Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

lenki33
5. sep 2009

o tom pupocniku napr tu
http://www.emimino.cz/pages/story/1457

je tam prave dobre napisane ze sa tazko kombinuju lekarske zasahy s dalsim prirodzenym chodom porodu, pretoze ked sa raz pichne oxy, tak to sposobi take zmeny v tele ze moze byt dalsi "prirodzeny" chod problem
ja som to citala niekde inde podrobnejsie ale uz fakt netusim kde, linky z netu si neukladam 😅

myslim ze s postizenymi detmi a dvojcatmi to bolo myslene tak , ze su pripady ked je lekarsky zasah opodstatneny a potrebny

co sa tyka nastrihu, shaula nevies si predstavit aku skodu dokaze nastrih a sitie urobit, ja som o svojom nastrihu presvedcena ze bol zbytocny,(lebo sa porod ku koncu zbytocne urychloval, menili sa predsa sluzby 😝 ) vnutorne sitie mam zle,opravit sa to da len plastikou (ktoru si pochopitelne budem musiet hradi sama) a okrem inych komplikacii, mam vdaka nemu rizikove tehotenstvo a to len preto ze nemohli pol hodku pockat /verim ze dlhsie by to netrvalo/

betelgeuzz
5. sep 2009

S těmi postiženými dětmi a dvojčaty to bylo myšleno tak, že se to dopředu nevědělo. Blbě jsem to napsala. Dnes se ví dopředu, že to budou dvojčata, nebo dítě je KP, nebo je tam postižení. Lékaři jsou na to připraveni a v případě komplikací zvolí císařský řez, což dříve nebylo.

etnicka
5. sep 2009

shaula - k tomu nastrihu - v Anglicku ho uz davno prestali robit, prave preto, lebo zistili, ze vacsinou narobi viac skody ako uzitku. Ked ho robia, tak len vtedy, ak je babatko v ohrozeni a treba ho rychlo dostat von a to je velmi zriedkavo. Ja som nastrih nemala, len som sa natrhla a bolo to uplne v pohode, ziadne nasledne komplikacie ani neprijemnosti sa nekonali.
Tam, kde som rodila, doktori nie su. Je to porodny dom, takze tam mozu rodit len zeny, ktore maju cele tehotenstvo fyziologicke. Ak je hocijake riziko, treba ist do nemocnice. V pripade potreby akutneho cisarskeho rezu vedia PA dopredu odhadnut situaciu a prevazaju rodicky do nemocnice. Pytali sme sa, ako casto sa to stava a vraj velmi zriedka - vacsinou prevazaju rodicky do nemocnice z inych dovodov, napr. ak sa rozhodnu, ze chcu epidural. Inak porodne asistentky vedia aj resuscitovat, ak treba. Pri porode kontroluju srdiecko babatka takym sluchatkom po kazdej kontrakcii. Moj syncek bol uplne v poriadku, aj ked som ho tlacila vyse 4 hodin. Cely porod prespal 😀 Asi preto bol taky spokojny, lebo ja som bola v pohode a nenacpali ma roznymi chemikaliami a nikto ma nestresoval 😉

shaula
5. sep 2009

Ale i při naprosto fyziologickém průběhu těhotenství může u porodu dojít k nepředvídaným komplikacím... Hm, já bych rozhodně nerodila někde, kde není v dosahu lékař 😖 Asi ten "přirozený" porod není pro každého 😉

etnicka
6. sep 2009

shaula, jasne 😉 ide o to, aby si zeny mohli vybrat, ako a kde chcu rodit. U nas zial ta moznost volby nie je.

lujza123
7. sep 2009

To je ta smola ze u nas moznost vyberu nieje. Rodit doma nemozem, lebo PA maju podla zakona zakazane asistovat pri domacich porodoch. Porodny dom neexistuje. PA zo zahranicia by ma stala nenormalne peniaze. Cestovat s kontrakciami cez pol slovenska koli lepsej porodnici je uplna blbost.
Shaula je fajn ze mas taku doveru k lekarom ja ale bohuzial nie. Segru ked v 16 tich lezala v nemocnici so zapalom pluc veselo napchavali penicilinom, napriek tomu ze ich upozornovala ze ma na penicilin alergiu. Ved co moze take decko vediet vsak....samozrejme mala s toho take horucky az skoncila na JIPke a prestali s tym az ked zauradovala mama a narobila tam bordel. Podobnych pribehov poznam dost na to aby som neverila vsetkemu co ma biely plast

lujza123
7. sep 2009

Prirodzeny porod okrem toho neznamena len ze tam nebude lekar a budem natrhnuta lebo ma nikdo nebude strihat ako si vela ludi mylne predstavuje. Tu nejde o to ako si zrejme shaula mysli uplne vylucit lekarske zasahy, treba im predist a nechat si ich v zalohe v pripade ohrozenia. Je to o tom vytvorit take podmienky, aby sa zena citila bezpecne, aby doverovala vlastnemu telu, aby ho mohla pocuvat. Potom vo vacsine pripadou dokaze porodit bez pomoci lekara,chemie, bez natrhnutia, poranenia atd. Stres, prikazy, kopa pobehujucich neznamych ludi, nezname strasidelne vyzerajuce pristroje a nemocnicny smrad k tomu zarucene neprispievaju. Kazda sa zacne obavat o svoje zdravie, pipanie monitoru len pripomina co vsetko sa moze dokaslat ..... potom je lahke uverit ze keby niet tej infuzie a keby niet toho epiduralu tak by to skoncilo velmi zle. Bolest sa zacina v hlave, osobne ma rozbolia vsetky zuby ked vojdem k zubarovy do cakarne.

dene
7. sep 2009

lujza vybrala si mi z huby slová!
presne ako píšeš, všetko sa začína v hlave...
ženy by mali viac dôverovať prírode a hlavne sebe, že to zvládnu, ale na to je potrebné dobre poznať aj svoje telo a všetky zákonité pochody, ktoré sa v ňom uskutočňujú... keď viem čo, prečo, ako a kedy, a hlavne viem čo s čím súvisí a čo je čoho dôsledkom a následkom, tak potom aj prípadné nezrovnalosti, či komplikácie som schopná ľahšie rozpoznať a možno aj vytušiť... netreba na to zdravotnícke vzdelanie, stačí sa o veci hlbšie zaujímať a súvislosti sa dajú pekne pochopiť... je to predsa naše telo, staráme sa oň, tak by sme aj mali vedieť ako funguje...
celá príroda je skvele zariadená a všetko do seba pekne zapadá, pokiaľ sa do toho nenamontuje človek so svojou netrpezlivosťou a zlepšovákmi...

ewelyne
7. sep 2009

Baby ja s vami suhlasim a citala som asi hadam vsetko o prirodzenych porodoch. M.Odent mal byt mojej sestre pri porode aj s jeho ziackou dulou, ale nestihol, lebo skolil a sestra porodila skor, ale bol im nonstop na telefone 🙂
Ja by som najradsej porodila doma.... 😉
Drzim vam palce, nech su vase porody plne pozitivnych zazitkov na cely zivot. 😉

betelgeuzz
7. sep 2009

Lujzo, nevím, jaký je tvůj postoj k porodům doma, ale bydlíš blízko hranic, tak by bylo třeba možné domluvit si PA z ČR. Chodívám na diskuzi o porodu doma http://www.rodina.cz/diskuse146.htm a vím, že to tam nějaká Slovenka řešila, ale už si nepamatuji, jak to dopadlo. Můžeš tam napsat dotaz, třeba ti holky poradí, nebo dají nějaký kontakt.

betelgeuzz
7. sep 2009

Přidám ještě jedno video, je to rozhovor s dr. Kavanem, který působí v porodnici Vrchlabí, která je vyhlášená přirozenými porody. A jak píše Lujza, u přirozených porodů nejde o to zavrhnout veškeré lékařské zásahy, ale vytvořit takové podmínky, aby se ty zásahy minimalizovaly. Škoda, že tento přístup má jen jedna porodnice v ČR a jedna se tomu snaží přiblížit. http://www.porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=28

lujza123
7. sep 2009

betelgeuzz , nad porodom doma som rozmyslala, akurat ze som pocas tehotenstva bola chora a musela som brat antibiotika, viem ze podmienka pre porod doma je absolutne zdrave tehotenstvo bez liekov, takze snad nabuduce. Ale mienim ostat doma co najdlhsie ako to pojde. Ak sa mi podari prenasat a porod bude treba vyvolavat, tak pojdem do Banskej Stiavnice, kde su aspon ako tak ustretovy voci "tym dnesnym vymyslom" ( takto nazvala porodny plan jedna PA pri prehliadke v istej nemenovanej porodnici)

etnicka
7. sep 2009

lujza 😀 to mi pripomenulo vtipnu historku, ked som dosla so svojim porodnym planom do porodnice v Topolcanoch, povedala mi PA so smiechom, ze ked mam take poziadavky, mam ist rodit do Anglicka. (Na koniec som do Anglicka naozaj sla a ten PP som musela cely prepisat, lebo to, co som tam mala, je tam samozrejmost a kukali na mna jak na ufonca)

lujza123
8. sep 2009

A pritom Topolcany sa navonok tvaria pristupne k alternativam, ved maju aj vanu , tusimze aj porodnu stolicku. Myslim ze vacsina PA a DR v porodniciach ma na tie plany inee nervy ze co sa im fusujeme do remesla ked o tom nic nevieme. Neviem kde na nete som raz narazila na clanok s nazvom alternativne porody a tam nejaky strasne dôlezity Blavacky Pan Primar odsudzoval taketo porody, a boli tam take dristy ze poloha na chrbte je najvhodnejsia pre porod, lebo porodnik tam ma pristup a inou polohou zena len riskuje zivot dietata. Klak alebo drep okomentoval ze spomaluju porod. Ked sa nenastrihne dieta bude nemozne porodit a zacne sa dusit a podobne Skoda ze si nepametam kde som to citala by som sem hodila link, no bolo to fakt zabavne. Nakoniec tam este hodil veticku ze tehotne su histerky ktore len zbytocne vymyslaju, ze sa maju zverit do ruk odbornikom ktory vedia lepsie co robia. No zbohom, ked je takyto clovek primarom.

ewelyne
8. sep 2009

lujza no des a hroza, ja som na taky "vtipny" clanok tiez narazila... a takych primarov je bohuzial strasne vela... 🙄 a ze tehotne su hysterky, no nech si to on vyskusa v buducom zivote a nech ma minimalne 11 porodov- taky obmedzenec, takemu by som nevahala ani osobne vynadat, keby som mala tu cest pocuvat jeho pripomineky...

dene
8. sep 2009

tiež mám pocit, že tie nemocky si len dajú do profilu, čo všetko ponúkajú, aby tam ženy šli a potom, keď prídeš, tak očakávajú, že skloníš hlavu a budeš poslúchať, ale nezabudnime na práva pacienta a žiadajme!!!
len tak máme šancu na zmeny...

lenkicka
8. sep 2009

betelgeuzz: dovolím si sTebou malinko nesouhlasit 😀 ...vím, že Vrchlabí je výborné (rodila tam moje dula a jela tam 5 hodin, bay si mohla porodit, jak chtěla), ala podle stejných pravidel, o kterých mluvil Dr. Kavan, se rodí i v Krnově...proto jsem si tuto porodnici zvolila a dodnes na svůj porod vzpomínám, jako na asi nejsilnější žážitek ve svém životě...jela jsem tam, protože mi ji moje dula, která tam jezdí běžně doprovázet k porodu, doporučila na základě svůch osobních i profesních zkušeností... takže 2 porodnice v ČR respektující přání rodičky atouhu po co nejpřirozenější porodu 😀

Když jsem s primářem v Krnově rozmlouvala o způsobu porodu a co vlastně chci...dostali jsme se i k tématu komplikací a následných zásahů....souhlasím, že pokud nastanou komplikace, pak ani já bych se nebránila
"moderní" medicíně....ale jen pokud to bude nezbytně nutné...během porodu mi sice nabídli oxitocin, protože ve vodě mají kontrakce někdy tendence slábnout a u mě to tak bylo...ale odmítla jsem a mé přání respaktovali a malý se narodil i bez něj...spíš mě ta nabídka nakopla...makej a snaž se sama 😀 😀 😀

etnicka
8. sep 2009

Na Topolcany som citala vela pozitivneho, ale mne sa vobec nepacil pristup tej PA, ktora sa tvarila, ze je najmudrejsia na svete a ja som nejaka hlupa husicka, co si nieco precitala na nete. O dulach sa vyjadrila, ze to su nevzdelane zeny, co nic nevedia 😕 a vraj ze ked pridem na porodnu salu, tak do 2 hodin musim porodit. Pritom ja som tlacila skoro 5 hodin a som ziva a zdrava a spokojna a babatko tiez.

myslim, ze vo viacerych porodniciach v CR sa da rodit prirodzene, napr. v Brne vo vsetkych 3, v Breclavi, v Kyjove, v Boskoviciach, vo Vyskove... viac na aperio.cz (ja som sa zaujimala len o Juznu Moravu, lebo som tam 5 rokov zila)

a suhlasim s dene, nemozeme cakat, ze ta zmena k lepsiemu pride zhora, musime pre to samy nieco urobit.

betelgeuzz
9. sep 2009

Lenkicka, ten Krnov jsem brala jako tu, která se přirozenému porodu přibližuje. 🙂 Je hezké slyšet, že tam opravdu respektují rodičku a jednu máme tedy i na Moravě.

Etničko, nevěř všemu, co se píše na aperiu. Čtu pravidelně zážitky rodiček z českých porodnic a ani v těch tebou jmenovaných není vše ideální. Ale v porovnání se SR jsou určitě na lepší úrovni.

Škoda, že spousta rodiček ani nemá zájem si něco zjistit a potom to požadovat. Stačí jim knížka ve stylu Velká kniha o materství, kde se dočtou, že klystýr jim při porodu pomůže, nástřih je lepší než natrhnutí a že mají ve všem důvěřovat porodníkovi a jim to stačí. Hlavně se o nic nestarat a pokud se něco nepodaří, mohou svalit vinu na porodníka, místo toho, aby museli nést odpovědnost za své rozhodnutí. Za komunismu nás vychovali tak, že lékař je pánbůh a on rozhodne, co je správné. Pacient nemá číst a vyptávat se. 😠

dene
9. sep 2009

veru, dôsledky vymývania mozgov z čias komunizmu si nesieme ďalej so sebou, ale dúfam, že už generácia, čo ich nezažila bude vyžadovať viac...
toto je ten najhorší zločin, čo nám tie svine komunistické vykonali - zbavili nás svojprávnosti
je mi na grc, keď vidím hlavne staršiu generáciu odo mňa(my sme sa už nejak pozviechali), ako čakajú, že iní budú za nich rozhodovať, riešiť, DÁVAŤ.... ale to som už dosť zabehla od témy...

ale máš pravdu betel, je to tak aj s pôrodmi... pohodlnejšie je to nechať na niekoho (lekára?...boha?...) 🙂

byť zodpovedným a niesť následky za svoje rozhodnutia potrebuje veľkú dávku vnútornej sily...
lekári pre toto isté robia svoju prácu paušálne, lebo keby vybočili zo zaužívaného, predpísaného, tak by to už bola ich zodpovednosť, takto, keď sa niečo stane, môžu sa vyhovoriť, že dodržiavali predpisy....
nie je to smiešne?
tu si každý umýva ruky...nech žije alibizmus a pohodlie

ewelyne
9. sep 2009

asi tak, dnešná doba je plná zdrojov a nie je problém dostať sa k informáciam. Každý by mal vedieť selektovať a následné sa správne rozhodovať a ako píše dene, niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia v plnom rozsahu a to chce silu, nie nechať "tzv. autority" rozhodovať za nás, že? 😉
To je ako s očkovaním,- u nás povinné, inde dobrovoľné... je kopec info, prečo si nezistiť aj niečo o tom- proti?
Potom je neskoro sa vhovárať , ale ja som o tom nič nevedela...zodpovedenáme sami za seba a hlavne za svoje deti, že? informácii je dosť a aj prístupu k nim, nebude za môj život a život môjho dieťaťa predsa zodpovedať niekto, kto ak sa niečo náhodou stane, tak si "pôjde umyť vinu z rúk a bude spokojný, že?"

etnicka
9. sep 2009

betelgeuzz, mas pravdu, v CR je to o dost popredu pred nami... Napadol mi taky priklad - kamoska rodila v Brne U milosrdnych bratri, o porode si dopredu nic nezistovala, porodny plan neriesila, len tam prisla a porodila prirodzene, na stolicke, s pomocou PA a manzela. U nas nieco take v statnej porodnici absolutne nehrozi. Porodnu stolicku maju na Antolskej a sluzi ako stolcek pod izbovu rastlinu 😠

zuzana.k
9. sep 2009

Pekne ste popisali. Az mi je doplacu z tej reality. Ale u nas je to tak v mnohych oblastiach, ze normalne veci sa povazuju za cudacke.
V tom filme o porodoch La premier cri, vidno kde je svet a kde su komunisti. U nas je uroven a pristup ako vo vietname. To co je najsmutnejsie na tom, ze to ludia povazuju za spravne.
Porodna stolicka v ZV sluzi na sedenie v 1. dobe porodnej 😀

etnicka
9. sep 2009

tak to je fakt vtipne, ze na sedenie v 1. dobe porodnej. Taku haluz som este nepocula 😀

dene
10. sep 2009

😀 😀 😀 😀 no, to je fakt dobrééé 😀 😀 😀
potom vám prezradím na čo slúžila stolička pri mojom pôrode... zatiaľ len dúfam, že bude slúžiť na to, na čo má 😉

zuzana.k
10. sep 2009

Hodim sem link na Novu dobu porodni, aby diskusia neupadala 🙂
http://www.baraka.cz/Marek/knihy.htm#

A tuto knihu niekto cital? Stadelmann, Ingeborg — Zdravé těhotenství, přirozený porod
Maju ju vo One woman press znovu vydavat, tak by som si ju chcela objednat + Gaskin, Ina May — Duchovní porodnictví

betelgeuzz
10. sep 2009

Tu Novou dobu porodní mám přečtenou asi do půlky, zajímavý pohled na porody v jiných zemích.

A Stadelmann - to je klasika 🙂 Škoda, že je tak těžko k sehnání. Já ještě doporučuji Henci Goer - Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu.

lucy55
11. sep 2009

Ahojte,múdre ženy,
som rada,že sú aj také ako vy,mala som v poslednom case (9.mesiacov mojho tehotenstva 🙂 )pocit,že som mimozemsťan,ked si myslím,že porod by mal byt jedným z najuzasnejsích zážitkov v živote ženy.ženy okolo mna sa ma snažili presvedčit že 1.-musim neuveritelne trpiet
2.-musím sa zmierit s tým,že nemožem porodit tak,ako to chcem ja
3.-moja predporodna priprava je smiešna a treba nado mnou mavnut rukou
4.-nie som normalna,kde chodim na take veci,o ktorých oni nikdy nepoculi a oni ich nemali
Tiež si myslím,že problém je v nás,nevyrieši sa sam od seba,treba mat otvorené nielen oči,ale hlavne aj usta,čím viac žien bude u nas chodit po porodniciach a ,otravovat, s pôrodným plánom,tým skor sa u nas zacne riešit aj otázka prirodzeneho porodu.
Ja ako slobodná matka,bez penazí 🙂 sa snažím aspon v rámci svojich možností.Rozhodla som sa rodit v Pieštanskej nemocnici,lebo tu v okolí mam na vyber len dve porodnice a Trnavu som vylučila po dvoch navstevach.
Veve ako si ty pisala,Piestany su malicka porodnica s rodinnou atmosferou a prijemnym personalom,to je pre mna dobrý zaklad a vo svojom pôrodnom plane som urobila zopar kompromisov,ale cítim,že robím,čo je v mojich silach,aby sa moje dietatko narodilo bez traumy a niektoré veci si proste nedam zobrat.Psychika je velmi doležitá,preto nestracam optimizmus a verím,že po svojom porode budem moct povedat-bolo to krásne.

etnicka
11. sep 2009

lucy, drzim Ti palce 😉 potom napis, ako to slo.

zuzana - citala som aj Novu dobu porodni aj Zdrave tehotenstvi - prirozeny porod. Super knihy obi 2, mali by to mat vsetci/ky gynekologovia/icky a buduci rodicia ako povinne citanie 🙂

delfi
11. sep 2009

ahoj teda to co tady čtu o porodnicích v SR - to snad ani není možné! Já sama jsem od nepaměti chtěla přirozený porod do vody, když jsem byla těhu tak jsem četla i Přirozený porod od Odenta a připadala si jako v ráji. Proto jsem si taky vybrala Vrchlabí, ačkoli každý si klepal na hlavu co že si vymýšlím, jak to z prahy stihnu, že tam nemají ty moderní přístroje atd. Musím říct, že při návštěvě před porodem mě velmi mile překvapili - vše co jsem chtěla mít v porodním plánu je tam normální.
Přirozený porod tam nakonec proběhl, dokonce jsem rodila do vody, bez žádných zásahů, léků apod. byla jsem moc spokojená, ale rozhodně to nebylo nic emotivního, nebo úžasnýho tak jak to Odent popisuje. Rozhodně jsem nebyla v euforii když jsem malýho viděla (leda z toho že to mám už za sebou) apod. Přitom jsem se na porod opravdu hodně těšila....
Malý byl celý šestinedělí dost nervní a napjatej - ještě teď to částečně přetrvává, pořád brečel apod.
co tím chci říct - jen samotný fakt přirozenýho porodu nikdy nezaručí, že to bude pěkný zážitek ani to, že budete mít dítě v pohodě, protože nebylo při porodu stresovaný lékama a odloučením.
Nicméně samozřejmě příští porod bude opět přirozený a opět ve vrchlabí - doufám 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre