Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

strapco13
21. apr 2010

magda..to teda nemame 😠
a 20-30zien..moze spravit vela....lebo to je tych cca 15 porodnikov, maju konferencie, preberaju sa aj ziadosti pacientov...cize sa to siri 😉

strapco13
21. apr 2010

len to chce aj ochotu zien, verit a doverovat lekarom a s kludom si prebrat svoje poziadavky....niekedy sa ale vyhoviet neda 😉

latvia
21. apr 2010

magdal, ja viem ze robit osvetu sa neda len tak a viem ze kazda ma male babatko a nestiha...ale nemyslim ze cakat kym sa zmeni myslenie zien je ten spravny sposob...ako chces aby zeny zmenili svoje myslenie ked sa o tom inde ako na konovi nehovori? a ked sa myslenie zmeni, potom co? uz bude viac casu? alebo sa caka na nejaku iniciativnu zenu ktora sa s tym bude ochotna piplat? 😕 podla mna su vas stovky, len sa s tym nic nerobi...

knihu som necitala a ani ju citat nebudem, niezeby mi bola proti srtsti, ale preferujem ine veci...okrem toho, ja porodnik niesom, nikoho do epiduralu nenutim, a pri dalsom moznom porode itak budem preferovat nemocnicu a lekara ktoremu doverujem a budem sa riadit podla toho co on alebo ja uzname za vhodne, takze pre mna tato kniha je bezpredmetna, ale pripadne rodicky o nej informovat budem ak prejavia zaujem o navrat do lonu prirody

etnicka
21. apr 2010

ahojte, pekne ste popisali 🙂
este chcem napisat k tomu zmenenemu vnimaniu pocas porodu - mne sa stalo, ze po tom, ako som vyse 5 hodin tlacila maleho, bola som uz taka unavena a vysilena, ze ked mi PA povedala, ze skusime porodit placentu a ze mam moznost to urobit prirodzene alebo s injekciou, povedala som jej, ze uz mi je to jedno, nech mi kludne da tu injekciu a ona, ze ale v porodnom plane mate napisane, ze chcete prirodzene, tak to skusime. Skusili sme a slo to velmi lahko na prvy sup a potom som jej bola vdacna, ze ma tak podporila v tom, co som povodne chcela, aj ked som uz bola uplne unavena. V tej chvili mi to uz bolo jedno, ale neskor, ked som si to premietala, som bola velmi rada. Takze fakt to ma zmysel si pisat PP a prebrat si ho pred porodom s porodnikom a PA prave kvoli tomu, ze pri porode ma rodicka fakt uplne ine vnimanie.
K tomu, ci robim aj nieco v realnom zivote pre zlepsenie porodnictva - tak zatial si robim kurz laktacnej poradkyne a od maja zacnem pracovat (ako dobrovolnicka, zadarmo) v Sahach a okoli. Neskor by som si chcela urobit aj duli kurz. Robim tolko, kolko stiham popri syncekovi 😉
a nastrih som nemala, babatko som mala velke (4 kg, obvod hlavicky 37 cm), masaz hradze ani epi-no sa nekonalo, natrhnutie malinke, sitie bezbolestne kratke, hned po porode som mohla sediet a tak 🙂 . Takze ani nabuduce nastrih nebudem chciet, pokial samozrejme nebude nutny kvoli babatku. Samozrejme respektujem, ze inym rodickam moze nastrih vyhovovat, ale mne nie.

latvia
21. apr 2010

ziadnej zene nastrih nevyhovuje 😕 je rodiel ci niekomu vyhovuje alebo ho radsej niektora podstupi namiesto potrhania sa....mas skvele telo ked si sa nenadtrhla 🙂
a nemyslela som zmenu v tom ze si niekto urobi kurz duly, aj ked i to je pozitivum, ale zdalo sa mi ze sa viacere zhodli na zhumanizacii porodnic a zmeny myslenia porodnikov a personalu....

magdal1
21. apr 2010

latvia- ano chce to iniciativnu zenu, konkretne premyslene kroky. Vela casu a energie...Nemyslim,ze len na Modrom konikovy sa pise na tuto temu. Koho zaujimaju porody....zozenie si knizky.....Neviem,ci su nas stovky. Zatial,co vnimam mamicky ,mam dojem,ze vacsina z nich je spokojna s tym ako to je alebo ak su nespokojne zhodnotia to ved 1-2x to prezijeme nejako.....
Ked budu mat zaujem, informacie si vyhladaju. Treba vsak aj volu k zmene myslenia, citenia, konania.

latvia
21. apr 2010

magdal, pises to pekne, ale itak mi tam chyba ta iskra nieco zacat menit..... ja nevravim urobit velku kampan a ist do parlamentu... zacat sa da aj v malom....v telke napriklad, zensky magazin, prezentovat tam aspon duly, knihy o alternativnych porodoch, zohnat nejakeho porodnika, urobit diskusiu... a myslim ze aj cas by bol...len ludia , ktori by sa za to postavili a vyjadrili svoj nazor verejne nie...ale to je len moj pocit

latvia
21. apr 2010

lebo vies, zena si vyhlada info, ale ako tu viacere tvrdia, napriek porodnemu planu sa nic nerespektuje...tak naco tolke citanie knih ked to itak nebude podla predstav rodiciek?

magdal1
21. apr 2010

zmena myslenia napr. co sa tyka nastrihu, mala som 2x nastrih, zasita po zadok, neviem,ci mam skvele telo, ale tretie sa narodilo bez nastrihu, ide o to netlacit tak silno, vnimat svoje telo. Cize tlacenie resp. netlacenie - je dost rozhodujuce.

magdal1
21. apr 2010

porodny plan-No tam treba tu volu, - hladat komunikativneho porodnika a stale sa snazit a snazit

latvia
21. apr 2010

ja som pri tlaceni absolutne necitila ci tlacim vela, malo, ci sa trham alebo nie, bola to monotonna intenzivna bolest, neviem ako inac som mala posluchat svoje telo 😕
a tretie babatko s nastrihom je podla mna uz raritna vec, po 2 porodoch to musi byt rychlost rakety 😉

bejby29
21. apr 2010

Ahojte kocky,

ja som rodila vo Viedni, Goldenes Kreuz a to dvakrat a mala som dva najkrajsie porody, ake mozu byt.. Tuto nemocnicu mozem len a len odporucit pre tie, ktore sa rozhodnu rodit mimo Sk.
Chcem sa spytat, asi som blba, ale ten nastrih, to je akoze co? Ako to prebieha? Normalne noznicami? 😅 😕

magdal1
21. apr 2010

latvia- no ohladne tej iskry - treba verejno-akcie schopnu zenu a premyslene konkretne kroky, takze hlada sa taka zena 😉

latvia
21. apr 2010

vies, ale doktorov si do istej miery skolia ludia sami....takze ak sa zenam nieco nepaci, treba o tom hovorit verejne....lebo ked 98 zo 100 zien mlci, tak tie 2 myslenie lekarov nezmenia, a tych zvysnych 98 bude kydat kade tade aky bol katastrofalny porodnik....a mozno sa stacilo ozvat a prediskutovat veci a porodnik by sa postavil k porodu uplne inac...mna mrzi ze zeny vedia vykomunikovat pred porodom kazdu blbost na internete, ale ked pride porod tak sa ozvat k porodnikovi nevedia...okrem citania kniziek by sa podla mna mali preventivne zaujimat ktory doktor je comu otvoreny...

latvia
21. apr 2010

magdal, a to sa medzi vami horlivymi tuto na nete nenajde ani jedna taka?? 😅 lebo niektore maju velmi silne reci, ale skutek utek, klasika 😝

bejby, nastrih je epiziotomia...ked sa babatko tlaci uz hlavickou von, tak sa sterilnymi noznicami nastrihne okraj koze posvy aby malo dieta dost priestoru vyjst von bez potrhania sa okoliteho tkaniva

magdal1
21. apr 2010

no 3. porod vuobec nebol rychly,trval odchod hlienovej zatky-niekolko dni, nepravidelne kontrakcie k tomu, noc pred porodom, otvaranie na 5 cm s 15min, 8, 5 a 2 min, kontrakciami celu noc, cez den nepravidelne kontrakcie a opat v noci az do porodu 8 hodin kontrakcii, tlacenie-netlacenie - cca hodina, je to rychly porod? na tretie dieta?
aj ja som to vnimala ako tlak dietatka s miernymi pauzami kedy som rychlym dychom predychavala

magdal1
21. apr 2010

latvia s tym suhlasim hladat komunikacie schopneho lekara, a komunikovat.....ale co spravis verejne, ked v praxi vacsina zien mlci , mam verejne vystupit len ja sama za seba?

magdal1
21. apr 2010

takze to precitane treba prenasat do zivota a zacat musime kazda sama za seba , pisat plany, preberat ich s lekarom, informovat dalsie mamicky,ze sa to da, na co maju pravo, zatial to vidim takto

bejby29
21. apr 2010

Latvia, dakujem 😉

latvia
21. apr 2010

3.porod som myslela tlacenie, vacsinou je ovela lahsie...jasne, nie pravidlo.
a nemyslim ze by si bola sama.... moja intuicia mi vravi ze by sa viacere pridali 😉 myslim ze etnicka by nemala problem hovorit verejne o alternativnom porode, takisto dulkagabulka, alenk sa mi zda byt tiez dost zanietena a taktiez zuzi118 si myslim ze je dost velka bojovnicka za prirodzeny porod...to ste myslim celkom pekna vzorka pre nejaku relaciu, 2 z nich duly (alebo buduce), myslim ze je to to prave orechove 😉
a ako hlavny bojovnik za ludske prava a zatial jediny cinny v napravani slovenska by mohol byt stut....alebo vam s tym pomoct....zacal konat, ako jediny, v inych temach ohladne zdravotnickych pomeroch na slovensku....

strapco13
21. apr 2010

magda..a ked porovnas ..bol treti porod dlhsi ako ostatne /to len mimo temy/..zaujimaju ma skusenosti viacrodiciek

bejby..ako tam prebiehaju porody...lebo to ze boli najkrajsie je sice krasny opis..ale napis nieco konkretnejsie..nech vieme ako to realne funguje aj inde

bejby29
21. apr 2010

Strapco, je to sukromna nemocnica, vsetko je tam zariadene a funguje v zmysle Feng Shui, mozes si vybrat akej farby chces mat porodnu sal ( to len tak mimochodom ).. Ak mas zaujem tak kuk sem http://www.goldenes-kreuz.at/ueber_uns

Moj porod s prvym dietatkom trval 3 hodiny, ziadny nastrih ( to tam ani nerobia ), nemohla som lezat na chrbte tak som rodila lezmo na boku a nohu som mala vylozenu na PA (viem, znie to trosku divne), ona mi cely cas robila masaz hradze, nechala cely porod na mna, nech si ho managujem sama, tak som to chcela.. Mala som aj Epi, ale ta zabrala len chvilku tak kontrakcie som citila ( vobec mi nevadili ).
S druhym babom som rodila 1,5 hodiny, s EPI a to bol porod, aky si kazda zena zasluzi.. Nic ma nebolelo, tiez ziadny nastrih, rodila som tym istym sposobom a s tou istou PA ( tam ich volaju Hebamme ) .. Mala som jeden steh..
Cely porod vedu PA, doktor pride nakoniec (ale to je vsade tak). Kricat si mozete kolko chcete, vzdycharen a take podobne miestnosti tam neexistuju, ste proste na sale a ta je vasa az do konca porodu, po porode hned dietatko prikladaju na kojenie, kupe ho otec ( ak pravdaze chce ), vazia a obliekaju ho pred vami na sale, takze cely cas ho vidite.. Hned sa pytaju, ci chcete jest, donesu priamo na sal jedlo, nechaju Vas oddychnut a mnoho inych malickosti...

Izby su krasne zariadene ( vlastna kupelka a WC, TV, atd.. ).. Navstevy si mozu prist kedy chcu..

Kazda maminka si zasluzi dostojny porod a drzim palce, nech sa najdu ludia, ktori sa dokazu ozvat a zmenit situaciu na SK. Ako pises ty, Latvia..

latvia
21. apr 2010

tak pri citani tvojho porodu to bola fakt krasna predstava 🙂 a mna by este zaujimalo, preco si si dala epi a ci to tam robia casto...myslim pichaju epidural...som mala dojem ze je to cisto prirodna baza porodu 😅

bejby29
21. apr 2010

Epi som si dala pri prvom preto, lebo som nevedela, do coho idem a kazdy dookola mi hovoril, ze Epi je super. Tak som sa riadila ako prvorodicka radami inych.. Pri druhom to uz bola moja pohodlnost 😉

latvia
21. apr 2010

🙂 ja nevidim nic zle na tom ak chce mat niekto pohodlie a krasu okolo seba, aj ked sa jedna o porod....ja pri bolesti nedokazem fungovat ani v beznom zivote, odtrpela som si roky tazkych menstruacnych krcov, porod som si tiez chcela zariadit "co najpohodlnejsie"....ale som milo prekvapena ze v prostredi ako si opisovala poskytuju aj epidural

bejby29
21. apr 2010

Len tak na okraj, cisarsky rez tiez niekto povazuje za invazivnu formu porodu, ale opak je pravdou. V Afrike su kmene, kde zeny rodia len cisarskym rezom uz od 19 storocia.. To len tak pre zaujimavost

bejby29
21. apr 2010

Len na tvoje poziadanie, Latvia..

alenk
22. apr 2010

juj, baby, ale ste sa rozpisali 😉

magdal1
22. apr 2010

strapco- kazde dietatko je ine a inak sa pyta na tento svet. Pri tretom u mna to bolo skoro ako pri 1.porode, niekolkodnove odchadzanie zatky s kontrakciami. Otvarnie celu jednu noc s pravidelnymi kontrakciami. Zistovala som aj od mojej maminy a sestry (maju tiez po 3 deticky) ake dlhe mali porody...obe, tak ako aj ja , od pravidelnych kontrakcii cca tych 8 hodin.
Netreba to nasilu urychlovat, kazda zena sme trosku ina.
Pri 2. mi den pred porodom odisla zatka , nepravidelne kontrakcie o 24 hod. na to v noci praskla voda a dietatko sa narodilo za 9 hodin.
3.porod bol u mna dlhsi ako 2. 😉

magdal1
22. apr 2010

latvia- zatial tu vidim zeny,ktore cakaju na tu aktivnu. Pomozeme ked sa nieco zacne. Vratane momentalne aj mna osobne.
Snazim sa informovat moje kamaratky....nech si napisu aspon plan a to na com im zalezi, nech sa nedaju a v praxi ziadaju.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre