Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

dene
22. aug 2009

ahoj, tiež som pár týždňov pred tou veľkou udalosťou a mám svoje predstavy o SVOJOM pôrode, ale tlak mi behá kdesi v oblakoch, keď počujem slová niektorých zdrav.pracovníkov o tom, čo by som mala, musela a pod... a potom ešte mám toho veľa prečítaného od mamičiek a veľa mojich známych rodilo teraz nedávno.... no a žiadna sláva ☹ .... naposledy mi vybehol tlak vo štvrtok, keď som bola prvýkrát na CTG v nemocnici, v ktorej chcem rodiť (preto tam, lebo na nete píšu, že si môžem zvoliť polohu a pod... pre mňa je to dôležité, lebo celé tehu mám problémy s krížami, kvôli kostrči si neviem ľahnúť na chrbát...) no a na CTG mi ukázali lôžko, že nech si ľahnem,... keď som poprosila sestričku, či by sme nemohli zvýšiť záhlavie lôžka, mlčky zložila tenký vankúš na polovicu (z asi 5 cm hrubého sa stal asi 10 cm hrubý 😒 ), že max.takto sa dá zvýšiť a "musíte si začať zvykať, lebo celý pôrod budete takto ležať"... tak som jej povedala, že dobre, ale ja o chvíľku omdliem (od bolesti a nedostatku vzduchu)... ona ďalej pripínala zariadenie a prišla mladšia sestrička a videla, že už asi melem z posledného (studený lepkavý pot, hučanie v ušiach...), tak povedala, aby som si ľahla nabok.. hneď mi bolo lepšie, ale tá staršia robila len grimasy, že nepôjde stroj a nech si zvykám..... stroj išiel a ja som akurát von musela zase krivkať, lebo sa mi zase čosi po ležaní poruchalo v krížoch... no a toto absolvovať opäť o týždeň...

bola som aj u ortopéda, aby mi dal aspoň odporúčanie, že by som mala rodiť inak ako poležiačky, ale zdá sa, že keď iní lekári vidia tehotnú, tak zrazu všetci ruky od nej preč, ako by mala lepru... "ja sa nebudem fušovať do remesla gynekológom, to oni musia vedieť, ako máte rodiť..." znela jeho reč....
takže, pripravím si pôrodný plán, prídem na poslednú chvíľu do pôrodnice a nejak toho malého vytlačím... ak budem mať šťastie, už to nestihnem a porodím v aute.... toto sú moje pocity...po štvrtkovom CTG...

je to normálne, aby sa v dnešnej dobe žena musela doprosovať dôstojného pôrodu, kde by ona mala rozhodnúť, čo je pre ňu príjemnejšie.... ako sa cíti.... aby netrpela viac ako je potrebné.... aby ju svojou ľahostajnosťou nepoškodzoval personál..a nielen ju ale prípadne aj bábo....?
som znechutená, z tohto nášho Slovenska a systému, ktorý v ňom kraľuje....česť výnimkám.... 😒

etnicka
22. aug 2009

ahojte, presne viem, ako sa citite, lebo ja som na tom bola uplne rovnako. Tiez som precitala Znovuzrozeny porod a aj velmi dobru knizku Nova doba porodni a vobec sa mi nepacil pristup nasich zdravotnikov. Na koniec som na poslednu chvilu sla rodit do Anglicka a bola som spokojna. Vsetci sa ku mne chovali uctivo, ako ku zdravemu svojpravnemu cloveku. Pocula som chvaly na porodnicu v Banskej Stiavnici. Inak sa da rodit prirodzene na Morave alebo v Rakusku. Drzim Vam obom palce. Ozaj, rozmyslali ste nad porodom s dulou?

etnicka
22. aug 2009

A este na inspiraciu - toto je link na stranku Sasky, ktora rodila v domacom prostredi: http://www.vnimavetehotenstvo.sk/ Mne jej stranka dala vela 😉

A este na zamyslenie - to, comu sa u nas hovori "alternativny porod", sa v Anglicku hovori "normalny".

dene
22. aug 2009

presne to som chcela dodať, len si ma predbehla etnička, že neviem prečo u nás normálny, prirodzený pôrod volajú "alternatívny" 😕 😕 😕 ?!!
nad dulou som nerozmýšľala, bude to môj tretí pôrod, viem do čoho idem (čo sa pôrodu týka), neviem do čoho idem, čo sa týka nášho zdravotníctva...rodila som naposledy pred 14 rokmi a vtedy tiež platilo, že veľa záleží od toho, kto bude mať službu, pretože idiotov a neochotu nájdeš v každom systéme.... ale vtedy som mala šľastie... navyše som zdravotná sestra a som pripravená otvoriť si hubu...

etnicka
22. aug 2009

dene, dula moze vela pomoct, aj v komunikacii s personalom. Ak ides rodit do Dunajskej Stredy, pocula som chvalu na Dr. Budayovu.

petja
22. aug 2009

jo,já měla porod podle Odenta 😉 Přispěl k tomu úžasný porodník a celý personál ¨klasické porodnice¨ 😉

veve24
autor
22. aug 2009

Petja - tak to sa mas...mozes napisat,kde si rodila?

Dene - fajn skusenost. To vzdy potesi, ked este ani nerodis a uz ta presvedcia o tom, ze to bude "zazitok". Uzasne je, ze ides rodit po tolkych rokoch, ale predpokladam, ze mas pocit, ze sa za ten cas nic nezmenilo...je to smutne. Ale s tym asi nikto okrem nas nic nespravi, len este velmi malo mamiciek premysla podobne ako my. S tym "otvaranim huby" 🙂) nebudem mat teda problem ani ja, ale ja radsej chcem najst porodnicu, kde ma to ani nenapadne :(

Etnicka - ty si tam isla len kvoli porodu alebo si tam zila uz predtym? Ja som nad tym rozmyslala, ale moj muz aktivne cita a nasava info, verim mu, ze mi bude plnohodnotnou oporou 🙂

Ja chapem, ze porod je individualny, ze kazda zena je ina a to, co vadi jednej sa druhej moze zdat uplne v pohode. Ja by som chcela len jedinu vec, nebat sa sadnut do auta a odviezt sa do tej spravnej porodnice, ked to na mna pride.
S velmi pozitivnym pristupom som sa stretla v porodnici v Kyjove. Jedine, nad cim este premyslame, je ta cena. Porod aj s celym pobytom stoji 11000 Kc,- , co ale zasa nie je ziadna zavratna suma, keby na Slovensku fungovala sukromna porodnica, stalo by to podla mna dvakrat tolko. Dokonca vela bodov, ktore sme si napisali do nasho porodneho planu mi poradili prave v Kyjove. Tak napr. babatka prikladaju mamicke okamzite po narodeni, neumyvaju ich vo vode, iba opatrne utieraju olivovym olejom, lekar sa pri bezproblemovom porode ani nezucastnuje, vedu ho prevazne porodne asistentky resp. sama rodicka. Mamicka, ktora pride do porodnice nie je pacientka, ale klientka (zasadny rozdiel so slov. porodnicami), kazda izba ma svoje wc a kupelku, na kazdej je vanicka, prebalovaci pult, skrinky a vsetko, co treba pre babatko atd.atd.
Z porodnic, ktore su v mojom okoli som zvazovala este Piestansku, je malicka, rodinneho typu, ale aj ked sa primar na nas plan tvaril, ze je to vsetko v poriadku, sestricka mi povedala, ze je to zbytocne zatazovanie personalu a zasahovanie do ich prace, ze oni najlepsie vedia, co maju robit...to potesi 🙂 hlavne ked doktor sa na porode zucastnuje poslednych par minut...ach, niekedy stracam slova.

lenka1108
22. aug 2009

ahojte.zaujmava tema.ja som teda rodila 3 roky do zadu ale v irsku.a bolo to uplne super.
sama som si odsoferovala do nemocnice,kym som sa otvorila sa o mna starali ako v bavlnke...skusala som vanu ale ta mi nerobila dobre,potom fit loptu,polohy od vymyslu sveta.ku koncu sa ma pytali ci nechcem predsalen porod do vane ale ja som si radsej zvolila epiduralku.a nelutujem.
mala sa narodila hodinu po podani epiduralky.absolutne bez bolesti a trapenia.ako mi ju prilozili na brucho od vtedy sa odomna nepohla.
porodila som v piatok vnoci a v nedelu na obed sme boli uz doma.a to do nemocnice prisli za mnou vsetci az ku posteli s kvetmi a hrackami ,balonmi a nikto nepovedal ani slovo.malu si kazdy pestoval.navstevne hodiny boli od 10-2 a potom od pol 4 do 9.
sestricky boli dokonale.este sme sa aj nasmiali.hned ako som porodila mi doniesli jest,pit,vsetko co som chcela.naozaj mam krasny zazitok.
neviem ci by som chcela vobec rodit dalsie dieta na slovensku.a ak hej tak to si dobre zvazim kde a za akych podmienok.prve babo som rodila na sk zial v 21 tyzdni tehotenstva ale mala som normalny porod.to co som zazila neprajem najhorsiemu nepriatelovi.to ze som rodila mrtve dieta ich nezaujmalo a este mi vynadali ze rucim ako krava nech sa spamatam,ze niesom jedina ktora takto rodi.a nehovorim o tom ze som bola den a pol zviazana na posteli.proste katastofa.ziadny sucit. ☹ 😔

a osobne si myslim ze dula je strasne velka pomoc 😉 drzim vam tehulkam buducim mamickam palce aby vam vsetko dobre dopadlo. 😉

etnicka
23. aug 2009

veve - isla som tam len kvoli porodu, letela som v 36. tt a urobila by som to znova. Porod bol presne podla mojich predstav. Na Tvojom mieste by som sla do Kyjova, tych 11000 sa urcite oplati. Keby si rodila v BA na nadstandarde so sazmluvnenou doktorkou/doktorom, vyslo by Ta to rovnako. Ked este fungoval Koch, platilo sa za porod myslim 25000 😕
lenka, to je mi velmi luto, ze mas taky hrozny zazitok ☹

etnicka
23. aug 2009

veve, inak aj moj manzel toho vela precital o porode, absolvoval so mnou 2 predporodne kurzy na Slovensku a 3 v Anglicku, bol mi velkou oporou, ale aj tak mi dula pri porode chybala.

bershka
23. aug 2009

ja si myslim, ze nie kazda rodicka je disciplinovana a spolupracuje. ked doktor zvysi hlas, vie asi preco to robi a takisto ked povie kedy tlacit. holenie? a preco by nemali? som zvedava, akoby sa im to silo keby zena oholena nebola. ja neviem. ja neviem, z porodu by som nerobila kulturny zazitok.

etnicka
23. aug 2009

bershka, vidno, ze si tu knihu necitala. Nerodi doktor, ale zena a od toho sa to cele odvija. Tu nejde o holenie ci neholenie, ale o slobodne rozhodovanie zeny podla vlastnych potrieb a pocitov.

etnicka
23. aug 2009

ozaj, ten nas porod kulturny zazitok bol 😉

bershka
23. aug 2009

etnicka. no keby ten dr. nechaval moj porod na mna, tak mala zomrie... ja som nemala kontrakcie, lebo som mala epiduralku a necitila som nic. tlacila som bar jak. 😅 , len aby bola uz vonku.

bihan
23. aug 2009

Jasné, načo robiť z pôrodu kultúrny zážitok? To predsa treba len rýchlo pretrpieť a čo najskôr na tú "hrôzu" zabudnúť, že?
Kým na Slovensku bude väčšina rodičiek s podobným prístupom, tak ani nemocnice nebudú mať záujem čokoľvek riešiť.

etnicka
23. aug 2009

ahoj bihan, musim sa kuknut zase medzi alternativne mamy 🙂 zial mas pravdu a vacsina nasich zien takyto pristup ma.
bershka, keby si citala tu knihu, epiduralku si nedas 😉

bershka
23. aug 2009

no hroza to zas nebola, podla mna to bo bolo moje najvacsie ubolene vzruso v mojom zivote. radsej este 100x odrodim akoby mi este mali raz brat mandle. ale tiez si myslim, ze kazda zena to chce mat rychlo a sebou a je jej jedno ako to tam vyzera, hlavne nech je vsetko ok

bershka
23. aug 2009

etnicka.
dala, lebo 13 hodin som rodila a 10 hodin som mala krcok na 4 cm. ver mi, ze som potom uz zufalo prosila o epi. ta mi pomohla behom pol hodiny krcok dat na plnych 10 cm. naco sa trapit? len preto, aby som bola akoze v "domacom prostredi?

bershka
23. aug 2009

a nehovoriac o tom, ze malu museli resuscitovat, mala zlomenu ruku a nahltala sa plodovej vody.

bihan
23. aug 2009

Tak ja asi nie som ako každá. Nie je mi jedno, ako "tam" vyzerá a nie je mi jedno ako to všetko bude prebiehať.
Lekár nie je pre mňa Boh a našťastie nikdy nebude. Väčšinou je to chlap, ktorý nikdy nebude cítiť dieťa vo svojom tele a nikdy nebude cítiť pôrodné bolesti, nával hormónov a ani ten pocit, ktorý dokáže zažiť len matka.

bershka
23. aug 2009

bihan, tak to ano, nemyslela som zase, ze to tam bude jak v hajzli. 😀
tiez si potrpim na cistotu a prijemny personal, ku mne boli mili, nemozem povedat kriveho slova.

bershka
23. aug 2009

bihan, ale ty si v zahranici asi na nieco ine zvyknuta ako tu na ''sedlaci''

bihan
23. aug 2009

Našťastie na lekárske prostredie zvyknutá nie som a na slovenské pomery som mala nadštandardný pôrod, ale to nič nemení na fakte, že mi naozaj behá mráz po chrbte, keď čítam príbehy mamín, ktorým sestry skákali po bruchu, lebo boli tak zblbnuté liekm, že už nevedeli, čo robia. Nikto nič nevysvetlí, len pichne s tým "aby vám bolo lepšie". Dopujú ľudí ako také testovacie králiky, ktorým nič neodôvodnia, rozkazujú, nerešpektujú ženu, ktoré sa to všetko týka najviac.. z toho mi je fakt nevoľno.
Po pôrode odnesú to malé vystresované neviniatko niekam na "okamžité a nevyhnutné" váženie a meranie, kde s ním zaobchádzajú ako s kusom mäsa, matke ho ukážu na 5 minút a zase ho odnesú nevedno kam.
Brrr.. to si fakt treba len "rýchlo pretrpieť a čo najskôr na to zabudnúť" 😔

etnicka
23. aug 2009

bershka, je to individualne, ja som rodila skoro 24 hodin, z toho 4 hodiny som tlacila a aj tak by som si epi nebola dala. Sice som sa "trapila", ale bolo to prijemne trapenie a mam dobry pocit z toho, ze som svoje babatko porodila v podstate uplne sama a zvladnem to znovu. Samozrejme neodsudzujem nikoho, kto si epi da 😉

dene
23. aug 2009

pripájam sa k etničke a bihan... k prirodzenému pôrodu epi nepatrí.... to je už o niečom inom, to si už potom žena ten SVOJ pôrod manažovať nevie....to už potom ani nie je JEJ pôrod..odovzdáva ho do rúk bohovi v bielom plášti...
zaráža ma, koľko žien v dnešných časoch je neinformovaných a zmieria sa s tým, čo nám ponúka naše zdravotníctvo, ktoré je 100 rokov za opicami
v zahraničí je normálne to, čo u nás nazývajú nadštandard a za čo si musíme platiť, môj drahý bol zhrozený pri prehliadke pôrodných boxov, keď tam videl storočné pôr.lôžka, hrdzavé, ošúchané... VY TAKTO RODÍTE?!?!?!
potom, keď sme sa nachádzali v nadštandardnej sále, vyhlásil, TU BUDEŠ RODIŤ! Len si asi neuvedomuje, že to ešte budeme musieť mať šťastie, aby práve bola voľná! áno pôrodnicu chvália, ja som ju tiež chválila už pred 14-15 rokmi, preto som si ju aj znovu vybrala, len ma zarazil prístup na tom CTG
a keď som sa aj na tej sále vypytovala ohľadom možnosti voliť si polohu, lebo je tam polohovacie lôžko aj s fotografiami na koľko možných spôsobov sa dá využiť... tak som z grimás a vyhlásenia, že aj tak sa rodí poležiačky musela usúdiť, že si zaplatíš nadštandard a aj tak budeš rodiť ako ti nakážu.... prinajmenšom sa musím pripraviť na boj o svoje práva? to sú moje úvahy... lekára nemám zazmluvneného, lebo nijakého ani nepoznám, komu by som tak dôverovala a som toho názoru, že on aj tak príde len na tie posledné chvíľky a celý čas sú s tebou PA- tak keď už, tak by si viac oni zaslúžili...
no, pri najbližšej poradni budem mať veľa otázok.... a veľmi konkrétnych... teda, ak sa dovtedy nerozsypem, lebo poslovia sú stále silnejší 🙂

etnicka
23. aug 2009

dene a kde chces rodit?

uankab
23. aug 2009

zaujimava tema... ja som v UK, cele tehotenstvo som absolvovala tu a musim povedat, ze to ma urcite svoje vyhody a nevyhody... az sa mi niekedy zda, ze to s tym prirodzenym porodom a rozhodovanim sa prehanaju... no kazdopadne uvidime aky bude porod, prenasat ma nechaju 12 dni aby dali babatku co najviac casu.. co sa mi ale nepaci je to, ze nerobia skoro ziadne vysetrenia (posledny utrazvuk som mala v 22tt - nechcu babatko rusit a podobne).... som sice rada, ze sa vo mne nespraju zakazdym ked tam pridem, ale uvitala by som vacsiu istotu, ze napr. placenta pracuje v poriadku... no ale maju tu ine praktiky a postupy, a mne nezostava nic ine len im doverovat... pokial sa u nas nezmeni cely postoj k tehotenstvu - ktore sa chape viac ako choroba, tak asi tazko sa nieco zmeni v tomto smere...

magdal1
23. aug 2009

zaujimava tema, k tretiemu porodu si "beriem" dulu, pretoze manzel bude s dvoma nasimi detmi, aj ked najradsej by som mala oboch. 1x porod bol pre mna hrozny, 2.som vnimala pozitivnejsie akurat ma priklincovali slova lekarky po narodeni dcerky,ze ked som taka citliva sosba, preco som si nedala epiduralku. Niekto mozno vie rodit uplne potichu, ale nevidat ziaden zvuk.... aspon,ze poloha bola v sede a bez vyviazania noh. Babo mi prilozili nachvilu a oblecene ukazali tiez len chvilu, no Slovensko sa ma co ucit alebo predovsetkym kym lekarom dojde,ze povedomie dnesnych zien je ine ako pred 100 rokmi

veve24
autor
23. aug 2009

ahojte,vidim, ze sa tu rozputala vasniva diskusia 🙂)) bohuzial, to , co som pisala na zaciatku, ze nazorov typu ako ma -bershka- som sa napocuvala az az sa potvrdilo aj tu. Ale co uz, 100 ludi-100 chuti, niekomu nezalezi, ako s nim zaobchadzaju, nepremysla nad tym, co zaziva dieta pri porode, ake tazke a narocne musi prenho byt po tolkych hodinach tlakov ocitnut sa v prostredi, kde sa ho dotykaju cudzie ruky, pocuje cuzdie hlasy, svetlo mu svieti do oci, umyvaju ho chlorovou vodou atd...a potom nech sa nikto nepyta, preco sa dnes rodia placlive, problemove, hyperaktivne, nervozne, alergicke a ine deti. Verim, ze vsetky tie chvile po porode maju na to obrovsky vplyv. Ale to je moj nazor a este nazor par inych... Kazdopadne, dakujem aj za tento postoj 🙂 Pre mna jasny dokaz toho, preco zijeme ako "sto rokov za opicami".... a neodpustim si, ale veta "z porodu by som nerobila kulturny zazitok" ma celkom rozosmiala. Myslim, ze uz len zucastnenym poctom ludi, ktori tu cumia medzi nohy a mudruju sa z toho stava prave isty druh "kulturneho zazitku". Takze mas vlastne pravdu, ja by som to z toho svojho velmi nerada robila 🙂))

etnicka - mozem sa spytat...ty si si cely porod platila sama? potichu zavidim 🙂 cim dalej tym viac zacinam byt presvedcena o tom, ze aj tie peniaze mi za to stoja, aj ta vzdialenost, aj to vybavovanie papierov okolo, kedze sa maly narodi v inom state, ale to uz je dnes vramci EU asi fuk...

dene - este chvilku vydrzte 🙂 a potom nezabudni dat vediet, ako ste dopadli...co tvoje deti, ako sa tesia na maleho? ved to uz su poriadni pubertiaci 🙂 podla mna si to budes vychutnavat teraz este viac ako pri nich, uvidis...

lenka - moc ma mrzi, ze si si musela prezit taku vec...neviem si ani predsavit, ake zle to muselo byt :( a ten pristup, to sa az nechce verit. By som si ich asi niekde pockala a bez sucitu ich nakopala...

bihan - s tymi chlapmi je to presne ako pises. Ja ich neodsudzujem, urcite robia dobre svoju "pracu", ale je to zvlastne...mne to pride ako hovorit o tom, aka vyborna je cokolada a pritom ju nikdy neochutnat.

dene
24. aug 2009

etnicka máš ip
veve - vydržíme, neboj 🙂 všetko má svo čas... deti sa tešia, už by kočíkovali (obaja chcú na bábo "baliť"obete svojho záujmu 😀 😀 😀 ), ešte nevedia, že kočíkovanie nie je všetko 😀 , ale bude nám fajn, to naše malé, si už teraz užíva nadbytok záujmu a lásky, normálne ho niekedy vidím vnútornými očami, ako sa tam vo mne rozvaľuje ako malý paša, palček v ústočkách a rehoce sa na plnú "hubu", keď mu tatko hladká vystrčený zadoček 🙂 🙂 🙂 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre