Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

dulkagabulka
29. feb 2012

@rydal už ti Zuzka dala link
sama za seba poviem jedno- nie je dna, kedy by som si na ten film nespomenula....v suvislosti s tymi ludmi čo si dala link, ma napadol jeden pribeh slovenskej ženy, ktorej povedali, že dietatko ma vady nezlučitelne so životom a ponukali jej prerušenie tehotenstva...ona to odmietla a prave preto si vybrala volbu, že babatko porodi doma a rozluči sa s nim dostojne- že nechce, aby zomieralo na hadičkách...no..napokon, možno trochu pochopiš potom,ako pozrieš ten film.....a napokon sa jej doma narodilo zdrave dieta...

bobocka
29. feb 2012

@rydal tak to co poriesili v tej jihlavskej nemocnici je uplne presne to co by som ja potrebovala,pre mna je taky porod idealny.v nemocnicnom prostredi(teda pod lekarskym dohladom) ,no s maximalnym respektom pre matku a dieta a s minimalnymi zasahmi,pokial samozrejme nie su potrebne.cert to ber,ze je tam porodne kreslo.vsak je aspon krasne a moderne a posobi pohodlne a je polohovatelne.v niektorych nasich porodniciach mame stale por.kresla ako z padesiateho osmeho 😅 velmi sa mi paci ako sa snazia preniest naturalno do porodnice.presne taketo spojenie naturalna a novodobej mediciny ja velmi vitam a pevne dufam,ze aj u nas sa konecne ludia preberu a aj nase porodnice s niecim takym pridu.jednoznacne palec hore 🙂

zuzi118
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
magdal1
29. feb 2012

no a k porodnici v Jihlave , tak ma napadlo,ze zmeny sa deju asi dvoma sposobmi... zvonka = dovnutra alebo zvnutra = von

takze zeny a ja tiez to vnimam skor ako zvnutra - von.... cize skor o pochopenie prirodzeneho porodu ide, spravanie personalu...a az potom zariadenie

kdezto personal je to schopny chapat skor...zvonka - dnu.... cize zmenia vonkajsie prostredie a ja verim,ze sa dojde aj k tej zmene pohladu o com je prirodzeny porod...
toto je tak zhruba nacrtnute a oba pohaldy sa prelinaju
takze osobne som naozaj rada, ked aspon takytmito malimi krocikmi sa to trosku posuva k poludsteniu

rydal
29. feb 2012

@zuzi118 S tou Jihlavou spis nez ten interier (ano, je to v jako kazdem druhem lepsim nemocnicnim porodnim sale 😅 , zadna alternativa a docela bych rada vedela, jak to tam chodi, resp. na co tam to kreslo je, kdyz se tam ma rodit uplne prirozene a pochybuju, ze si mnoho zen vubec takovou polohu vybere..mozna proste jen pro komplikovanejsi pripad) je zajimavy netradicni pristup. Asi tam nebudou delat "pripravu", kazdych 20 min monitor aj.
Ja to vnimam jako takovou milou snahu zdravotniku o pochopeni, i kdyz o prirozenem porodu asi moc nevedi..A mozna, ze se tam s PA nakonec rodi dobre. Pote, co probehl proces s IK a celkove se tak zhorsily pomery, je to jiskra nadeje na lepsi budoucnost.

rydal
29. feb 2012

@zuzi118 Diky moc za ten odkaz. Moc emotivni a uplne se s tim vnitrne shoduju a verim, ze shovavanim se pred nemoci a smrti se nic neresi. Vzdycky jsem si rikala, ze bych to udelala stejne, aby moje miminko vedelo, ze bylo milovane a chtela bych prirozeny odchod z tohoto sveta.

zuzi118
29. feb 2012

@rydal ja viem, ze vyzeram teraz ako hnidopich, ale proste ked to porovnam s Vrchlabi... alebo Odentom... tak to ma od "domaceho porodneho pokoje" velmi daleko. Na tych fotkach vidno monitor.. nie je tam ziadny priestor, kde by zena mohla naozaj rodit v polohe akej si vyberie.. Jedno kreslo na klasickom sale by uplne stacilo.. taktiez monitor je tam uuuuplne zbytocny. Akoze fakt vitam snahu, ale takto maju podla mna vyzerat standardne porodne saly. A nie tie co sa hrdia, ze sa tvaria ako alternativa k domacemu porodu.

rydal
29. feb 2012

@dulkagabulka Popravde receno, vubec jsem se o tom pripadu z Nymburka bavit nechtela. Detaily jsou nezname. Nabizi se, ze vedeli, jak je miminko postizene a vzhledem k tomu, ze ta zena uz doma rodila, tak proste chteli dalsi DP. Ale kdo vi. A bohuzel ne vsechny porody (at uz DP nebo nemocnicni) konci happy endem.
Jaky je outcome u DP celkove ukazala ta holandska studie de Jonge. Kdyz se doma vyskytne akutni situace, je pece samozrejme se zpozdenim proti nemocnici. Na druhe strane k takovym situacim dochazi minimalne u vybranych nerizikovych rodicek. Zena ma pravo se rozhodnout dle sebe a jiste pocita se vsemi proti a pro. Podle me jsou karty jasne a neni moc co diskutovat.
To video od @zuzi118 teda zrovna neprinasi zadnou informaci o tom, proc rodit doma. Napr. ta rodina teologu byla v nemocnici a na nic si nestezovali (proste jestli se maly narodil CS, tak holt v te nemocnici byt museli a je videt, ze maly odesel dustojne..). Podle me jde ale hlavne o to, aby se rodina s miminkem po svem rozloucila a meli moznost ten odchod prozit bez ran na dusi.
A z ceho usuzujes, ze situaci nechapu? Jako lekarka jsem byla u umirajicich pacientu uz hodnekrat, pracovala jsem tady ve Svycarsku i na privatni klinice, kde se provadi eutanazie u nevylecitelne nemocnych (mj. eutanazii nepodporuju) a jsem presvedcena, ze rozlouceni se s clovekem by melo byt v rodinnem kruhu, osobni a klidne. A kde se tak stane, je uz jine tema. Doma je nejprirozenejsi, ale vsichni jiste chapeme, ze ne kazda rodina ma na to kapacitu.

dulkagabulka
29. feb 2012

@rydal to o pochopeni som pisala ja, nie zuzi...a nemyslela som to tak,ze si nechapava 🙂
to "možno pochopiš" som myslela skor v kontexte toho,čo som prave pisala v tom prispevku..že pochopiš to,čo tym chcem povedat...
v dokumente o volbe ženy , o ktorom som pisala ,samozrejme nešlo o domace porody ...
sama neviem prečo, ale ten pribeh čo si dnes dala ty, mne evokoval spomienky na ten dokument...nie kvoli domacim porodom....skor kvoli tomu postihnutiu deitatka..

rydal
29. feb 2012

@dulkagabulka Vsak to byla odpoved pro Tebe 😉

zuzi118
29. feb 2012

@rydal Trosku nerozumiem co chces povedat... ved de Jonge vysiel o stotinu lepsie pre domaci porod co sa mortality tyka.

rydal
29. feb 2012

@zuzi118 No prave toto jsem chtela rict, tj. ze DP vysly nakonec lepe, takze neni moc co diskutovat, pokud se jedna o stejne vychozi podminky a nerizikovou rodicku. Dite s kardiologickym nalezem doma plnohodnotnou zdravotnickou peci dostat nemuze. Tady ale rodice nejspis o VVV vedeli a vzhledem k nulove sanci na preziti ani medicinske zasahovani nechteli.

rydal
29. feb 2012

I kdyz hlavou se mne honi myslenka, ze vedome rodit doma nemocne dite, ktere pak mozna bude v bolestech umirat nebo se dusit, neni prinejmensim moc moralni.

dulkagabulka
29. feb 2012

@rydal aj mne sa taka myslienka prehana hlavou...
ani jedna z tych mamičiek z toho dokumentu to neurobila...

rydal
29. feb 2012

@dulkagabulka Ani ta s tou treti holcickou, co prvni dve rodila doma, co?

dulkagabulka
29. feb 2012

@rydal ani ta...

magdal1
29. feb 2012

@rydal nie ani ta, pozname sa trochu s Martinou... inak rodila doma 4. dietatko, zdrave 🙂
kedze vedeli,ze babatko vlastne pocas porodu alebo tesne po umrie,,,,,,rozhodli sa radsej rodit v porodnici

rydal
29. feb 2012

@magdal1 Juu, Ty ji znas! Tak to jsou krasne zpravy, ze to napoctvrte bylo zdrave mimi. A ze zvedavosti: povedl se holcickam vysneny bratricek? 🙂

magdal1
29. feb 2012

@rydal ano 😵

magdal1
29. feb 2012

a este tu je jej pribeh o Andelce

http://www.iwaldorf.cz/casopis_arch.php?cislo=4...
v tomto cisle

rydal
29. feb 2012

@magdal1 diky! Az ji uvidis, tak prosim vyrid, ze to bylo povzbuzujici slyset, jak se s tou tezkou situaci vyporadali.

magdal1
29. feb 2012

@rydal urcite jej odkaz odovzdam, myslim,ze viacerym ludom to pomohlo a este pomoze 🙂

kukulienka_
29. feb 2012

Ja chcem prispiet tym, ako vyzera "alternativna" porodna izba v Norsku v Bergene (tiez sucast porodnice): Na oknach zavesy, obycajna postel, nocny stolik, vlastna kupelna s velkou vanou. Hudba, sviecky, aromalapma - podla zelania rodicky. Vely makky tvarovaci vankus, moznost fit lopty, porodneho "choditka", akupunktury.
Nie je tam ani KUS niecoho, co pripomina nemocnicu: okrem prenosneho dopplera, ktorym PA pocuva babo. Ak by tam svietilo taketo oranzove porodnicke kreslo ako v Jihlave, tak pochybujem, ze by som sa tam citila "ako doma" a nie "ako v porodnici".

kukulienka_
29. feb 2012

tu som nasla vyborny "reklamny material" po anglicky: http://www.paramanaujagimiui.lt/konferencija/pd..., kde aj vidno, ako sa v tej "alternativnej" casti porodnice rodi;)..okrem statistik aj foto

zuzi118
29. feb 2012

@kukulienka_ a hlavne co mi na tej Jihlave vadi... kde si mozem odpocinut? To mam stat, alebo mozem hopsat na fitlopte... alebo? co ako? si lahnem na zem? Ako ja chapem, ze pri slovach bude sa u nas rodit ako doma sa nam chce tlieskat, ale ked sa nato pozriem ako si to ako doma predstavuju tak neviem ci sa mam smiat alebo plakat.

Vo vrchlabi vyzeral porodny pokoj takto - pekne zavesy, rebriny, velka postel... tusim tam bola aj vana, ale to uz si presne nepamatam. Potom tam bola jedna klasicka porodna sala s porodnym kreslom, vanou.. akurat tam neboli take pekne tapety. 😀 Pytala som sa PA, ze kde sa zvycajne rodi... ze v "pokoji" na kresle sa rodi len KP alebo dvojicky.. alebo ked je daky problem.. ale inak zeny rodia na posteli.. na zemi na styroch v tom porodnom pokojicku.

zuzi118
29. feb 2012
rydal
29. feb 2012

@kukulienka_
@zuzi118
Antolska je fakt katastrofa 😨
Moje zkusenost byla, ze nenemocnicni prostredi bylo skvele (meli jsme porodni apartman se tremi velkymi mistnostmi, stropy meli volitelne ruznobarevne osvetleni (na duhovou relaxi, pro ty, co znaji hypnoporod, jako delane 🙂, celkove pocit jako byt na dovolene v petihvezdickovem hotelu), ale ja stejne vnimala, ze jsme nekde jinde a o co nakonec slo byl personal - moje Dr. vsechno smerovala k prirozenemu porodu, snazila se byt co nejvic pozitivni a konstruktivni, do detailu se drzeli mych porodnich prani, zadna pretechnizovanost, vsechno v klidne atmosfere, miminko po porodu samozrejme jen s nami a zachazelo se s nim podle nasich predstav. Osobne si myslim, ze staci jednoduche zarizeni (ano, musi si byt kde odpocinout 🙂, ale v prvni rade rozhoduje pristup (PA, dr. i zeny) a vedeni porodu. Teda aspon mne technika nevadi, pokud vim, ze PA a dr. to tam vsechno maji pri ruce strycka prihodu a ne rutinni pouziti.

zuzi118
29. feb 2012

@rydal no ale pozri sa na Jihlavu a co vidis v porovnani s Antolskou.. jihlava ma krajsie tapety, vanu, telku... a.. a to by bolo asi tak vsetko 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre