Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzana.bo
10. máj 2010

Ahoj, ludi normalne zmiatne to hypno…, neide o nic ine ako o totalny stav relaxacie, asi nieco take co prezivas tesne pred zaspanim, teda stav medzi bdenim a spankom s tym rozdielom, ze I ked si maximalne uvolnena, si stale pri plnom vedomi a mozes sa kedykolvek vratit do stavu plneho ostrazitosti. V hypno stave mas aktivne podvedomie, ktore je ako memory stick, prijima a uskladnuje si vsetky informacie, ktore mozu byt cez nejaky password kedykolvek pouzitelne. Je okolo toho cela teoria, hoci je to velmi jednoducha procedura. Hypnoterapiou sa liecia rozne traumy, fobie a ine veci a pouziva sa uz tisice rokov. Meditacia, motlidba, dlhe domorode tance ci spevy okolo ohna mozu byt tiez formou hypnozy. Technika hypnoporodu spociva v sugescii, vizualizacii a presvedceni, ze ide o dobru vec. Preto vsetko co pocujes a slova a vety s ktorymi sa naraba musia byt v pozitivnom naladeni. Kontrakcia je medicinsky vyraz a spaja sa s napatostou, neprijemnym pocitom a bolestou. Vlna je prirodzeny pohyb, vlnivo sa pohybuju svalstva maternice, ktore jemne obnazuju krcok maternice a podsuvaju dietatko von – terminus technicus - tieto vyrazy suvisia s vizualizaciou. V podvedomom stave maju 10-100x vacsiu vahu ako v stave vedomom, kedy sme plni zabran a vahani.

Toto je velmi popularny sposob porodu v Amerike a vitany na kazdej klinike. Bohuzial nie je dotovany statnymi dotaciami, hoci sukromne nemocnice uz maju programy na hypno curzy pre svoje midwives, v statnych nemocniciach ak chce zena rodit touto technikou, musi si terapistu a porodnu predpripravu zabespecit sama. Je to smutne, ze vela zien este stale trpi (a tzm padom aj dietatko), ked to ide aj inak. Hlavna myslienka toho gentle birth je ze ak dokazeme oslobodit svoju mysel od strachu, oslobodime aj svoje telo od bolesti.

Neviem kde na SK prenajimaju bazeniky, tu v UK je celkom spolahlivy tento, zadaj info bodka birthpoolinabox, koncovka je co bodka uk.

dulkagabulka
10. máj 2010

keminek, nebolo to "vybaveni placenty bez znecitliveni"...bolo to čistenie maternice po spontannom potrate...ale niečo podobne isto...až na to,že moj krčok maternice isto nebol otvoreny do takej miery ako po porode....si myslim ja...to by sa musel lekar k tomu vyjadrit...

dulkagabulka
10. máj 2010

zuzana.bo
velmi zaujimave ))
s meditačnymi technikami, pozitivnou sugesciou a vizualizaciou mam skusenosti takze si viem predstavit o čo ide... 🙂

etnicka
10. máj 2010

zuzana.bo, mala som take iste porodne plany ako 🙂 . Podla toho, co pises, sudim, ze si vynikajuco pripravena, super. Fandim Ti a verim, ze budes mat nadherny porod. Mne vyborne fungovali vizualizacie, vokalizacie a dychove cvicenia. Kontrakcie som vitala a tesila som sa na ne 🙂 . Akurat som urobila malu chybu, ze som si nezabezpecila dulu. Midwife mi vobec nepomahala, ako som predpokladala. Stale mi akurat nukala entonox, co bolo dost demotivujuce 😒 . Nabuduce si zabezpecim dulu a midwife tam budem mat len niekde schovanu, keby daco 😉 Chystam sa rodit doma, v porodnom dome to bolo OK, ale doma sa budem citit este lepsie, viac v bezpeci. Ak chces, napis mi IP a mozeme sa o tom viacej porozpravat 😉 Ja som nemala vlastnu vybranu midwife, to bola asi chyba.

etnicka
10. máj 2010

ak Ty tam malo vyt 😅

etnicka
10. máj 2010

Jezis, ja pisem jak analfabet 😅 "ako Ty" tam malo byt. Tak.

etnicka
10. máj 2010

zuzi napriklad tu sa daju kupit bazeniky. Musim povedat, ze odvtedy sli ceny dole. http://www.geburtspool.de/xtcommerce/index.php?...

etnicka
10. máj 2010

Vtedy bol najlacnejsi za 200 eur.

keminek
10. máj 2010

to si děláš srandu etnicko 😅 tady máš problém rodit do vany v porodnici, když chceš (často se využívá jen na 1. dobu, na 2. už nesmíš), a v německu prodávaj bazénky 😅 😀
dulkagabulka, já vím, podobnost tam ale je.. jsou to hororové zážitky

etnicka
10. máj 2010

keminek vidis a v Anglicku ich porodnice poziciavaju na porody doma 😉

keminek
10. máj 2010

zuzo, aha.. tam je dokonce i pronajímají 😀
jinak už vím, v čem byl problém.. dneska jsem úplně náhodou narazila na jeden takový článeček a pod ním byla taková diskuze a jedna paní tam popsala úplně to samé, co jsem zažila já.. ve stejnou dobu, ve stejné porodnici a se stejným personálem, tytéž lidi, totéž nepřátelské a chladné chování, žádná komunikace, žádné informace, žádné znecitlivění šití a špatně odvedená práce. Prý si v úplě stejném duchu stěžovalo na stejné jméno mudra několik žen, s kterými o tom mluvila. Nevěřila jsem svým očím.. jako bych to psala já sama... 😖 😉 Takže tak 😝 Aspoň už vím.. konečně.

keminek
10. máj 2010

etni, jj... právě jsem to dočetla celé.. 😅 co dodat?

etnicka
10. máj 2010

Ozaj, bavili ste sa o tom, ze co teraz robi Michel Odent, tak pokial viem, robi kurzy pre duly v Anglicku http://www.paramanadoula.com/course.php mozno tam pojdem, az si nasetrim 🙂

zuzi118
10. máj 2010

Dnes som si kupila knizku: Hovory s porodni babou. Rozhovor Jany Dolezalove s registrovanou porodni asistentkou Ivanou Konigsmarkovou. Moc sa tesim co zaujimave sa docitam 🙂

zuzi118
10. máj 2010

Etnicka, tak to nie az tak vela, ze 200e. A ved dalo by sa to potom predat aj dalej. Alebo ak ma clovek zahradu, tak sa tam mozu potom cvachtat detii 🙂))

keminek
10. máj 2010

zuzi, výběr dobrý, potvrdíš si to, co už víš 🙂 + dostaneš bonus 😀 ještě se mi líbí penny simkin - parnter u porodu 😉

etnicka
10. máj 2010

zuzi, to hej, ale my sme vtedy chceli kupit ten pre porodne asistentky a ten stal myslim 500 eur. Vidis, ako daleko som bola schopna zajst 😀 este som si aj chcela zazmluvnit doktora a zaplatit mu za to, aby nic nerobil a nechal ma v klude rodit 😀 Sa teraz na tom uz smejem, az teraz mi dochadza ta absurdita.

etnicka
10. máj 2010

ozaj, idete niektora na tuto konferenciu http://duly.sk/konferencia-pevne-objatie-uz-pre... ?

zuzi118
10. máj 2010

Etnicka, tiez som na tom bola podobne. Najst niekoho, komu dam 7tisic, aby nic nerobil 😀 No, prvorodicka 😎

Na tu konferenciu by som velmi rada sla. Len neviem co s mojim dietatom 😖

etnicka
10. máj 2010

zuzi, bude tam detsky kutik 😉 ja beriem Zoranka so sebou a idu tam este 2 dalsie kamosky s babatkami

zuzi118
10. máj 2010

Hm, tak to si mi nasadila chrobaka do hlavy...

kaminkovababa
10. máj 2010

Ahojte baby,
musím vám všem napsat, že já jsem si přečetla knihu od M. Odenta a naprosto mě uchvátila. Měla jsem to štěstí, že se mi kniha a lidé, kteří mě zasvětili do tajů přirozeného porodu přišli v pravou chvíli. Byla jsem tak fascinována přirozeným porodem, že jsem si představovala, jaké to asi bude rodit do vody- a pak ta rybka vyplave...
Ovšem mělo to malou chybku. V osmém měs.těhotenství mi byla diag.gestóza, takže to vypadalo, že můžu na nějaké alternativní skotačení zapomenout. Já se však rozhodla na !vlastní triko!, že do toho půjdu.
Rozhodla jsem se dobře, protože můj porod byl opravdový zážitek. Děkuju personálu v horské porodnici Vrchlabí, že tam umožňují ženám porodit tak, jak si přejí. I když jsem nerodila nakonec do vody, mohla jsem si zvolit pozici a nikdo mi do porodu násilně nevstupoval. Vše bylo podle mého scénáře, takže super.
A o to mi šlo! Dík všem ve Vrchlabí, zdravím a těším se na repeté...🙂
Na porodu hodně záleží, tak si dejte záležet a vyberte si to nejlepší pro sebe i svoje děti....Určitě se najdou i další porodnice, kde vyjdou rodičkám max. vstříc.

etnicka
10. máj 2010

kaminkovababa to sa krasne cita 🙂

dulkagabulka
11. máj 2010

kaminkovababa...počas čitania tvojho prispevku som mala cely čas zimomriavky /husí kúži/...aj ja som rada,ze to niekde ide..snad to pride i k nam 🙂

dulkagabulka
11. máj 2010

etnicka..ja na tu konferenciu asi pojdem 🙂

zuzi118
11. máj 2010

Kaminikovababa - Super 🙂 akej polohe si nakoniec rodila?

henrike
11. máj 2010

Na tu konferenciu by som sla tiez velmi rada, ale mam este malicke dieta ... ☹
Nie je pravda, ze o tuto temu sa zaujima len zopar zien ... Ja som tu kedysi prispievala hojnejsie, ale teraz, pri malej dcerke sa to akosi neda. Som rada, ked si vas stihnem precitat.
Reagujem oneskorene, ale predsa ...
Ja som mala sekciu (urgentnu), z ktorej sice traumu nemam (hoci som tuzila rodit prirodzene ... no v mojom pripade to proste neslo). Sestry na odd. po porode boli tu v KE fajn, stale sa vypytovali, ci nemame bolesti a nukali lieky proti bolesti (samozrejme ze tie lieky predpisovali lekari). Sekciu mi robili v pondelok a od stredy som lieky proti bolesti odmietala ... aj ked mi ich stale ponukali. Tie bolesti uz proste boli znesitelne a nechcela som zbytocne zatazovat dcerku ... Taktiez sa sestry stale starali o nasu hygienu a ponukali ciste nocne kosele, atd. Takze som mala asi stastie.
Postel bola na moje moznosti po sekcii naozaj prilis vysoka!!! To davam Zuzke 118 za pravdu. Zliezt z nej bolo umenim cely tyzden ... a boli to najbolestnejsie chvilky celeho pobytu v nemocnici.
Otrasne skusenosti som mala len s personalom na detskej JISke, kde moja dcerka lezala. Boli dobre sestry a lekarky a boli otrasne sestry a lekarky. Naozaj bol hlavny rozdiel v sposobe komunikacie - resp. u niektorych nekomunikacie.
Je mi smutno, ze k prirodzenemu porodu sa uz pravdepodobne nikdy nebudem moct "dopracovat" a som odkazana na cisto medicinske porody ...
Zuzka.bo, velmi drzim palce, to co si napisala ma velmi zaujalo a tesim sa na spravy, ako Ti to vsetko prebehne a dopadne.

zuzi118
11. máj 2010

Henrike, ja si myslim, ze prave take malicke dieta je velkou vyhodou v pripade konferencii - mozes ho dat proste do satky, alebo bude na prse a ty mozes v klude pocuvat... Ja som s malym chodila kade tade, dokonca som s nim aj tancovala na svadbe. On sladko spal v satke a ja som tancila 🙂 Teraz je to uz horsie, lebo uz sa chce hrat, na mieste neobsedi...

A este k prir. porodu. To, ze si raz rodila sekciou, je sice urcita komplikacia pre dalsi porod, ale neznamena to, ze je pre teba prirodzene porodit uz uplna utopia. Je vela zien, ktore po sekcii dalsie deti porodii prirodzene. Jasne, ze niekedy sa to neda, vyskytnu sa komplikacie... ale taky je zivot. Avsak nevesaj hlavu... nehovor si, ze nikdy... ale mozno raz 🙂

etnicka
11. máj 2010

zuzi zase cestovat s malym babatkom az z Kosic do BA je dost zahul

henrike
11. máj 2010

Zuzi, jasne ... ja verim v prirodzeny druhy porod, ale mala som na mysli skor taky prirodzeny ze mimo nemocnice 😉 , lebo len to je pre mna uplne prirodzeny porod! 🙂 Myslim, ze po sekcii uz nikoho nepresvedcim, aby ma sprevadzal pri druhom porode mimo nemocnice ... A priznavam, ze po tom vsetkom, co som si prezila a ake diagnozy som "nachytala" ohladom tehotenstva a porodu, uz by som sa mozno aj bala rodit mimo nemocnice. Ale mozno je este prilis skoro toto rozoberat a cas ukaze ...
Dalsie dieta sa mi pravdepodobne nenarodi skor, ako bude mat dcerka 2 roky, takze mam minimalne nieco vyse roka na ukludnenie sa a zotavenie sa ... Mam vsak pocit, ze v podvedomi mi uz navzdy bude blikat: Co ak znova ... ???
Na satku sa mi malu zatial nepodarilo naucit, ale idem na to tvrdsie zapracovat.
Bojim sa, ze by dcerka na tej konferencii predsa len nevydrzala a ja by som bola len zbytocne nervozna ...
Etnicka, my sme uz s dcerkou do BA cestovali - musela som kvoli skuske. Zvladla to super, ale jasne ze domov sme sli az o dva dni, aby si oddychla. Toho by som sa az tak nebala, hoci ma mrzi, ze musim svoje dieta tak zatazovat cestovanim ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre