treba tuto temu 🙂

strapco13
23. feb 2010

etnicka...ja si myslim, ze rozmyslaju aj ostatni..lenze nemaju /v nasich podmienkach/ peniaze na zrealizovanie..vynimka stara garnitura,,ale tych nezmenime v ziadnom povolani
inak nie som porodnik

etnicka
23. feb 2010

skoda

dulkagabulka
24. feb 2010

Strapco, chapem čo tym chceš povedat a maš pravdu, ten chrbat jej može kludne podopierat manžel ))) 😵 Keby si mala možnost sa spytat PA ktore odvadzaju porody doma,/aj ked tu nie je tema o porodoch doma,len tam ženu nikto nenuti lahnut a nikto jej nevyviaže nohy hore aby mal niekto k nej lepší prístup a nemusel si zohýbat chrbat/ kde žena naozaj može porodit v polohe , v ktorej je to pre nu prirodzene , dozvedela by si sa, ze asi 80% žien rodi v klaku na štyroch,alebo v klaku s trupom opretym o niečo /postel a pod/ zvyšok postojačky alebo vo vani. Teda žien ,ktore treba pridržat by bolo naozaj malo 🙂 Stretla som sa s PA,ktora ma odvedenych vyše 100 porodov doma v Čechach a povedala,že zatial ani jedna žena si sama dobrovolne nevybrala polohu v ktorej sme prinutene rodit tu. Si žena, skus si položit ruku medzi nohy a vyskúšaj si, v akej polohe je tvoja hrádza najviac napnutá. S prekvapenim prideš na to, že najviac napnuta je v polohe na chrbate s nohami hore, takže nie je divu,že pri tejto polohe prichadza k natrhnutiam. Ano , maš pravdu, pre matku je to jeden porod, velakrat aj iba jeden porod v živote. 🙂 aaaaaa...škoda že nie si porodnik.. 😀

dulkagabulka
24. feb 2010

Vieš, ako kolegynu ta dali na polohovatelne kreslo..keby si bola "obyčajná"mamička, možno by sa ti ušiel nepolohovatelný stol s nohami hore 😒 Lebo ver,že takých je asi ešte vačšina ...držím palce,nech sa ti dari pri študiu 🙂

strapco13
24. feb 2010

dulka...u nas su vsetky stoly polohovatelne..takze aj keby nechceli, tak ma tam musia dat 😀
ja viem, ze ku mne bol iny pristup ako ku kolegyni..lenze aj moj pristup je trosku iny...ja napriklad som nastrih chcela..ale to je cisto moja vec..ako medicka som totiz videla jeden porod bez nastrihu /aj ine/, kde sa mamicka natrhla az na konecnik..jednak ju sili nekonecne dlho a jednak som mala moznost ju vidiet aj tych par dni potom a nemala sa zrovna dobre..tym myslim na dost silne bolesti v mieste sitia a ani sa jej to bohvieako nehojilo...cize vo mne to ostalo a moj doki vedel, ze ja nastrihj chcem

a zase je to o peniazoch..keby vsetky nemocnice mali peniaze, urcite by sa uz nerodilo na tych klasickych stoloch ale minimalne na tych polohovatelnych

este k tym poloham..uz klak s trupom opretym o nieco je pre mna prirodzenejsie /aj ked by ma brutus boleli kolena/ ako klak na 4

etnicka
24. feb 2010

tak ja pridam zase skusenost zo zivota - sesternica mojho manzela - Anglicanka rodila prve dieta v nemocnici - v klaku na 4 a druhe doma (ona teda nie je nijaka "alternativka", tam je to normalne) tiez v klaku na 4. Ja som tuto polohu tiez pocas porodu skusala, ale nevyhovovala mi. Kazda sme ina 😉. Stalo by asi za to sa pozriet na statistiku poloh pocas porodov vo Vrchlabi, lebo to je porodnica asi najpriatelskejsia k matkam, aku poznam.

Este k tomu natrhnutiu - strapco, v akej polohe rodili zeny, ktore sa tak natrhli? a akym sposobom tlacili? Mne napr. pri tlaceni PA poradila, ze ked sa bude prerezavat hlavicka (aj mi presne vysvetlila, aky je to pocit), tak mam 1 kontrakciu predychat a netlacit, aby sa mi postupne natiahla hradza. Aj som to tak urobila a napriek tomu, ze som si v tehotenstve nerobila masaz hradze a nas syncek bol velky (4 kila, 54 cm), natrhla som sa minimalne, vlastne len odrela. Rodila som skoro v sede na posteli.

dulkagabulka
24. feb 2010

Strapco,nie v každej porodnici maju všetky stoly polohovatelne a ver,že iba male percento nerizikovych žien by si dobrovolne lahlo aj na polohovatelny stol,keby mali na vyber rodit v polohe,do ktorej ich "dostane" priroda. A presne tak,ako si videla ten porod,kde sa mamička natrhla až po konečnik, som sa ja natrhla po nastrihu...pri vyvolavanom porode.....aj ked ma nastrihli šikmo, aj tak som sa "dotrhla" až po konečník. A mala som velke problemy potom...Takže ani nastrih nezaručuje že sa matka takymto sposobom nenatrhne...A čo sa tyka polohy na 4, ja som iba pisala skusenost PA, pri ktorej ženy rodia v polohe, do ktorej sa sami "dopracuju", ktora je pre nich ta najlepšia. Pri stoji, či klaku /či už na 4 alebo s oporou/ sa panva matky može ohybat, vychylovat, v sede či i lahu na chrbate uznaš že nie...Zvlašne že pre žiadnu ženu prirodzene rodiacu nie je naj ta poloha v ktorej sme nutene rodit v porodnici. že? Prave som premyšlala nad našimi babičkami,ktore rodili doma,že AKO? v akych polohach vtedy rodili? Neuveritelne,ale včera som stretla jednu daku ženu o ktorej som vedela,že rodila doma - volakedy dávno- pytala som sa jej, v akej polohe rodila. Predstav si, že postojačky 🙂
etnicka, dakujem za linky 🙂

ejasmeja
24. feb 2010

dulkagabulka, suhlasim, nastrih nemusi nic riesit. sesternicu nastrihli pri kazdom porode (mala ich 4) a pri kazdom sa natrhla az po konecnik... ☹

inak minule som v muzeu videla porodnu stolicku, aku pouzivali nase stare matere! som skoro spadla z noh a nemohla uverit vlastnym ociam! 🙂

a dnes mi lekarka - porodnicka dala jasne najavo, ze rodit v inej polohe, nez na chrbte s vyviazanymi nohymi jednoducho nebudem, pretoze to ziaden lekar v presovskej porodnici nie je ochotny si ku mne sadnut na zem, keby som chcela rodit na porodnej stolicke napriklad. dokonca ani na kresle mi vraj nik nedovoli sadnut si s nohymi spusetnymi, o stoji alebo inych polohach ani nehovorim... ☹
a samozjreje jej "najsilnejsim" argumentom bolo to, ze by som bola ohrozena ja aj moje dieta takouto polohou! no sila! a ked som jej ten argument vyvratila svojimi poznatkami, tak ma aj tak vysmiala, ze takeho porodnika, co by bol ochotny ma odrodit v mne prirodzenej polohe jednoducho v Presove nenajdem... ☹

no tak soms a rozhodla, ze ani keby co bolo, tak svoju pohodlnu polohu, ktora mi bude prirodzena jednoducho nezmenim na "lah s nohymi hore". ved ma snad nasilim nevyvratia na chrbat... 😒

strapco13
24. feb 2010

dulka..ja som bola "bezrizikova" , ak sa to da o lekarovi ako pacientovi vo vseobecnosti povedat...lekari totiz tvrdia, ze najhorsie je liecit vlastnu rodinu a kolegov 😀 ...aj moj gyn mi povedal, ze sa mozno mojho porodu bal viac ako ja 😀 a uprimne aj keby som pri druhom porode uvazovala o polohe pri porode, tak si znovu vyberiem tuto na polohovatelnom kresle a znovu nastrih..ale to som ja, to ze to mne vyhovovalo, neznamena, ze musi kazdej
ja som sa na tom kresle citila dobre, sama som si vylozila nohy..nastastie na tom novom kresle su takmer v urovni spodnej casti tela..nie na lustri ako to bolo dakedy..inak uz pocas skoly /a to som o "alternativnych" sposoboch porodu ani nepocula, ani ma to vtej dobe nezaujimalo 😅 /som sa lekarov na gynde pytala /pri porodoch na rovnom stoli/, ci to nie je blba poloha, kedze zena musi tlacit proti gravitacii..bohuzial si uz nepamatam odpoved

ejasmeja...obehni si viacero porodnikov..niekto Ti bude nakloneny
inak..ja som za rovnopravnost pohlavi...ale pocas skoly som sa vacsinou stretla s milsim pristupom od muzov-gynekologov ako od zien-gynekologiciek...tym nechcem ziadnu zenu-gynekologicku urazit, nehodnotim ich kvalifikaciu, len ludsky pristup tych zien.gynekologiciek, s ktorymi som sa pocas skoly stretla pri vykone ich povolania
..mozno preto som si vybrala gynekologa-chlapa

ejasmeja
24. feb 2010

Strapco, asi si skor vyberiem rovno inu porodnicu... na tej presovskej starej som starvila vyse 3 hodin a na konci mi bolo uz ozaj zle. a to myslim aj fyzicky. aj ked ako jedina tehulka z celej exkurzie som si vyskusala porodnu postel, kreslo aj stolicku. ked som poprosila PA, ze teraz mi nemusi priputat nohy, tak mi ich aj tak priputala a to som iba skusala ako sa na tom lezi! neviem si predstavit, ze by mi to urobila pocas porodu napriek mojmu vyslovenemu nesuhlasu... 😒
inak musim povedat, ze na kresle by sa dalo sediet so spustenymi nohymi a porodit celkom pohodlne s pomocou gravitacie, ak teda by bol porodnik ochotny akceptovat tuto moju polohu. na stole to bolo strasne, uplne som citila, ze by sa tlacilo proti gravitacii a napor na hradzu by bol ohromny... mala som pocit, ze naozaj tlacim hore kopcom... ☹
ale jednoznacne som sa najlepsie citila na stolicke, hlavne ked som si predstavila, ze by za mnou sedel partner, podopieral ma, hladkal brusko... 🙂

dulkagabulka
24. feb 2010

Strapco, ano..presne si to vystihla..tebe to vyhovovalo a ty by si si to vybrala i druhykrat..super...si naozaj z tych lekarov, ktori su ustretovi a chapavi...teda že chapeš,že inej by to nemuselo vyhovovat ))Prečitala som ¨si tie linky o porodnici vo Vrchlabí a tešim sa,že takyto pristup RAZ bude aj tu 🙂
Ejasmeja..jaaa ti držííím taaaake palce 🙂

ejasmeja
24. feb 2010

dulka, vdaka! 🙂

alenk
25. feb 2010

tak som sa dnes docitala na baby webe, ze porody doma u nas su protizakonne. ?!?!
viem ze toto nie je tema o porodoch doma, ale sem chodite baby otvorenej mysle, tak sa idem postazovat.
akoze ja by som to tiez doma neriskla, ale ked daju na baby web rozhovor s erudovanym odbornikom (Dr. Diveky, chvilu som ho sama chcela k porodu, teraz som si to teda rozmyslela), ktory tam tvrdi ze je to protizakonne, tak mi je z toho smutno.

strapco13
25. feb 2010

alenk..nie je to protizakonne..mozes porodit doma...ale nesmie ti asistovat ani Dr ani PA
ale moj nazor je ze rodit v nemocnici..len utulnej a mat moznost rodit podla vlastneho porodnehio planu, pokial to stav dovoli

alenk
25. feb 2010

no ved jasne, ja by som tiez doma nerodila, ale ten clanok jednoducho vyzera tak, ze pan doktor nema ani sajnu ake porody sa robia doma, ze jednoducho pri akejkolvek najmensej pochybnosti to nejde. nema ani sajnu a ide robit rozhovor.

alenk
25. feb 2010

ach, som z toho nejaka rozcarovana, som ho vazne zvazovala, mi ho ktosi poradil ze je za co najprirodzenejsi porod... no ale ocividne len pod dohladom, hm 😒

dulkagabulka
25. feb 2010

Myslim že je otázka času a hlavne TLAKu nás mamičiek a uzakoni sa to aj u nas. Na to treba asi ombutsmana, lebo každa matka ma pravo priviest svoje dieta na svet tam,kde sa citi dobre. V Holandsku sa napriklad v nemocnici rodi iba 1/3 detí. Ked sa budeme iba tu stažovat na nete, nič sa nezmeni.
Vieš, aj ta PA z čiech, ktora chodi robit porody domov - v ČR je to zákonné, ak maš pri sebe Dr.alebo PA - mi sama povedala v sukromnom rozhovore, že ona nie je za porody doma, lebo sama vie, čo všetko sa može stat, ona je za porody v nemocnici,ale za humánne a prirodzene porody....kde sa matka citi v pokojnej atmosfere.......napriklad take,ako som citala na tom linku v porodnici vo Vrchlabí. Prečítala som si ohlas jednej mamičky na porod a chcelo sa mi plakat..prečo to tam /a priznajme si že v celej civilizovanej Eurobe/ ide a tu nie...prečo tam lekar nema problem si sadnut na zem k mamičke, prečo tam nechaju dietatko pri mamičke a neodnašaju ho do inej miestnosti, prečo..prečo ..prečo...ozaj PREČO??...Ked mi tu niekto povie,že lekar ma tych porodov vela a žena iba jeden, moja odpoved znie..ano žena "iba " jeden -ale ona bude mat z neho zažitok naozaj na cely život, kdežto lekar na ten jeden zabudne....je to jej jediny porod toho konkretneho dietatka a u dietatka je to jeho jediny pokus o cestu k životu...tak aky dovod je nedovolit matke porodit tak ako chce, ak je zdrava ona a babatko????ooooch...

magdal1
25. feb 2010

suhlasim dulkagabulka , aj ja rozmyslam,ci konkretne spravit aby sa veci pohli a na Slovensku, bol aspon uznany zakon, ze PA moze asistovat pri porode doma....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre