Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
17. máj 2010

vyzera, ze je to velmi charizmaticka zena.

magdal1
17. máj 2010

Aj ja ju poznam z prednasky v Poprade 😉 ,prednasala mamickam a dalsi den PA a lekarom.... je fakt skvela 😀

zuzi118
17. máj 2010

Kiezby na tie jej prednasky chodilo co najviac lekarov a PA.

etnicka
17. máj 2010

Treba asi zacat rozosielat pozvanky po nemocniciach 😉 ja som dnes zacala nenapadne tuto v Sahach...

zuzi118
17. máj 2010

a kam si ich pozvala?

etnicka
17. máj 2010

Zatial som im len navrhla spolupracu a dala som im do mailu link na Mamilu a hned tam je pozvanka na konferenciu s Jackom Newmanom 😉

strapco13
18. máj 2010

etnicka...no konecne sa niekto rozhybal 😉 ..nielen "kecal" tu na MK ale podnikol aj konkretne kroky
len takto sa dosiahne humanizacia nemocnic 🙂 ..ked daju zeny, pacienti vediet, ze chcu zmenu a hlavne aku zmenu

etnicka
18. máj 2010

strapco, myslim, ze nie som jedina a to "konecne" je tiez trochu zavadzajuce, ved ja som sa rozhybala uz davno 😉

magdal1
18. máj 2010

ja som pozicala mojemu gyn, Odenta-Znovuzrozeny porod. Koncom mesiaca idem na preventivku, tak sa porozpravame trosku. na moj mail mi odpisal,ze ho inspirovala. som zvedava v com konkretne 😀

zuzi118
18. máj 2010

Magdi, tak som aj ja zvedava. Toho Odenta by si mali povinne precitat vsetci.

zuzi118
18. máj 2010

etnicka, tak super 🙂 Bolo by urcite fajn keby sa niekto z lekarov tej konferencie zucastnil.

Strapco, a ty si kedy si precitas Odenta, alebo podniknes zajazd do VB, aby si sa pozrela ako to tam funguje? Len tak informacne.

strapco13
18. máj 2010

zuzi..zajazd do VB nehrozi..nemam love...odent...mam predstavu z vasich prispevkov o com je kniha..ako som pisala..radsej by som si isla pozriet jeho kliniku ako to tam fungovalo v reali...knihy milujem..ale toto je skor nieco, co treba zazit...a ako lekarka by som potrebovala vidiet aj tu druhu stranku mince, ktora casto pacientom ostava skryta

strapco13
18. máj 2010

ja svojim pacientom vzdy vsetko vysvetlim...ponuknem aj inu moznost..ak podla mna existuje...som v chirurgickom obore..ale nikoho nasilu nenutim na operaciu, pokial to fakt nie je nutne..a ak aj vtedy odmietne, neklepnem ho vaklcekom a neodoperujem nasilu 😉
kedze robom aj na ambulancii...beznej..tak rozhodujm o liecbe..ale vzdy vie pacient odo mna preco a aku licbu..a nikdy som nikoho neodbila, ked sa ma spytal na iny sposob...ze cital nieco na nete, ze mu poradili tio a to..preberieme si to..nemam problem ani ked chcu ist k inemu na prekonzultovanie mojho nazoru
takte si myslim..ze tie zakladne principy odenta su mi v podstate prirodzene

zuzi118
18. máj 2010

Ale ked si studovala na medine, tak si si tiez asi najprv precitala kopec kniziek a az potom si sla do realu nie?

zuzi118
18. máj 2010

zakladny princip Odenta je, ze rodicka nie je pacient. Nepotrebuje nic, len empatiu, pritmie, pocit bezpecia. Ty liecis patologicke stavy... porod nie je patologicky stav, ale fyziologicky proces.

strapco13
18. máj 2010

zuzi..prve 2 roy na medicine su teoreticke /a podla mojho nazoru, nie vzdy suvisia s medicinou/...ale zaroven prebieha tak troch prax
pr...anatomia...mame hodiny teorie a dalsia hodka je v pitevni, kde dsa priamo ucime na tele
dalsie 4 roky su o praxi...ucime sa priamo na pacientoch
a ja som ten tip...ze ked mi nieco ukazes..tak to viem hned, ked sa ucim z knih..trva to trosku dlhsie 😅
preto radsej 1x vidiet ako 10x citat..u mna

strapco13
18. máj 2010

zuzi..aj moji pacienti potebuju empatiu a pocit bezpecia...a niekedy mozno viac ako rodicka

etnicka
18. máj 2010

strapco, ved si tu knihu precitaj, je to velmi prijemne citanie, fakt nechapem, preco sa jej tak branis.

zuzi118
18. máj 2010

strapco, tym som nechcela pvoedat, ze pacienti empatiu a bezpecie nepotrebuju. Isteze potrebuju. S tym sa stotoznujem. Ale kedze su pacienti, tak su chori a potrebuju hlavne liecbu = zasahy zvonku. A to je prave rozdiel oproti rodicke.

zuzi118
18. máj 2010

mamicky so zahranicia, ktore maju moznost precitat si knizku aktivni porod v originali, prosim ozvite sa mi do ip. Ide mi o jednu statistiku v ktorej je podla mna chyba... neviem ci je to chyba len ceskeho prekladu, alebo ci to tak bolo aj v originalnom aj zneni.

magdal1
26. máj 2010

ahojte, nevie niektora,ci ejasmeja uz porodila ? 🙂

zuzi118
26. máj 2010

Magdi, podla mna uz urcite. Pred dvoma tyzdnami nastupovala do nemocky.

magdal1
27. máj 2010

tak ejasmeja nam pisala, vcera t.j.26.5. vecer sa jej narodil chlapcek 😀 , BLAHOZELAAAAME

zuzi118
27. máj 2010

velka gratulacia 🙂

etnicka
27. máj 2010

jej, aj ja blahozelam 🙂

zuzana.bo
4. jún 2010

Ahojte dievcata,

len v skratke, gentle hypno water painfree porod na ktory som sa pocas tehotenstva pripravovala sa nekonal. Etnicka, mala si pravdu, moj manzel bol velmi napomocny a chapavy a bola som nesmierne rada, ze tam bol so mnou, ale chybala mi doula, tiez by som ju uz teraz doporucila kazdej kamaratke, nie ako nahradu za manzela, ale ako inofunkcnu nezvislu pomoc mne, babatku a partnerovi, aj moj manzel potreboval podporu a ja som mu ju nevedela dat.

Porodne bolesti som mala 49 hodin, to vsetko bez spanku, kontrakcie som mala nepravidelne velmi skoro tesne za sebou 1-2 minuty, dakedy len 10-30 sekund, sotva na nadychnutie a cely cas som bola len na 1-1,5 cm otvorena. Babatko bolo v back to back position a tlacilo ma tak, ze som mala neovladatelne bolesti a cele odhodlanie prejst si cez to bez zasahu islo von oknom, nakolko som kompletne stracala sudneho ducha. Skoncila som s plynom, 2x pethodinom a epiduralkou, ktora ma trochu vratila do vedomia, vtedy som vedela odmietnut chip na hlavicku babatka na monitorovanie srdiecka aj sukciu, ktoru mi navrhli a radsej som podstupila 3x episiotomy. Babatko vyslo von hlavickou a lavou rucickou naraz a malo problemy s dychanim, ale vsetko dopadlo dobre a po par dnoch nas prepustili z nemocky. Nastrihy sa mi doteraz hoja a boli dni, ked som nemohla ani sediet, ani stat, ani lezat, ani nic a bolest neustupovala ani po silnych tabletkach. Ak mozem tu doporucit, pouzivala som 100% organicky strikovany hodvab od spolocnosti Disana (Germany) namiesto vloziek, ktory som si prozretelne objednala este pocas tehotenstva, je drahy, ale ma liecive ucinky a stichy sa mi zacali hojit rychlejsie. Usila som si z neho aj obklady na bolave bradavky a som s nim velmi spokojna.

Takze na zaver len tolko, clovek mieni, pan Boh meni. Stale som zastancom prirodzeneho sposobu porodu, ale ak to neide, tak to neide a nema zmysel hrat sa na hrdinu, snad sa mi to nabuduce podari inak. Tiez je nemiestne vycitat si zbabelost a nezvladnutie bolesti, zbabelost je len nepokusit sa o to.

A este co sa tyka porodnictva a midwifery v UK, musim povedat, ze som bola mimoriadne spokojna a vdacna za moznosti vyberu, vsetci boli nenormalne chapavi, priatelski, obetavi, napomocni a profesionalni, mala som pri sebe aj niekolko studentov a bola som nadsena z ich nadsenia a snahy byt dobrymi, fakt si neviem predstavit lepsie zaobchadzanie v drahej sukromnej klinike, nebolo co zlepsovat, skutocne, vynikajuce sluzby.

magdal1
4. jún 2010

ahoj zuzana.bo= tak je to dobre, ze to tak citis, dolezite je, ako to ty prezivas, prezivala si a,ze si spokojna. Niekedy naozaj nevieme,co nas caka a lipnut potom na nejakej nasej predstave ,by nebolo spravne. Treba vychadzat z toho co je. Pekne si to zvladla. Gratulujem Ti.

zuzi118
4. jún 2010

Ahoj zuzka, pripajam sa k magde. Zvladla si to skvele. Netreba sa trapit, ze to nevyslo podla tvojich predstav... ked to nejde tak to nejde. Gratulujem k babatku a prajme skore zahojenie porodnych poraneni.

zuzana.bo
5. jún 2010

magda, zuzi, dakujem za pozitivne slova, pre rodicku, pred, pocas a po porode nie je nic prijemnejsie ako viera, ze ju ludia chapu, ze su v kazdom smere s nou a nie proti nej

ked som sa po porode zotavovala, nad ranom priviezli vedla mna jednu pakistansku zenu, mala urobeny cisarsky rez a bola velmi nevnimava k babatku, kym ja som sa nemohla vynadivat na jeho rucicky a nozicky a vychutnat si dostyta tu jemnucku texturu, ona len z kutika oka hladela ako male plakalo v postielke vedla nej, potom prisiel jej manzel s anesteziologom, co ju prisiel skontrolovat po epiduralke a spoza plachty som si vypocula velmi nemily pribeh - manzel jej nedovolil prijat ziaden utisovaci prostriedok a dookola jej omielal, ze musi trpiet, ze to je obeta Alahovi, zena nakoniec od bolesti upadla do bezvedomia a bez jej spoluprace doktori nemali inu moznost, len vykonat c-section, doktor sa k pripadu vyjadroval velmi setrne a s respektom k ich nabozenstvu a zvykom, ale dal im jasne najavo, do akeho rizika dostal aj rodicku aj dietatko, hrozne mi jej bolo luto ☹

este taku pikosku, moja midwife pojde tento rok do dochodku a zbiera vseliake pribehy, pocity, ponaucenia, objavenia, zlepsovaky a pod, lebo sa chysta napisat knihu po 40 rocnych skusenostiach, navrhla som jej rozvit temu rodicka vs. rodicia alebo svokrovci, bolo by zaujimave robit prednatalne kurzy aj pre rodicov alebo svokrovcov buducej matky, nie vsetky dievcata maju totiz kuraz postavit ich pred hotovy po-porodny plan a nie vsetci rodicia vedia ako sa k nemu postavit, aby som bola konkretnejsia, vacsina rodicov sa domnieva, ze dcera ich chce mat pri sebe aby dali pozor na male a aby si ona stihla porobit co najviac "veci", ale opak je pravdou, dcera vacsinou chce, aby rodicia prisli porobit veci (oprat, upratat, navarit...) aby ona mohla byt co najviac s malym,, toto bol aj moj pripad, keby ma bol niekto vopred poucil, urcite by som si tie prve dva tyzdne, kedy aj moj manzel dostal paternity leave vychutnala len v trojici, je to len take moje zmyslanie, ale dievcata, co to mate este len pred sebou, naozaj to stoji na zamyslenie, rozhodnite sa spravne

zuzi118
6. jún 2010

Zuzi, nemas zac..
Co sa sestonedelia tyka, tak podla mna ma byt rodicka v klude, venovat sa len sebe a dietatku. Ak navstevy, tak len s naverenymi hrncami, co pridu pomoct okolo domacnosti, pripadne pokocikovat, aby si mamicka mohla pospat. Ziadne party na uvitanie dietatka, kde mamicka robi servis a pod nie su vhodne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre