Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

magdal1
6. sep 2010

@fathi mrkni do temy porod v hainburgu, lucia123 tam rodila, za 1 den to bolo 500 eur

fathi
6. sep 2010

@magdal1 - ďakujem kuknem to 🙂

martinka1981
10. sep 2010

Ahojte,idem sa vas trošku povypytovať 😉 knižku prečitanu nemam ale možte mi napisať prečo je oxytocin taky zatracovany a ešte ako by malo vyzerať to prve prisatie po pôrode. Ked mi daju malu na brucho sama si ma najsť prsnik či ako? To su ale otazky,prvu dcerku sa mi nepodarilo kojiť a bola som z toho dosť nešťastna tak teraz by sa mohlo podariť. Dakujem 😉

zuzi118
10. sep 2010

@martinka1981 asi mas na mysli synteticky hormon oxytocin... lebo ten nas, vlastny, ten je uzasny 🙂 Je to hormon lasky.. sposobuje napr. orgazmus, ale aj stahy maternice, spusta mliecko... spolu s dalsimi hormonmi, endofinmi vytovria takzvany koktail lasky. Vdaka tomuto koktailu sa medzi mamickou a jej dietatkom vytvara akasi zavislost, nehovoriac o tom, ze tento koktail po porode spusti doslova euforiu, neskutocne stastie a navaly lasky. Takze oxytocin je perfektna vec... lenze ten synteticky, to je uz ina vec. Kedze nie je nasemu telu prirodzeny, on sice sposobuje ztahy maternice, ale nespusta sa v nasom mozgu.. tym padom sa nesputisa ani tie dalsie hormony a ziadnom koktaile lasky sa uz neda hovorit - a to je prave ten problem. Porodis dieta, ale bez tychto hormonov. Ked robili pokusy na zvieratach, ktore porodili bez pritomnosti hormonov (alebo cisarskym alebo pomocou epiduralky) zvierata sa vobec nazaujimali o svoje potomstvo. Jasne, ze nie sme zvierata.. ale ten prvotny animalny instikt ochrany a starostlivosti o dieta mame spolocny. Ak sa nam nedostane tohto koktailu, musime si najst inu formu lasky k dietatu. U matiek, ktore porodili prirodzene a doslo u nich k uvolneniu vsetkych potrebnych hormonov sa zaznamenava urcita miera agresie - smerom k ochrane dietata. nechcu ho pustit z oci, z ruk, stale maju potrebu byt s nim. Jednoducho nastupuje vlastnicky instinkt - toto je moje, toto si nedam, toto si budem chranit. Matky, ktore porodili bez tychto hormonov tento instinkt nemaju - inak by nikdy nedovolili, aby im ich dieta odviezli niekam na pozorovanie. Dobra sprava ale je, ze nie sme zvieratka a vieme si tento pud vypestovat a puto medzi matkou a dietatom obnovit. Ale to uz potom nie je take jednoduche ako ked sa o to postara priroda.

Druha vec, ktora suvisi so syn. oxytocinom, ze ho dostavas tolko, kolko ti urcia aby ti kvapkalo.. Normalne sa oxtocin uvolneje asi tak ako ked stlacis sprej.. spravi to ksss a kym nestlacis zas, tak sa neuvolni. A to co stlaca ten sprej to je tvoj mozog. Ale ked si na infuzke, tak oxytocin sa do tela dostava kontinualne, kvap, kvap, kvap... bez prestavky neustale. ztahy tak su ovela silnejsie, dlhsie a castejsie.. zaroven ako som spominala nedochadza k uvolneniu endorfinov, ktore pomahaju bolest tlmit. Mamicka tak ovela horsie znasa porodne bolesti - a nastupuju farmakologicke metody tisenia bolesti. Cize jeden zasah vyvolal dalsi. Tieto silne ztahy zaroven, kedze su tak dlhe, silne a caste mozu viest k hypoxii plodu a teda tomu, ze dietatko sa dostava do tiesne a je nutne spravit cisarsky rez.

No a k otazke dojcenia.. ano idealne ked ti daju babatko na brusko, ty si ho len posunies smerom k prsiam a ono istinktivne najde prsnik a samo sa prisaje. materske mliecko vonia tak ako vonia plodova voda - takze pre dietatko je doverne znama vona. Na youtube najdes krasne videa, kde ked sa nechali mamicka a babatko nerusene, tak dietatko bez akejkolvek pomoci naslo prsnik a prisalo sa. Su to velmi krasne a dojimave videa.

martinka1981
10. sep 2010

@zuzi118 velmi pekne ti dakujem,krasne si to napisala 😵 . Ja som malu rodila s vyvolavačkou ale dali mi rovno čipok. Tie kontrakcie boli fakt silne a časte cca 2 min. počas celej doby. Potom na sale mi aj niečo pichali ale fakt nemam ponatia čo to bolo 😒 . Malu mi dali na brucho,ešte sme boli spojene pupočnou šnurou ale na prsnil som si ju nedala ☹ jaksik som nevedela čo mam robiť. Presne ako si pisala vobec som nebola nadšena z toho maleho človiečika a nič som necitila 😔 trvalo zopar tyždnov kym som svoje dieťa začala lubiť. Bola som z toho hotova že som asi neni normalna,ale potom som v neakej knižke čitala že je to ok a svoj vzťah si vybudujeme postupne. Jasne že teraz je to môj poklad aj ked ma zlosti sem tam 😉
No skusim pohladať tie videa a mrknuť na to....

zuzi118
10. sep 2010

@martinka1981 ja som zo svojim syncekom tiez neprezila to co by mala kazda mama a musela som si k nemu najst cestu inak. teraz je to uz moje zlaticko, ktore milujem z celoho srdca, ale ten zaciatok ma zaskocil, ze tam neboli tie pocity stastia a lasky ako som ocakavala... bol pre mna cudzi a pre mna to bol sok. Myslela som, ze som nejak cudna, zla.. ale nie som. Len to co tam malo byt spustene tam nebolo 😒 Dufajme, ze tentoraz to bude pre oba z nas inak 🙂

zuzi118
10. sep 2010
magdal1
10. sep 2010
martinka1981
10. sep 2010

@zuzi118 presne ako pišeš,tak vam budem držať palce a aj nam aby to bolo teraz take ako ma byť 🙂

@magdal1 dakujem pozriem si to.

zuzana.bo
24. sep 2010

zuzi118, krasne si to opisala, to by sa mi bolo byvalo hodilo k mojej hypnopriprave na vizualizaciu, super pomocka pre rodicky, urcite to v praxi vyuzi, je to lahko predstavitelne

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubulka722
26. sep 2010

@fidka79 Podľa môjho názoru nejde toľko o dĺžku kojenia ako o vytvorenie najprirodzenejšieho vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Ja som prvého syna porodila v klasickej pôrodnici a až teraz viem aké to bolo všetko neprirodzené. Rodila som ho v 37. týždni, kontrakcie mi ustupovali, tak mi pichli nejaké svinstvo na ne. Plodovú vodu mi prepichli a keď som bola na stole, tak na mňa hučali aby som tlačila. Snažila som sa ako som vedela, ale na ich vkus to bolo málo tak mi pichli zas niečo na tlaky. Nikto sa ma pri tom na nič nepýtal, všetko robili mechanicky ako keby som bola handra. Nakoniec ma museli nastrihnúť na 3 štychy, čo sa mi hojilo okolo mesiaca. Vtedy mi to pripadalo ako nevyhnutné zlo a snažila som sa prispôsobiť a potom rýchlo zabudnúť. Dnes ale viem, že by som išla sama proti sebe a nikdy viac to zažiť nechcem. To som si ešte pred pár rokmi hovorila, že som mala v celku dobrý pôrod. Dnes viem, že to tak nebolo.
Čo sa týka vzťahu so synom, tak to bolo tiež poznačené celým priebehom pôrodu. Malého mi nepriložili, hneď ho odniesli na vyšetrenie. Pamatám si že strašne plakal a všetci sa naokolo smiali. Ja som bola zmatená. Potom mi ho ukázali asi na pol minuty a hneď ho brali preč. Nebol na to dôvod, pretože nebol nedonosený, mal normálnu pôrodnú váhu, žiadne komplikácie a Abgar skóre na 10. Tiež mi trvalo kým som pochopila aká je vlastne moja úloha a stala sa zo mňa skutočná mama. Po pôrode som mala panický strach a sama dodnes neviem z čoho, ale určite to nebolo o.k. Pri tom všetkom som kojila 26 mesiacov.
Mama mi vždy hovorila, aby som nebrala malých zajačikov ani mačiatka od ich mamy lebo ich viac nebude chcieť a odvrhne ich. Ľudia sú v tomto o krok ďalej a vedia s dieťaťom stratený vzťah nakoniec nadviazať. Ak by to tak nebolo, boli by zvlášť na Slovensku plné ústavy nechcených detí ktoré by tam inak nemuseli byť.
Na svoj ďalší pôrod sa skutočne tesím hlavne kvôli knihám a ľuďom ktorí mi ukázali cestu. 😉

magdal1
11. okt 2010

ahojte, kto je zo ZA a mal by zaujem o stretnutie, rozpravanie sa o porod prirodzenych, domacich....
napiste mi do IP

samila
12. okt 2010

@bubulka722 uzasne si to napisala. mas uplnu pravdu. Velmi drzim palce nech je druhy porod jednoducho prirodzeny, bez akychkolvek zasahov. Kam pojdes rodit druhe dieťatko?

bubulka722
12. okt 2010

@samila Snom je pôrod doma, keďže sme na Slovensku 100 rokov za opicami a o pôrodniciach ako je Vrchlabí v CZ môžeme len snívať. Čítala som recenzie na pôrodnice na Slovensku s nálepkou Baby friendly hospital a očividne nikto z personálu ani netuší o čom to je. Takže vyber si, keď nemáš na výber... 😖

samila
13. okt 2010

@bubulka722 presne 😢 porodnice na Slovensku su vsetky jedna ako druha... zdravotnici v nich netusia ze sa da rodit aj krasne a uplne inak - prirodzene. A este su presvedceni, ze nam zenam svojim pristupom neskutocne pomahaju... a nedaju si vysvetlit, ze to tak nie je...
takze sa chystas rodit doma? ano, na SK asi jedina moznost prirodzeneho porodu. Uz mas aj porodnu asistentku?
A preco by Vrchlabí malo byť len snom pre nas? V auguste som sa tam osobne aj s manzelom bola pozriet a dohodnut sa... teraz som na zaciatku tehotenstva a na vsetko sa neskutocne tesim... pretoze viem ze budem rodit naozaj prirodzene 🙂

bubulka722
13. okt 2010

@samila Tak to ti teda fandím. Pre mňa je Vrchlabí nereálne, mám termín 4.1. a fakt si neviem predstaviť ísť niekam 500 km kvôli pôrodu a naspäť aj s novorodencom je totálne nereálne. Uvidíme ako sa veci nakoniec utrasú, sen je doma, posledná možnosť pôrodnica s pôrodným plánom, manželom na ochranu a nadštandardnej izbe po pôrode aby nemali na malú dosah. Po zhodnotení dobrého zdr. stavu podpísať reverz. PA na Slovensku je tiež nereálna, tu také nie sú, takú osobu si musíš objednať z Čiech alebo Rakúska.

samila
14. okt 2010

@bubulka722 budem ti velmi drzat palce, nech to vyjde... treba poriadne vypracovat porodny plan, ja uz na nom pracujem teraz, dat ho precitat porodnikovi dlhsi cas pred porodom, dat si ho nim podpisat.... a trvat na jeho dodrziavani... musime verit ze to nie je boj s veternymi mlynmi 😒

dulkagabulka
1. nov 2010

Jedna čerstva skusenost z nemenovanej porodnice. Mam ju sprostredkovanu, takže pišem,ako som počula.
Mamička si dala pred porodom podpisat porodny plan vsetkymi kompetentnymi ludmi z nemocnice. Primarom novorodeneckeho i gynekologickeho oddelenia. Vraj uz pri podpisovani jej planu mali take poznamky, ze čo to vobec chce.. Mala iba 3 požiadavky:
1, nemedikamentozny porod
2, bez nastrihu
3, dieta hned na svoj hrudnik,koža na kožu, bez odlučenia od mamičky, ako sa to uvadza i v Usmerneni Ministerstva zdravotnictva z novembra 2006.
Mala pri sebe jednu svoju znamu/ta mi to vravela/.
Ked jej pichli prvu injekciu, povedala si, že čo už,, aspon tie dve podmienky nech mi splnia. Ked ju nastrihli, povedala, ze čo už, aspon dietatko bude mat pri sebe. Hned ako sa narodilo, /dietatko zdrave/volala: Dajte mi ho, dajte mi ho!
Mala zazmluvneneho lekara , ten povedal : Nech sa pááááčííííí....a podal dieta /no..hadajte komu??/podal dieta sestričke!!!Ta ho odniesla , priniesla zabalene v perinke so slovami : Nemáme volne ziadne miesto, pojdete na chirurgiu, takze ho 3 dni aj tak neuvidite, tak načo by ste ho teraz chceli??? / Podla mna pomsta za to,že si dovolila chciet niečo, čo oni odmietaju robit/
Na to ta sprevadzajuca osoba povedala sestričke: A vy ste sa počuli, čo ste teraz povedali??Tato žena prave porodila a neuvidi svoje dieta 3 dni a vy jej ho nechcete dat ani na chvilu?
Na to sa sestrička "otriasla" a podala dieta. Sprevadzajuca osoba /inak laktačna poradkyna/ priložila dietatko k prsniku, na čo sestrička hned zahlasila, že dieta musi zobrat,lebo bude podchladene /čo ako vieme , by na matkinom hrudniku vobec nehrozilo/. Mamička bola taka zmatena a sklamana a zdeptana tou atmosferou tam, ze oslovila
tu znamu a povedala jej: Tak im ho , Andrejka, teda daj 😒 ☹
😢
a veru, volali sme si na 3 ti den po porode ..a...ona svoje ditatatko naozaj nevidela..
hroza však?
Takze takto to chodi..s porodnymi planmi...čo s tym?

magdal1
1. nov 2010

@dulkagabulka 😠
stazovala by som sa.......viem ake je to po porode, clovek je rad,ze uz ma babatko.....

ale, ked nie pre seba tak pre dalsie a keby sa im to kopilo......

no jednoznacne sa akcia caka od zeny...

zuzi118
3. nov 2010

Dňa 30.10.2010 sa v Žiline uskutočnilo komorné stretnutie na tému „Domáci pôrod na Slovensku“. Stretnutia sa zúčastnili ženy z rôznych kútov Slovenska, ktoré plánovane porodili svoje detičky doma ako aj ženy, ktoré hľadajú informácie a plánujú domáce pôrody.
Hlavné témy diskusie boli:
- Prečo pôrod doma?
- Koho si vybrať ako asistenciu pri domácom pôrode?
- Zodpovednosť počas tehotenstva a pôrodu - kto ju vlastne má?
- Vybavovanie dokladov po domácom pôrode.

kukulienka_
9. nov 2010

Caute, prvy porod som prezila v Norsku a bol uplne super. Maju tam krasny prirodzeny pristup k porodu, takze vsetko prebiehalo "ako z knizky" a napriek tomu, ze kontrakcie som mala 36 hodin a rodila 2 hodiny, mam nan dobre spomienky. O to viac sa teraz bojim porodu na Slovensku, kedze pocuvam tie horory. Takze tema "domaci porod na Slovensku" ma fakt zaujima. Stretnutia som sa nemohla zucastnit, ale vedeli by ste tie hlavne body niekto prerozpravat? Ci uz na Slovensku existuju porodne asistenky, ktore su ochotne prist na domaci porod, ako sa to dohodne s porodnicou (co sa robi v pripade komplikacii) a ako sa vybavuju doklady. Dakujem.

magdal1
9. nov 2010

@kukulienka_ ahoj, mohla by si popisat trochu ako ten tvoj porod vypadal? NEch mame predstavu,co je mozno uz za hranicami Slovenska bezne...
dakujem

zuzi118
10. nov 2010

@kukulienka_ tazko to prerozpravat... bolo toho vela a ja som si z toho odniesla hlavne pocity a dojmy. Ale skusim na niektore tvoje otazky odpovedat.

Co sa tyka PA, tak neviem o ziadnej slovenskej PA, ktora by bola ochotna ist k dom. porodu. Je moznost PA zo zahranicia, alebo potom babica.

Papierovacky po porode - co sa matriky tyka, tak staci podat vyhlasenie o narodeni dietata. Nepotrebujes k tomu ziaden papier od doktorov. Pediater pod ktore obvodne spadas, ta musi zobrat, nech si rodila kdekolvek a bez ohladu na jeho nazor na domaci porod.

Co sa tyka dohody s porodnicou.. ak je problem, proste sa do porodnice ide. Kedze na SK je taky postoj k dom. porodom aky je, tak to nikto nikomu zbytocne nevesia na nos.

kukulienka_
10. nov 2010

Porod v Norsku v skratke:
-zeny si mozu vybrat, ci chcu rodit doma (za to si priplacaju) alebo v nemocnici, ale porod doma nie je prilis casty
-na prijem do porodnice tu maju pravidlo: bud odtecie plodova voda, alebo zena ma kontrakcie kazdych 5 minut, 1 minutu dlhe. Je to koli tomu, ze najlepsie sa rodi v nestresovom prostredi, ktore je skor doma ako v porodnici, tak nech si zena vecsinu kontrakcii ”uzije” v klude domova s manzelom a do porodnice ide naozaj uz len porodit.
-rodicka ma pocas porodu k dispozicii vlastnu izbu s velkou vanou, moze si ju nejako vyzdobit, zapalit sviecky, pustit hudbu, aku chce. Pritomnost manzela alebo inej blizkej osoby je samozrejmostou.
-pocas prvej doby (kontrakcii) si moze napustit vanu, hopkat na fitlopte, poziadat o akupunkturu, ma k dispozicii porodne "choditko". Rodicka moze cely cas podla chuti jest a pit. Co sa tyka epiduralu, na poziadanie ho zene daju, ale celkovo rodicky povzbudzuju, aby rodili co najprirodzenejsie. Napriek tomu si vsak vela zien o epidural poziada.
- v nemocnici sa pocas porodu o zenu stara porodna asistentka, iba v pripade komplikacii (alebo zavedenia epiduralu) zavola doktora, resp. zena je prevezena na operacnu salu.
-porodna poloha sa vobec neobmedzuje, vela zien odrodi sediac na kraji postele, po cupiacky, postojacky, vo vode... Ja som rodila v stoji, a zapierala som sa o porodne choditko. Porodna asistentka kontroluje srdiecko malym prenosnym dopplerovym pristrojom.
-ziadne holenie ani nastrih, klystir iba v pripade, ze sa zena nevyprazdni prirodzene sama.
-po porode dieta iba utru a podaju ho matke, povzbudzuju ju, aby si ho drzala na holom tele a neskor prilozila k prsniku. Matka, alebo otec drzia dieta cely cas, kym zena vypudi placentu a pozasivaju ju. Potom vsetkych troch na hodniku - dve nechaju uplne osamote, nech si uziju prve chvilky spolu.
-az po tychto dvoch hodinkach dieta odvazia, odmeraju, pichnu mu vitamin K. Nekupu ho, to az na 3 den. Zevraj novorodeniatko ma na pokozke maz, ktory ju chrani a treba pockat, kym sa v strebe a zbytocne ho neumyvat. Vsetky ukony robia v izbe pri rodicoch. Potom matku s dietatom prevezu na normalnu izbu. Matka teda od narodenia dieta "nespusti z oci".
-matka moze ist domov kedy chce, standardne ostava v porodnici 2 dni
-oxytocin na urychlenie porodu podavaju naozaj iba v nevyhnutnych pripadoch, coho som zivym dokazom: myslim, ze na Slovensku by som s 36 hodinami kontrakcii a velmi slabuckymi tlaciacimi kontrakciami (ze som si ani nebola ista, ci uz akoze mam tlacit) urcite oxytocin dostala. Tu ma naopak porodna asistentka povzbudzovala, ze to zvladnem aj sama a povedala, ze oxytocin mi da az vtedy, ked do 2 hodin neporodim. Samozrejme, cely cas sledovala malemu srdiecko, ci je v poriadku. Nakoniec som porodila presne v limite🙂

kukulienka_
10. nov 2010

@zuzi118 dakujem za info🙂 no ako vidim, na Slovensku je domaci porod takou poloilegalnou zalezitostou🙂 A okrem toho si cele (neinformovane) okolie tuka na celo, co je to za nezodpovednu matku... Rozmyslam, ake paky treba pouzit, aby sa to legislativne zmenilo. Lebo kym nebudu mat porodne asistentky na Slovensku zakonne pravo samostatne viest porod (alebo uz ho maju? Viem, ze donedavna nemali...), tazko sa nieco zmeni ci uz v praxi alebo vo vseobecnom povedomi o domacich porodoch. Rozmyslam, ako dosiahli zmenu v okolitych krajinach, kde to funguje dobre... neviete niekto?

dulkagabulka
10. nov 2010

@kukulienka_
porod v Norsku = Slovenský sen 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre