Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

latvia
22. apr 2010

aha, z kutika sa najlepsie prezentuje 😝 😉
mna stve tato slovenska mentalita.....kazdy je nespokojny, stazuje sa vsade, len nie na pravom mieste....a potom to tak aj vyzera.... bez urazky, ale takymto sposobom sa nikam nikto nedostane...ked nieco chcem, tak si za tym idem, u mna potom "nazory" takychto ludi proste nemaju vahu....habkat do vetra viem aj ja ( snad sa nikto neurazil)

magdal1
22. apr 2010

ale ani styl hrrrr by nepriniesol nic plodne. Osobne si myslim,ze uz len tym, ked sa rozpravam s druhymi zenami, mozem ich z vlastnej skusenosti zaziteho - informovat.
NA posuvanie veci dalej treba aj urcity typ aktivnej, komunikativnej a rozhladenej zeny.

latvia
22. apr 2010

no, ako myslis..

zuzi118
22. apr 2010

... nic nestiham... tak len kratko... v prvom rade treba mat informacie. A urcite nie takeho druhu - "co internet dal". Na ziskavanie informacii treba cas (aj peniaze), na ich vyhodnotenie tiez...latvia.. len pre zaujimavost pozri si par relacii o prir. porode ci uz u nas alebo u susedov cechov.. aktivistiky skoncili roznesene na kopytach... moj osobny nazor je - ze, len presvedcenie mat nestaci... no a veci sa deju, aktivity su... diskusia sa rozbieha na viacerych frontoch.. m.k. nie je jediny priestor kde sa tom bavime.. nikto netvrdi, ze toto je priestor kde treba zacat, skoncit, alebo ze tymto zmenime svet.. ale rozpravat o tom len niekde na konferencii tiez nestaci. Povedzme si uprimne, co sme vedeli o prir. porode pred par mesiacmi a co vieme teraz. Ja za seba mozem povedat, ze u mna k posunu doslo... a aj tak mam pocit, ze to nestaci, ze viem este malo.

Mimochodom - http://homeopaticka-fakulta.cz/fakulta/konferen...

latvia
22. apr 2010

zuzi, ale ak za nieco cces bojovat, tak ta nejake roznesenie na kopytach predsa nemoze zastavit...ja nevravim ze mas prist a povedat ze odmietas akekolvek lieky pri porode, tiez verim ze niesi padnuta na hlavu alebo slepy fanatik....ale dobre vies, ze aj v inych temach ste viacere suhlasili s humanizaciou porodnic....a tam vas teda nemaju na kopytach co roznasat, to privitaju aj zdravotnici...to tak napriklad zacat tam?

zuzi118
22. apr 2010

lenze humanizacia porodnic je siroky pojem... od toho mat pritomneho aj partnera aj dulu, cez ambulantny porod, neobmedzene navstevne hodiny, jedlo ktore nie je s priamym rozporom s odporucaniami pre tehotne a dojciace zeny az po feng-shuej (ci ako sa to pise) porodnu salu...

opat - treba informacie, informacie, informacie. Co je legislativne mozne, co nie je, v com treba ziadat zmenu a pod.. Teraz keby som sla do telky tak Poviem s rozhodnym vyrazom: Treba zmenu. -Aku? -Noooo k lepsiemu... a zhasla fajka. Nemam ani len osobnu skusenost, ktory by som mohla prezentovat. Argumentacia cisto len presvedcenim, bez dobrej argumentacnej zakladne je podla mna skor na skodu, nez prospech - oznacenie ako "sibnute aktivistky" a "zas daka alternativna, co nevie co od dobroty" moc veci nepomoze..

Neviem kto to tu pisal, ze cesta je najst si lekara, ktoremu budete doverovat a ktory podpori vase predstavy. Myslienka je to pekna a v zasade s nou suhlasim. Len ako toho lekara najst? Ci to len ja mam taku smolu, ze lekar sa mi venuje 5 minut aj s pozdravom a na moje otazky mi strci do ruku brozurku, ci povie nieco v duchu - "to je tehotenstve normalne"? Ked som sla do sukromneho centra.. tak pocas mojho tehu sa mi tam vystriedali 3 lekari... a nakoniec som aj tak sla do porodnice k lekarovi, ktoreho som vobec nepoznala a opat to bolo dobry den - vsetko v poriadku - do videnia. Hrrr, sup, sup dalsia, lebo na chodbe sedi dalsich x zien. (Mimo temy - kedze som momentalne bez lekara - ak mate typ na dobreho lekara v BA, tak poslite ip).

Inak nemam rada slovo bojovat ci bojovnicka. Skor by som ho nahradila slovami (tam kde to je adekvatne) - informovat, ziadat, menit, presadzovat a pod. Ale fakt uz kocim, ak ma tu este uvidite, tak mi poslite virtualny kopanec do zadku, ze mam pracovat a nie vykecavat na nete. 🙂

latvia
22. apr 2010

zuzi, podla mna by bol uspech aj napriklad to, aby poistovne zacali preplacat pritomnost partnera pri porode....zacat malickostami, nie megakampanou....co sa da s tym robit? mozno napisat navrh ministerstvu zdravotnictva? poistovnam? minipeticiu k tomu? ja neviem, nieco take....to by sa dalo, nie?

demoisellem
22. apr 2010

Zuzi, když jsem si četla o té argumentaci, tak jsem si vzpomněla na jeden pořad o porodech. Měla to být taková diskuze na téma českého porodnictví a taky tak trochu o porodech doma. Samozřejmě, že se to zvrhlo v osočování matek a zastánkyň domácích porodů, jako by byly nesvéprávné a nejblbější na světě. O "strannosti" moderátorky ani nemluvě. Docela jsem se při tom naštvala... 😠

Ale co chci říct. Není argumentace jako argumentace. Ačkoliv se tam jedna porodní asistentka oháněla brožurou s doporučením WHO, ačkoliv citovala statistické údaje a závěry Cochraine, ten lékař, co tam byl, nepoužil ani jeden pádný argument a jen to shodil ze stolu, že neumějí číst statistiku a k WHO jen asi to, že to není pravda, že v českých porodnicích se už nic zlého neděje. Argument žádný! Opravdu žádný. Ale světe div se. Ono mu to bylo tolerováno. A o tom to je. I když má člověk argumenty a nemá deset titulů před jménem a deset za jménem, nemá v zádech farmaceutické lobby, tak není brán vážně... Navíc je z něho udělán exemplář debility hodný umístění do muzea. 🙄

Tady se totiž moc nenosí "zdravý selský rozum". Pokud nemáš pod něčím razítko či podpis "něčeho váženého", tak je to výmysl, blbost, věc, nad kterou třeba mávnout rukou ( v tom lepším případě), či odsoudit (v tom lepším případě z horších). A o tom celé to porodnictví tady je. I když ti něco říká tvůj rozum, tvoje intuice, ba co víc, tvrdí to i WHO a další kapacity - když to nesdílí zdejší lékaři, jsi nula, která jim nemá právo do toho, co dělají kecat. Zákony nezákony, právo neprávo. My to děláme tak, vy nám do toho nekecejte! Když se vám to nelíbí, jděte si rodit jinam. Ale doma, to si jenom zkuste, to vás zostudíme před celým národem. (Když to jen trošku přeženu.)

A co na to my ženy? Místo abychom se navzájem podržely a podporovaly se, tak se chováme stejně jako oni lékaři a jen se urážíme, nadáváme si, ale rozhodně nikdy nediskutujeme, jestli jen přece na tom či onom není krapet pravdy. Až je mi z toho dost smutno... ☹

latvia
22. apr 2010

demo, porody doma su dost hakliva vec....viacere zeny tu boli za to, aby sa porodnice natolko poludstili, ze by prirodzeny porod mohol prebiehat v porodniciach.....toto je realnejsie....tymto sa zdravotnici verzus rodicky az do krvi nepohadaju....co tak zacat tymto? na porodoch doma sa aj vyspelejsie staty "hadaju"...

latvia
22. apr 2010

mne sa napriklad pozdava porod aky mala bejby.....v podstate si vybrala vsetko sama, mala tam i prirodzene alternativne aj medicinske moznosti, v zavere prisiel lekar len skontrolovat.....nebolo by to ono? 🙂

demoisellem
22. apr 2010

Však já netvrdím, že jsem zastánkyně domácích porodů 🙂 Ono je to dost ožehavé téma. Mě osobně by nejvíc vyhovoval porodní dům 🙂 Ale primárně chápu, o co domrodkám jde, o to právo volby, které u nás neexistuje. Vždyť ani porodní dům zde není. A ten je přece dobrý kompromis pro obě strany. Tak proč to zde ještě není? Proč je tomu dokonce bráněno?

Mě šlo jenom o to, že je těžké bojovat, protože je to bráno jako "vy ženy jste přece hloupé a o ničem nevíte, tak nám do naší práce nekecejte", víš? O té argumentaci. Že když řekne něco lékař, byť to nemá podložené argumenty, tak je to téměř svaté. Ale od ostatních je jakákoliv informace lež, polopravda apod.

latvia
22. apr 2010

chapem jak si to myslela..
o porodnom dome som sa bavila s jednym porodnikom....tiez to nieje skvelo vyhovujuce...ak je akutny cisar, tak sa stracaju cenne minuty s prevozom....co tak spravit porodnicu tak, aby to bol v podstate porodny dom, cize vyskolene PA na prirodzene porody a lekar len v pripade nudze, s tym ze kedze je to v nemocnici, operacka hned poruke?
mozno by stacilo viac vyskolit PA, tieto nase su sikovne, ale nie az tak ako napr.svedky, ktore ovladaju aj sono diagnostiku....
a porodnice vynovit, zlepsit podmienky...ako vzdy.
ale stale trvam na svojom, ze zacat s malickostami....partner a dula bezplatne na sale...aj to by bol pokrok...

bejby29
22. apr 2010

Mam jednu kamaratku tu vo Viedni, ktora rodila doma ( tu uz je to normalna vec ) a nemohla si vynachvalit.. Ja by som napriklad nemohla, co ak nastanu nejake komplikacie, co potom??? 😅 Rychlo do nemocnice a este je okolo toho viac stresu ako keby rodila v nemocnici ( pretoze doma nie su vsetky potrebne pristroje, atd )...

K tej Epi - kazda zena si ma pravo v dnesnej dobe vybrat, akym sposobom chce rodit, ci uz s Epi, cisarakom alebo natural. Nikoho to nerobi menecennym, ze si vybral nieco ine. Lenze co je pravdou, kazda by mala mat pravo na dostojny porod, t.j. v prostredi, kde sa citi ako clovek..

Latvia, dakujem, fakt prajem kazdej mat taky porod ako som mala ja.. A to aj z toho dovodu, ze po porode nie je este nic vyhrate, hovorim z vlastnej skusenosti, prezila som si totizto po prvom dietatku tazku poporodnu depresiu ( ale to je uz ina tema ).. Keby som ale nebola v takej nemocnici, v akej som bola tak neviem neviem ako by som dopadla ☹ A stretavam sa s matkami, ktore maju velke traumy z porodu, ci uz z pristupu lekarov alebo prostredia samotneho 😔

demoisellem
22. apr 2010

Latvia - určitě, taky si myslím, že partner a třeba i dula na sále bezplatně. Osobně si myslím, že když je tam někdo "náš", tak se personál určitě chová lépe. A co se týče toho, proč si myslím, že by to mělo být bezplatně: protože jakýkoliv doprovod kohokoliv na jakékoliv vyšetření či cokoliv jiného, je bezplatné. Proč porod by měl být výjimkou? Vždyť už jenom proto, že psychika je mocná a když někdo blízký může pomoc tu "bariéru z nemocniční atmosféry" překonat a zlepšit tak průběh, proč by to mělo být něco extra a ještě za to platit? Teoreticky vzato, ten doprovod může pomáhat natolik, že není třeba tolik ostatních lidí kolem - takže ušetří peníze.

Nejvíc mě štve ta "tuhost" celého systému. Kdy mladí lékaři, kteří mají nějakou dobrou vizi a chtějí vracet věci tím správným směrem, naráží na starší kolegy, kteří jim brání. Viz příklad: http://www.porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=45

S tím vylepšením nemocnic jsem si vzpomněla na slova jedné porodní asistentky, taky na těch stránkách, která říkala, že i kdyby na stropech byly namalovány hvězdičky, tak pokud je personál neochotný a nesnaží se pochopit a pomoc rodičce, tak je to všechno zbytečné.

zuzi118
22. apr 2010

Ano latvia, presne tie otazky, ktore nastolujes je nutne prebrat a prediskutovat...

K minipeticii (co to vlastne je minipeticia?) - mas s pisanim peticii nejake skusenosti? Lebo ja nie... a ak by som to niekedy chcela spravit, musela by som najprv ziskat informacie, komu ju vobec adresovat, ake ma mat formalne nalezitosti, kolko podpisov je nutnych aby ju vobec brali do uvahy a to ani nehovorim a samotnej formulacii peticie a ziskavani podpisov. Na to vsetko treba cas..

ja osobne si myslim, ze tak ako pri hocijakej zmene, treba zacat v prvom rade diskusiou. Nasledne treba vypracovat strategicky a operacny plan - stanovit dlhodobe a kratkodobe ciele a potom ich zacat plnit. Aby veci nesli len tak do stratena... inak uz len zmapovanie sucasneho stavu je tak na dve dizertacky 🙂))))

demoisellem
22. apr 2010

Ohledně petice: http://www.normalniporod.cz/default.asp
Ale to už tady určitě proběhlo několikrát 🙂

magdal1
22. apr 2010

Myslim si,ze zeny ktore pisu do tejto temy nehovoria len tak do vetra a v praktickom zivote aspon sami za seba uplatnuju svoje presvedcenie a pomahaju informovat dalsie zeny, ktore sa na nich obratia. Kazda mame male deti 1,2,3... a viete sami kolko casu, energie dietatko potrebuje. Tie su teraz pre nas prvorade a co ostane v dusi kazdej z nas, ci casom s tym pohneme dalej, budeme to naliehavo citit v sebe, pohnut s tym, je dalsia otazka, ktoru si kazda zodpovieme.

etnicka
22. apr 2010

ahojte 🙂

latvia, suhlasim s Tebou v tom, ze treba zacat malickostami a od seba. Podla toho sa drzim. V tehotenstve som si nasla info o moznostiach porodu, napisala PP, nasla som si porodnicu, presla PP s porodnikom, po zisteni, ze mi v podstate nezaruci nic, som si nasla porodny dom, kde boli moje poziadavky plne akceptovane. Teraz sa vzdelavam a chystam na pracu laktacnej poradkyne, budem robit predporodne kurzy pre tehotne, poskytovat im informacie, ktore im gynekolog na poradni neda. (nezaujate informacie, nechcem nikomu vnucovat svoju predstavu o porode, zeny sa musia rozhodnut samy, co chcu). Prave edukacia tehotnych je podla mna to najdolezitejsie. A dalej planujem spolupracovat aj s porodnicou, poskytovat informacie, ukazovat, ze to ide aj inak. Uvidime, ako ma tam prijmu 😉 . Nie som za hrrr huraaa taktiku, ta byva kontraproduktivna. Zmeny treba robit s citom a respektom. Ta peticia za zrusenie spoplatnovania pritomnosti sprevadzajucej osoby a duly pri porode je vyborny napad, kludne ju spisem, len neviem, ako sa to presne robi, ak viete poradit, napiste pls IP.

demoisellem
22. apr 2010

Moc vám fandím holky, aby se to se zrušením plateb za doprovod povedlo! 😉 Ale obávám se, že v dnešní době, kdy se pomalu začíná rozmáhat placení ve zdravotnictví všeho druhu a taky kvůli tomu, že z platby za doprovod se stal velký byznys, to půjde ztuha... 😖

zuzi118
22. apr 2010

demoisellem - diky za link... a zase mam co studovat 🙂

henrike
22. apr 2010

Ahojte zeny!
Ozyvam sa po veeelmi dlhom case ... naposledy som tu prispela ako tak pozeram 26.11.2009. To som este netusila, co vsetko ma caka, co prezijem a ze to bude vsetko uuuplne inak, ako som chcela a planovala ...
Tuzila som po co naprirodzenejsom porode, najlepsie doma ... uz som si zohnala aj kontakty na ludi, ktori by mi to pomohli uskutocnit ... no zrazu sa to vsetko zmenilo.
Asi v polovicke decembra (teda v cca 7 mesiaci tehotenstva) som schytala ukrutne bolesti v krizoch, vysoke teploty a zvracanie ... utekali sme na pohotovost, odkial ma vypoklonkovali rovno do nemocnice. Mala som zapal oblicky, takze mi nasadili infuzne antibiotika a mnooozstvo inych liekov (niektore putovali do mojho nocneho stolika 🙂 lebo sa mi zdalo prehnane brat pri zvysenej teplote lieky na zrazanie teploty ...). Darmo som urologa posikala, ze nechcem ist do nemocnice, musela som.
Den pred Stedrym dnom ma pustili domov na doliecenie. Bola som stastna, ze som sa vyhla zavedeniu sondy do oblicky (takyto zakrok by som v tehotenstve ajtak odmietla).
Uz 28.12. som mala poradnu, na ktorej sa mojej Dr. nepacila velkost mojho babatka, tak ma poslala na utz do nemocnice. Na druhy den som tam sla a ked lekarka uvidela moje "stvrdnute brusko" ani sa so mnou dalej nebavila a "zabasli" ma opat. Az po tyzdni zacali riesit vahu dietatka a prisli na to, ze mam zle prietoky. Nasadili mi dalsie infuzie, injekcie a lieky na "zriedenie" krvi a na cievy. Pustili ma po vyse dvoch tyzdnoch, ked boli prietoky dore a dietatko pribralo. O tyzden som sla na kontrolu a prietoky boli opat zle ... Zase nemocnica ... ta ista liecba ... ja s nervami v koncoch ... v slzach ... Napriek mojmu naliehaniu ma tentokrat odmietali prepustit. Kedze mi bolo jasne, ze v tejto porodnici nechcem rodit ani nahodou (otrasny pristup k pacientkam zo strany PAtiek), manzel sa stretol s mne odporucanou Dr. v inej nemocnici. Odisla som domov na reverz a stretli sme sa s tou novou Dr., ktora vsak zial potvrdila, ze hospitalizacia je nutna ... tak som si vyzobronila az 4 dni na slobode a potom som az do porodu ostala v nemocnici. Tato Dr. sa o mna zaujimala a kontrolovala si ma.
Od zaciatku naznacovala, ze kvoli hypotrofii mojho dietata moze byt nutna sekcia. To ma uplne desilo. Ved som chcela rodit co najprirodzenejsie!!!
Nebudem tu uz podrobne popisovat co vsetko bolo medzi tym a ako som sa trapila ... S tou Dr. sa dalo dohodnut a tak sme sa dohovorili na oxitocinovom zatazovom teste (aj ked oxitocin som predtym zasadne odmietala!), aby sme zistili, ci pedsa len nemozem rodit normalne. Zial, uz po troske odtecenej infuzie doslo k odlucovaniu placenty, malicka mala zle ozvy ... nedostatok kyslika ... vznikol frmol a robila sa urgentna sekcia.
Takze takto sme dopadli! ☹
Malicka mala porodnu vahu 2 130 g a dlzku 43 cm. Narodila sa v cca 38. tyzdni.
Napriek tomu vsetkemu som rada, ze sme obe v poriadku a som tej Dr. vdacna, ze nam v podstate zachranila zivoty.
Velmi ma vsak mrzi, ze v mojom pripade uz asi nehrozi v pripade druheho dietata porod doma ... Nikto by sa na to so mnou nedal po absolvovanej sekcii. Ostava mi len dufat, ze druhy porod nebude tiez operacny ...
Viem, mozno vas to nezaujima ... Iba som chcela poukazat na to, ze v mojom pripade by porod doma asi skoncil umrtim dvoch ludi. Je mi to luto, lebo porod doma musi byt fantasticky ... a vsetkym zenam prajem co najprirodzenejsie porody!!!

zuzi118
22. apr 2010

henrike - myslim, ze kazdej z nas je tu jasne, ze prirodzeny porod za kazdy cenu je sialenstvo. Vdaka Bohu za lekarov a pristroje, ktore zachranuje zenam zivoty a babatka. Ked je zena rizikova, treba lekara!

Netrap sa tym, ze to nevyslo podla tvojich predstav - boli na to objektivne priciny. Bud na seba hrda, ze si sla do nemocnice, kde si sa citila bezpecnejsie... myslim, ze napriek tomu, ze si nerodila prirodzene, nebola si handrova babika o ktorej rozhodovali iny... ale ked to nejde, tak to nejde.

henrike
22. apr 2010

Dakujem Zuzi! 🙂
Len nechapem, preco je tolko rizikovych tehotenstiev ... a tooolko sekcii. Vacsina zien, s ktorymi som sa v nemocnici stretla rodila sekciou. Je to trosku na zamyslenie ...
Musim sa priznat, ze ja sama som rada, ze som v podstate tie 3 mesiace v nemocnici bola a ze sme s dcerkou v poriadku. Cele tie 3 mesiace som nariekala a riesila sama v sebe, ako sa z nemocnice dostat domov. Az pri porode som pochopila, o com a preco to cele bolo ...
No myslim si, ze pri porode sekciou vazne utrpi vztah medzi zenou a dietatom - aspon na niekolko tyzdnov. U mna to tak zial bolo. Musi byt krasne zazit hned po porode dotyk s vlastnym dietatom, prilozenie na kojenie, pohlad do ociek ...
Ja som v den porodu malu videla len z dialky na operacnej sale, na druhy den mi ju jedna zlata sestricka hned rano priniesla prilozit, ale sestra z dennej sluzby to cele dobabrala. Kedze som chcela byt s malou, dotrepala som sa slimacim pempom a so sackom s mocom (prepacte mi tu uprimnost, ale chcem poukazat na to, ze som fakt bola este v dost "nepojazdnom stave") na JISku a ta sestra nebola ochotna malu ani vybrat z inkubatora ... urobila tak az na povel lekarky a ked sa malej nepodarilo prsat, vytrhla mi ju z ruk a vyhnala ma von z miestnosti. Hned sme sa s manzelom na nu stazovali u vrchnej sestry ... ale nedosiahli sme nic. Dostali sme odpoved, ze je to ich najlepsia sestra, lebo to robi vyse 40 rokov!!! ☹
Na zufanie ... A co nam stvarala este potom ... to prikrmovanie a tak ...
Myslim ze j vdaka tomu vsetkemu som mala dost silne poporodne blues a doteraz musim pracovat na utvarani vztahu s dcerkou ... nie je to take uplne prirodzene a nejde to tak hladko ... :(
Verim vsak, ze to dcerke nejakym sposobom postupne vynahradim.

latvia
22. apr 2010

etnicka a zuzi, s peticiami skusenosti nemam, len som ich par krat podpisovala....ale myslim ze stut by vedel poradit, on sa angazuje za zrusenie urcitych blbych pravidiel v zdravotnictve....skuste mu napisat IP, je velmi ochotny.

magdal1
22. apr 2010

henrike ; klobuk dole,ze si sa ozvala a stazovala na tu sestru, verim,ze keby sa postazovalo viacej mamiciek, nieco by s tou super sestrou spravit museli. Este raz klobuk dole 🙂

magdal1
22. apr 2010

latvia, a Ty osobne by si sa na zostavenie peticie, ohladne zrusenia poplatkov za doprovod prip. aj doprovod 2 ludi nedala? Pripadas mi tiez velmi aktivne a verim tomu,ze pri dalsom dietatku by si uvitala zmenu v tomto smere.

henrike
22. apr 2010

Magdal, vdaka!
Ked ma prisla do nemocnice navstivit moja sestra, spoznala tu istu sestru ... aj jej robila problemy ... a to bolo pred skoro troma rokmi. Aj ona sa na nu stazovala a jedna lekarka sa vyjadrila, ze keby to bolo na nej, hned ju vyhodi ... No ona tam pracuje dalej ... uz roky ... a trapi mamicky i deticky! Pri odchode som im do dotaznika napisala, ze podla mna nie je OK, ked sestra so 40 rocnou praxou potajomky dokrmuje deti ... bez suhlasu mamiciek ... a bez dovodu. Lebo mne sa laktacia rozbehla bez problemov ... stacilo mi dieta viackrat za den doniest. Ale boli tam aj zlatucke sestry! 🙂

latvia
22. apr 2010

magdal, bude to zniet divne, ale mne poplatky nevadia...a som aktivna, to hej, ked nieco chcem....humanizacia porodnic je pekna vec, ale pre mna nieje natolko "zaujimava", aby som sa do niecoho pustala....snad ma nikto nepochopi zle, ja peticiu kludne podpisem, len ja by som v zdravotnictve skor menila ine veci, ktore sa zial peticiou zmenit nedaju....mna viac stve stav zdravotnickeho personalu, malo lekarov aj sestier, potom je len zhon, nikto nema cas na nic, nepreberaju sa porodne plany, kazdy je nervozny....peticiou si nepomozem, zial...
niektore veci su v zdravotnictve prehnane platene, suhlas, nie kazdy ma na to, ale ludia zial radsej peniaze daju na rozne ine blbosti nez na svoje zdravie...

magdal1
22. apr 2010

henrike a nerozmyslala si o pisomnej staznosti?

latvia
22. apr 2010

bez pisomnej staznosti sa absolutne nic nezmeni...mozno ani s nou, ale dalsia staznost by jej uz mozno nadtrhla miesto..
bez ozvania sa nespokojnych pacientov sa nic nezmeni!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre