Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

kkomtesa
8. feb 2012

@rydal

PARACETAMOL, IBUPROFEN, KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ - RISIKA A INDIKACE LÉKŮ UŽÍVANÝCH V TĚHOTENSTVÍ, PŘI KOJENÍ A U DĚTÍ A FYZIKÁLNÍ METODY CHLAZENÍ PŘI HOREČCE
Opravuji komentář k článkům: omlouvám se - spletla jsem jména autorů - každý článek je od jiného autora se stejným příjmením. Poprosila jsem také o písemný komentář paní doktorku Křikavovou, naši dětskou alergoložku, který uvádím v plném znění. Jejího názoru si velice vážím, je velmi uznávaná nejen v Českém Krumlově. Budu moc ráda za váš názor na věc.

chlebenka
8. feb 2012

@kkomtesa Ahoj, nevím zda jste to tu už probíraly, ale chtěla jsem se zeptat, ten Paralen a Ibufrofen, obojí pro děti je i rizikové podávat dětem? Díky za odpověď.

zuzi118
8. feb 2012

http://www.prirozeny-porod.eu/zazitek_vs_zdravi/ o tom ci zeny rodia doma lebo su sebecke.. o tom ci stavaju zazitok nad zdravie dietata

rydal
8. feb 2012

@dulkagabulka To byla prave ta pointa, ze se na uni-klinikach rodi/ rodilo dost neprirozene i u vicemene fyziologickych porodu a nerizikovych pacientek.
Napr. jedna z tech, na ktere jsem pracovala, byla fakultni nemocnice v Mnichove:
http://www.frauenklinik.med.tu-muenchen.de:8080...
Tady dosud porod vedeny PA nezminuji.

Proto me prijemne prekvapila uni-klinika v Bernu, kde uz to ted nabizeji.

Ale o co tady jde je, ze je v mnoha zemich, kde je minimalni morbidita a mortalita, nechan zene a diteti prostor na individualni prubeh bez zbytecnych zasahu a to za pomoci PA. Je teda cas, aby v nasich luzich a hajich povolily ledy ze stran porodniku ve prospech efektivnejsiho systemu, ktery umozni privest na svet dite pokud mozno prirozene.

rydal
8. feb 2012

@kkomtesa Ja u Tveho prispevku zadne clanky nevidim - posles je prosim znovu?

A co konkretne mas v planu na podporu prirozenejsiho rozeni v Cechach?
Jsem nadsena, ze se nasel nekdo z MUDr.. Ani tady na koniku se skoro zadne lekarky nezapojuji do diskuzi o znormalneni porodnictvi, jsi rarita!! 🙂

rydal
8. feb 2012

@zuzi118 Ve Svycarech jsem ted rodila, jinak tady pracuju jako lekarka, ale ne na gyn. a porodnictvi. Mj. kdyz jsem hledala, jak nejlip na vlastni porod, dostala jsem se k hypnobirthing.

rydal
8. feb 2012

@zuzi118 Ten odkaz hledam. Doufam, ze najdu 🙂 Dozvedela jsem se o te studii od sve gynekolozky a taky me napadly klasicke argumenty jako treba lepsi dychani novorozence u vaginalniho porodu, ale ona rikala, ze prave vsechno bylo nove premereno a CS z toho vysel nastejno. No mezi nami studie nestudie, k tak velke brisni operaci jako CS by mel byt sakra akutni duvod, i kdyby slo "jen" o matku.

zuzi118
8. feb 2012

@rydal a podaril sa ti bezbolestny porod vdaka hypnobirth? lebo ja som zazila takmer bezbolestny porod, aj ked nie vdaka tejto metode, aj ked ma velmi inspirovala a ovplyvnila.

stardust
9. feb 2012

@rydal nie, nezaviedlo. Doteraz to funguje, ako to popisujes ty. V zapadnej Europe je cena prace lekara ovela viac ohodnotena, preto su pri normalne prebiehajucich porodoch pritomne len porodne asistentky, lekar sa dovali az po porode na salu na sitie ci ine veci.

kkomtesa
9. feb 2012

@chlebenka Ahoj - já jsem před časem dala odkaz na svůj profil a ted jsem opravila komentář k článkům, takže se tam můžeš podívat a všechno si přečíst. Dětem se může dávat obojí, jen jsem chtěla upozornit na to, že všechno má svá rizika a jsou i jiné metody.

kkomtesa
9. feb 2012

@rydal Ahoj, on nikdo nezná Odenta, tak možná i proto se nezapojily, já jsem jim na "Lékařky na MD.." dala odkaz, snad se ještě někdo přidá🙂
co podniknu, budu trochu líp vědět v sobotu.
ty články jsou na mém profilu.

zuzi118
9. feb 2012

@kkomtesa vies ono nikto nepozna Odenta aj preto, ze sa zamerne diskredituje. Minule som citala v nejakej ceskej ucebnici pre postgradualne studium o alternativnych porodoch a teda co tam bolo napisane o Odentovi... skoro ma porazilo, neviem ci to bol zamer alebo len neschopnost precitat si celu Odentovu knihu, ale Odentove vysledky tam boli prezentovane ako vobec nie valne.. a ze jemu ide iba o zazitok matky a vobec mu nejde o deti. des.

dulkagabulka
9. feb 2012

@stardust PA aj šiju 🙂
lekar prichadza na scenu hned po zisteni patologie...inak fyziologicky tehotna žena , napriklad v severskych krajinach, nevidi lekara počas celeho tehotenstva , porodu i šestonedelia....PA tam dokonca robia aj tie dva UTZ, ktore fyz. tehulka ma doporučene

stardust
9. feb 2012

@dulkagabulka dva krat som rodila v nemeckej porodnici....nesiju.

zuzi118
9. feb 2012

@stardust no asi ako kde. ja som sa rozpravala s PA co praxovala v nemecku a vravela, ze PA tam siju.

stardust
9. feb 2012

@zuzi118 tak asi ako kde.

stardust
9. feb 2012

@dulkagabulka vas nezobrali v minulosti na medicinu, ze stale ospevujete zriadenia, kde tehotne zeny nechodia k lekarom?

zuzi118
9. feb 2012

@stardust a tebe sme co stupili na otlak, alebo co? vsak sa pozri ako to vyzera ked fyziologicke porody riesia pausalne lekari a potom sa pozri tam kde ich riesia PA.

stardust
9. feb 2012

@zuzi118 vsak sa pozri, ako to vyzera, ked porod riesi iba jedna porodna asistentka, ktora nevie zalarmovat lekara, ked treba.

zuzi118
9. feb 2012

@stardust no schvalne ako?

rydal
9. feb 2012

@zuzi118 Hypnobirthing mne ohromne pomohl se zvladanim bolesti, navic to dychani ve treti fazi bylo jedine, co opravdu zabiralo a miminko se narodilo s krasnou kulatou hlavickou, ze i moje gynekolozka rikala, jak nevypada vubec po vaginalnim porodu 🙂 A hodne jsme s manzelem ocenili, ze nam kurzy prinesly pozitivni mysleni o porodu, presvedceni o prirozene schopnosti rodit i narodit se aj...Takze celkove muzu doporucit, i kdyz ma taky sve hranice a napr. treti fazi v jejich pojeti vnimam jako kontroverzni.
Jak jsi rodila Ty? Dvojcatka dokonce bez cS? Diskuzi jeste nemam doctenou, ale tema me moc zajima.

zuzi118
9. feb 2012

@rydal hej normalne som ich rodila. zial druha doba a tretia porodna bola klasika nemocnica.. ale prva bola fakt super. 😀 cisty raus endorfinovy, ziadne bolesti. hypnobirth ma dost inspiroval, ked som sa pripravovala na porod.. tiez v tom zmysle, ze je prirodzene a normalne porodit dieta (deti) bez problemov.

rydal
9. feb 2012

@zuzi118 Tak to teda klobouk dolu, jsi machr!!! 😵 Musel to byt problem najit porodnika, ktery umi dvojcatka rodit, ne? A bez bolesti teda diky hypnobirthing nebo cemu?
Jinak tu studii srovnavajici dopad CS a vaginalniho porodu bohuzel nemuzu najit. Az se uvidim s moji gyn., tak se poptam na detaily. Bude to ale asi nejakou dobu trvat nez k ni pujdu.

rydal
10. feb 2012

@zuzi118 Diky za video-mne se osobne nejvic libi vyjadreni Elan Mc Allister o tom, ze by kazda zena mela vyhledat maximum informaci o porodu a mela k nim mit pristup. Mam totiz pocit, ze zeny jsou prilis casto oddane zdravotnickemu personalu ("tady me mate a nejak ze me to dite dostante") a nemuzou potom ani moc informovane rozhodnuti behem porodu udelat, coz je ohromna skoda.

zuzi118
10. feb 2012

@rydal viesco doktorka, ktora asistovala pri porode bola taka mladucka. vlastne som som bola jej prvy dvojickovy porod (ked neratam cisarske). ale kedze ja som presvedcena, ze rodi zena - a u mna to bolo tiez prvy dvojickovy porod (dufam, ze aj posledny heh), tak mi az tak na skusenosti toho asistujuceho nezalezalo. skor mi zalezalo na tom, aby ma respektovali a aby zbytocne nezasahovali. nevyhla som sa vsetkemu, ale vela veci som dosiahla.

a bez bolesti to bolo preto, ze to bolo bez strachu. hypnobirthing, child birth without fear a porod bez bolesti - to vsetko boli knihy, ktore mi pomohli uverit, ze bolest nie je nutna a zakazdym sa opakoval jeden a ten isty vzorec - strach=bolest. tam, kde nie je strach, nie je bolest. lebo telo robi co ma a vsetku bolest tlmi endorfinami. Prvy a zakladny predpoklad u mna bol - uverit, ze porod boliet nemusi. Ja uz som jedno dieta porodila a teda ten porod bolel riadne, takze som nesla do tohto druheho s tym, ze si to uzijem s usmevom na tvari. Ale ked bolest nechodila, tak mi to docvaklo. ze ved ja tu prezivam to o com stale citala... a uz som sa tomu len poddala.

dulkagabulka
10. feb 2012

@stardust to čo ospevujem, je fyziologicke sledovanie fyziologickeho tehotenstva , porodu a sestonedelia...ospevujem tych, ktori prechovavaju uctu k žene a jej dietatku a postupuju podla mediciny založenej na dokazoch
a dalej ospevujem lekarov a medicinu, ktora zasahuje vtedy, ked je to potrebne, teda ked sa fyziologia meni na patologiu 🙂 🙂 🙂

radun
10. feb 2012

Ahojte. Zjišťuji co nejvíce o přirozeném porodu. Michel Odent mi nepřijde jako alternativní, ale právě jako nepřirozenější, tak mi přijde vtipný název diskuze. Jeho knihu zrovna ještě doma nemám, ale mám ji zamluvenou a už se na ní těším. Čtu další knihy o přirozeném porodu a zatím jsem nikde nenarazila na pojem "hypnobirth" a koukám, že o tom diskutujete - co to znamená?

stardust
10. feb 2012

@dulkagabulka odpoved hodna politika. Nic v zlom, ale chybaju vam suvislosti, ktore vam jednoduchym stylom napisane knizky nedaju. Rada pre vas: spravte si Ausbildung na Hebamme v Nemecku, uvidite, co to vsetko obnasa a pochopite, preco tu pri porodoch asistuje PA a nie lekar. Toto tu nie je Slovensko, kde pomaly uz aj upratovacka potrebuje maturitu 😉

stardust
10. feb 2012

@dulkagabulka a ked sa vam nechce ist do Nemecka, pozrite si par casti Abenteuer Geburt, chodilo to na Spiegel TV..odporucam na ziskanie Ahnungu, ako to tu s PA v skutocnosti je 😉

zuzi118
10. feb 2012

@stardust a ty vies co sa ucia PA na Slovensku a aku maju prax? A mimochodom ty vies, ake knizky my citame?

ked dochadzaju argumenty nastupuje demagogia, ze ano. vid tvoj prispevok o upratovackach.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre