Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
22. mar 2010

alenk, ked u nas je uz tak vzite, ze rodi lekar a nie zena ☹ ... V diskusii citas: "A kto ta rodil?" Alebo: "Perfektne ma odrodil!" Ci "Je to skuseny lekar, odrodil uz stovky zien..."

keminek
22. mar 2010

samila, správný přístup, gratuluji.
Lékař má evidentně smysl pro humor 😅

"Ked bolo po porode, povedal - prekvapili ste ma, ako perfektne ste to zvladli, ved ste si odrodila sama."

ehm.. Nechápu, proč bys neměla prodit normálně? Snad proto, žes rodila o 2 dny později, než plánovali vyvolání miminka? Snad že utz odhad byl tradičně o kilo jinde oproti skutečnosti? 😅 Víš, můj dr. teď mi chtěl dělat utz týden potom, co jsem byla na podrobném prvotrimestrálním NT screeningu. Tak jsem mu řekla, že to je snad zbytečné a on začal nejistě žvatlat o tom, že ale do poradny chodit musím, aby mi mohli kontrolovat moč a tak podobně. 😅 Já mu neříkala, že mi přijde poradna úplně zbytečná 😀 Jen že teď po týdnu dělat další utz jen tak by nemusel. Vtip je v tom, že dal jasně najevo, jak si připadá zbytečný, když nic nemůže dělat. Abych jim předala moč, udala váhu a sem tam si nechala od sestry změřit tlak a odebrat krev, na to ho nikdo nepotřebuje. Stejně přemýšlejí u porodu. Jednak kdyby nezasahovali, tak by si připadali k ničemu a jednak jsou vystrašení z učebnic medicíny. Na VŠ se stejně nic moc nenaučí a jak vypadá jejich praxe? Zajdou si k pár porodům, které jsou vedeny nenormálně. Mají strach pak dělat něco jinak. Nemluvě o nadřízených, kterým se nemohou jen tak postavit, i kdyby měli jiný názor 😉 Prostě spadnou do stávající organizace a rutiny a dělají to samé, co všichni kolem.

Pokud jde o tu "poradnu", tak že by byl přes svou medicínskou palici schopen rad se říct nedá. Na mé otázky mi dává zavádějící odpovědi:
viz např. otázka k amniotomii - jeho odpověď byla, že když se neprovede, tak hrozí odloučení placenty; moje zjištění jsou odlišná - odloučení placenty hrozí jen v případě, že se vak blan vůbec neprotrhne a rodí se i s ním (jenže to se stává zřídka, neb vak blan většinou sám praskne na konci 1. doby porodní) a navíc i tak se to děje ve vzácných případech. Naopak při amniotomii hrozí vyhřeznutí pupečníku a to především v případě, kdy je mimčo ještě trochu výš a může pak na pupečník dosednout hlavičkou a zmáčknout ho a když odteče hodně vody najednou - jako že pupečník vyplaví. Také se to neděje často, ale prostě je to riziko amniotomie všude možně zmiňované a mj. proto vás pak nutí, abyste si lehly a pásají na monitor 😉
Takže zkrátka jeho odpovědi jsou zkreslené v tomto duchu, je vidět, jak mě chtěl uzemnit 😉

samila
22. mar 2010

ano keminek, mnohi ceskoslovensky porodnici sa musia naucit rozlisovat kedy je nevyhnutnost lekarskej intervencie a kedy maju ostat v roli pozorovatela a vyhodnocovat situaciu a spravne radit - najma slovom, pretoze u velkej vacsiny zien je tehotenstvo a porod ta najprirodzenejsia vec na svete. Na druhej strane netreba zabudnut ze vdaka medicine su minimalizovane katasrofalne nasledky vaznych komplikacii ci u deti alebo u matiek.

alenk
22. mar 2010

keminek, presne, citi sa zbytocny, lebo nevie nic ine robit, len ultrazvukom sledovat vyvoj, za co klobuk dole, lebo niekedy len ziram ako sa orientuje a dokaze hned z fleku povedat co to tam vlastne je. mozno by im neuskodilo keby povinne kazdy dostal do ruk ten zvon ci ako sa to volalo, co kedysi pocuvali babatka a namiesto len jedneho ultrazvuku co rutinne robia len popocuvali, popocuvali srdiecko, pohyby, s respektom voci babatku aj matke, bez zasahov techniky.
ja som bola tak strasne v soku, ked som na zaciatku tehotenstva menila vseobecnu lekarku, teraz mam taku pani v rokoch, velmi prijemnu, ocividne nejaka velmi stara skola, ked som jej spomenula davnejsie problemy so stitnou zlazou, tak to bola prva a zatial posledna osoba co mi prehmatala krk kvoli tej stitnej. kazdy endokrinolog (doteraz traja) ma hned supli na ultrazvuk. sak im ked sa ten stroj na chvilu pokazi, tak musia byt strateni.

dulkagabulka
23. mar 2010

keminek 🙂 🙂 🙂

nevestinka2010
23. mar 2010

ahojte, dlouho jsem tu nebyla a vsechny zdravim!
ja mam jeste 2 mesice a neco do zacatku snazeni, ale uz dlouho resim, co jo a co ne v tehu a pri porodu... pokud vse pujde podle planu, budu tehu tady v Irsku a pro vasi info, tady se stara o normalni tehu normalni obvodak - chodi se jen cca 3 x na utz do nemocnice, jinak proste jen na zvazeni, zmereni, moc, nekdy krev, tlak a pokec o klasickych tehu problemech... zadne vnitrni vysetrovani, utz kazde 2 tydny a pod... na druhe strane nedelaji preventivni vysetreni na chlamydie, streptokoka atd.
V CR je proste gynekologu hodne, maji soukrome ambulance a nove vybaveni, potrebuji vydelavat - splacet a tak delaji vsechny mozne ukony bez ohledu na vhodnost... kdybyste vedely kolik to vysetreni stoji... ja nemam v CR pojisteni, platim si vse sama a na gynde za klasicke vysetreni - preventivku a ster davam cca 600 kc, takze s nejakym utz to musi jit do 1000....

keminek - dobre prispevky 😉 kde a jak mas v planu rodit?

nevestinka2010
23. mar 2010

zuzi118
Business of being born jsem videla uz asi 3x ... 😉 jak delas ne tech titulcich? kdyztak napis, mohla bych pomoct...

jinak pripominam www.respektkporodu.cz letosni svetovy tyden respektu k porodu 17-23.5. a promitaji 2 ceske filmy Porodni plan a Porod Doma, je dobre videt aktualni ceske filmy, preci jen BOBB je americka zalezitost...
bohuzel se nemohu toho festivalu zucastnit, moc skoda...

zuzi118
24. mar 2010

Nevestinka, to by bolo urcite zaujimave vidiet tie filmy co spominas. Ak by sa premietali v BA, urcite by som si nasla cas a sla pozriet.
Ohladom titukov,-poslem ti IP.

zuzi118
24. mar 2010

Dievcata klikla som si na tu linku com sem dala nevestinka. Odtial som sa preklila na porodniplan.cz hned prva vypoved lekara - "Adam Houska" mi doslova vyrazila dych. Je to o nastrihoch hradze a nariadeni ich primara, ze KAZDA jedna prvorodicka sa ma nastrihnut - bez ohladu na to, ci hrozi ruptura hradze alebo nie. A ten dovod preco je tomu tak, je uplne absurdny... ved si pozrite same.

zuzi118
24. mar 2010

oprava - kazda jedna pri ktorej je lekar bez atestacie

dulkagabulka
24. mar 2010

Dievčatá, v ČR minulý týžden začal precedens - prvý súdny spor, kde matka žaluje nemocnicu,že ju zastrihla proti jej voli...takže sa našla prvá lastovička, ktorá má odvahu urobit niečo pre seba i robit niečo pre tie,čo pridu po nej...V sobotu som sa pytala Ivany Konigsmarkovej, kolko ma odvedených porodov a kolko z toho mala nástrihov...Má odvedených /k oktorbru minuleho roka/ 300 porodov doma, bez nástrihov a pri nich bola jedna taka ta ruptura 3 stupna. Ona ked vidi,že sa hradza tazšie uvolnuje, priklada na nu obklad z precedenej silnej kávy /turka/...vraj to velmi pomaha... 🙂

dulkagabulka
24. mar 2010

nastrihla..nie zastrihla 🙂

magdal1
24. mar 2010

no super, hadam sa veci pomalicky rozhybu, aj ked v Cechach su vzdy popredu 😉

nevestinka2010
24. mar 2010

jo ty ukazky z film u porodni plan jsou dobre...

zuzi118
25. mar 2010

Odporucam pozriet aj doktora Jozefa Zahumenskeho. Okrem ineho tento doktor priznava ako klame pacientke o podani lieku - tvrdi, ze je to prirodna latka a pritom to je chemia a este sa na tom smeje, aka je ta pacientka hlupa, ze jej staci, ze to ma zelenu farbu a ze jej povie, ze je to prirodne a uz suhlasi.

Pritom s mnohymi inymi jeho nazormi som aj suhlasila, ale ten styl akym ich podaval... sposob ako sa o niektorych zenach vyjadroval - z toho mi je smutno. Lebo to je len spicka ladovca.

ejasmeja
25. mar 2010

Zuzi, to je bezne, ze lekari takto klamu, bohuzial bezne... a rozhodne s tym treba nieco robit! kym nezacnu zeny pisat staznosti, obavam sa, ze sa nic nezmeni... a kym nebudu s kludom, ale vytrvalo a rozhodne trvat na svojich prianiach.
ja dufam, ze mne sa to tiez podari a budem dost silna pri svojom porode... 🙂

nevestinka2010
25. mar 2010

holky chtela bych se zeptat... ja jeste nejsem ani tehu a uz dost resim a vim co, ne a co jo, mam predstavy o prirozenem tehu a porodu, ale co kdyz az budu tehu tak vymeknu a budu pos... a odkyvu doktorum vsechno? docela se toho bojim, nevim, zda se mi tehotenstvim ty nazory spis jeste vice vyhrani a nebo jestli se budu bat ... mate s tim nejakou zkusenost? citite se jako tehu dost silne na odolavani tomu vsemu?

zuzi118
25. mar 2010

Nevestinka, to sa neda takto dopredu povedat ako sa zachovas... vzdy budes mat na pamati dobro dietata a ked ti proste nejaky doktor povie, ze to treba urobit tak mu na to bez mihnutia oka odkyvnes - tym si mozes byt ista. ALE, vzdy sa mozes spytat - a je to naozaj nutne? Som v ohrozeni ja alebo dieta? Su nejake ine moznosti? A uz tento fakt, ze sa spytas ti da obrovsku vyhodu, lebo velakrat sa naozaj najde aj ina moznost.

Z vlastnej skusenosti ti mozem napisat toto: Ja som bola tak presvedcena, ze epi nechem, ze som nesla ani na testy ani na poucenia a tym padom som sa "odsudila" na to, ze aj keby som neviem ako pocas porodu volala o Epi, tak by som mala smolu. Ale ja som to tak chcela. Pocas porodu dosla doktorka s vyrokom - Tak dame epi a ideme na to. Vravim epi nedame, nechcem. A hned, ze co vymyslam. Potom co zistila, ze nemam poucenie a tym padom, je diskusia na tuto temu bezpredmetna - tak mi vynadala. A vtedy som si uvedomila, ze mat to poucenie, tak asi nebudem mat silu s nou bojovat. Potom zas chcela ist rodit, ked som bola na 3-4cm a az po otazke, ci je naozaj nutne mi ponukla inu moznost a to pichnut nejaku dalsiu inekciu na otvoroenie. Na zaver, uz som suhlasila aj s vecami suhlasit nechcela, ale ked sa na to spatne divam. Tak som stastna, ze aspon v tychto dvoch bodoch som nepodlahla a oni sa prisposobili mne a nie ja im a faktu, ze takto museli koli mne celu noc hore.

zuzi118
25. mar 2010

ejasmeja- ved to ma na tom tak strasne zarazilo> Ze sa otovrene klame pacientke, aby spravila co chcu. Sialene - a vravia tomu informovany suhlas 😢

ejasmeja
25. mar 2010

hm... je to jasne porusenie zakona aj moralky

ejasmeja
25. mar 2010

ak by niekto podal trestne oznamenie, tak sud by vyhral a lekar by bol riadne v pr.eli

magdal1
25. mar 2010

nevestinka - budes mat cas 9 mesiacov vsetko si premysliet.... 😉 a myslim,ze uz premyslene to mas 😉 a verim,ze aj babatko Ti doda velku silu a odvahu 😅 . Zazila som to.

etnicka
25. mar 2010

nevestinka, mna tehotenstvo este viac posilnilo 😉

alenk
26. mar 2010

dulkagabulka, da sa nejako podporit tu babu co zaluje nemocnicu?

nevestinka, ja som bola na tom podobne, riesila som tehotenstvo dobre dva roky popredu, vsetko studovala, zistovala, plna planov a idealov. teraz som tehu a myslim ze sa moj postoj nezmenil, len realita je tazsia. je pravda, ze som z niektorych predstav upustila, ale nie preto, ze by som vymakla, ale skor preto, ze lepsiu alternativu som nenasla (napriklad vhodnu porodnicu).
no a este mam tendencie sa rozrevat vzdy ked vidim, ze je nejaky lekar zadubeny 😉 napriklad ako ste teraz pisali o tom, co klame pacientkam do oci, mam slzy na krajicku. ale je to len plac, odhodlanie neodplavuje 😉

dulkagabulka
26. mar 2010

alenk - veru neviem podrobnosti, meno ani nič 🙂

nevestinka - ak bude všetko v poriadku , opakujem ak bude všetko v poriadku, opakujem ak bude všetko v poriadku 😀 😀 😀 , verim,že neupustiš od svojich predstáv, napríklad si nedáš robit ultrazvuk na každej poradni a podobne....záleží od toho, čo bude tvojou motiváciou. Zla motivacia je iba strach.

keminek
26. mar 2010

Všechny jste zdaleka. Škoda.
Já si před těhotenstvím nezjišťovala nic, v těhotenství skoro nic. Velká chyba a naivita.
zuzi, to jsi napsala výstižně. Zavádějící nebo kusé informace a informovaný souhlas.
Tvá doktorka u porodu asi kamsi spěchala. Nebo nevím, co těmihle postupy chtějí dokázat.. 😖

Já se obávám, že u porodu bych se opět nezvládla bránit "autoritě" a uzemněním. Ani po zkušenosti. To samé platí pro šestinedělí. Ale co hlavně.. já se nechci bránit! Já chci rodit v klidu a chci mít klid i po porodu. Ne bojovat, vzpomínat rychle na všechny argumenty atd. Ale co mi do háje zbývá? 😠 Nechat to na manželovi (ale ten taky prvně byl ze všeho zmaten, není porodník) a vlastní zaplacené nezávislé PA (ale to jste psaly, že u vás nejde). Sice personálu porodnice do toho nemůže mluvit, ale může mi (i s manželem) dělat nárazník a vysvětlit mi jejich postupu a já následně vyjádřím souhlas nebo nesouhlas. Manžel chce tentokrát číst a připravit se na problémy. Já doufám, že tentokrát nic takového nebudeme muset řešit. 🙂

keminek
26. mar 2010

dulkagabulka, také to musím vysvětlit, aby bylo jasno: Pokud bude všechno v pořádku!!! 😀

ejasmeja
26. mar 2010

Keminek, teraz treba nasavat informacie a vsetko si pozistovat dopredu a hlavne vybrat si nielen babyfriendly porodnicu, ale aj motherfriendly. Vrchlabi je vraj vyborna porodnica, tak neviem, ako to mas daleko, ale ak nechces bojovat, mozno by to za to stalo skusit rodit tam... hm?

keminek
26. mar 2010

Skoro 140 km a druhý porod 😖 Jinak bych měla vybráno.

ejasmeja
26. mar 2010

hm... to by si musela vyrazit hned po prvej porodnej bolesti. ale mozno by to stalo za to. kolko ti trval prvy porod? alebo nemas moznost par dni pred terminom ist do Vrchlabi? alebo niekam blizko k rodine trebars?
pripadne sa skus poinformovat o nejakej dobrej porodnici niekde blizsie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre