Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

etnicka
11. mar 2010

rafaella, ejasmeja, velmi vam obom fandim 🙂

k tomu natrhnutiu - nie je to nic strasne, tiez som sa trochu natrhla a mohla som hned sediet. Ani som si nemasirovala hradzu, ale malinikovy caj som pila, aj som jedla lanove semienka 🙂 a ked sa prerezavala hlavicka, 1 kontrakciu som predychala, aby sa hradza pomaly natahovala a nepraskla.

ejasmeja
12. mar 2010

Raffaella, ja som si uz kupila olejcek od saloosu na masaz hradze, tak uz len cakam, kedy budem moct zacat 🙂

a co sa polohy tyka, viem, ze telo si samo vypyta tu spravnu, tak sa ani nezamyslam nad tym, ktore to bude, spolieham sa na telo a snazim sa uvolnovat mysel. Malinik tiez kupeny, uz pomalicky nepravidelne zacnem pit, lan davam do chlebika, ktory si peciam, tak zatial staci, potom sa da pit aj vyvar z 1 lyzicky lanovych semien, ale nie kademu chuti.
rozmyslala som aj nad balonikom EPI-NO, ale vraj osabuje porodne cesty, tak neviem... zatial to skusim s masazou a uvidime, ako to pojde... 🙂

Etnicka a Magdal, vdaka za podporu 🙂

dulkagabulka
12. mar 2010

Ejasmeja, aby si si nemyslela..aj ja ta podporujeeem 🙂

ejasmeja
12. mar 2010

🙂 vdaka Gabulka 🙂

zuzi118
12. mar 2010

videla som velmi zaujimavy film, zial je v aj... je o tom ako funguju porody v porodnici a doma. Michel Odent je jeden z hosti, ktory sa tam vyjadruju.

ak by ste mali niektora zaujem pozriet si film: Business of being birth poslite mi ip, mozem vam poslat linku na stiahnutie.

dulkagabulka
14. mar 2010

Dakujem Zuzi za film, dobre som si ho odplakala 🙂 Och..naozaj by ho mala vidiet každá tehotná, aby videli ako "krasne sa da rodit"..este ma zaujal jeden članok na nete..tak ak chete prečitajte aj ten
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=715

zuzi118
14. mar 2010

Na podnet dulkygabulky som zacala robit na titulkoch. Prekladam z odposluchu, casovanie z polskych titulkov. Keby sa nasiel niekto, kto vie dobre po AJ a chcel by mi pomoct s prekladom, alebo aspon spravit korekturu, tak nech ma prosim kontaktuje do ip.

Dakujem.

P.S. Prvych 10min je uz prelozenych 🙂

dulkagabulka
14. mar 2010

ty si jednoducho užasna 🙂 vieš o tom?? 😀

etnicka
15. mar 2010

Ten clanok som citala uz davno a je mi z neho zle 😖

magdal1
15. mar 2010

pridvam sa k etnicke, tiez som ho uz davnejsie citala 😢

raffaella
15. mar 2010

hej, ten clanok je hrozny. Pritom zacina tak pekne ako aj cely porod a konci ako horor. Mne je hrozne z tej situacie co je v drvivej vacsine nemocnic..☹ som vdacna aspon za tych par na SK, kde sa chovaju tak ako maju a kde su aj tie porody co najprirodzenejsie.

pewsey
16. mar 2010

raffaella a kde su este u nas take nemocnice?

keminek
17. mar 2010

V ČR nikdo porody doma neschvaluje. Budou si ťukat na čelo a koukat na vás skrz prsty a dají vám to pěkně najevo. Většina lidí rodí v nemocnici a do porodů je tady rutinně zasahováno, někdy to pomůže, někdy se to zvrtne (viz Odent), to víte že jo. Nepříjemné megery jsou tady taky jak u porodu tak na šestinedělí, ale u vás to bude asi ještě horší či co 😕 Na porod doma tady máte právo, na odchod z porodnice po porodu taky, resp. v zákoně není nic o tom, že nemůžete rodit doma nebo odejít ambulantně. Nicméně v porodnici vám budou tvrdit, že máte právo odejít nejdřív za 72 hod., protože v životě žádný právní předpis nečetli. Dítě vám po porodu taky klidně donesou až druhý den, u nich je mu přeci líp a vy se vyspíte. To se tady taky děje běžně, ačkoliv je to taky protiprávní. A vy abyste se s nimi hádali, že ho chcete donést nebo doprovodit na vyšetření. Samozřejmě jak kde, ale je to běžný jev. Lidem tady ani nedochází, že je něco špatně, jsou ještě vycepovaní z minulého režimu. Resp. info mají akorát od rodičů, kteří nic jiného neznají. Doktoři taky ne a ti doktoři, co učí mladé doktory, jim vštěpují do hlavy jen to, co sami umějí, ač spoustu chyb už přestali dělat (např. mamince nosí mimi jen na kojení a návštěvy do porodnice nesmějí, to už je jinak), ale ještě musejí přestat dělat ty zbylé chyby no.

Právo rodit doma máte (nikde nestojí, že nesmíte), právo na kontakt s dítětem po porodu též (jste jeho zákonní zástupci a rozhodujete o něm i o zákrocích atd.). Právo odmítnout zákrok při porodu máte, můžete ho odmítnout, žádat vysvětlení pozitiv a negativ a nabídnutí alternativy k zákroku. Nemůžou vás k ničemu nutit, výjma případu kdy jde o záchranu života a zdraví vašeho nebo vašeho dítěte. To souhlas nepotřebují. Pokud jde o kapacitu a organizaci a předání dítěte, tak ať vám ho dají hned na pokoj, vy jste rodiče a když se budou bránit, tak si vyžádejte revers s tím, že odcházíte. Vy na SK nesmíte rodit doma, nesmíte odcházet z porodnice a nemáte právo na kontakt s dítětem a u porodu nesmíte odmítat některé zásahy? Takto to je výslovně uvedeno ve vašich právních předpisech nebo si to takto vykládají lékaři?

Stížnost - tu klidně napište ředitelovi a všem, na které najdete na stránkách porodnice kontakt. Já stížnost nenapsala a měla jsem. V USA by je prý pravděpodobně žalovala 😅 😎 Jiný kraj, jiný mrav. Mně už to poporodní období přešlo i ten respekt, už mi je to jedno. Stěžovat si budu klidně i na uklízečku 😉 Napište dopis a pošlete ho, na to není nic složitého. Sice se tím nic nezmění a nevrátí, ale když se o tom dozvědí a budou se o tom dozvídat často, tak se časem přizpůsobí západu.

magdal1
17. mar 2010

Ahoj keminek, ako si pisala, mozno tie staznosti by pomohli a hlavne postoje mamiciek, nedat sa a ziadat na co mame pravo. Rodit doma na Slovensku mozes, ale sama, pretoze PA ani lekarom to zo zakona nie je umoznene. Takze sa vsetko deje tajne. Na reverz sa odist da, kontakt s dietatom taktiez a odmietnut zasahy taktiez muozeme. Je vyslovene na nas zenach ako budeme na tychto pravach trvat.

keminek
17. mar 2010

nemyslete si, že v ČR je blaze.. viz např. zde slavný Apolinář (a níže zkušenosti)
http://www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodce-porod...
a všemožné diskuze
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums...

keminek
17. mar 2010

magda, máš pravdu. Zčásti si za to ženy můžou samy, že mlčí a buď jim to připadá normální nebo ne, ale už neprostestují, neb jsou rády, že mají klid. Takže i na SK platí stát si v klidu za svým a neustoupit. Samozřejmě netřeba vysvětlovat, že se bavíme o zbytečné rutině, nikoliv o nutných zásazích. To ale aby člověk byl napůl právník a napůl zdravotník. Nejlepší je zaplatit si asi vlastní PA jako nárazník. I když kecat jim do toho nemůže, tak vám to všechno vysvětlí a vy se pak vyjádříte souhlasně nebo ne. A oni nemůžou nic a jestli budou řečnit, tak ať vám to dají písemně 😀
Tady ty PA ale mají černý puntík, když jsou u porodu doma. Mně vyhovuje rodit v porodnici, ale v klidu jaksi..

zuzi118
17. mar 2010

Na Sk si nemozes zaplatit alebo dohodnut PA k porodu v porodnici. Iba ak ma sluzbu. Na rozdiel od lekara, ktoreho si mozes zaplatit - lenze lekar, tak s tebou nie je vacsinu casu, pride skontroluje odide. V extremnych pripadoch pride len na zavercne finale - spravit nastrih.

Co sa tyka porodov doma a ambulantnych porodov - nie su zakazane. ALE na porod doma, nema ako uz bolo spomenute ziaden zdravotnik opravnenie a co sa tyka ambulantnych porodov, tak uz som sa stretla aj s takym nazorom lekarov, ze zena sice moze odist na reverz, ale ze dieta nepustia, lebo zo zakona maju povinnost, aby bolo v nemocnici 4 dni. Neviem nakolko je toto pravda a nakolko sa opat jedna len o dezinformaciu zo strany zdravotnikov.

Celkovo v nasich porodniciach je to vsetko o tom ako sa to neda a preco je to dobre tak ako to je. A v drvivej vacsine pripadov je to stale o stasti ci nestasti na aku smenu ci cloveka rodicka narazi.

keminek
17. mar 2010

Někdy v 50. letech se zrušily živnosti a porodní asistentky se staly zaměstnankyněmi. Do té doby vedly samostatně porody. Pak šly buď do ordinací lékařů nebo do porodnic. V ordinacích se staraly o těhotnou a po porodu opět, takže výhoda byla v tom, že se znaly. Takhle to bylo do 90. let. Pak se zavedly soukromé praxe a protože PA byly podřízeny léta lékařům a neměly pravomoce a už neznaly svá práva, tak nezačaly se soukromým podnikáním. Dřív PA rodit uměly, poznaly všechno možné. Dnes nevím, kolik toho která umí. Dřív se lékaři starali jen o riziková těhotenství a porody, ale pak už měli PA jen k ruce. v některé porodnici mohly vést porody více, v některých toho moc nenadělaly. Později pak už měl všechno pod kontrolou lékař a ony nesměly u porodu rozhodovat o ničem. Z porodních asistentek se staly ženské sestry a záleželo na dr., co jim dovolí. I lidi si na ně odvykli. V těhotenství o ženu pečuje někdo jiný než u porodu, tam pak nikoho nezná a nikdo nezná ji a její představy, obavy.. Tady se taky furt diskutuje o tom, jaká mají PA práva, co mohou dělat samostatně a co ne. Když doprovázejí k porodu (lhostejno kde rodíte), tak to stojí několik tisíc, protože to není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění jako je tomu u porodů v porodnici, kde jsou lékaři a zaměstnané PA. Ony studují obor PA bakalářský, ale pojišťovny to nehradí, přestože všemožné zásahy a vyšetření dělaná v porodnici vyjdou dráž. Tedy porod v porodnici by mohl být levnější, protože většina žen může porodit normálně, když má na porod klid a pokud jde o komplikace, tak o většině komplikací se ví už v těhotenství, takže nějakých neočekávaných komplikací je málo. Ale chce to, aby vedl porod někdo, kdo to skutečně umí.

keminek
17. mar 2010

zuzi, tady je metodický pokyn ministerstva zdravotnictví, že lepší je opustit porodnici po 72 hod. Ale zdravotníci si tento metodický pokyn pletou s právním předpisem. Metodické pokyny nestojí nad zákony.
A k porodu doma tě tady doprovodí pár porodních asistentek. Ty se rozhodneš rodit doma a některá s tebou půjde. Ale že by to bylo nějak hromadně rozšířené, tak to není. Když půjde, tak nedělá nic protizákonného, ale obecně to tady nikdo neschvaluje. Já bych taky raději měla po ruce vybavení porodnice, ale proč to nemůže zároveň znamenat, že v porodnici mohu mít klid na porod, proč se mám dohadovat s někým, v jaké poloze chci rodit atd... tak to fakt nechápu.

keminek
17. mar 2010

ještě odkaz, co se jak učí tady a co v zahraničí
http://www.pdcap.cz/Texty/PA/Studie.html

keminek
17. mar 2010

no tak to tady jde.. k porodu si mohu vzít 1-2 osoby, jak kde.. (a za každou platím). Manžela a třeba PA nebo dulu, kterým zaplatím. K tomu tam bude chodit ještě PA zaměstnaná v porodnici a lékař a ti rozhodují. Ale já se mám s kým poradit. Mimochodem jinde za hranicemi se diví, jak je možné, že za přítomnost manžela u porodu platíme.. 😅

magdal1
17. mar 2010

zuzi118= na reverz sa odist da aj s dietatom ,aj ked v porodnici asi tlacia,ze pustia len matku, nemaju na to pravo. Vid. zakon 576/2004 Zz.

zuzi118
17. mar 2010

Diky baby za linky. Je tolko dezinformacii, ze clovek potom fakt nevie co moze a co nie.

alenk
17. mar 2010

som tu dlhsiu dobu nebola a len chcem povedat ze som nesmierne stastna za reakciu na clanok na baby- webe, Saske fakt dakujem, este keby sme tak vedeli dosiahnut, aby si to precital Dr. Diveky a vsetci, ktori si precitali clanok pred jej prispevkom.
baby, ja som sa po dlhom zvazovani a vtieravom pocite, ze jednoducho v bratislave rodit nemozem, rozhodla pre porodnicu v cadci (byvaju tam svokrovci, tak nam to viac vyhovuje ako BS). Nie je idealna, ale su tam ustretovi lekari. Dokonca nemaju BFH titul (kandiduju) a ked porovnam s Ruzinovom, kde titul maju uz 14 rokov, tak je to az smiesne.
urobim par ustupkov v svojej predstave, ale verim ze oni urobia par ustretovych krokov. bola som to tam pozriet, no a som unesena z prostredia, celkom sa tam tesim 😉
tak potom budem referovat, drzte palce aby som mohla povedat, ze aj tam sa da rodit takmer prirodzene 🙂

alenk
17. mar 2010

hm, tak som nahodou nadabila este na jeden clanok na baby - webe, autorka ta ista ako v clanku ze je zakazane rodit doma, tento napisala pred rokom
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a2521-Narodit-s...
tak neviem, mam z nej trochu zmiesane pocity
akoze nie je to uplne k teme michel odent, ale trochu sa to tyka nasej snahy zlepsit podmienky porodov na slovensku

zuzi118
17. mar 2010

Tak nech sa na mna Lucia Mihalova nehneva, ale ten jej clanok to je taka zlatanina, ze az... Nema to hlavu, nema to patu. Ak to chceli byt autenticke vypovede, tak raz su o voze a raz o koze. Ak to chcelo zmapovat sucasny stav, tak okrem troch viet sa to minulo ucinkom. Ostatne nazory a polopravdy podsuvane ako fakty radsej ani nebudem komentovat.

Neviete, ci je to sukromny blog? Lebo ak ano, tak som este ochotna prizmurit obe oci, ale ak je tato slecna alebo pani zurnalistka, tak robi hanbu svojmu remeslu.

samila
22. mar 2010

ahojte. Perfektna tema... len skoda ze ju necitaju gynekologovia a porodnici. Alebo skoda ze im to takto polopate nerozpravame. Ja viem je to tazko, neberu rodicky vazne. Ja sama som si vela toho vybojovala aby som rodila dostojne a prirodzene, ale vela sa mi nepodarilo. Najtazsie bolo presvedcit mojho porodnika (hoci sama som lekarka), ze to o com hovorim myslim vazne, nie som precitlivela a ze chcem prezit svoj porod taky ako ho moje telo naplanovalo.
V skratke - ukecala som ho ze 2 dni prenasat nie je ziadna katasrofa - a len sa potom cudoval ako sa porod spontanne rozbehol, dalej som ho ukecala ze aj ked mu na ultrazvuku vysla predpokladana porodna hmotnost 4500-5000g, aby ma nenutil rodit cisarskym, ale nech to necha na prirodzeny priebeh (ved ultrazvukové meranie velkosti plodu je len orientacne) - suhlasil a mala sa narodila spontanne s vahou 3800g, podarilo sa mi ho odhovorit od amniotomie (pustenia plodovej vody), podarilo sa mi nedostat pri porode ani jeden liek, ci uz v tabletke alebo injekcne, celu prvú dobu porodnú som bola v tekej polohe aka mi vyhovovala, cely cas od prichodu do nemocnice sa odo mna manzel ani nepohol (a to ho niekolko krat chceli poslat prec), , mali sme absolutne sukromie, pocas porodu ma vysetril asi len 3x, z celeho porodu ktory trval 13 hodin som v porodnici stravila 5 a pol hodiny, nepodarilo sa mi ho odhovorit od polohy na chrbte pri porode a sposobu tlacenia - aj ked do urcitej miery som si tlacenie upravila podla seba - len cast kontrakcie som tlacila a cast som predychala. A samozrejme spravil mi epiziotomiu - co mi je najviac luto, ze na SR je percento tohto zakroku cca 98.
Samozrejme mali sme cely porod dopredu prediskutovany. Videla som vsak na nom ze neveri mojmu odhodlaniu porodit co najprirodzenejsie. Ked bolo po porode, povedal - prekvapili ste ma, ako perfektne ste to zvladli, ved ste si odrodila sama.

Viete co mna okrem mnoho ineho udivuje? Ze zeny gynekologicky su taktiez totalne zmagorene medicinskym vedenim porodu, hoci same rodia. Su najstastnejsie ked vsetko prebiehha podla Slovenskych tradicii a maximalnych medicinskych zasahov do porodu - pre istotu aby vsetko dobre dopadlo. A dalej som sa stretla s dalsim extremom - mnohe zeny lekarky, manzelky lekarov volia radsej cisarsky rez so strachu co to ten porod vlastne je.

Ja pridavam este jednu stranku, ohladne pripravy na porod - mne uzasne pomohla a zostala som cely cas tehotenstva a porodu v pohode.
http://www.natalhypnotherapy.co.uk/acatalog/Onl...
maju tam na vyber rozne - priprava na dvojicky, priprava na normalny porod, po sekcii atd.

magdal1
22. mar 2010

samila, blahozelam,ze aspon nieco ste si vybojovali. Pri 2 babatku si budete este istejsia a este viacej vybojujete 😉 .S tymi zenami gynekologickami....mate pravdu. Poloha a styl tlacenie - je u nas vedeny porodnikmi a tym padom su zial zeny ochudobnene o tuto skusenost, prezit si to same za seba a babatko.

alenk
22. mar 2010

samila, k tomu sa hodi veta, nie je z mojej hlavy, citala som ju na konikovi, asi aj v tejto teme, ale silno mi utkvela v hlave 😉
"Chcem porodit a nie byt odrodena!"

zuzi118
22. mar 2010

samila - naozaj super ako si ten porod "vybojovala". Ako teraz robim na tych titulkoch, tak mam pocit, ze mi tam hovoria z duse. Dovolim si sem pridat jeden nazor:

Nemocnice vam hovoria pridite k nam, my sa o vas postarame. Aky chcete porod, taky ho budete mat. A potom pridete do nemocnice a zistite, ze tam mozte porodit, len tym jednym sposobom - tym ich. Ten system je masineria, ktora vas prevalcuje a porod v nemocnici je potom o boji nenechat sa prevalcovat systemom.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre