Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

ewelyne
19. sep 2009

shaula, nie som, neboj 😉 pekny zvysok vikendu. my sme si dnes uzivali slniecko a zajtra nas dufam caka dalsi nadherny a neuveritelny den 😉 pa

denduska
20. sep 2009

lenki, no konecne som precitala to emimino o pupocniku..vlastne je tam odpoved zakomponovana - ak je porod vedeny pod oxytocinom, tym padom podla nich prudi k babatku vacsie mnozstvo krvi, cize ak sa pupocnik podviaze hned, dieta dostane z placenty viac krvi za kratsiu dobu, teda je to to iste ako ked sa caka kym to tam dotecie.

lenze - nejako nechapem co ma placenta a maternica spolocne s pumpovanim krvi, ved pri kontrakcii sa krvny obeh v stene maternice zastavuje, nie maternica (aj ked jej kontrakcie su autonomne) ale srdce matky je zodpovedne za rychlost toku krvi v celom tele a aj minutovy objem a pokial toto nie je nejako enormne zvysene tak si myslim ze v tom objeme krvicky co sa dostane k babu nie je rozdiel, ci je silnejsia kontrakcia alebo nie.

Druha vec, ze ak by to tak bolo, ze by sa dieta tym podviazanim ochudobnilo az o taky velky objem krvi, tak si myslim ze by kazde 1,5-te novorodeniatko malo anemiu, co nema. Ale ak k tomu najdem nahodou este nieco, rada si precitam, ale argument ze maternica pumpuje viac krvi je podla mna trosku "prisposobovanie si fyziologie ludskeho tela ako sa hodi" 😅

no opravte ma ak sa mylim 🙂

a este - ze prirastena placenta vznika v tretej dobe porodnej...tak toto ma uplne ohurilo, lebo to som v zivote nepocula a na to ani nemam co povedat 😲

etnicka
20. sep 2009

ahojte, chvilku som tu nebola a ako ste pekne popisali 🙂

denduska k tomu dotepaniu pupocnika - my sme ho dotepat nechali 🙂 predtym som citala, ze sa tym zmierni sok babatka z porodu. Ma taky plynulejsi prechod z prijimania kyslika od maminky pupocnou snurou a vlastnymi pluckami. Nie je to sice velmi odborne vysvetlenie, ale mojmu laickemu rozumu to dava zmysel 🙂 . Podotykam, ze nas syncek vobec neplakal, ked sa narodil. Porod vlastne prespal, PA ho zobudila, az ked uz bol vonku jemnym poklepanim na nozicku. Potom trochu zamrncal 🙂 krasne sa mi na to spomina. Uz sa tesim na dalsi porod 😀

lenkicka
20. sep 2009

Ahojky. Souhlasím s Etickou, taky mi to tak bylo vysvětleno v kurzu, dokud tepe, funguje a dítě stále přes něj přijímá kyslík,ale zároveň začíná i dýchat plícemi. Až dotepe, pak teprve začne plně dýchat pouze plícemi. Proto mu taky nevadí porod do vody, protože pokud je pod hladinou, stále dýchá přes matku. To sa ale rozumí, že ho tam nenechají příliš dlouho 😀
Taky jsme pupečník nechali dotepat. A rozhodně je to v Krnově samozřejmostí, tak tam určitě doktoři ví, co dělají. Můj mrňous taky vůbec neplakal, jen si něco mrmlal. Pláč ostatně má být jen signál dítěte, že se mu něco nelíbí a na nás je, aby plakalo co nejméně. 🙂

kleopatris
25. sep 2009

ahojte 🙂 aj ja sa zapojim do diskusie

ja som si bola tu v rakusku prave pozriet jednu porodku, kde chcem rodit a poviem vam bola som prijemne prekvapena 😵 predtym som z porodu mala strach, ale ta porodna asistentka nam tam vsetko krasne ukazala a povysvetlovala, ze sa zacinam tesit 🙂
porodne saly su v tlmenom cervenom svetle, je tam aroma lampa, rodicky nenastrihaju (pocas celeho porodu PA natiera a masiruje hradzu olejom a ak sa natrhne, hoji sa to vraj ovela lepsie), pupocnik nechavaju dotepat, daju okamzite miminko na prsia, aby sa ukludnilo pocutim mamickineho srdca a naslo si prsniky a zacalo samo od seba prirodzene sat. Lekar tam neni vobec pritomny, az na konci pride skontrolovat, ci je vsetko ok 🙂 a babatko je asi dve hodiny po porode na matkinom hrudniku a vychutnavaju si intimitu 🙂 a potom pride detska lekarka skontrolovat babatko, a vtedy ho berie na chvilu prec, ale otec ide s nimi 🙂 a potom ho zase mamicke vratia a je s nim az do odchodu z nemocnice 😵. a k epiduralke....oni ju nedavaju, resp.neopdporucaju, vraj po nej je ovela viacej porodov kliestami alebo zvonom (neviem jak sa to presne vola tie nastroje...). infuzky tiez nedavaju, az ked je fakt treba 🙂 takze budem informovat ci to tak ozaj bolo, ale este mam dost casu 🙂
jaj a este sa caka 14 dni po prenasani a az potom sa vyvolava (moja gynekologicka bola ochotna cakat max 5 dni....aj preto som ju zmenila...)
kniho Nova doba porodni mam doma a je super 😵

ale inak mi tu velmi vadi, ze sa stale ultrazvukuje...ja som za kontrolu, ale kazdy mesiac??? neviem, ale vzdy na mna hladia jak na mimozemstana, ked nechcem UZV...
a inak aj Dr.pripusta, ze napr. tzv.DopllerUZV (meria prekrvenie placenty a pupocniku) je pre dieta velmi neprijemne...vraj UZV neni skodlivy ako taky, ale je dost hlucny a neprijemny pre babo (nas maly pred UZV uteka jak pred rozbehnutym vlakom, ked bol este malinky sa schovaval v maternici tak, ze Dr.fakt musela patrat kde je...takze asi na tom nieco bude)

a este jeden desny pripad z praxe...v jednej SK nemocke sa dieta (asi vinou lekarov, lebo pacientka mala uzucku panvu, ale na cisarak nebol dovod...) rodicke zadrhlo medzi panvovymi kostami a oni ho vysavali podtlakom a co sa nestalo...tlak bol prisilny a matke vytrhli vnutorne organy....dieta zachranene, matka po 2 dnoch v kome mrtva...takze neviem ci kazdy porod v nemocnici znamena vyssiu sancu na zivot....

sorry som sa rozpisala trosku 🙂

etnicka
26. sep 2009

kleopatris, to sa krasne citalo, az na ten posledny odsek 😢
Inak nas maly si pri UTZ tiez vzdy zakryval uska, aj preto som odmietla druhy 3D. Ono sa este nevie na 100%, ci je to skodlive, alebo nie. V dalsom tehotenstve sa chystam ist len na 2, max. 3 utz (pokial vsetko bude v poriadku).

julia225
7. okt 2009

baby, surne potrebujem knihu, alebo jej kopiu i. stadelmenn - zdrave tehotenstvi prirozeny porod... prosim ozvite sa...!!! dakujem

henrike
20. okt 2009

Ahojte zienky!
Neviem, ci este tato diskusia bude pokracovat, ale skusim to a rada sa k vam pridam! Pridala som sa aj k teme (neviem presne, ale nieco v zmysle): porod doma, ale akosi sa ta tema vytratila a neviem ju nijak najst. Nevadi ...
Ja som uvedene knihy este necitala, ale mam ich objednane a netrpezlivo na ne cakam. Som pravidelnou navstevnickou stranky vnimavetehotenstvo.sk a tam som sa vlastne o tychto knihach docitala ... a tiez o inych moznostiach porodu a dokonca o orgazmickom porode - co je na SR asi absolutne nerealna zalezitost.
Som v 19. tt a uz teraz sa zamyslam, kde ja vlastne budem rodit svoje prve dieta. Z klasickych nemocnic a ich praktik som uplne zhrozena ... Na Slovensku zena nema absolutne ziadnu moznost volby. Som z toho stiesnena. Chcela by som rodit v polohe, ktora mi bude vtedy najviac vyhovovat a verim, ze to budem citit - co je pre mna i malicke najlepsie, chcem mat pri porode manzela, chcem mat moznost odmietnut rozne umele chemicke hormony a podobne blbosti, chcem mat moznost volneho pohybu a intimnej atmosfery bez zbytocnych ruciacich a neprijemnych ludi, chcem zabranit tomu, aby mi dieta hned po porode vzali a robili tie strasne nevyhnutne a pre novoredeniatko tak prirodzene merania a vazenia a umyvania ... a dokonca chcem aj zabranit ockovaniu proti TBC! Kde sa mi toto vsetko a este mozno viac podari zrealizovat??? ☹ Strasne zavidim (v dobrom) vam, ktore zijete niekde blizko hranic CR a mozete zvazovat moznost porodu v Cechach. Ja som z Kosic a nemam absolutne ziadnu moznost ... Keby som vedela presny termin porodu (co nie je realne), urcite nerodim na Slovensku ...
Velmi sa tesim, ze vas je tolko, ktore mate podobny pohlad na vec, ako ja. V mojom okoli ma vsetci maju za blazna a za prespekulovanu zensku, ktora len vymysla a nie je ochotna prezit si to, co si "ma prezit kazda matka". My slovaci sme fakt ako take osliatka ...
Mam velky strach, ze ked budem v nemocnici (uz zo samotnych lekarov mam triasku a nerada ich co i len vidim), uz len ten fakt ze tam som ma paralyzuje tak, ze nebudem schopna presadzovat svoje poziadavky. Niektora z vas tu niekde skor pisala, ze nechape, ako je mozne, ze sa zena nestihla ozvat proti klistiru ci holeniu ... Ja to chapem, lebo viem, ako ma medicinske prostredie paralyzuje. Este ani na poradni nie som schopna odmietnut ultrazvuk (hoci ho nechcem) - staci mi pozriet sa do brutalne vaznej a odmeranej tvare lekarky ... Proste mam mozno nejaku medikofobiu! 😉
Takze velmi dufam, ze moj manzel bude takym mojim hovorcom ... lebo inak neviem! On je na rozdiel odo mna dostatocne temperamentny a bojovny clovek - klasicky byk! 😀 On chudak k porodu ist velmi nechcel, ale myslim, ze sa mi podarilo vysvetlit mu, preco ho tam vlastne chcem. Nechcem sa citit paralyzovana a stratena medzi vaznymi tvarami a bielymi plastami ...
Prajem vam vsetkym nadherny den i tyzden!

wild.horses
20. okt 2009

ahojte,
sorry, nebudem citat tuto temu celu...
chcem len, henrike, ze som bola na tom podobne ako ty. Som rada, ze som rodila v UK, kde zijeme. Nebolo to vsetko idealne, ale maly sa narodil do uplnej pohody, spokojnucky a odvtedy je so mnou stale. Nevzali ho odomna an nic podobne.
Tu, v UK, mi naopak prekazalo, ze skoro vobec nevysetrovali pocas tehotenstva, ale to je na temu kvalita zdravotnictva a nie o porodoch...
Neviem, mne to pride take normalne mat moznost rozhodnut sa v akej polohe a pod akymi liekmi privediem svoje dieta na svet. Samozrejme, v extremnom pripade nech lekar plne zasiahne...
Z mojho pohladu bol moj porod tym najsilnejsim zazitkom aky som kedy zazila (nie som si ista, ci do toho este raz pojdem 😉 ) a som rada, ze som ho prezila pri plnom vedomi a s priatelom po boku non stop.
Mozno ta komunikacia medzi pacientom a dr na slovnsku je akasi poahana, neviem. Jednoznacne, velmi drzim palce, nech mas pekny porod a bezproblemove tehotenstvo.

henrike
20. okt 2009

Wild.horses: DAKUJEM velmi pekne! 😉
Mne by vyhovovalo, keby tehotne zeny menej prehanali a robili menej utz a testov, o ktore mozno ani nestoja. Ked jednoducho chcem dieta za kazdu cenu - aj s pripadnym postihnutim, su zbytocne vsetky tie utz a odbery zamerane na downov syndrom a ine geneticke vady ... Takze na SR je starostlivost prehnana ... zastavm tiez nazor, ze kvoli peniazom. Darmo, farmaceutocky priemysel je jeden obrovsky biznis a nic ine! 😝
Tesim sa, ze mas z porodu pekny zazitok ... a mozno si to este rozmyslis a zopakujes si to! 😀

nevestinka2010
30. okt 2009

henrike> diskuze o porodu doma je uz zase na prvni strance temat o porodech 😉
Ja ted procitala nektere pribehy o porodech v porodnicch tady na MK a fakt porod bez zasahu a oxitocinu aby clovek pohledal... moznost volby je fakt omezena, a na SK mozna fakt jeste horsi nez v CR
taky z toho mam blby pocit a to jeste ani nejsem tehotna 😉
souhlasim s tebou a drzim palce at mate s mimi pohodovy a pekny porod
ja casem si asi vetsinu tehotenstvi odbudu v Irsku, tady se taky nedela spousta testu a UZ je asi jen 3x pokud je vse ok, takze se tomu docela vyhnu, porod- no uvidime, to nema cenu uplne planovat, spise byt pripravena na vsechno, ale pokud by to jen trochu vypadalo realne a slo to, tak bych rada rodila fakt co nejprirozeneji, mozna i doma...

nevestinka2010
31. okt 2009

trochu mene znamy, ale s podobnym prinosem > Dr. Lamaze ...lamaze.org

mimochodem az bude datum konani Tydne respektu k porodu na rok 2010, rada bych planovala ucast, prida se nekdo? ...respektkporodu.cz

misak78
31. okt 2009

nevestinka: jdu po tobě 😉 Ráda bych se Týdne respektu účastnila aktivně- jestli to jenom trochu vyjde a nebudu mít v termínu státnice a jestli mně tam s mým nestandardně "rebelským" postojem budou chtít 😀 .

Ráda bych poprosila i zde diskutující, kdyby našly chvilku času a pokusily se vyplnit dotazník viz: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Jenom, abych předešla případným "jedovatostem" 😎 z vaší strany. I já sama mám problém na některé otázky odpovědět ano, ne, nevím. Uvítám též vaše poznatky a připomínky. K nelogičnosti postavení otázek: je velmi těžké sestavit dotazník tak, abych totožný mohla předložit jak odborné tak i laické veřejnosti. Je to asi největší kompromis, co se dal udělat 😖

nevestinka2010
31. okt 2009

misak> tak to si pak dame vedet, ja doufam, ze nam to vyjde prijet

misak78
1. nov 2009

nevestinka: určitě budu ráda! Před dvěma lety sem měla přednášku na kongresu PA v Praze na stejné téma. Samozřejmě vyvolala rozruch.

veve24
autor
2. nov 2009

Ahojte,
trosku dlhsie som sa tu neukazala, 29.09. sa nam narodil krasny zdravy chlapcek TEO. Chvilku trvalo, kym sme si spravili svoj rezim, tak na dlhe vypisovanie nebol cas a hlavne som sa mu chcela venovat na 100% zo zaciatku 🙂
Napisem vam nieco o nasom porode...
S manzelom sme sa mesiac pre terminom rozhodli, ze pojdem rodit do Ciech, konkretne do Kyjova. Nemocnicu sme si boli pozriet este predtym, so vsetkym sme boli spokojni. Prve slabucke kontrakcie zacali okolo tretej v noci,to som stale nevedela, ci uz treba ist, v podstate ma nic nebolelo, len som sa citila tak "inac". O desiatej sme ale preistotu vyrazili, mame to od domu viac ako hodinu cesty, tak radsej skor ako neskoro. Dorazili sme do porodnice, spravili ozvy, ale ze je to slabucke, ze mozno niekedy v noci, otvorena som bola na 2 cm. Tak nas dali na oddelenie. Mala som so sebou homeopatika, ktore sa beru pocas porodu, tak som ich zacala uzivat podla predpisaneho davkovania a po necelych dvoch hodinach uz boli 5minutove kontrakcie. Zasa zmerali ozvy, to uz som zacinala citit silne bolesti. Spytali sa, ci chcem klistyr, pretoze v porodnom plane som mala uvedene, ze mam glycerinove cipky, ktore si sama vlozim a klistyr odmietam. Vysvetlili mi, ze by mi mohol pomoct, prehriat zvnutra brusko, ale ja som odmietla. Sestricka ma zaviedla na WC, kde bola aj sprcha a odisla. Vsetko som sama zvladla, este som sa osprchovala, zavolala som si manzela a odviedli nas uz spolu na salu. Stale bola pri nas iba PA. Vysvetlila mi, co mozem robit proti bolesti,manzelovi ukazala ako ma moze masirovat, zhasla svetlo, zapla hudbu a odisla. To bolo cca. pol piatej. Mala som ale velmi silne bolesti, nevladala som sediet ani na fit lopte, ani ist do sprchy, tak som si lahla na postel a lezala tam az do porodu. Nikto pri nas nebol, PA iba chodila kontrolovat, ci sme v poriadku. To bolo fajn, neviem si predstavit inu situaciu v mojom stave. Ked mi ale zacali kontrakcie stahovat brusko a mala som pocit na tlacenie, prisla PA aj s doktorkou a povedali, ze este nie je cas a mam ich predychat. Po pol hodine uz dovolili tlacit. Najskor mi to velmi neslo, povedali mi, ze mam lezat s pokrcenymi nohami, rukami sa drzat pod kolenami a tak tlacit. Lenze pri tlaceni som mala taky silny tlak v hlave, ze som vzdy v polovici vydychla aby som ten tlak uvolnila a bolo po tlaceni. Potom som si skusila lahnut nabok a citila som sa o 100% lepsie. Lenze to ma nechali iba chvilku a potom PA kazala dat sa zasa na chrbat, aby "doktorka videla" :(( Bolo mi tak naozaj nepohodlne, ale to uz oni velmi neriesili. Maly mal ale omotanu snuru okolo hlavky, takze sa zrazu kontrekcie skoncili a nebolo z coho tlacit. To uz prisiel primar, nekompromisne trval na oxytocine, ale vtedy ho uz naozaj bolo treba, maly uz skoro nedychal. Zvlastne, ze pri tolkych ultrazvukoch, ktore robia, nedokazu spravit uzv aby zistili, ci dieta nema snuru okolo krku...Po oxytocine to islo uz velmi rychlo. V plane sme mali sice, ze porod chceme bez medikamentov, ale situacia to nedovolila. Teo sa narodil priduseny, vobec sa nehybal, nedychal, nic. Bol to strasny pohlad. Doktor ho rychlo suchal rukou po chrbatiku, potom ho pretocil dole hlavickou, ztriasol, nic. Ziadna reakcia. Boli to najdlhsie sekundy v mojom zivote. Najhorisie bolo, ked ho novorodenecka sestricka chytila na ruky a zacala s nim utekat prec. To ho niesla na tremolozko, len zakricala na manzela nech ide s nou a boli prec. Az po mesiaci mi povedal, ze on si uz myslel, ze sa maly nikdy nenadychne, ze to vyzeralo naozaj zle. Ja som zacala panikarit, kricala som stale dokola nech mi povedia co s nim je, az kym asi po dvoch minutach nezacal maly plakat...to bol ten najkrajsi plac v zivote 🙂))
Potom mi ho priniesli. Sestricka ho ale musela odniest na termolozko a na pozorovanie,priniesli ho zasa o hodinku a nechali s nami na sale. Nakoniec si ho ale na noc zobrali, narodil sa 20:50, cca do jedenastej lezal pri nas na sale a rano o piatej uz nam ho dali nastalo. Takze tolko nas porod.
A dalsi pobyt....
Sestricky super, nemame sa na co stazovat. Starostlivost takisto vyborna. Maleho som si dala hned k sebe do postele, nikto nic nepovedal, viem, ze v inych nemocniciach to nemaju moc radi. Prve kupanie bolo so sestrickou (nam sa zdaol trosku brutalne, ale oni sa s tym moc nehraju 🙂 nie ako my teraz doma, ze si spievame, vysvetlujeme, bozkavame, hladkame....takze maly samozrejme krical ako keby ho z koze drali. No a este jedna vec, ktora ma nahnevala, ze mi maleho zobrali na odstrihnutie pahylka a ked ho prinisli, oznamili mi, ze uz ho rovno aj zaockovali proti TBC. My sme zasadne proti ockovaniu, to je sice ina tema, ale spravili to bez opytania a to ma nahnevalo.

Inak porod bol bez nastrihu a bolo vidiet, ze plan si citali nikolkokrat, na vsetko sa pytali, mali aspon snahu dodrzat co sa dalo. Bohuzial sa ale situacia skomplikovala, druhy porod uz snad bude bez problemov.

Ani neviem, ako svoj porod zhodnotit.Podla Odenta to velmi nebolo 🙂 Ale po skusenostiach inych mamiciek som rada, ze to prebiehalo aspon tak ako prebiehalo. Samozrejme je to obrovsky zazitok, aj ked som mala velmi silne bolesti, ten zaver stoji za to a neodradilo ma to od rodenia dalsich deti 🙂 Byt matkou je zazrak, maly je uzasny, nikdy predtym som pocit vacsej lasky nezazila.

nevestinka2010
2. nov 2009

veve> gratulace velika a diky za uprimny popis vaseho porodu, verim, ze to muselo byt neprijemne, nicmene vse dopadlo dobre a to je hlavni.
Myslim, ze podle Odenta to bylo, protoze veskere intervence byly zavedene az pri opravdove potrebe a to ani Odent ani nikdo jiny neodmita!
Skoda jen "... nabok a citila som sa o 100% lepsie. Lenze to ma nechali iba chvilku a potom PA kazala dat sa zasa na chrbat, aby "doktorka videla" :(( " > to je na zabiti 😅 a pak to ukricene prvni koupani 😉 ale jinak ste to zvladli skvele! Hodne zdravicka a energie 😉

misak78
2. nov 2009

tak to je přesně to, kvůli čemu dělám "výzkum" na tohle téma (pro laiky). Kdyby paní rodila doma, tak nebudu raději ani domýšlet. Je fajn, že se v porodnici snažili alespoň něco dělat podle PP. Škoda té polohy- a to je zase důvod proč to dělám kvůli odborníkům... 😉

ewelyne
2. nov 2009

veve, blahozelaaaam 🙂

inak neviem, ale nas maly mal par tyzdnov snuru okolo krku, a stale to sledovali a menil polhoy a bola som aj pri chyroprakt. a otacali ho a potom sa odmotal, ale to som mu hudla asi 3 tt. nonstop, nech to skusi, lebo ze to nie je dobry napad a este v den porodu co som bola na kontrole, ale mala 12 dni pred terminom to pozerali a bolo to ok uz... a normalne to bolo vidno ako ten pupocnik ide uz nie je okolo...

a ta poloha, ze naspat na chrbat, aby doktorka videla.... 😠
fakt skoda....
no,podla mna, v gravitacnej polohe to ide a postupuje rychlejsie, v polohe ktora ti nie je prijemna, je to blbe... mne sa na chrbate tazko dychalo, ved logicky- tiez som uz nespala na chrbte a nebolo mi to prijemne.... a citila som, ze to nie je ok, poloha, ale tiez ma nasilu drzali....

a inak s tym ockovanim, by som ich bila, ja ich asi donutim vsade - na kartu, na vsetky nalepky napisat veeeelkou cervenou fixkou, ze NEOCKOVAT- normalne im poviem, ze vyuzivam 6 t. zakonuu lehotu a odladam, nech ich neiritujem.... inak prave som pozerala na stranke WHO v tabulke, v kolkych krajinach sa uz voooobec neockuje BCG a ked som si len porovnala pocet povinnych a preockovani vsade na svete mala som teda dost.....
a co mu to isli odstrihnut? ja asi malenedam z ruky a budem chodit vsade s nim, lebo toto co robia je nonsens....

nech sa vam,nech rastiete do krasy a nech ste zdravi 🙂

nevestinka2010
2. nov 2009

si myslim ze porod mimo zz u veve by dopadl stejne neli lepe. Pokud by nemusela byt nucena byt na zadech, slo by mimi ven mozna rychleji a co se resuscitace novorozence tyka tak by zkusena PA provedla to same, masaz, dole hlavou a pak kyslik... ale ja myslim, se je zbytecne to resit, veve doma rodit nechtela, chtela rodit podle Odenta a podle meho se jim to podarilo docela obstojne 😉

magdal1
3. nov 2009

ahojte, mam na predaj jednu novu knihu Slzy po porodu od Elisabeth Geisel za 10 eur +postovne, je o obdobi sestonedelia, depresiach v sestonedeli... Skvela.

veve24
autor
3. nov 2009

vsetkym moc dakujeme 🙂
rodit doma by bolo moc fajn, zila som nejaku dobu v Holandsku a tam som pochopila, ake je to uzasne pre maminu aj babatko. S tym ozivovanim by to v nasom pripade PA asi zvladla, cistili mu este zaludok od hlienov nejakou hadickou, ktoru mu zaviedli cez nostek az do zaludka, ale to je tiez asi celkom bezne...POrod doma nas lakal hned od zaciatku, ale bohuzial u nas nie sme k tomu dostatocne vybaveni, nikto vam nepristavi k domu sanitku a nevysle k vam odborny personal, aby vam v pripade potreby poskytol pomoc ako to funguje napr.v Holandsku. Ale nevadi, my sme boli v podstate spokojni, v porovnani s inymi "zazitkami" z porodov bol ten nas nad ocakavania dobry.

magda1 - nepochop ma zle, ale myslim (dufam), ze medzi nami nenajdes nikoho, kto by potreboval pomoct s depresiou po porode 🙂 ale par takych tem, kde taketo maminy najdes som tu niekde videla...

nevestinka2010
3. nov 2009

veve> 😉

Pro zajimavost termin Svetoveho tydne respektu k porodu na 2010 je:
17. - 23.5. 2010

Nevim jestli nam to vyjde se zucastnit jelikoz hned zacatkem cervna planujeme svatbu, ale rada bych.

ewelyne
3. nov 2009

magdal- no citat pocas tehu o sestonedeli a deprsiach nie je vobec napomovcne a vhodne 🙂
to su asi take knihy, kde sa potom pise o nutnosti medicinskej liecby atd...
no na to mam ja svoj nazor a aj pomoc ako aromaterapia a ine prirodne terapie a je to o inom ako pisu "tie mudre knihy"....

veve, ano s porovnianim inych ste obstali dostojne... ale to ocko a ta poloha- hlavne ta, lebo ta to podla mna brzdila 😖 ja som zvedava, ako dopadneme my.... 😉 drzte sa.

ewelyne
3. nov 2009

veve, ozaj a maly je ake babo? poslucha? 😉

veve24
autor
4. nov 2009

ewelyne- je zlaty, dobrucky. Ked nieco chce, neplace ale vykrikuje po mne ako keby chcel povedat: halooo som hladny, pocuje ma tu niekto? Je to strasne podarene, sa na tom smejeme s muzom, ze on ani plakat nevie. v noci celkom pekne spinka, ale je to chlap, takze papame kazde 3 hodiny, uz po troch tyzdnoch mal o kilo viac 🙂 valibuk
teraz sa bojim, ze sa mi to pri druhom vrati a ze to bude uplakane a nepokojne...a ty sa ako citis?vsetko v poriadku? kam pojdes rodit?

henrike
4. nov 2009

Ahojte Odentovky! 🙂
Teeeda, ja som si uz myslela, ze tato tema skoncila ... a uz som ju aj prestala kontrolovat. Dnes som na nu mrkla len tak nahodou ...
Veve: veeelka gratulacia! 😀 Tesim sa s Tebou zo synceka. A vybrali ste mu krasne meno!!!
A DAKUJEM za popis porodu v Cechach. Mna prave zacinaju chytat depresie, ze kde ja vlastne porodim. Docitala som knihu "Znovuzrozeny porod" - som uchvatena, ale zaroven smutna, ze je to pre mna taaak nedosiahnutelne. Vobec neviem, co robit.
Mrzi ma ta nanutena poloha na chrbte a aj mna by veeelmi nastvalo zaockovanie, pretoze ja tiez nechcem nechat ockovat moje dieta. Dufam ze sa mi to podari ustrazit, ale ako vidim, nie je to jednoduche ... 😒
Ozaj, platila si si porod v Cechach sama? Aka suma to bola? Bola si si tu porodnicu pozriet uz predtym? Neboli tam pristupni k nejakej inej porodnej polohe (napr. v podrepe)?
Prepac ze Ta teraz zatazujem mojimi otazkami ... urcite mas co robit s malickym.
A este som chcela k tej knihe "Slzy po porodu" - uz som ju skoro docitala a nie je len o depresiach a sestonedeli!!! Prave vdaka tejto knihe som zacala patrat po inych moznostiach porodu. Je tam krasne vysvetlene a opisane, co sa deje so zenou uz pred otehotnenim, pocas tehotenstva, pocas porodu, ako vnima a berie zenu spolocnost, su tam uzasne opisane zenske hormony a ich funkcia v tehotenstve i pocas a po porode, opisuje sa materstvo vnimane zmyslami, opisuje sa sposob, akym je zenam vsugerovavane, ze nie su kompetentne porodit a byt matkami, ... no proste brutalne mnozstvo inspirativnych a zaujimavych tem vhodnych na precitanie uz v tehotenstve! Az po tejto knihe som zacala hladat napr. Znovuzrozeny porod. Takze tejto knihy sa veeelmi zastavam!!! Nazov je trosku zavadzajuci ...
Prajem vam vsetkym krasne popoludnie!

magdal1
4. nov 2009

Dakujem henrike 🙂
- vidis ewelyn, necitala si to a hned "zaradila" len podla nazvu. Napisala som to do tejto temy, pretoze je o prirodzenych porodoch. Aj ked cakam uz 3.babatko, zaujimalo ma to, po zazitku z 1. porodu.
Myslim,ze aj ked ma zena pekny porod, obdobie sestonedelia moze vselico "priniest"...
Drzim na vsetkym palce aby sme prezili porod podla nasich predstav. 😉

rimmel
4. nov 2009

veve...ono ano je to krasne ak mozes mat intimitu, sukromie , inak to cele vnimat, ziadne lieky ci pristore ci hento ci tamto...

ja som dokonca zvazovala porod doma a to som prvorodicka

ale vies co, po mojej skusenosti by som sa bala rodit inde ako v nemocnici.nechcem totiz ohrozit svoj zivot a zivot mojho dietata.

rodila som predcasne...4 dni...na tabletkach a morfine..po porode som od vycerpania odpadla, zobudila som sa a ni neviem po akom case, na drippe...kebyze niesom v nemocnici neviem co by so mnou bolo..kebyze tam okolo seba nemam 6 doktorov a sestriciek , neviem ako cely porod dopadne

a to je to..aj ked vsetko vyzera ako dokonale tehotnenstvo, vzdy mozu prist komplikacie pri porodu..a riskovat nieco len pre intimitu ? nie dakujem.

rimmel
4. nov 2009

a k napr.nanutenej polohe na chrbte, tu to tak nieje..mozes rodit ako chces...ale u mna zase toto bola jedina mozno alternativa.....vo vode ako som chcela som nemohla a po stojacky? ledva som dychala..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre