Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

ejasmeja
10. jan 2010

magdi a nevies jej meno? aj ked pre mna to je teda dost daleko... ☹

frola
10. jan 2010

ejasmeja: a nechcela by si rodit do vody? mne sa to velmi pacilo.

ejasmeja
11. jan 2010

frola, mozno aj vody by bola fajn, ale u nas nie je taka moznost, u nas sa rodi na kozach a hotovo! zastarale skostnatene myslenie... ☹

lucia123
12. jan 2010

Tento clanok hovori asi za vsetko....

http://www.azrodina.cz/1427-rizika-porodu-doma-...

crawler
12. jan 2010

ahoj holky🙂 mám v plánu rodit do vody, ale dost mě razil rozhovor v rádiu s jedním porodníkem, který tvrdil, že v mnoha státech Evropy se to zakazuje (švédsko, atd), že se mnoho dětí při porodu do vody utopí!!! Není to blbost? není to ten z doktorů, který má prostě negativní přístup k alternativním porodům a proto o tom takhle hloupě mluví? No mě se tomu prostě nechce věřit - od rodiček člověk slyší na vanú jen samou chválu a od mudrů málokdy, tak nevím :-/// Co myslíte?

petja
12. jan 2010

Určitě bych do porodu do vody šla,mít tu možnost.Co,vím musí být akorát ozvy v pořádku,mamina taky o.k.,jinak tomu nic nebrání.A,že by se dítě utopilo? To mi přijde,jako nesmysl,přeci jen se tímto zabývají lidé na svém místě,to by snad nedopustili,aby se z toho potom stal trend.Navíc takové informace by se k nám jistě dostaly z médií,mám na mysli ta údajná utopení..On ten gyndr nějak zrazoval od alternativních porodů,jako takových?
Mimi je ve vodě 9 měsíců,je tomu přizpůsobeno a to podle mě ještě i dlouho potom co se musí poprvé nadechnout do vzduchu

ejasmeja
12. jan 2010

ked sa neutopi v brusku, malo by sa okamzite po porode utopit vo vani? blbost, nie? 😉

denduska
12. jan 2010

podla mna sa tiez neutopi ale zaraza ma ze je to zakazane vo svedsku 😕 ved tam maju vynikajucu zdravotnu starostlivost.. 😨

ejasmeja
12. jan 2010

ide skor o to, ze ak mas infikovanu plodovu vodu (napr streptokok), ktora sa dostane potom do vody vo vani, tak sa jej dietatko moze akoby nadychnut a ochoriet. aspon taketo vysvetlenie som niekde citala, ale netusim, ci je to mozne alebo pravdive

denduska
13. jan 2010

no tak to ano, to uz som pocula, ze je tam vysie riziko infekcie..

giza
13. jan 2010

Denduska ,Eja, ale na to sa podavaju mamine pri porode antb. intravenozne (min. 4.hod.pred samotnym porodenim babatka, pocas kontrakcii) aby sa krvnym obehom dostalo az k dietatu a aj tak sa este podavaju po porode dietatku ak sa to nestihne v tomto case ( co je caste ), takze neviem o ake vacsie riziko ide v tomto smere ked pri normalnom porode to hrozi tiez? voda je pritom prirodzenym prostredim pre babo po celych 9. mes., skor tu ide o pohodlie.... "zavana" to skor tym co pise Petja...

crawler
13. jan 2010

díky holky za reakce - mě to přijde taktéž jako naprostá hloupost a i to vyšší riziko infekce - pokud je plodovka zkažená, tak by muselo být mimi infikované už v bříšku, ne? Každopádně já jsem se o porodu do vody bavila s primářem gynekologie v Litomyšli a má k tomu pozitivní přístup a doporučil mi to, takže do toho jdu a pojedu rodit tam, i když to nemám úplně blízko...Jen ten mudr v rádiu mě fakt zarazil - říkala jsem si proč to dělá??? Proč někteří mudři nepřejí alternativním porodům, které jsou i pro rodičku příjemnější a míň stresující??? Napadá vás nějaký opravdový argument, který můžou mít? Všude jsem vždycky jen četla, že "to nedoporučují", ale nikde jsem si nepřečetla pořádný důvod PROČ???

betelgeuzz
13. jan 2010

Otázka je, jestli je to ve Švédsku opravdu zakázané, nebo to tvrdí jen ten česky/slovenský doktor. Občas mám pocit, že si ti naši doktoři ty informace ze zahraničí trochu upravují.

Ve zlínské porodnici se do vody rodí a to není žádná extra alternativní porodnice. Ale spousta doktorů a PA s tím nemá zkušenosti, tak se toho bojí a než by se vyškolili, tak radši od toho rodičky zrazují. Tak to aspoň připadá mně.

Ještě by mě zajímalo, jak se může miminko utopit, když mu kyslík jde přes pupeční šňůru ???

denduska
13. jan 2010

giza, ved ja viem, ja som ho mala 😉 ale obcas sa stane ze vyter je negativny - a ono ten streptokok tam je. a nielen streptokoky, moze tam byt aj cosi ine, co je pre zenu neskodne ale pre dieta nie - samozrejme ak ten porod netrva pat minut ale sa natahuje. Cim dlhsie to trva, tym vyssie riziko infekcie. A ze cez vodu to lahsie preskoci, nez cez vzduch, to je normalne. To je moj nazor, ak to trva dlho, z vody von.

denduska
13. jan 2010

tu je nieco http://www.syl.com/hb/waterbirthrisksofteninvol...

v skratke, ze sa moze stat ze ako dieta postupuje porodnymi cestami, moze sa stlacit pupocna snura a to vyprovokuje k nadychu 😕
inac dobry clanok, nie je vobec proti porodom do vody, ale presne tam pisu, ze okamzite sa ma dietatko vybrat ako sa porodi do vody, cim dlhsie je "na svete" vo vode, tym vyssia moznost ze nadycha vodu...

ze celkova miera rizika je obdobna ako u "bed birth" ale konkretne su tie rizika trochu ine.. asi tak...

ejasmeja
17. jan 2010

Giza, nestras ma! ze mi daju antibiotika pred porodom a ak nestihnu, tak ich daju rovno babatku! tak toto urcite nechcem ani nahodou! je to podla mna ulne zbytocne zatazenie organizmu babatka a neuznavam ich ako prevenciu! ved "vdaka" takemuto nezodpovednemu pristupu, ked na vsetko sa davaju ATB, mame dnes kopac bakterii rezistentnych na ATB! a tym padom sa postupne dostavame do situacie, ktora bola este pred objavenim penicilinu, kedy ludia umierali na bezne infekcie. toto sa lahko moze zopakovat aj dnes prave koli bacilom rezistetnym na ATB.
ja sa chystam ich urcite odmietnut pre seba aj pre babo! dufam, ze sa mi to podari ustriehnut a nedaju mu ich bez mojho suhlasu v mojej nepritomnosti

ejasmeja
17. jan 2010

ja som sa este informovala o tom, preco odmietaju porody vo vode. takze ide o tieto argumenty.
1.) do vody mozte mocit aj kakat a oni to nemozu poriadne odkontrolovat a tym padom sa obavaju rizika pre babo, ktore sa narodi do vody.
2.) nevedia celkom presne kontrolovat krvacanie matky a odhadnut mnozstvo krvi, ktore stratila, kedze vo vode sa krv rozplyva.
aspon takto to minule zdovodnila lekarka na jednej prednaske. vseobecne odmietala ine polohy pocas druhej porodnej doby, a "najuzasnejsi" argument bol, ze "ved kto by si k vam klakol na zem, ked rodite na porodnej stolicke, pocupiacky, v klaku, alebo na styroch..." takze vacsinou ide o to, ze lekari nie su ochotni a nemaju v sebe dost pokory...

betelgeuzz
18. jan 2010

Ejasmeja, já ještě slyšela dobrý argument proti porodům do vody, že ti nemůžou udělat nástřih. 😠

denduska
18. jan 2010

ejasmeja, s tymi atb by som neexperimentovala, ak je porod dlhsi, tak je sanca ze sa dieta nakazi streptokokom (ale aj inym) pomerne velka, a ak sa uz rozvinie otrava krvi, tak na to moze celkom lahko aj umriet. Ja som tiez vseobecne proti atb, ale toto ti za to myslim nestoji, precitaj si nieco o tom tu http://www.neonatologie.cz/fileadmin/user_uploa...

a o tom ako vyzera novorodenecka sepsa tu http://www.zdn.cz/clanek/sestra/novorozenecka-s...

ja som take deti videla a nie je to pekny pohlad. Mne dali ATB raz, stacilo, lebo za 4 hodiny od podania som porodila a malinka nebola do roka ani raz chora. Samozrejme davat atb na kazdu nadchu je blbost ale toto je trosku ine.

a s porodmi do vody - ja by som tiez kvoli tomu vsetkemu do vody rodit nesla...teda urcite nie prve babo. Druhe alebo tretie, ked to uz ide ako po masle, preco nie.

crawler
18. jan 2010

denduska: kvůli čemu "tomu všemu"?

Já nechci rodit do vody kvůli nějaké své sobeckosti, že teplá voda tlumí bolesti - na suchu si odstatní dávají epidural...Ani nechci být nezodpovědná. Beru to tak, že rodím v porodnici pod dohledem PA a mudrů a kdyby něco, kdykoliv mohu přejít rodit na souš.
O ztrátě krve při porodech do vody jsem četla, že je menší a o nástřihu - že většinou ani není potřeba, protože hráz je "rozmočená" a poddajnější...Nevím, co je na tom pravdy...Ale obecně - pokud si dám očistné klyzma, což ano, tak pravděpodobnost, že budu vylučovat do vody je velmi malá.

Osobně si myslím, že je to jen a jen o přístupu lékařů a jejich postujům obecně k alternativním porodům, protože i u nás je již pár porodnic, kde porod do vody doporučují, což by lékaři nedělali, kdyby hrozila nějaká vyšší rizika - si tedy já myslím...

denduska
18. jan 2010

no kvoli tej stolici - aj ked bez klyzmy by som tam nesla teda, a moceniu a krvi a vsetkemu...nejak si to neviem predstavit ze do toho mam porodit dieta 😅 a aj ked nebudu nastrihavat, mozno bude treba nieco zasit a presne pre to rozmocenie, bohvie ako by to sitie dopadlo... skor by som prijala tam byt kym sa to nerozbehne a porodit pekne na susi - aj ked pravdupovediac som mala pri porode vanu rovno vedla lozka a ani ma nenapadlo tam ist, taka som bola mimo 😨 Inak si nemyslim ze je to nejake brutalne rizikove, to nie. Skor mam z toho taky divny pocit.
Ale teraz som niekde nadabila na clanok kde si jedna mamina pochvalovala porod do vody v Topolcanoch..tak neviem kto to ma blizko, chodte obkuknut 😉

frola
18. jan 2010

ja som rodila do vody a bolo to super. voda sa pravidelne vypusta, cisti a napusta sa nova, takze babo neporodis do spinavej vody.
co sa tyka nastrihu, tak nebolo treba, ci uz tou vodou alebo niecim inym tazko povedat ale kazdopadne si myslim ze porod do vody je prirodzeny a prijemny aj pre rodicku aj pre babo.

denduska
19. jan 2010

tak potom bod plus 😉 mne prave ta voda nesla do hlavy, lebo som videla zopar zaznamov z porodov do vody a som tam nepostrehla zeby sa to menilo, preto mi to bolo take ble... 😅 Tak snad to tak robia vsade.

crawler
19. jan 2010

denduska: no taky by se mi nelíbila představa porodit mimi mezi mé výkaly, ale myslím, že se voda čistí všude - že je to povinné...já viděla pár porodů do vody na youtube a všude byla voda čistá...Já uvidím, jak to všechno dopadne - každopádně miluju teplé až horké koupele, takže si myslím, že v rámci 1. doby porodní ve vaně naložená budu a snad tam zůstanu i na 2.d.p., ale kdyby ne, tak ne...však to nějak dopadne...

Jinak co si myslíte o aromaterapiích a hudbě v 1.d.p.? Zkoušely jste? Pomohlo? Mě nějak nejde do hlavy, že by mi mohlo pomoct, kdybych slyšela svou oblíbenou kapelu nebo tak...spíš mám pocit, že když člověka něco fakt bolí, tak takové detaily jako je hudba ani nevnímá...co myslíte? vaše zkušenosti?

delfi
19. jan 2010

crawler: ve vaně tě nenechají dýl jak 2 hodiny v kuse aby ses "nerozmočila". pak musíš vylézt, oni vanu vypustí vyčistí a pak tě tam zase pustí. tak to aspoň bylo ve vrchlabí. musela jsem mít tak hodinový rozestupy mezi vanama (pak sem tam i porodila). a musím říct, že takový krušný chvilky jako na souši jsem ve vodě nezažila.
ad hudba: v určitý fázi porodu (v tý 2. půlce bych to tak odhadla) jseš z tý bolesti a hormonů tak nějak mimo, že tu hudbu vnímáš, možná i ty vůně (to nevím aromaterapii jsem neměla). mě ta hudba-nějaká relaxační) myslím i pomohla,. ALE NĚJAKÝ PÍSNIČKY, bych nejspíš nevnímala.

crawler
19. jan 2010

delfi: aha, to jsem netušila, že se ve vaně nemůže být celou dobu, ale každopádně třeba i kdyby to šlo, tak tam budou i jiné maminky a já nemůžu blokovat vanu pořád, že? 🙂 jinak nenatrhla ses při porodu? a jak sledují ozvy miminka, když jsi ve vodě? Co se týče té hudby, tak jsem zvědavá nějak si to nedovedu představit,ale když si to některé maminky chválí, tak na tom jistě něco bude🙂

ejasmeja
19. jan 2010

betelgeuzz, to bude ono! 😀

ejasmeja
19. jan 2010

denduska, ak streptokoka nemam? zda sa mi to ozaj zbytocne davat ATB "preventivne" 😒

denduska
19. jan 2010

ejasmeja, ak ho nemas, tak ti atb nedaju 😉 Ja som to mala potvrdene vo dvoch vyteroch s odstupom mesiaca, takze som nemala na vyber. Najneistejsie je, ak v prvom vytere je pozitivny, prelieci sa a v druhom je negativny ale to este neznamena ze tam nie je 😒

ahaa, takze to sa vypusta ta voda, no tak potom ja som videla asi nejaky zostrih 😀

tie pesnicky - ja som tak v dialke pocula radio co mali pustene sestricky, bolo to ovela lepsie nez tam lezat v tichu..aj ked netusim co islo, ale lepsie ubiehal cas..

ejasmeja
19. jan 2010

denduska, ja som mala prvy vyter, ktory mi robili na moje poziadanie, negativny, tak verim, ze ostanem zdrava aj nadalej a ziadne ATB mi ani babu nebudu pchat! keby chceli, poviem, ze som alergicka! 😀 a na augmentin naozaj aj som! ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre