Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

etnicka
24. aug 2009

veve - ja mam stastie, ze manzel je Anglican, takze som tam mala celu zdravotnu starostlivost zadarmo. Ale staci tam mat trvaly pobyt - cize vlastne len adresu, kde akoze byvas. Vybavovanie papierov nebolo nic strasne, to iste, co by sme museli vybavovat, keby sa babatko narodilo u nas, akurat na rodny list sme museli cakat 3 mesiace. Bolo len treba prist s originalom s apostilou a sudnym prekladom na nasu matriku. Platili sme akurat za letenku (ta bola draha, lebo sme leteli na poslednu chvilu).

veve24
autor
24. aug 2009

hm, aj som si myslela...tiez sa ma hned v Kyjove pytali, ci nemam aspon prechodny pobyt, ze by mi radi pomohli, aby som to nemusela platit 🙂 ale nastastie je to v pohode cena, tak sa to da a uz sme viac menej rozhodnuti. No nic, idem navarit nieco na obed, najvyssi cas 🙂

petja
25. aug 2009

jo bershka,tvoje dítě se rodilo s epidurálem,tys ani nevěděla kdy tlačit,to je třeba pro mě naprosto nepřijatelné,takto naplánovaný porod já neuznávám.Toto ani Odentova teorie není! Tvoje dítě by zemřelo tedy proto,že nebylo rozeno spontánně,proto musel tvůj porodník zvyšovat hlas,když tys byla celá pod epi,tvoje dítě taky...nevědělas ani,že už jsi ho vytlačila... ☹

veve 24,rodila jsem v Přerově,určo není ale běžné,aby tam každá mamina byla tak moc spokojená jako já.Já bych opravdu vyzvedla Mudr.Zdráhala a PA Štěpánku Bubeníkovou,díky nim byl můj porod podle Odenta 😉

petja
25. aug 2009

..a takové to nohy do třmenů,200W žárovka do obličeje,studené kachličky a dítě jenom na kojení?Děkuji nechci!!!!!!!!!!!!!!!! Jsem šťastná za dobu,ve,které můžu svoje dítě přivést na svět tak krásným způsobem,jako se mi poštěstilo!!!!!!!!!!!!!

veve24
autor
25. aug 2009

petja - tak to je krasne, ze si si svoj porod takto uzila, snad sa to podari aj nam 🙂

etnicka
26. aug 2009

veve, urcite sa to podari, ked budes v pohode 😉

betelgeuzz
26. aug 2009

Připojím se s dovolením k vám. Odenta jsem bohužel nečetla, protože se mi tu knížku zatím nepodařilo sehnat, ale nějakou „povinnou“ literaturu pro přirozenorodky už mám přečtenou. 🙂
Petjo, tobě se tak povedl porod v Přerově? Já tam byla na prohlídce a docela mě to odradilo. PA pořád mluvila o tom, že na tomto křesle budete rodit, tady u hlavy bude stát tatínek, tak jsem se zeptala, jestli se u nich dá rodit v jiné poloze. Byla z toho dost zaskočená, že prý tam mají 1 porodní stoličku, která je ale nízká, takže se na ní nerodí, ale to křeslo je prý pohodlný a dá se napolohovat skoro do sedu. V jednom porodním boxu mají vanu, ale ta je jen na 1. dobu porodní, nerodí se do ní. Nějak nechápu, co by mělo být speciálního na vané pro porod, když někdo rodí doma ve svojí obyčejné. Asi jsi měla štěstí na směnu, která přirozené porody podporuje.

etnicka
26. aug 2009

ahoj betelgeuzz 🙂 tam, kde som rodila ja, maju normalnu vanu na prvu dobu a potom bazen na porod do vody, ten je o dost hlbsi a vraj preto, lebo ked sa rodi do vody, musi byt hlavicka stale pod vodou (myslim pri tlaceni), nesmie sa k nej dostat vzduch, lebo ak sa pokozka babatka dostane na vzduch, moze zacat dychat a hrozi, ze by sa nadychalo vody. Ale aj ja som na videu videla porod do maleho nafukovacieho bazenika 🙂

jabera
26. aug 2009

ahojte baby, ak mozem , malinko sa pripojim...
knizku o ktorej pisete nepoznem, ale je mi jasne, ze by mi sposob a forma v nej opisovane, boli sympaticke.
co sa mna tyka, rodila som v nemecku a som tomu velmi rada. rodila ma porodna asistentka, s ktorou som bola v kontakte par mesiacov, takze vo mne bol pocit, ze sme kamaratky. ked som zacala rodit, zavolali ju do nemocnice a rodila ma iba ona. lekar sa prisiel pozriet az ci vysla cela placenta a zasil 3 stehy, kedze som sa malinko natrhla. pocas sitia aj tlacenia placenty som uz mala babatko na sebe a mohli sme sa kochat tym novym objektom v nasom zivote.
manzel sedel vedla mna normalne v civile, dodnes spomina na to, ze prestrihol malemu pupocnik, bol to prenho taky zazitok, ze by ma to samu ani nenapadlo, ako silno to moze na chlapa zapososbit
keby som si mohla vybrat, volila by som este zopar prirodnejsich momentov v mojom porode, ale stale je to "teplejsie" ako na sk.
nechapem niektore veci, naozaj. preco nemozu ockovia na navstevy na izbu, ak to nevadi druhej pacientke, preco sa na slovensku na vizite musi baba rozcapit pred spolupacientkami a doktormi, ktori s nou vobec nic nemaju... a kopa inych veci, ktore su mi naozaj zahadou. akosi sa mi zda, ze sa tu este stale porod berie ako nieco velmi standartne, nutne a neosobne. a to mi je jasne, ze je to uz ovela lepsie ako kedysi.
neviem si napriklad vobec predstavit to, co je na sk bezne, ze by vedla mna za plentou rodila ina holka... ja neviem, nerobim z porodu kulturny zazitok a nemam chut si ho nejak casto opakovat, ale rozhodne by mi nebolo prijemne, keby ma v takejto intimnej chvili pocuval a vnimal niekto uplne cudzi..
mozno som bola trosinku od vasej temy, ale trosku ma poburila jedna prispievatelka tu, tak som nejak pocitila potrebu napisat..
drzim palce buducim rodickam!

dene
26. aug 2009

ahoj jabera, tak ako ty nechápeš, ver, že ani viaceré z nás nechápu....ale asi je nás ešte veľmi málo nechápavých...keby nás boli celé zástupy, tak by už naše zdravotníctvo bolo prinútené s tým niečo robiť! ale verím, že sa to bude výrazne meniť, preto treba o tom hovoriť, ak aj tie "chápavé" ženy budú vidieť, že sa to dá aj inak, tak nad tým určite začnú uvažovať a bude nás stále viac....neverím, že nejaký masívny tlak neprinesie zmenu...len to bude asi dlho trvať..ako všetko na slovensku ☹

shaula
26. aug 2009

Ahoj, holky, zatím jsem jen sledovala diskuzi a nepsala, protože knihu jsem nečetla, tak jsem nechtěla psát k něčemu, co neznám.
Nicméně mi to nedá - já měla "klasický nemocniční" porod, ale neshledávám na něm nic tak moc závadného - nohy mi nikdo nepřivazoval, rodila jsem sice v pololehu, ale to mi přijde nejlepší poloha, takže mi to nevadilo, stejně bych o jinou nestála. Že tam bylo více doktorů? No ve fakultní nemocnici to beru jako normální a kromě toho mě za těhu vidělo tolik chlapů (doktorů), že mi je to už ukradené... Porodní sály jsou pro každou rodičku samostatné, nerodí se dohromady. Na epi nevidím nic tak strašně závadného, je to jen něco jako lokální anesteze, na dítě to nemá vliv, jediná nevýhoda je opravdu slabší vnímání kontrakcí. Nicméně pokud to pomůže překonat nekonečné hodiny bolestí, tak proč ne. Na návštěvu se chodí normálně až na pokoj, jediné omezení je vyzout se. Na vizitě vždycky sestry přidržely kolem mě prostěradlo, takže ostatní spolupacientky nic neviděly a byli přítomni pouze lékaři gynekologové (jabera - jak to myslíš, doktoři, kteří nemají nic společného? Jací jiní doktoři u vás chodí na vizitu?)
Sice bych z dnešního pohledu na svém porodu pár věcí změnila - např. jsem byla téměř neustále připojená na monitor (ale to byla jen drobná nevýhoda ve srovnání s jistotou, že obě miminka mají odezvy OK), trochu lidštější přístup PA, a taky mi obě děti ukázali (jedno přiložili tak na 2 sekundy) a pak odnesli a viděla jsem je asi až za 4 hodiny... Oba je rozdýchávali a jeden pak měl trochu nepravidelné dýchání, na noc byl v inkubátoru na JIP, takže u něho to chápu, ale proč mi tam nenechali toho druhého vlastně nevím... Takže tohle bych třeba u příštího porodu (který už ovšem nebude) změnila, ale celkově vzato svůj porod nevidím tak strašně, jak to tu líčíte... 😉

petja
26. aug 2009

Betelgeuz,ano hlavní výhru vidim v tom,že jsem měla skvělého porodníka i PA 😉 Rodila jsem klasicky v pololeže,ale určo by mi vyšli vstříc,kdybych trvala na jiné poloze,já ale nemohla třeba míč nebo stoličku ani vidět 😉 nedělala mi tato poloha vůbec dobře.Vanu jsem původně vyzkoušet chtěla,ale jelikož jsem se nehla ze sprchy 😉 nakonec z toho sešlo.Dodnes si pamatuju jak mi furt Štěpánka PA říkala,tak co maminko,bude ta vana? 😉 No nejni k ní přístup ze všech stran,tak se nehodí na porod a navíc asi nějaké monitorovací věci by museli ponořit taky,tak by to musela být k tomu nějak uzpúsobena...ta vana nebyl nejštastnější krok,páč se tam vyloženě alternativní porody neplánovaly,tak to dopadlo jak dopadlo.Mě šlo spíš o to,že během porodu jsme byli s manžou sami,všude přítmí,jako doma,malej se narosil,do klidu,šera a míru 😉 po porodu malého nikdo neumýval,nic mu nekapal do očí...

erinka83
26. aug 2009

Tak Odenta jsem četla a byla jsem pak z toho "rozhozená", že takový porod nezažiju... Ale nechci to nějak hrotit co se týče prostředí, kde budu rodit, jsem smířená s porodním sálem, doufám ale v lidský přístup... Na prohlídce porodnice ve Vítkovicích v Ostravě to tak na mě působilo...Manža teda bude v nemocničním mundůru, rodit můžu třeba na stoličce, v kleče a tak, ale mají nový porodní lůžka a prý jsou tak vymakaný, že se tam dá i ten klek nasimulovat😀 Součástí boxu je sprcha a WC... Co se týče holení, klystýru, nechávají to prý na uvážení rodičky... Tak uvidíme🙂
A co se týče umývání mimča po porodu, PA to podala tak, že jsem pochopila, že dnes už se mimča nikde hnedka neumývají...jen otřou...
A položení na břicho, přiložení co nejdřív k prsu a přestřižení pupečníku otcem jsem myslela, že je už dneska snad taky samozřejmost??

shaula
26. aug 2009

Erinka - asi jak kde, mně je na břicho nepoložili, k prsu na chvilinku až na mou žádost, na pupečník se vůbec neptali, jestli chce manžel přestřihnout (ale to nám nijak nechybí, hlavně že jsou kluci v pořádku).
Věřím, že ve Vítkovicích budeš spokojená, rodilo tam několik mých kamarádek a jsou maximálně spokojené, přístup tam prý mají skvělý a porodnice po rekonstrukci je taky super. Já tam byla na prohlídce, ty porodní sály mají fakt krásné, i když se mi zdály menší než v Porubě, ale třeba ta porodní lůžka jsou hezčí, prý umožňují spoustu různých poloh... Přeju hodně štěstí a bezproblémový porod podle tvých představ 😉

veve24
autor
26. aug 2009

naozaj je to asi ako kde...mne povedali v jednej porodnici, ze ved vam maleho dame, do 20 minut a ja som sa im stale snazila vysvetlit, ze ale to nie je hned, ze ja ho chcem v tom momente, ako sa narodi, ale nechapali :o/
tiez idem rodit do "klasickej nemocnice", dokonca z tych vsetkych, ktore v mojom okoli su ma asi najstarsie a "najnemocnicnejsie" vybavenie, ale na tomto asi naozaj moc nezalezi. Skor ide o pristup, ochotu prisposobit sa vasim poziadavkam. Nemyslim si, ze moderne vybavena porodna sala ma vacsi predpoklad k prirodzenejsiemu porodu...
moj lekar sa ma snazil este "nalakat" do nemocnice, kde on posobi argumentom, ze oni maju viac porodov ako ostatni a ze to je predpoklad, ze je to lepsia nemocnica...ale podla toho, co pocuvam na velke nemocnice, teda nic moc. cim viac porodov, tym viac stresu, kazdy sa ponahla, len aby sa rychlo uvolnilo miesto pre dalsiu maminu. Pásová vyroba 🙂

lenkicka
26. aug 2009

Ahoj holky, přidávám se do diskuse 😀
Odenta jsem sice taky nečetla, ale vím, o čem kniha je...a až na vyvolávání v důsledku velikosti a délce přenášení bylo nakonec nutné, jsem zažila přesně ten porod, o kterém píše...rodila jsem do vody a bylo to něco nádherného...jen já manžel, PA a moje dula...lékař a pediatr jen z dáli nahláželi...přítmí, hudba, teplá voda, která krásně ulevila od bolesti a za hodinu od vlezení do vany byl malý na světě. Něco neskutečného a nezapomenutelného. Dotepat pupečník je samozřejmostí, tatínek ho pochopitelně přestřihnul. Malého jsem měla na těle okamžitě, jakmile ho vyndali z vody, takže ani nepllkal...neměl proč...pak ho sice odnesli na otření a vážení a měření a mi udělali 2 mašličky (3. doba už na polohovacím křesle), ale byl celou dobu s tatínkem a za chvilku zas byli zpátky. Přiložili mi ho k prsu a ještě jsme spolu strávili na sále klidné 2 hodinky než mě odvezli na pokoj. Malý byl celou dobu už se mnou...chtěla jsem si ho nechat a stejně jsem po porodu nemohla usnout z těch velkých emocí. Vše tak, jak jsem chtěla a přála si. Dalšího potomka zas budu rodit jedině v Krnově ( i když jsem z Ostravy) 😀
Vždy ochotný personál...nehrozí, že narazíte na někoho neochotného, splní Vám, co si přejete...a dobře připravené maminky, které žádají přirozený porod vítají s otevřenou náručí. Nebojí se splnit jejich přání a třeba při podoru i před maminkou klečet, pokud bude chtí rodit v podřepu. 😎

K té vaně: je určitě speciální...na bocích má výstupky, za které se dá nohama zapřít při tlačení...super věcička...a je ze 3 stran přístupná. Jinak jsem během porodu v ní vystřídala 3 různé polohy...začala jsem v polosedě a zapřená nohama, pak si mě PA otočila na všechny čtyři...super pozice...a zakončila jsem v podřepu ( a to podřep normálně nesnáším,a le voda nedlehčuje, tak mi moc pomohla 😀)

Erinka: pokud budeš chtít, můžu Ti poslat kontakt na svou dulu...rodí tam běžně. Navíc nevím, jestli chodíš do nějaké předporodní přípravy a na nějaké cvičení...moc mi v první době pomohly pohyby z břišních tanců, pak jsem i plavala a s tím byla spojená i skvělá přednáška. Právě alternativně zaměřená. Tak Ti je obě věci moc doporučuji...vedou to skutečně skvělé holky a moooc jsem se u noch naučila...jedna z nich byla právě i moje dula, takže mě už znala 2 měsíce před porodem a byly jsem si blízké a to je pro klidný porod taky důležitá věc 😉 Za sebe Ti můžu doporučit...zajeď si malé odrodit do Krnova a budeš mít porod podle Odenta 😀
A mrkni se na:

http://www.babyonline.cz/porodnice/=/city/krnov...

zuzana.k
27. aug 2009

etnicka, ty si rodila v bazene? A v akej polohe? Ja som prave pozerala tie domace bazeny-birth pool, a neviem ci je to pohodlne-rodi sa asi teda po sediacky, kedze nie je asi taky hlboky. Aj ked mne voda, velmi nepomahala, co sa bolesti tyka pri prvom porode, ale zas kazdy porod je iny a ten prvy bol vyvolany, takze to je o inom ako spontanny.
mmch na Odenta sa chystam...citali ste niekto aj ostatne jeho knihy?

etnicka
27. aug 2009

ahojte, tak vidim, ze v CR su porodnice o velky kus pred nami, hadam s vynimkou Banskej Stiavnice a mozno Topolcian.

zuzana.k - rodila som v bazene, vyskusala som rozne polohy, ale moj syncek bol prilis velky a nevedela som ho vytlacit, tak sa na koniec narodil na posteli - ja som bola v polosede a 1 nohu som mala zapretu do manzela a druhu do porodnej asistentky. Myslim, ze keby som rodila na Slovensku, bol by to minimalne porod s vakuumextraktorom, alebo cisarsky. Ani epiziotomiu som nemala a po porode som normalne fungovala, mohla som sediet aj chodit na prechadzky 🙂
Ine knihy od Odenta som necitala.

lucia123
2. sep 2009

veve24, citala som celu tu knizku a je naozaj vyborna, ako krasne opisuje tie zazitky skutocneho porodu, bez zbytocnych zasahov lekarov, pretoze lekar by nemal byt (ak nie su ziadne komplikacie) pri porode. Su potom praktizovane zbytocne medikamenty, ktore urychluju porody a robi sa vela cisarskych rezov. Keby sa mi kniha dostala do ruk skor, tak som nemusela ani ja mat cisarak (asi nie som sama).

Nuz, ale ak chces mat taky porod, ako opisuje Odent v tej knihe tak musis rodit doma s dulou. Akonahle pojdes do akejkolvek porodnice (inak velmi vynosny farmaceuiticky business) tak Ti Tvoj vysnivany porod "zoberu" a budes sa musiet riadit ich "zakonmi". Vyvolavacka, epidural, nastrih, prip.cisarak, a dieta hned zoberu aby ho merali, umyvali, a dali co najdalej od matky 🤐 a nasledne v stvrtom dni po narodeni hned ockovat mimochodom vakcinou ktora je napriklad v Nemecku uz 20 rokov zakazana! TBC... u nas nadalej "povinna". O tom ale viac v rizikaockovania.sk

Skoda, ze nemame u nas na Slovensku podobny porodny dom ako vo Francuzku, myslim ze by sa dobre uzivili, keby dali zenam moznost dostojne porodit ich dieta.
Problem je ale v samotnych rodickach, doveruju lekarom a co on povie, to je "svate". Nechaju si vsetko, lebo lekar povedal, vela ludi vklada svoje zdravie do ruk lekara. No ked sa nikto neozve, tak oni sami menit k lepsiemu nic nebudu, ze.

lujza123
3. sep 2009

Mam pocit ze Slovaci su boli a budu vzdy o krok pozadu, sme hrozne konzervativny narod ktory sa buri vsetkemu novemu a navyse ludia maju zvyk drzat hubu aj ked sa im to nepaci. Prirodzeny porod na Slovensku vec takmer nemozna a zda sa ze nikomu nic nevadi. Odenta som citala a aj mnoho dalsej podobnej literatury a aj ja sa pripajam k nazoru ze porodit dieta je normalne, prirodzene a da sa to aj bez xxx lekarskych zasahou. Prekvapila ma ale reakcia okolia na moje nazory. Vacsina kamosiek, mladych mamin nevidi nic zle na tom ze do nich hned po prichode do nemocnice narvaly infuzie, ze ich rozstrihali a pozasivali, ze im dieta zobrali nevedno kam a videli ho az druhy den . Proste ked tak rodia vsetci treba to nejako prezit. Mozno keby si tu knihu precitaju tak by hovorilly inac ..ale ako vravim slovensky konzervatizmus je o tom ze nevymyslaj a rob co ti kazu.

Lenze sotva sa nieco zmeni ked nikomu nic nevadi. Dost hrozny je aj pristup mladych lekarov...mozno chyba skolstva ked ich ucia podla osnov z roku 5, alebo neviem. Mna zarazily reakcie lekarov a PA na moj porodny plan. Najskor to skomentovali ze dalsia co to skopirovala s netu a ze vsetci pisu to iste. Ich vobec nenapadlo ze baby pisu to iste lebo chcu to iste. Na dopulzovanie pupocniku jednej pani doktor povedal ze v ziadnom pripade lebo dietatu je zima. Tak treba prestrihnut a rychlo ho do niecoho zabalit. Mne toto pride ako argument nejakeho laika nie lekarsky nazor. PA mi na otazku si ci mozem v 2 dobe porodnej zvolit polohu aku budem chciet, napriklad klacat, na mna vyvalila oci ze ved v polosede sa rodi najlepsie a ze ja vobec nebudem vladat tu polohu zmenit. Ako to ona moze vediet? Ved ma ani trochu nepozna tak ako mi moze tvrdit ze nebudem vladat. Preco by som mala pocas monitorovania sediet a kdo to kedy videl, a preco nechcem kanylu do zil, oni mi potom nebudu moct pichnut urychlne inekciu ( mam ukazkove zily ktore by napichol aj slepy ) a podobne argumenty. Pitala som sa v dvoch najblizsich nemocniciach a vsade sa tvarily ze som len hlupa histerka ktora otravuje s blbinamy. Ja verim tomu ze ich povolanie je velmi tazke, ale je skoda ze ani oni nechcu vyskusat nic nove. Proste takto sa to tu u nas robi 50 rokov a tak sa to bude robit aj nadalej a hotovo

Inac mame v rodine 2 postihnutych, len vdaka super pristupu porodnikov. Ja som mala tiez namale, navyse vdaka super porodu som bola skoro jedinacik, lebo mama sa potom dlho neodvazila mat druhe dieta. Najradsej by som rodila doma ale bohuzial aj toto je u nas nemozne.

shaula
4. sep 2009

Lujza - podle mě to není jen o tom "dělej, co ti přikážou" - já na těch zákrocích nevidím fakt nic špatného - radši budu nastřižená než rozervaná (kámoška se potrhala tak, že měsíc si nemohla sednout), kanyla mi taky nevadí (vždyť je to jen drobné nepohodlí a kdyby se nedejbože něco stalo a třeba budu v křečích, jak budou narychlo hledat někde žílu? Vím, že je to nepravděpodobné, ale co kdyby?), polosed mi připadá jako nejvhodnější poloha k porodu. Vemte si to tak, že oni za Vás mají jakousi zodpovědnost, kdyby se něco stalo, tak je pak bude rodička žalovat, že něco zanedbali... Já se porodníkům nedivím, že se drží osvědčených postupů... 😉
A proč je pro Vás tak důležité nechat pupečník dotepat? 😕

Jediné, co mi taky vadí, je to, že dítě odnesou - ale nevím, jestli to tady je pravidlem, spíš naštěstí ne...

PS: doma přece rodit můžeš, nikdo tě násilím nedotáhne do porodnice, ale jedině na vlastní riziko, a já bych do toho teda nešla, to mi připadá jako šílený hazard se zdravím dítěte i vlastním. 😝

lenkabu
4. sep 2009

Porod podle Odenta se mi líbí i když se vším 100% nesouhlasím.

Nedávno jsem četla že nechat dotepat pupečník není nejlepší nápad,že to zatěžuje oběh miminka......netroufám si posoudit,to je na neonatologovi.

betelgeuzz
4. sep 2009

Shaula, já na rutinně prováděných zákrocích teda něco špatného vidím. Oprávněný nástřih je asi v 10 % případů. Pokud většina porodnic uvádí, že dělají nástřih kolem 50 %, je rozhodně něco špatně. Mmch, nástřih nezabrání většímu natržení, často je sám jeho příčinou. Zkus trhat nastřiženou a nenastřiženou látku.
Zodpovědnost za své zdraví mám hlavně já sama. Pokud já udělám špatné rozhodnutí, ponesu si následky sama. POkud je udělá lékař, ponesu je opět sama, jenom s vědomím, že pykám za něčí chybu. Žalovat sice lékaře můžu, ale kolik takových žalob zkončí úspěchem pro pacientku? A to, co ty nazýváš osvědčené postupy, můžou jinde považovat za postupy dávno překonané.
Dotepání pupečníků - dítě postupně přejde na dýchání z placenty na plíce a není to pro něj takový šok.
Lenkabu a to byl názor lékaře, nebo závěr nějaké studie? Pokud vím, tak žádná studie neprokázala, že by dotepání bylo zátěží.

lenki33
4. sep 2009

dotepanie pupocniku sa povazuje za najlepsiu prirodzenu transfuziu 🙂 je vacsia pravdepodobnost ze mimi nebude mat potom problem napr s anemiou a pod 😉

meleri
4. sep 2009

ahojte,

knihu sem nečetla, ale článek o té nemocnici co je ve Fr. a mooc jsem si přála rodit co nejvíc přirozeně, bez umrtvení, atd..bohužel jsem skončila na císařským řezu, dítě prakticky 2 dny neviděla..no začátek nic moc..tak doufám že napodruhé už to bude jinak..

etnicka
4. sep 2009

Shaula - v porodnom dome, kde som rodila, epiziotomiu robili za 26 rokov raz, oxytocin tam nemaju, o kanyle do zily, holeni, ci povinnom klystire tam ani nechyrovali. Nechat dotepat pupocnik je samozrejmost. Myslis, ze tam su babatka na tom horsie ako v nasich nemocniciach? Ani omylom 😉

dene
4. sep 2009

a ženy rodia, odkedy sú ženami a to ešte kanyly, nožnice, ihly, oxytocin, nádoby na klystír ani žiletky neexistovali....
sranda, že to človek bez týchto vecí prežil toľko rokov a teraz je to problém

shaula
4. sep 2009

Dene - ale taky kolik žen kdysi při porodech umíralo 😔

Etnicka - klystýr jsem neměla, holím se sama i tak (je to hygieničtější než džungle 😀 )

Lenki - o té anémii jsi to četla kde? O tom sice nic nevím, ale připadá mi to celkem nesmyslné...

betelgeuzz
4. sep 2009

Shaula, jenže rodily ženy podviživené, bez pořádné hygieny, rodily děti postižené, dvojčata atd. Tohle vůbec nemá smysl porovnávat.
Jinak hygiena není o chlupech, ale o tom, jak často se myješ 😉

Tady mluví mladý doktor o provádění epizotomie - velmi poučné. Porodnictví už radši znechucený opustil.
http://www.porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=45

shaula
4. sep 2009

Hm, no to video je fakt zajímavé... Je mi jasné, že ve zdravotnictví (ale i kdekoli jinde) jsou praktiky, do kterých běžný člověk nevidí. Nicméně stále tvrdím, že raději budu nastřižená než natržená - tvůj příměr s nastřiženou látkou je sice zajímavý, nicméně byl by adekvátní v případě, kdyby k natržení po nástřihu došlo v místě nástřihu, ne někde jinde...

Bez ohledu na to, jak často se myješ, vždycky se udržuje čisté lépe místo holé než chlupaté 😉 A abych mohla udržovat adekvátní hygienu i s porostem, musela bych se mýt po každém použití toalety. Možná to tak někdo děláte, ale já tedy ne. Není to ani možné - to by všechna WC mimo domov musela být vybavena bidety 😒

A dnes se snad nerodí postižené děti a dvojčata? S tou podvýživou a hygienou máš ale asi pravdu, to asi byl významný faktor při úmrtí rodiček.

Etnicka - a v tom porodním domě jsou jen PA nebo i lékaři? Ptám se ze zvědavosti, protože jsi psala, že jsi neuměla syna vytlačit - já jsem taky tlačila dlouho (prý špatně 😖 ) - to je myslím celkem velký problém, dítě pak může trpět nedostatkem kyslíku. Nebo v případě třeba vyhřezlého pupečníku nebo jiných komplikací je třeba zásah lékaře... Nebyla bych si jistá, že PA na to stačí...

Abyste mi dobře rozuměli - vůbec neodsuzuji myšlenku "přirozených" porodů, naopak, ale domnívám se, že někdy prostě ty lékařské zákroky v zájmu rodičky nutné jsou (až na některé případy - viz to video 😝 ), a také že i porody v nemocnici se tomu mohou přiblížit - navíc můžete i v nemocnici jakýkoli zákrok předem odmítnout.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre