Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

keminek
7. jún 2010

zuzi, gratuluji, ten porod jsi zvládla perfektně. Jestli to chápu správně, bylo mimi v zadním postavení (?), tak to sis to opravdu užila. Porod dlouhý, vyčerpávající, takže takový, u nějž na epidurálu nevidím vůbec nic špatného a naopak myslím, že pomůže k postupu porodu. Jen tak bych si ho nedávala, to je jasné. Ovšem mám ten názor, že pokud se ten porod vleče a maminka už nemůže, tak ten epidurál je ku prospěchu věci. Takže opravdu jseš šikovná, když jsi zvládla náročnější porod. A příště si to užiješ dle svých představ, už budeš mít všechno po prvním těhotenství a porodu vytahanější a mimčo bude v lepším postavení a půjde to určitě rychle 😉 🙂 🙂 mě šlicna bolela a řezala hrozně, dokud jsme nevytáhli problematické stehy (nevstřebaly se a byly hodně utažené, ostatní stehy byly v pohodě, takže problém nebyl v rozsahu nástřihu, ale v utažení některých stehů 😝 ).

magdal1
7. jún 2010

z homeopatik STAPHISAGRIA 5ch prip. 9CHje dobra pri nastrihu prip. cisarskom reze na hojenie ran 3x denne po 5 granul,

dulkagabulka
9. jún 2010

@etnicka čo som pozerala to som pozerala,ale nevidela som ta dnes...ak ma spoznas ty, ohlas ma...sedela som dnes v prvej rade 🙂 @zuzi118 -aj pre teba to plati 🙂

etnicka
9. jún 2010

@dulkagabulka ja som Ta videla daleko vpredu 🙂 ja som tam pobehovala za Zorankom, jeho si si musela vsimnut, bol holy 😀

etnicka
9. jún 2010

@zuzana.bo gratulujem Ti k babatku 🙂 tiez si myslim, ze si urobila maximum pre to, aby si mala prirodzeny porod a zvladla si to perfektne. 40 hodin kontrakcii si ani neviem predstavit.

zuzana.bo
11. jún 2010

Dakujem Keminek, heh, ja som sa na tu ranu este ani neodvazila pozriet, uz som teda mala zosite vselico, aj dieru poi vytrhnutom zube, aj nosnu dutinu, ale toto je predsa len chulostiva partia. Uz je to omnoho lepsie, stichy sa uz vstrebali, a ani sa nezdaju natuho, ale to ukaze az cas. Inak to je zaujimave, lebo niektore dievcata si vyslovene vyziadaju extra stich.

magda, mas vlastne skusenosti s homeopatikou? ako efektivny je ten pripravok?

zuzana.bo
11. jún 2010

@etnicka, dakujem, dievcata, buduce duly hrozne vam fandim, je to velmi vdacne povolanie a mate tolko moznosti pridat svoju trosku k uspesnosti a spokojnosti ako maloktori odbornik, sestricky byvali vzdy v tieni doktorov, ja som sa na vlastnej kozi presvedcila, ze midwives vedia viac ako doktori, su zrucnejsie a maju vyhladenejsie techniky a vlastne, doktori s udivom sledovali, ako im ide praca od ruky a skor oni asistovali im 😉

dulkagabulka
11. jún 2010

zuzana.bo ...dula nerobi to co midwives...midwives je naozaj ako lekarka, mnohe /a to som videla na vlastne oči/ dokonca zaučaju mladych lekarov...dula je tam nie pre tie lekarske zasahy a vysetrenia...dula je tam iba a iba na psychicku podporu rodičky 🙂 ...naš system,kedy ma sestrička na starosti viac rodičiek , papierovačiek atd atd. jej neumožní aby bola počas celeho porodu iba pri nej... 🙂

etnicka
12. jún 2010

@dulkagabulka v jednotnom cisle je to "midwife" 😉

@zuzana.bo je velmi prijemne, ze ma uz zahrnas medzi buduce duly 🙂 dufam, ze mi to tento rok vyjde a prihlasim sa na kurz a vezmu ma 🙂

zuzi118
12. jún 2010

@etnicka urcite budes skvela dula 🙂

etnicka
12. jún 2010

@zuzi118 dik za doveru, verim, ze budem 😉

zuzana.bo
13. jún 2010

dulkagabulka mas pravdu, som to doplietla, asi preto, ze tu vela midwives po case zacne pracovat "pre seba" ako dula, moja midwife mala tiez take nutkanie, ale vraj sa uz na to vekovo necitila, islo o skupinku 7 dul, ktore boli v konstantnej pohotovosti, stale na drate, vzdy pripravene v noci vstat alebo odist z restauracie uprostred narodeninoveho obeda, takto spolu funguju 9-12 mesiacov pre niekolko klientiek a potom maju 3 mesiace prazdniny, viem si predstavit, ze je to dost draha zalezitost...ale to nic nemeni na tom, ze aj duly maju svoje zasluzene miesto v pospolitosti porodnictva a snad budu aj na sk jedneho dna tak docenene ako to bolo v starom grecku, poznanie, ze dievcata maju o tuto profesiu zaujem ma prijemne prekvapuje, po dlhych rokoch konecne prestavam precitovat moje nazory na porod ako handicap xixi

etnicka, a ostatne priekopnicky, drzim place

magdal1
15. jún 2010

zuzana bo., mam skusenosti, pouzila som ho po porode, aj arnika je skvela

nevestinka2010
23. jún 2010

ahojte, tak jsem zas po dlouhe dobe aktivni i tady na konikovi (svatba probehla uspesne)
nebyla nektera z vas v praze na tydnu respektu k prirozenemu porodu?
mejte se krasne a prirozenym porodum zdar 😉

zuzi118
23. jún 2010

@nevestinka2010 gratulujem ku svadbe 🙂

magdal1
23. jún 2010

pripajam sa
@nevestinka2010 ku gratulacii 😀

keminek
25. jún 2010

@nevestinka2010 taktéž gratuluji 🙂
byla jsem tam jednou jen na chodbě a na jedné přednášce 🙂
nakopíruju sem část rozhovoru s primářem jedné porodnice, která umožňuje tzv. "alternativní" porody. Mají i hezké útulné barevné místnosti a disponují jak relaxační vanou, tak vanou na porod, což nebývá běžně zvykem.
- Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2008?
938 dětí, v 70% byl u porodu přítomen otec dítěte.
- Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Porodní sály jsou vybaveny standardně podle vyhlášky – máme porodnická lůžka, fetální a mateřské monitory, infuzní pumpy a další nezbytné přístrojové vybavení.
Vlastní porodní sál tvoří 2 oddělené boxy, novorozenecký box a samostatná místnost s porodní vanou.
Maminky si mohou pustit relaxační hudbu, 1. a 2. dobu porodní strávit ve vaně, na žíněnkách, ribstolích apod
- U jakého procenta porodů je ve Vaší porodnici přítomen lékař?
Lékař je přítomen u všech porodů - znamená to, že je vždy k dispozici. Vede např. 50% porodů.
- Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
Přijde-li k nám maminka s porodním plánem, což je cca v 50 případech ročně, plán s ní projednáme a je-li to možné, akceptujeme jej (popř. se dohodneme na jeho úpravách).
- Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete? Jak velký je zájem o porod na CAP?
Většina maminek rodí „klasicky“.
Pak dle četnosti následuje porod na porodním vaku, na porodní stoličce, porod do vody, ve dřepu, na všech čtyřech, ve stoje, v závěsu na laně atd. Alternativních poloh maminky využijí jen v několika případech ročně
.................
maminky prostě nemají zájem.. (představu.. informace..) 😉

dulkagabulka
25. jún 2010

ano..keminek..v tom je to..nemaju informaciu,ani predstavu...
ked robim "osvetu", hlavne aj ženy v mojom veku, ktorym uz pojdu rodit dcery, ci nevesty, maju nazory, že oni si v inej polohe ako na chrbate to ani nevedia predstavit, že čo to ,ake "moderne" metody sa tu zavadzaju, že porodili ony, porodia aj druhe...
nuž , čaka nas este dlha cesta 🙂 ..ale ja verim, ze bude uspesna 🙂

zuzi118
25. jún 2010

ja som mala tiez taku predstavu, ze rodi sa na chrbte... prvy krat som videla,ze rodit sa da aj inak v serialy mclaudove dcery, kde hlavna hrdika porodila na 4... to som len zirala, ze "aj take sa da?"

etnicka
25. jún 2010

a ze feny a kravy dokazu porodit inak ako na chrbte 😉

zuzi118
25. jún 2010
demoisellem
25. jún 2010

@zuzi118 Zuzi, pěkný článeček. Přesně na tohle dost často myslím, že když se to vezme kolem a kolem, tak "lidská samice" má daleko nižší komfort na porození dítěte, než kolik je ho poskytováno zvířatům. Tam si nikdo nedovolí zasahovat, křičet na ně, že u toho moc funí, že by bylo lepší, kdyby rodila v jiné poloze, že ji raději nastřihnou, aby se nenatrhla atd. atd. atd. Jen absolutní klid a nechávají to na "matce". To toho my "lidské samice" chceme tolik? Když zvířatům to poskytují? To nikdo nevidí ten konstrast? Že, s prominutím, "blbé zvíře" na to právo má, člověk ne? 😠

zuzi118
13. júl 2010

http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=poro...[showComments]=1&tx_skpagecomments_pi1[success]=1#CommentForm

chrastinka
17. júl 2010

@zuzi118 Dobry link. Viem presne o com hovori. Pred 2 tyzdnami som porodila svoju 2. dcerku. Vybrala som si Hainburgsku nemocnicu a bola som veeelmi spokojna. Bez akehokolvek zasahu, pri tlmenom svetle v polohe akej som chcela. Kedze to islo velmi rychlo ( cely porod 3 hodky, v nemocnici asi 1,5h) menila som polohy kazdych asi 15 min. PA mi dokonca sama nejake ukazovala. Ked uz bola na svete, dali mi ju hned na telo, este sme boli spojene snurou. Lezali a tesili sme sa so seba dost dlho. Vobec neplakala len si tak mrmlala. Bol to najkrajsi pocit na svete. Potom ju z lahka umyli a o 5 min bola zase pri mne a uz sme tak spolu zostali. Vdaka tomu som uz na druhy den mala mlieko a nemali sme ani zltacku. Dcerka je velmi kludne babatko a ja verim ze je to hlavne koli tomu krasnemu prirodzenemu porodu akym sa narodila.

zuzi118
17. júl 2010

@chrastinka gratulujem ku krasnemu porodu a dcerke 🙂

dulkagabulka
18. júl 2010

@chrastinka to sa tak krasne čita 🙂

@zuzi118 a a tym padom myslim,ze mas mozno dilemu vyriešenu 🙂

etnicka
18. júl 2010

@chrastinka zo srdca Ti blahozelam k dcerke, krasnemu porodu a dcerke k super mamine 😵

@zuzi118 tak ako? Pekna inspiracia, no nie? 😉

zuzi118
18. júl 2010

@etnicka krasna... bodaj by tu pribudali len taketo porody 🙂

@chrastinka mozem sa este spytat, v akej polohe si porodila? Ako to bolo s monitorovanim babatka.. uvazovali ti na monitor, alebo im stacil dopler?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre