Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

dulkagabulka
10. mar 2012

@ivicek1
ruptura 3 stupna sa samozrejme može stat aj bez nastrihu...nikto ale nezaručí, že nástrihom sa rupture zabrani...
toho lekara najdes na www.porodniplan.cz

ivicek1
10. mar 2012

@dulkagabulka Gabi,ahojky 🙂 ,jasně,to já vím,jen jsem to chtěla přirovnat,ať víte,o čem je řeč 😉
Děkuji Ti moc za ten odkaz 🙂 Iva

petraprostejov
11. mar 2012

https://www.facebook.com/notes/aby-porod-nebole... Článek o bolesti novorozenců během porodu... ☹

dulkagabulka
14. mar 2012

Na stranke ženskych kruhov pribudlo nove otitulkovane video. Tentokrat aj o rizikach vyvolavanych porodov a predcasnych cisarskych rezoch

http://www.zenskekruhy.sk/index.php/videa/onewo...

dulkagabulka
19. mar 2012

dulkagabulka Dňa 26.3.2012 bude na STV2 odvysielaná relácia Medicina, ktorej témou budú Moderné metódy pôrodov. Hosťami relácie budú prednosta nemocnice na Kramároch, Doc. MUDr. Igor Rusňák CSc. a riaditeľ sanatória Koch MUDr. Vladimír Cupaník, PhD.. Členky OZ Ženské kruhy pripravili pár diváckych otázok, ktoré zaslali redakcii STV a ktoré si môžete prečítať v príspevku . Nevieme či otázky budú aj hosťom relácie položené. Ak vás otázky zaujali a chcete vidieť odpovete, pozrite si reláciu v pondelok dňa 26.3.2012 na stanici STV2

http://www.zenskekruhy.sk/index.php/akcie/pozyv......

zuzi118
19. mar 2012

Mozte hlasovat aj na vybrali sme http://vybrali.sme.sk/c/Moderne-metody-porodov/ 🙂 🙂

kkomtesa
20. mar 2012

@petraprostejov díky za odkaz, to je hrozné, myslela jsem, že se narkosa dává všem.

kkomtesa
20. mar 2012

@dulkagabulka @zuzi118 @magdal1 výborné otázky, doufám, že se na ně dostane. Díky, poslala jsem vám hlas.

kkomtesa
20. mar 2012

@dulkagabulka díky za zajímavé video, ale nemám tam titulky.

zuzi118
20. mar 2012

@kkomtesa navod ako zapnut titulky mas uvedeny na stranke.. treba kliknut na taky stvorcek kde je cc a tam sa ti vyroluje ponuka titulkov 😉

zuzi118
3. apr 2012
dulkagabulka
4. apr 2012

Otvoreny list Dr. Cupanikovi o bolestiach po nastrihu, prosim sirte dalej:

Vážený pán doktor,

v relácii Medicína, ktorá bola odvysielaná dňa 26.3.2012, ste ohľadom bolestí po nástrihu povedali: "...Tie bolesti v priebehu pár mesiacov ustúpia. A nepoznám žiadnu rodičku, alebo ženu, ktorá by si sťažovala, že pred piatimi rokmi bola šitá a v dôsledku toho má nejakú poruchu. Pokiaľ samozrejme... tam nebol iný dôvod...." Táto téma je pre nás veľmi intímna a nie je pre nás jednoduché o nej hovoriť a zdá sa, že je tomu tak pre väčšinu žien, keďže ani Vy ako gynekológ ste sa s takouto ženou nestretli. Preto sme sa rozhodli, ze je načase túto tému odtabuizovať a týmto listom sa Vám verejne zdôverujeme, že hoci od nástrihu ubehli roky a iný dôvod ako nástrih tam nebol, neustále nám jazva po nástrihu spôsobuje problémy (nielen) v intímnom živote.

Dovoľujeme si Vám taktiež zaslať knižku, ktorú vydala SKSAPA "Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze opodstatnený?". Veľmi by nás zaujímal Váš názor na túto publikáciu.

S pozdravom,

Ing. Zuzana Krišková, PhD. (2009, Bratislava)
Mgr. Miroslava Kotríková Rašmanová (2009, ČR)
Ing. Ivana Antalová (2000, ČR Zlín)
.....
.....

Ak sa chcete aj Vy pod uvedené vyhlásenie podpísať, napíšte nám na zenskekruhy.oz@gmail.com, do predmetu uveďte prosím "Nastrih" a uveďte prosím, ako sa chcete podpísať. Napríklad len Zuzana z Bratislavy (ideálne však celým menom). A taktiež rok pôrodu a mesto, kedy a kde Vás nastrihli (prípadne ak ste boli nastrihnutá viackrát, tak aj tie ďalšie roky). List zašleme Dr. Cupaníkovi poštou spolu s publikáciou http://www.sksapa.sk/2009031159/Publikácie/nova.... List zverejníme na www.zenskekruhy.sk

dulkagabulka
5. apr 2012

reakcia na reláciu Medicína na temu Moderné metody porodov
http://www.zenskekruhy.sk/akcie/nase-aktivity/i...

zuzi118
5. apr 2012

Podporit nas mozte aj svojim hlasom http://vybrali.sme.sk/c/Otvoreny-list-o-bolesti...

timbouctou
5. apr 2012

@dulkagabulka no já teda se nechci plést do jistě zajímavých diskuzí o tom, jestli je nutné provádět pokaždé nástřih, ale v každém případě za něj děkuju paní doktorce, která mi ho na poslední chvíli udělala. Pan docent v mladoboleslavské porodnici se rozhodl, že to dám bez nástřihu a málem jsem se tam zbláznila bolestí. Když se mu pak jedna mladá paní doktorka vzepřela a nastříhla mě, tak šel kluk ven raz dva. A měla jsem tam pěkných 12 stehů, neumím si představit, že bych porodila bez nástřihu a byla v pořádku, muselo by mě to roztrhnout. A té samé paní doktorce velmi děkuju za přesnou a rychlou práci při zašívání a taky za to, že jsem o nějakém šití druhý den už vůbec nevěděla. Prostě nesmíte narazit na řezníka.

chlebenka
5. apr 2012

@timbouctou Záleží v jaké poloze jsi tlačila, pokud v poloze v leže na zádech, či v polosedě se zapřenýma nohama, tak se nedivím, že ti nástřih holt provedli. Pokud bys tlačila ve vertikální poloze, myslím si, že nástřihu by nebylo potřeba.
Pokud by ses natrhla sama, tak hojení je mnohem lepší, protože k natržení by došlo samovolně a nebyla by tak narušena tkáň, kdežto při nastřihnutí od doktorů je poranění většího rozsahu a déle se hojí a je poté mnohem bolestivější.
To že doktoři raději nastřihnou, je proto, že mají se šitím daleko míň práce, než se samovolným natržením (které ale kolikrát není potřeba šít, hojí se dobře samo, ale doktoři holt rádi šijí 😀 )

timbouctou
6. apr 2012

@chlebenka po skoro 40 hodinách bolestí jsem byla ráda, že ležím 😝 zkoušela jsem rodit v podřepu, ale bylo mi zle a omdlévala jsem. Prostě to jinak nešlo. Nohy musely nahoru 😀

dulkagabulka
6. apr 2012

@timbouctou ta reakcia je na prevadzanie RUTINNYCH nastrihov, nie nastrihov ako takych...aj vo velmi vyspelych krajinach s dobrymi vysledkami mortality a morbidity žien a deti, sa nastrihy prevadzaju...avšak v omnoho menšej miere,ako u nas...a prave preto boli položene tie otazky a prave preto bol napisany ten list...

su ženy, ako ty, ktore su za nastrih vdačne a nemaju po nom žiadne problemy.../chvalabohu/...

dulkagabulka
18. apr 2012

Na otvorený list o nástrihoch, adresovaný MUDr. Cupaníkovi sa podpísalo viac ako 100 žien s dlhodobými problémami po nástrihu. Mnohe z nich nam aj poslali svoj pribeh.Nebolo pre nás lahké ani radostné čítat ich. Dakujeme však každej žene, ktorá sa ozvala, velmi si to vážime. Je dôležité, aby sa táto téma odtabuizovala.Tu je vyber z reakcii :

http://www.zenskekruhy.sk/nase-aktivity/item/12...

rydal
19. apr 2012

Dozvedela jsem se, ze dulcegabulce byl z nicehonic zamezen pristup na MK kvuli vyse uvedenemu odkazu. Muzete mne nekdo vysvetlit, co na nich bylo proti pravidlum MK?

bobocka
19. apr 2012

@rydal prosim??? 😠 tak ak ma niekto s tym problem,co osobne nechapem preco by mal mat,tak zmazem prispevok a upozornim na to,ze taketo znenie si nezelam,ale zabranit pristup na stranku??? 😠 😠 😠 odkial to mas,ze jej pristup zamedzili? joj,ci som sa vztocila 😠 😠 😠

magdal1
19. apr 2012

@bobocka ano vyhodili ju bez vysvetlenia z fora

bobocka
19. apr 2012

@magdal1 akoze bez vysvetlenia??? toto co ma byt??? tak ak im vadil prispevok,tak to mali zmazat a upozornit ju na to a nie to tu nechat svietit a ju vyhodit!!!!

magdal1
19. apr 2012

@bobocka ano, presne tak to spravili, bez vysvetlenia

bobocka
19. apr 2012

@magdal1 nemam slov ☹ ta kocka ma tolkym veciam naucila,tolko veci som sa vdaka nej dozvedela.aj vdaka nej som sa o porod zacala zaujimat trosku viac a dnes ho vnimam uplne inak.strasne nefer to je. ☹

magdal1
19. apr 2012

@bobocka suhlasim, dovod mohli udat, vyzera to potom ako cenzurovane a tie zeny, kt. sa zaujimaju o prirodzene porody si info budu musiet najst inde

rydal
19. apr 2012

@bobocka Dala mi sama vedet s tim, ze ji najednou zamezili pristup mezi jakehokoliv relevantniho vysvetleni, takze bych rada vedela, co se deje.

bobocka
19. apr 2012

@rydal cenzura sa deje 😖

zuzi118
20. apr 2012

@bobocka
@rydal vraj robila reklamu zenskym kruhom. no takze gabi vyhodili... ja si tiez balim svestky.... viete kde nas najdete. Caute.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre