Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
11. máj 2010

jejda, ja som si nevsimla, ze henrike je z KE... tak to je potom ina vec. To by bolo fakt o drzku..

henrike, vsetko ukaze cas... Uvidis sama ako sa ti to vyvinie... najprv si musis prestat vycitat, ze sa ti nesplnilo to co si ocakavala a vyrovnat sa s tym. Ine zeny, ktore mali ovela jednoduchsi porod mali problemi sa s tym vyrovnat, nieto este ty po tom vsetko co si si prezila.

etnicka
11. máj 2010

henrike tak dojdi a pomozem Ti s tou satkou 😉 podla mna babatko ak ma pri sebe maminku a prsko, je mu jedno, kde je 😀

zuzana.bo
11. máj 2010

Etnicka, ja dulu tiez nemam, nezmestila sa mi do rozpoctu a ratam (mozno lahkovazne) s tym, ze presvedcenie, oddanost a viera ze tak je to spravne ma nesklamu. Moja hypno predpriprava spociva aj v tom, ze sa ucim ignorovat nepodstatne vravy, alebo rusive zvuky, tiezl, ze moj manzel (sikovny, ale v tejto problematike nemehlo), ktory chce byt aktivnou sucastou ma nebude rozculovat, prave naopak ze vsetko to co ma na nom vytaca ma bude tentoraz objimat, drzat, motivovat, podnecovat atd, ze jeho dotyky su "magic healing hands" atd. A ak to nebude fungovat, neva, bude aspon moj mluvci, lebo instrukcie ma jasne. My sme s manzelom cakali 10 rokov na nase babenko a vizie, ze sa to podari boli mizive, citime sa teda nenormalne vdacni a dlzni dat tomu malickemu len to najlepsie. Som rada, ze nas je viac. Ja budem rodit v birth centre ako ty, u nas doma to nie je mozne a vzhladom na moj vyssi vek to je najidealnejsie riesenie.

Porod je tak ako ine fyziologicke procesy v tele (travenie, vylucovanie, metabolizmus...) prirodzenym javom a nie je dovod aby bol u zdraveho jedinca bolestivy. Pri pohlade na porod zvierat ani jedno sa tak nezvija a nekrici ako zeny rodicky. Ako tu uz niekto napisal, porod zacina v hlave. Kdesy som citala, ze v krestanskej skorumpovanej Europe v minulosti porod musel byt bolestivy. Ze sa o to doktor musel postarat, lebo udajne bez bolesti by si Boh neprisiel na svoje, kedze to bola jeho vola aby zeny pri porode trpeli. Tento fakt ze Boh uvrhol zeny do muk ze Evinu neposlusnost je jedna z mnoha nepresnosti prekladania Biblie. Udajne prva zena, ktora si proti vtedajsej krestanskej etike vydupala chloroform bola kralovna Victoria. No nie je to hlupe? Syndrom priciny a nasledku = presvedcit cloveka, ze je hlupak, aby sme mu potom mohli podat tabletky proti hluposti a vyliecit ho.

dulkagabulka
11. máj 2010

zuzana.bo ..pises krasne , vidno ze si naozaj odhodlana...
zaujalo ma to ,ze nie je dovod aby bol porod bolestivy...
nuz zazila som 3 , bolestive boli ..a teda dost...neviem si to predstavit inak..ale na tom filme som videla,ze to ide i inak..tak ja ti teda zelam taky ako si predstavujes.
co sa tyka manzela pri porode, skuste urobit medzi sebou obojstranne kedykolvek vypovedatenu dohodu...
tym ze sa otvoris, ze otvoris svoje telo, otvori sa i tvoja dusa...a mozno ani nevies, co vsetko tam maš 🙂 ulozene..
daj nam vediet potom ,ako ten tvoj porod prebehol..z uprimneho srdca ti zelam presne taky,ako si predstavujes 🙂

juju
11. máj 2010

baby, krasne sa cita co tu pisete, najma zmysel porodu a jeho bolesti - je to velmi inspirujuce a motivujuce pri utvrdzovani sa, ze nepojdete do epiduralu; nie som uplne proti epi - podla mna ho vymysleli, aby ho v nevyhnutnoom pripade podali rodicke, tak ako by sa mali podavat lieky pri rozlicnych chorobach (nehovorim o zneuzivani podavania liekov, najma antibiotik na SK);

takisto pohodlie na sale a vami vytvorene podmienky je cosi, co urcite chcem a na 80% asi aj budem mat kedze nerodim na SK; velmi sa ale divim, ako na SK za vsetko pytaju extra peniaze; v BE kde zijem si neplatite za nic, jedine za apartman izbu (jednolozkova s obyvackou); v cene je standartne jednolozkova izba s kupelnou a baby pultom, kde sa ucite za pomoci sestry kupat a starat o dieta; pravidelne vas sestry navstevuju a pomahaju pri kojeni; pri porode sa moze zucastnit aj cela rodina bez akehokolvek priplatku; pocas pobytu v nemocnici moze byt otecko a deti s vami a dostavaju stravu tak ako vy (a strava je v pohodke); dostanete zadara vsetko pre dieta - oblecenie (to potom vratite pri odchode), milion pampersiek, kozmetiku - to beriete so sebou... a ked ked sa vratim z porodnice, tak doplnim zoznam 😉

takisto pri porode mozete vyuzivat vanu (niekde aj porod do vane, avsak standartne len na 1. fazu porodnu ☹ ); klystir a holenie je na matke; zakaz pitia blbost, ale neodporuca sa vela jest; ked mate individualne ziadosti,tak sa snazia vyhoviet, aj ked v ramci ich lekarskeho pohladu (ja som poziadala o dotepanie pupocnika, ale hovorili, ze to nerobia, ale ak chcem tak pockaju 2 min, co je asi vzdy lepsie ako nic); babo vam hned daju a zoberu po 15 min, ale ja si ho nedam, ak bude v poriadku 😀 a urcite mi ho silou nebudu chciet brat; aj po cisarskom dostanete babo ihned a mozete sa s nim tesit; ziadne drasticke umyvanie, len oplachnutie vodou, nerodite naha a pod... (verim, ze mnohe veci su standart uz aj na SK); odbery pupocnikovej krvi tu nie su v mode, lebo mnohi lekari si myslia, ze ide len o biznis, takze je to mozne, ale je to na vas a za to jedine sa plati

jedine co ma tu trapi su trosku pretechnizovane metody - zakazdym ultrazvuk; na konci tehu casty monitor srdiecka; ale to ma az tak netrapi, skor ma to upokoji, ked mi lekar povie, ze vsetko je ok

magdal1
12. máj 2010

ahojte, taktiez som rodila 3 deticky, bolest tam samozrejme je, ide o to ako ju vnimame a co s nou mozeme robit 🙂
juju- no prajem Ti nech Ti vsetko vide, hlavne dietatko mat pri sebe, aj u nas je este rarita nechat dotepat pupocnik, sprevod viac ako 1 osoby tiez - este sa zan aj plati, strava pre sprievodcu 😀 no mozno kavu by mu spravili alebo manzelkine ranajky dali zjest 😀 , tie sona aj CTG (monitor) je aj u nas od 36tt. (ja som ich odmietla).

Krasny porod 😉

keminek
12. máj 2010

juju, přeji krásný porod a příjemný pobyt 🙂
tady jsou ženy většinou na vícelůžkových pokojích, návštěvy jsou omezené dle zvyklostí (někde denně 1,5 hod., jinde 10 hodin - ofiko info porodnic). Někde nesmí návštěva na pokoj, maminka s novorozeňátkem musí vyjet na chodbu do společných prostor. U porodu zde může být ve většině případů jen jedna osoba, a to za příplatek v řádech stovek korun až kolem tisícovky. U CŘ častěji být doprovod nesmí a pokud ano, tak za větší poplatek (např. 3 tis. Kč).
Miminko po porodu někde převezou na šestinedělí společně s maminkou, ale často si ho nechávají na novorozeneckém, aby si oba odpočinuli. Na sále jsou spolu často 2 hodiny, ač někde miminko odvezou pár minut po porodu kamsi. Ne všude však smí rodiče miminko brát do rukou, leží na vyhřívaném lůžku a nevidí na ně. A tak dále.. V Belgii se jistě chovají normálně, tady jen kroutíš hlavou.

keminek
12. máj 2010

Je hezké číst si Odenta, připravovat se na "alternativní" (ehm.. 😝 ) porod, slyšet, jak to chodí jinde a že za kopečkama se prodávají na netu bazénky, informovat se o průběhu porodu, představovat si ho jakkoliv, vědět přesně co jak chci a proč, ale základ je pouze a jedině znalost práva.
Bez toho se my prostě nehneme.
Právní poradna (je česká, lišit se budou čísla právních předpisů, ale jinak myslím, že práva máme v ČSR stejná nebo hoodně podobná):
Informovaný souhlas klientek zdr. péče (otázky a odpovědi)
http://www.aperio.cz/poradna/kategorie.shtml?als[CID]=bdcc12fc644cc668bc80a36c6643389e
Práva v těhotenství a u porodu obecně (otázky a odpovědi)
http://www.aperio.cz/poradna/kategorie.shtml?als[CID]=b8e4260e150ac067bc80a36c6643389e
Výběr péče a místa porodu (otázky a odpovědi)
http://www.aperio.cz/poradna/kategorie.shtml?als[CID]=bdcc12fc644cc668b2c2e6f0ec0cf560
Stížnosti
http://www.aperio.cz/poradna/faq.shtml?cmd[2762]=c-1-8
Doprovod k porodu
http://www.aperio.cz/poradna/faq.shtml?cmd[2762]=c-1-5
Informovaný soluhlas a nahlížení do dokumentace
http://www.aperio.cz/poradna/faq.shtml?cmd[2762]=c-1-2
Snad to bude fungovat 😅

henrike
12. máj 2010

V mojom "domackom" fore sa vyskytol odkaz na veelmi pekny clanok. Teraz odbieham od terajsej temy (trosku), ale je tam popisane to, co som tu prednedavnom opisovala, ze som prezivala a prezivam po mojej sekcii. Pise sa tam doslova o "neistej vazbe k babatku", pretoze dieta nie je zenam po sekcii dane na kojenie a dokonca ani nosene ... Ako som uz asi spominala, v prvy den som dcerku nevidela vobec (iba z dialky na operacnej sale a foto na manzelovom mobile!!!) ... a chodte sa stazovat a bojovat za svoje prava, ked musite lezat napojena na pristroje. Samozrejme ze za vami detsky Dr. nepride, ved na to este bude casu a casu ... Je to vsak asi rizne podla sluzieb, lebo ked som bola pozriet par hodin po sekcii kamaratku (lezali sme spolu na izbe), tak jej priniesli syna hned v ten den a par hodin po sekcii na prilozenie ... Trafila som asi blbu smenu!
Na druhy den som videla dcerku 2-krat. Hned skoro rano mi ju jedna zlatucka sestricka priniesla na prilozenie a dokonca mi ju polozila na hrud, aby sme si trosku uzili vzajomnu blizkost. Bolo to nadherne!!! Potom uz nastupila ina smena a o tom som uz pisala skor ... bola to najbolestnejsia chvila z celeho pobytu v nemocnici, ked som sa "doplazila" na detsku JISku a sestra mi malu nebola ochotna dat a ked som na tom trvala, po chvilke mi ju vytrhla z narucia ... atd.
Ano, citim to doteraz, ze nasa vazba bola narusena a nieco, co malo prist, prist nemohlo. Stale s tym bojujem a pracujem na utvarani tej spravnej a hlbokej vazby!
Tak tu je ten clanok:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

magdal1
12. máj 2010

henrike- tazka to chvila pre kazdu matku, nastastie ja som cisarsky nikdy nemala, aj tak mi chybala pritomnost babatka , 2 hod. ktore som travievala po porode na sale a este dalsich 6-10 hod.kym dietatko priniesli na izbu.
Napriek tomu, cely zivot budes s dietatkom, nevycitaj si to, ak sa na to citis, mozes podat staznost, po 2x budes presnejsie vediet co a ako , mozes si potom zostavit plan, kde to zahrnies, ziadat - pritomnost babatka, mozete Ti pomoct aj manzel, dula....
Citim s Tebou, ja som zazila tiez vselico, s cim som sa nevedela ihned zrovnat, na druhej strane teraz aspon vidim a dava mi to silu,ze mi na tychto veciach ohladne porodov zalezi.......silu do dalsieho zivota, nieco s tym robit.

etnicka
12. máj 2010

henrike, ked mas rada vztahovu vzchovu, asi sa Ti budu pacit aj tieto clanky
http://altermater.eu/?tag=/vzťahová+výchova

zuzi118
12. máj 2010

magdi, to si velmi pekne napisala... tiez to tak vnimam. Ze vsetko zle co sa mi kedy v zivote stalo, ma nakoniec posilnilo. Vsetko co sa mi kedy stalo ma nakoniec niekam posunulo. Vdaka tym zlym veciam, som tomu vsetkomu, co som musela spravit, aby som sa s tym vyrovnala, co vsetko som si musela napr. nastudovat, lebo veci nesli same od seba ako u inych co to nezazili, to vsetko ma posunulo a spravilo zo mna uplne ineho cloveka. Nehovorim, ze zle veci treba tolerovat, alebo akceptovat, treba sa im postavit a spravit vsetko preto, aby sa neopakovali. Ale ako prve si musime odpustit, same sebe, lebo vzdy ked sa nam stane nieco zle hladame chybu v sebe, vycitame si, ze co keby sme povedali/spravili nieco ine, tak... Ked si odpustime, mozeme sa na tu situaciu pozriet este raz.... a porozumiet aj tej druhej strane co nam ublizila. Postavit sa tomu celom, pomenovat veci, ktore sa nam stali. Ak treba, tak aj s pomocou odbornika - psychoterapeuta. Potom to zle prestane byt traumou, stane sa zivotnou lekciou, bez ktorej by sme neboli tym cim sme.

Henrike, uz som ti to mozno pisala - tieto tazke zaciatky, ak sa nevzdas ti nakoniec mozno pomozu k tomu, aby si mala krasny vztah s dcerkou. To, ze sa musis starat o vztah od zaciatku, lebo chyba ta samozrejmost, ta mozno posunie do uplne inych sfer o ktorych si ani netusila, ze existuju. Vztahova vychova, respekt k dietatu, respekt k jeho potrebam... vsetka ta namaha sa raz vrati.

zuzana.bo
12. máj 2010

Dakujem dulka gabulka a nezufaj, ze ty si nemohla rodit po svojom, aj ta pani Mongan, podla ktorej metody idem, musel priviest svoje prve tri deti pod nutenymi a celkom zbytocnymi zasahmi doktorov, az pri stvrtom dietati nasla doktora, ktory jej umoznil jej cestu, ale zasa tvrdi, ze takto mala po porodoch ovela vacsiu motivaciu vytvarania citoveho puta so svojimi detmi. Dulovala pri stovkach porodoch a porodoch vsetkych svojich dcer a neviest a. My sme asi taka priekopnicka generacia a verim, ze tvoja dcerka uz nebude musiet bojovat o pravo rozhodnut sa. Co mna desi je, ze u nas na SK este stale preziva ten komunisticky komplex, ze pravnici, doktori a riaditelia zavodov vedia vsetko najlepsie a kazdy sa im musi podriadit. Take veci co som tu citala, "ze doktor ma aj inu robotu, ako obiehanie lozok" alebo "pytanie sa privela otazok je buzeracia" alebo podplacanie ako jedina cesta na pravo volby je proste nespochybnitelne ten najvacsi a najzakladnejsi problem naseho systemu. Prave preto doktori odchadzaju na studie do zahranicia, aby nezakrpateli, ale roysirili si obzory a dosiahli uspechy aj v osobnom rozvoji. My mame vela mudrych ludi na SK, ale mnohych pohlcuje vlastna pycha a superego.

Juju, vela stasia a sily ti prajem. Ani v UK sa pupocnikova krv neodobera, anglicania maju na to rovnaky nazor ako u vas - marketingovy tah. A tiez sa pytam sama seba otazku, ako daleko ist pri vsetkych tych uisteniach sa a prevenciach a co ponechat osudu. To je na dlhu debatu.

Kaminek, pritomnost partnera, matky, alebo inej blizkej osoby by namala byt obmedzovana a uz vobec nie spoplatnovana, to povazujem za trestny cin. Na druhej strane som sa vsak stretla aj so zneuzitim tejto vymozenosti, ked som navstevovala prednatalny kurz. Jednu rodicku z Pakistanu prislo pozriet asi (neklamem) 20 sestier, bratov, svokry, tety a strycovia a deti, ktore behali kade-tade, plakali, kricali, a nemali ziadne ohlady na ostatne rodicky, tak ako ich mamy a otcovia, ktori uz vopred spievali a oslavovali. Toto je mozno ich domaci zvyk a povazuju to za svoje pravo slobodnej volby, ale tu uz treba zakrok urobit.

Dievcata, drzim vam vsetkym palce, nech sa vam rodi dobre a nech mate z toho len prijemne zazitky, tak ako vase dietatka.

keminek
12. máj 2010

zuzo, díky za držení palců 🙂 🙂
no to víš, musím s tebou jedině souhlasit..
Většina porodnic tady sice doprovod umožňuje, ale většina ho i zpoplatňuje. I když... 😀 V mnoha porodnicích (jejich ofiko info) se první doba tráví všude možně - když nejsou v porodnici samostatné porodní pokoje (samostatné sály) nebo na nich není zrovna místo, je rodička v prostorách s dalšími ženami a tam manžela nepustí. Tzn. v první době porodní je žena sama a partnera pustí až na sál k 2. době porodní, která bývá zpravidla krátká. Tedy někde jsou spolu celou dobu a jinde jen na samotný porod. A většinou tedy za peníze 😉

Na početné rodinky s bujarým chováním tady můžeš teoreticky narazit taky, ale pouze v návštěvních hodinách na šestinedělí.
U porodu rozhodně ne.. 😝

nicméně výklad našich zákonů je tento:
Na doprovod u porodu neexistuje právní nárok. Zdravotnická zařízení si mohou ve svých interních předpisech sama stanovit, zda a koho si rodička může s sebou přivést jako doprovod. Předpisy se vztahují pouze na provoz konkrétního zařízení a na pacienty, kteří využívají jeho služeb. Pokud žena s vnitřními pravidly nesouhlasí, má možnost si zvolit jinou porodnici. Přítomnost třetích osob u porodu je bezpodmínečně vázána na výslovný souhlas rodičky. Bez tohoto souhlasu nesmí zdravotnické zařízení přítomnost třetích osob povolit (např. studentů či dalších příbuzných).

keminek
12. máj 2010

henrike, to video v tom článku o oxytocinu je moc hezké (jak si miminko po porodu samo najde prso 🙂 )

jaroe
14. máj 2010

baby, vcera som konzultovala svoj porodny plan a bola som velmi sklamana ☹ Hlavne ohladom polohy pri vypudzovani. Ona ma presviedcala, ze len v lahu resp. pololahu moze dietatko bezpecne vyjst von. Ze gravitacia je najskor ok ale potom, ze dieta musi ist dohora, ze keby som ostala zvislo, tak sa tam dieta zasekne. Vobec som to nepochopila. A do polosedu ma mozu napolohovat az ked bude hlavicka takmer prerezana. No bola som v riadnom soku. Robila som si velke nadeje, bola to taka patdesiatnicka, co zazila aj porody v terene, tak ma velmi tymto prekvapila. Prosim Vas netusite o com to hovorila? Myslela tym to, ze porodne cesty su v tvare pismena J a dieta tak musi ist najprv dole, potom akoby rovno a dohora? Ale potom mi to vychadza tak, ze na konci by bola optimalna poloha na styroch...

etnicka
14. máj 2010

jaroe ta porodnicka je stara skola, to, co hovorila, je uplna blbost. 😖 Poloha na 4 je vyborna, najlepsia je vraj v podrepe, ale to zavisi len a len na Tebe a na Tvojich momentalnych pocitoch, v akej polohe mas rodit. Kazda zena a kazdy porod je iny.

lujza123
14. máj 2010

Jaroe mne doktor ked videl moj porodny plan tak ma tiez presviedcal ze najlepsie sa mi bude rodit v pololahu, ze ked budem napriklad klacat tak on nebude mat pristup a tym ohrozim svoje dieta. Ze v inej polohe ako lezmo sa mi bude zle tlacit, ze ked nebudem lezat tak budem vycerpana, ze inde ako na lehatku je to nehygienicke ..a nakoniec zahlasil ze polozit dietatko po porode na brucho mi moze dat len ked budem lezat lebo keby napriklad klacim tak potom by nevedel co s pupocnikom. Nemyslim ze by bol nejaky nepriatel prirodzenych porodov ale jednoducho ho na vyske ucily podla starych osvedcenych sposobov. A v praxi sa vacsinou stretol len so zenami ktore si daly epidural a robily len to co sa im povedalo.

zuzi118
14. máj 2010

No co sa clovek nedozvie od tych doktorov 😠

Kazda poloha, do ktorej zena sama dospeje je dobra a vhodna.

juju
14. máj 2010

mne hovoril lekar, ze mozem rodit v akejkolvek polohe, pokial nebudem mat epidural; potom trvaju na polohe lezmo kedze nie je ziadna sila v nohach, co mi pride logicke; a tu su vsade take porodne polohovacie kresla a ked som sa opytala hocikoho na porod v sede kazdy sa tvaril ze je to normalka

zuzi118
14. máj 2010

Ackoliv poloha v podrepu a poloha v zavesu jsou na nasi klinike ve druhe fazi porodu bezne, nejsou v zadnem pripade nemennym pravidlem. Zena ma naprostou svobodu, aby si vyhledala jakoukoli polohu, ktera prispiva k jejimu pohodli a uvolneni. Muze zvolit mnozstvi asymetrickych poloh, treba vsede s jednou nohou vysunutou rovne dopredu, ci se muze naklanet do stran; muze se ji zachtit lehnout si, natahnout na bok, sednout si na zidli, nebo se spustit na vsechny ctyri. (Podotykam, ze tato posledne uvedena poloha se v mnohem podoba poloze v podrepu - pokud nechate zenu, ktera rodi v podrepu, upadnout, padne dopredu na ruce a na kolena.) Muze porodit dokonce i ve vode, coz je zajimavy novy vyvoj, ktery vyplynil z naseho pouzivani bazenu. (M. Odent, Znovuzrozeny porod, 1995 s.72)

zuzi118
15. máj 2010

Dnes som docitala "Hovory s porodni babou". Zaujimava knizka. Vo vela nazoroch som sa s I. Konigsmarkovou zhodla.

verbalinka
15. máj 2010

Zuzi118, Konigsmarková je opravdu úžasná a pravdivá, ale bohužel dost ojedinělá PA ☹ Byla jsem před porodem na jejím kurzu, měla všechno nastudované, ale bohužel díky klasické PA, která jela dle zavedených (špatných) principů jsem prodělala vše od Oxytocinu, až po preventivní nástřih. A přitom to jinak byla mladá a fakt skvělá PA, citlivá. Ale bála se jít do, pro ni, neznámého ☹ A já neuměla jako prvorodička odporovat.
Příště ale budu vědět a doufám, že prožiju skvělý porod 🙂 Ne, že by ten první byl veskrze špatný... Ale odnesení syna hned po porodu bez jediného slova a přinesli ho až po 45 minutách! Doteď je mi to moc líto.

etnicka
15. máj 2010

Tu knihu by som si aj ja rada precitala, az raz budem mat cas.

zuzi118
15. máj 2010

Mozem zapozicat 🙂

etnicka
15. máj 2010

🙂 si zlata, je hruba? Mozno by som ju stihla precitat pocas toho kurzu...

zuzi118
16. máj 2010

etni mas ss.

Dalsia zaujimava kniha: Janet Balaskasova -Aktvni porod
Den, kdy Janet zavedla spkeni "aktivni porod", je snad nejdulezitesjsim dnem v historii porodu v Evrope ode dne, kdy francouzsky lekar Mauriceau prevzal vedeni porodu a polozil rodici zenu na zada. (M. Odent v predhovore ku knihe J. Balankasovej Aktvini porod, 2010, s. 18)

V knihe su aj obrazky ktore popisuju anatomiu panvy, svalov, odkazy na odbor. lit... + cviky pre tehotne zeny. Velmi sa na tu knizku tesim. Je to doslova prespikovana informaciami. No proste, je to akoby som objavila poklad!

zuzi118
16. máj 2010

etni, myslela som ip.

dulkagabulka
17. máj 2010

S Konigsmarkovou som sa stretla osobne..a bol to uzasny zazitok...prednasala nam, dulam o prirodzenom porode 🙂 ..knihu tiez odporucam 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre