Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

latvia
7. máj 2010

tieto lieky, co som spomenula, sa davaju v den sekcia, pripadne 24hodin po operacii....vzhladom k tomu, ake su tieto latky svinstva, laktacne poradkyne neodporucaju kojit.
tak si vyber, bud chces kojit po sekcii, alebo chces bezbolestnost

zuzi118
7. máj 2010

Strapco, ano to by bola odpoved s ktorou by som sa uspokojila. Ak by navyse pridali informaciu, ze najblizsie mozem dostat o 2/3/4 hodiny tak by som aspon vedela kedy sa mozem tesit na dalsiu davku.

latvia
7. máj 2010

viem ze by zeny chceli oboje, ale neda sa, resp. na vlastnu zodpovednost budiz....

strapco13
7. máj 2010

perfalgam je super liek..a kedze je to vlastne paralen, mozu ho aj tehotne a dojciace matky...u brusnych operaciach..ako je sekcia, zabera dobre vacsinou
po vybrati krcnych mandli u dospelych nestaci 😝 ..ale detom zaberie perfektne

zuzi118
7. máj 2010

latvia, ja nerozumiem preco takto reagujes. Ved som jasne pisala, ze mamicke treba vysvetlit dovod preco nemoze dostat viac liekov proti bolesti. Sak normalne to tej zene, co je cela ubolena treba vysvetlit. A netreba sa hned urazat, ze ak sa pyta, ze preco, tak uz hned si mysli, ze na nej chcete setrit.

latvia
7. máj 2010

prepac zuzi, ale to ma byt sestra informator preco zaco? myslis ze aku inu odpoved by dostala? nezaplatili ste uplatok tak preto? alebo nemocnica setri? ak by mohla este dostat liek, ta po opytani sa ci este nieco moze dostat, by jej povedali ano, donesiem vam. ak nemoze dostat, tak je snad jasne, ze je na to dovod. a ja nevidim dovod, preco by sestra automaticky mala hovorit, kedy moze dalsiu dostat.ak sa jej to opytas, nech sa paci, odpovie. ale pytat sa stylom ako male dieta preco, a kedy a zaco a jak a aky dovod na kazdu vec, povazujem za miernu buzeraciu. teba by bavilo keby sa ta stale niekto vypytoval preco robis to a ono a aky mas na to dovod a preco to nemoze byt inac?teda neviem co robis, ale toto pytanie sa detailov mi pripada, ako keby si kadernicke furt skakala do roboty, preco idete strihat najprv spredu, nebude to lepsie zo zadu? bude to mat iny vysledny efekt ked sa urobi toto? a kedy ma dostrihat? snad vie kedy a co moze a co ma urobit aby to bolo co najlepsie, nie?

okrem toho, niekedy "lekarnicka" nemocnice nepopusti...nakupia sa velke zasoby dolsinu a nemaju nic ine, tak ta proste dopuju dolsinom, ktory nezabera kazdemu. preco? no mozes sa spytat, ale neviem ci ti povedia ze lebo pan riaditel tak nariadil....lepsie lieky proste niesu

latvia
7. máj 2010

zuzi, proste take otazky preco nemoze dostat viac su podla mna hodne tak akurat dietata, ked jej raz povedia ze nemoze, tak asi z nejakych dovodov nemoze. zmeni sa nieco ked to bude svediet? nezmeni, tak ci tak ich nedostanes.
ak mas bolesti, tak sa spytaj ci nieco este mozes dostat, daju ti ak budes moct

strapco13
7. máj 2010

a navyse..setra ani nemoze informovat viac o liecbe..na to je lekar...setra moze a musi lekarovi povedat, ze kto ma bolesti ale nesmie rozhodnut o liecbe, ani informovat, kedy a co...lekar sa moze rozhodnut zmenit liecbu a setra potom co..bude sa ospravedlnovat..leiky su zalezitostou lekara

latvia
7. máj 2010

gabi, a ak ides na velku brusnu operaciu, tak si daj pichnut epidural, ten jediny zabera vyborne pri rosiahlych brusnych vykonoch...mozu ta tlacit roznymi opatmi, ale tie maju tazke neziaduce ucinky pri vysokych davkach, neopiaty maju stropovy efekt....takze mozes byt na tabletkach a injekciach silnej kombinacie, a bolesti budes mat

dulkagabulka
7. máj 2010

latvia, v tom pripade zavidim vasim pacientkam...lebo ja som bezbolestnost necitila....a chirurgicka bola iba jedna operacia, tie ostatne boli gynekologicke...

isto som sa ta nechcela nijako dotknut tymi peniazmi..len som napisala,co mi povedala sestrička z oddelenia,ktora bola znama..ani v mojom zaujme nie je,aby ma niekto predavkoval liekmi a nie som ani žiadna upejpana padavka....no ta bolest bola naozaj velmi silna...takze zrejme som tie lieky,o ktorych pises ty, nedostala...

zuzi118
7. máj 2010

latvia, to snad nemyslis vazne to co si teraz napisala. To je podla teba buzeracia, ked chcem vediet preco nemozem dostat dalsie lieky proti bolesti???? Ja by som sa totizto ani nemala co pytat, to je vasa povinnost ma informovat,preco, zaco a naco. A ak mam na vyber kojenie vs. bezbolestnost, tak by som o tom mala vediet a vybrat si podla toho co chem JA. Pristup: "Ja som lekar, ja viem vsetko najlepsie, bude to takto a hotovo. A nepytajte sa ma preco, aj tak by ste tomu nerozumeli" je arogancia najhrubsieho zrna.

dulkagabulka
7. máj 2010

a že ako si vysvetlujem ze mi nechcela dat ta sestrička? nie preto že šetrila..preto že mala zlu naladu proste...lebo ked za nou opakovane ta moja kamaratka šla, ked za nou bola tretikrat , ze teda aj ked som dostala, aj tak mam silen bolesti, tak sa sa "zlutovala" a niečo mi do infuzie dala..

dulkagabulka
7. máj 2010

ja len dufam,ze toto bola moja posledna..a že to uz nebudem musiet preživat 🙂 nikdy

latvia
7. máj 2010

gabi, mojej tete rozparali v onkoustave v kosiciach brucho od hora az dolu, po operacii jej do ruky kapal jedine dolsin....som nemohla uverit....teta ale statocne zapierala, ze ju to boli, vraj sa to da vydrzat....a to bola monitorovana na jiske.
na bolest su najsilnejsie opiaty, len ich je tazke odsledovat, to by sestry museli obiehat oddelenie ako druzice, ci pacientky dychaju..takze sa im nedivim, ak ich nepodavaju viac ako den.
co som lezala v onkoustave sv. betky v BA, tak tam sestry snad kazde 2h chodili, ci nechceme nieco na bolest, boli zlate.

strapco13
7. máj 2010

co sa tyka bolesti..berem z mojho oboru...po vybrati mandli maju niektroti bolesti 3 tyzdne a nezaberie im nic..ani moje mile slovo, ze raz to urcite prestane boliet..kazdy je inak stavany

dulka..to je potom chyba oddelenia...u nas dostal kazdy to co som povazovala pre neho za najlepsie /ked nezabralo skusila som aj inu vhodnu liecbu/..ci uz dal sestrickam kavu..alebo nie..ale niekedy aj to naj proste nezaberie 😔

dulkagabulka
7. máj 2010

strapco..a mylis sa...ona ta sestrička sa vtedy nepytala žiadneho lekara...ked za nou ta kamoska bola tretikrat, jednoducho natiahla injekciu a pichla mi ju do infuzky...to viem od tej kamosky

latvia
7. máj 2010

necakala som ze by si pochopila moje vety tak ako som myslela. informovat sa mas pravo, jasne, kludne si pozri chorobopis a rozpis liekov, na to mas pravo, opytaj si od sestricky chorobopis, aby ti ukazala, ktore lieky a ako budes uzivat. ale za buzerovanie povazujem, ked si zavolas sestru a bude od nej ziadat, nech ti vymenuje lieky, ktore ti naordinoval doktor, kedy ti budu podane a ako bonus otazka: a kvoli comu mi nedate viac? ano, toto povazujem za buzeraciu. varianta typu 1: poprosim vas o chorobopis mi pride ako ziadost o informaciu.
alebo mas dojem, ze ked ti to povie niekto osobne, tak budes vediet viac nez ked si to precitas? sestra ti viac nepovie, preco, vie len lekar. a ten stale k tebe nebude odbehovat, lebo ty mas otazku

strapco13
7. máj 2010

dulka..mozno ked isla kamoska treti krat..tak uz uplynula doba, po ktorej uz mohla dat nieco 😉 ..snazim sa odlahcit..mozno mala fakt blby den /co dufam, ze nie..ale bohuzial su aj take/

zuzi..vytrhavas z kontextu..latvia pisala..ze buzeracia je zakazdym sa vypytovat preco, naco a pod..kazdu chvilu ..nie na jednotlivu otazku
ked si v nemocnici..ver tomu, ze ludia tam naozaj vedia, co maju robit a ked je jedna sestra na 20 pacientov, tak jednoducho nema cas kazdej vysvetlovat za kazdym vsetko..tak sa necuduj, ze pacientovi na otazku poreco..povie, ze tak nariadil lekar a frci na dalsiu izbu
este raz..za liecbu je zodpovedny lekar..izbovy lekar..treba sa obratit na neho..nie na sestru

dulkagabulka
7. máj 2010

strapco..je uplne jasne aj mne,ze po operacii istu dobu cloveka aj musi boliet..to je v pohode..ja som naozaj pisala cisto o tej bolesti tesne po zakroku..
latvia..neviem ci si dobre citala co som pisala..ja som nechcela opiaty na druhy den,ja som chcela nieco tesne po prebrati po operacii...na druhy den skoro rano som bola uz na nohach,bola som sa umyt sama..a az potom zacali tie druhe bolesti..z toho,ze som nemocila a plnil sa mechur...
tvoje slova o tvojej tete..nuz kazdy sme iny..kazdy vnimame inak...aj mne tam rozrpavala presne toto iste ta sestrička že ako ona ma babku a ako ta vydrži bolest....a ako ja nie...v tej chvili som sa citila naozaj ponižena...nikto okrem pacienta nie je v jeho koži..a ako mi povedal ten anesteziolog, v dnesnej dobe nie je dovod na take silne bolesti po zakroku..

latvia
7. máj 2010

si uvedom, ze niesi jedina na oddeleni a lekar nesedi na riti a neodpoveda na zavolanie. ked mas nejaku otazku, napis si ju na papier a pri rannej vizite sa ho pytaj na co chces

dulkagabulka
7. máj 2010

latvia, tesne po prebudeni z narkozy žena nevyslovi otazku :prečo mi nedate viac??...jednoducho je este "otapena", nevladze reagovat,ani rozpravat...ale uz vnima....jedine slovo,ktore som dokazala povedat bolo : BOLIIII...a ta kamoska ma uz poznala a vedela o čo ide....

strapco13
7. máj 2010

dulka..ked totiz lekar napise napr analgetikum á4 hodky..tak ho sestra nemoze podat skor..neskor moze ak pacient nema bolesti po uplynuti 4 hodin..len sa to musi zapisat, aby nedoslo neskor k nejakemu omylu

dulkagabulka
7. máj 2010

strapco, AKO asi zena po operacii v tom stave aky som popisala v predchadzajucom prispevku zavola lekara???? Ona nemoze nič vtedy...je vydana napospas sestričke...to iba ta by mohla zavolat..a ked ma ona zly den a nechce,tak ho nezavola...chapes?

strapco13
7. máj 2010

aj ja aj latviua sme boli pri mnohych prebudzajucich sa pacientoch..ano maju niektori bolesti..lenze casto sa stava, ze sa zobudia len sekundu po tom ako nieco dostali..cize to este neucinkuje a pacient len vravi, ze boli a boli...lenze v tej chvili sa neda podat nic..treba pockat, kym to zaucinkuje..a to uz lekar nevie ovplyvnit

dulkagabulka
7. máj 2010

strapco..a ten tretikrat bol v priebehu asi tak 15 minut...a bolo to dost tesne po prevezeni na izbu..takze pochybujem ze by uz presiel ten cas,kedy by mohla...jednoducho nechcela "upejpanej" vyhoviet...

latvia
7. máj 2010

gabi, tak na tebe sa krasne prejavil neziaduci ucinok opiatov - zvysena cinnost zvieracov, casto pri vyssej davke. takze dat ti nieco silnejsie nemohli, maximalne pridat nieco ine, paralen, ibalgin...
tetu som uviedla ako priklad, ze ticho trpela, nie ze zvladala bolest...nemala som na mysli ze ona sa nestazovala a ty hej, co sa tyka bolesti, kazdy ma iny prah, ja tazko nesiem aj tie moje menstruacne...

strapco13
7. máj 2010

dulka..neviem ako inde..ale ja som chodila pravidelne kontrolovat kazdeho pacienta po operacii aj viackrat za hodinu...a to som este medzitym niekedy brnkla sestrickam, ci je vsetko OK
ale mozno to je tym, ze nase ORL sestricky su vycvicene a vedia, ze po odstraneni mandli to boli fest a ked mal niekto napriek liekom bolesti, tak mi to vzdy volali

latvia
7. máj 2010

dulka, ak sestra nechce zavolat lekara, hned dalsi mozny den sa idem na nu stazovat. zavolat ho ma povinnost, ci uz lekar pride, alebo nie, to uz je druha vec, ale zavolat ho ma

zuzi118
7. máj 2010

Dievcata ja som napisala, ze zene po sekcii by mala byt posytnuta opara fyzicka a psychicka. Okrem ineho v ramci tej podpory som napisala, zeby jej mali byt podane lieky proti bolesti ak to nie je rizikove a ak je, tak by jej to malo byt vysvetlene. O ziadnom vypytovani som nic nepisala a ani o tom, KTO by mal tuto informaciu poskytnut. To uz vy ste si domysleli co ste chceli. Latvia sa hned urazila, ze ich upodozrievam, ze jej nechcu dat lebo setria a chcela po mne, aby som jej napisala ako by som to chcela mat vysvetlene. Ja som napisala, zeby som chcela pocut pravdu. A zrazu som ta co buzeruje zdravotnikov a vythava z kontextu.

strapco13
7. máj 2010

u nas pacient dostane "vynadane", ked si nepyta nic proti bolesti...ked vidime, ze nic nezjedol, nepil..to je v ORL jasna znamka bolesti..hlavne chlapi sa chcu tvarit ako hrdinovia, co to zvladaju

latvia
7. máj 2010

ja viem, ze operacia ramena bude boliet kazdeho jedneho pacienta, kazdeho, napriek trojkombinacii analgetik....niektore veci proste bolia ako svina a neda sa s tym nic robit, jedine pretat nerv 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre