Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

nevestinka2010
8. dec 2009

zdravim slovenske nadsenkyne! kontaktoval nekdo HAM? Oni urcite jsou schopni poradit jak na to. Nicmene jako velika prilezitost oslovit verejnost se mi jevi ten "tyden respektu k porodu" co probiha v kvetnu. Stacilo by treba ve vetsich mestech v ramci nejakych soukromych center (tehu, rodicovske a pod.) promitnout nektery z filmu s tematikou prirozeneho porodu a nasledne diskutovat....
hodne zdaru!

logout
8. dec 2009

nevestinko, to su velmi dobre tipy, vdaka! Ja si v prvom rade prestudujem tie stranky HAM pre inspiraciu. Kazde dalsie tipy su vitane, a predovsetkym napady na konkretne kroky. Ak viete o slovenskych osobnostiach, organizaciach, webovych strankach, ktore sa co i len ciastocne zaoberaju problematikou humanizacie porodnictva, dajte vediet. Viem o stranke vnimavetehotenstvo, tam je aj vela uzitocnych linkov, aj ked tam je ta problematika uz sirsia, ja napriklad co sa tyka domaceho porodu, tak by som podporovala moznost volby zeny a vytvorenie podmienok pre domace porody (vyskolene porodne asistentky, pediatri by mali akceptovat dieta do starostlivosti hned od porodu...), ale inak by som iniciativu zamerala naozaj na tu humanizaciu porodnic, pripadne aj prenatalnej starostlivosti, osvetu o prenatalnych testoch (napr. ma sokuje, ako castokrat zeny povedia, ze "musia" ist na amniocentezu, nic nemusia, nikto nemoze nutit zenu podstupit taketo invazivne vysetrenie). Proste zamerat tu iniciativu na to, aby zeny neboli "disciplinovane pacientky", ale klientky, ktore su si vedome svojich prav a zaroven aj su ochotne niest zodpovednost za svoje rozhodnutia.

logout
8. dec 2009

myslim, ze zhruba tymto cielom sa v cechach venuje iniciativa http://normalniporod.cz/Iniciativa-normalni-por...

logout
8. dec 2009

neviete, je nieco podobne aj na slovensku?

ewelyne
8. dec 2009

logout, presne ako pises, tale to ako to nazvat"zastrasovanie", ze zeny posluchaju- musite tolko USG, musite test na cukrovku, musite NT, musite amniocentezu. Kazdy by mal byt zodpovedny sam za seba niest zodpovednost samozrejme vramci normy s ohladom na babo... preco "posluchat" ako ovecky?
u nas nie je taka iniciativa logout. 😒

logout
8. dec 2009

ja rozmyslam, ze by som sa na nieco take dala, ale musim to poriadne premysliet, aby sa nestalo, ze sa do toho pustim a potom cuknem, lebo to bude nad moje sily. kazdopadne myslim, ze treba zacat niecim mensim, predovsetkym formulaciou cielov, hladanim know-how (ako navrhla nevestinka, napr. kontaktovat ceske HAM), zacat nejakym malym projektom, ktory by sa dal prezentovat trebars na tom tyzdni respektu k porodu. dolezite je aj spojit sa s ludmi, ktori na Slovensku v tejto oblasti uz nieco robia, aby to usilie nebolo roztriestene. posledne dni mi to dost lezi v hlave... a predovsetkym na zaciatku musi byt skupina nadsencov, ktori su ochotni takto sa angazovat. preto znova prosim, kto to tu cita a vie dat akekolvek kontakty na organizacie, jednotlivcov, ktori sa na Slovensku v tomto angazuju, nech to sem napise. taktiez akekolvek uzitocne stranky, napr. legislativa, prava pacientov atd. ako je to uvedene v slovenskych zakonoch... vdaka.

magdal1
9. dec 2009

aktivna mamina a dula Lubka Lapsanska by mohla snad pomoct, venuje sa teme porodov uz par rockov. vid. najnovsi clanok
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=kam-...[showComments]=1&tx_skpagecomments_pi1[success]=1#CommentForm

ejasmeja
9. dec 2009

ahojte! chcem sa s vami podelit o moju prvu neprijemnu skusenost s lekarkou - porodnickou. bola som dnes prvyktar na predporodnej priprave a cviceni. cvicenie bolo s porodnou asistentkou, ta bola velmi mila, ochotna a ustretova. prednaska s lekarkou. jej spravanie bolo otrasne, arogantne, sama neochota. a este si za tuto "hodinu", ktoru ani neodprednasala ona sama vypytala 3 EUR. samozrejme bez potvrdenky do vlastneho vrecka. co by ma za inych okolnosti ani nesralo, ale takto... ak tam vobec este niekedy pojdem, tu potvrdenku si urcite vypytam. a ak bude mat pri mojom porode sluzbu prave ona, urcite ju odmietnem!
dnesna predporodna skusenost ma utvrdila v tom, ze sa rozhodne budem snazit o zavedenie prirodzenych humannych sporobou porodu a hlavne budem ziadat slusne ludske spravanie sa lekarskeho personalu.

magdal1
11. dec 2009

drzim palce ejasmeja, nedaj sa 😉

frola
13. dec 2009

logout: drzim palce aby to odhodlanie vydrzalo. aj ja by som sa pripojila ak sa nieco zorganizuje.

magdal1
17. dec 2009

Ahojte zienky, zaujima ma,ci ste niektora odmietli CTG zaznam, "doporucovany"od 36 tt.
dakujem

jaroe
17. dec 2009

mne ho robili prvy krat az v 41. tt, to uz som ale bola hospitalizovana. Zrejme nestihali 😀 Ale zato potom si to vynahradili, bolo to priserne najmä pocas porodu. Bolesti ja fras a oni ze lahnite si urobime monitor. No druhy krat sa im uz na neho vykaslem. Tiez budem vdacna za skusenosti....
magdal, ty chces kvoli comu odmietnut?

magdal1
17. dec 2009

Zda sa mi to zbytocne, muozes ist na monitor jeden den a nieco sa moze udiat o par dni neskuor... Myslim,ze kazda matka citi, ak nie je nieco v poriadku a sama vyhlada pomoc. Nemam strach ani potrebu toto absolvovat a uz vuobec nie preto,ze sa to tak robi.

lujza123
17. dec 2009

magdal1 vsak ked sa ti tam nechce nechod...aj ked niekedy ku koncu tehu zlyhava placenta...co nemusis vzdy vediet lebo babetko je nazive akurat slabne .. v tehu monitor neboli akurat sa clovek musi trepat do nemocnice...horsie je to pri porode..lezala som na boku, trvalo to asi 20 min a hroozneee..a zevraj niekde to robia aj hodinu a v lahu na chrbte ..tak to musi byt strasne

betelgeuzz
18. dec 2009

Lujzo, ale na monitoru selhávání placenty nepoznáš. Ten kontroluje, zda se objevují kontrakce a jak na ně reaguje dítě svým tepem. Mně placenta přestávala ke konci pracovat, malá už nerostla a přitom monitor i průtoky pupečníkem byly v pořádku.

magdal1
18. dec 2009

s lekarom som sa dohodla,ze odmietam, respektuje to aj ked s mojim nazorom nesuhlasi. Mam lekara kt. monitor robi priamo v ambulancii, takze nie je to z mojej strany pohodlnost, ze by sa mi nechcelo niekam ist 😉

janneke
22. dec 2009

Dobrý den, dámy.
Ještě se hlásím s novinkami z Holandska..
Nedávno tu byly zveřejněny výsledky výzkumu zaměřeného na úmrtí dětí před, během a krátce po narození. Holandsko je na tom oproti ostatním evropským zemím velmi špatně, co se týká úmrtí novorozenců a ještě nenarozených dětí. Čekalo se, že výzkum ukáže, že důvodem častých úmrtí bude vysoký počet domácích porodů, ale NENÍ to tak. Z výzkumu vyplynulo, že při domácích porodech nezemře více dětí než v porodnicích.
Důvody se hledají spíše mezi nízkým a nedostatečným screeningem během těhotenství, a také faktem, že neonatologové nejdou do extrému při ošetřování předčasně narozených nebo těžce postižených dětí. Čísla také zvyšuje fakt, že v Holandsku žije vysoké procento přistěhovalců z neevropských zemí, mezi kterými je úmrtnost novorozenců "tradičně" vyšší.

Ovšem jako obrovskou výhodu oproti jiným zemím vidím to, že ženy v Nizozemí MAJÍ možnost se samy rozhodnout, kde a jak chtějí porodit.

ejasmeja
22. dec 2009

janneke, dakujeme za novinky! tuto zvycajne nema zena ani moznost si vybrat, v akej polohe bude rodit... zial... aj ked ja mam v plane si to presadit tak, ako to budem citit... 🙂

magdal1
22. dec 2009

Teraz citam tuto knihu, velmi zaujimava 🙂

ewelyne
22. dec 2009

ahojte babcule, prave citam Michel Odent - Cesarean- poziciam 😉 potom, to si musite precitat fakt. a este Birth Reborn,what childbirth should be 😉

mam oficialne info na papieri, ktorym sa mozem ohanat, ak budem chciet odist po porode domov- resp. ak tam nebudem chciet ostat tie 4 dni. Mame na to pravo a viem kam sa obratit keby nieco ... 😉 a nikto sa nemoze vyhrazat, ze prave vy mozete odist ale dieta musi ostat, lebo za neho nezodpovedate... 🙂

magdal, ja som neabsolvovala viac vystetreni a ok, nikto to neriesi a na to vysterenie kt. si odmietla mam podobny nazor 😉

No a dnes som sa dozvedela, od jednej zanmej, ktora rodila na Antolskej v BA, ze jej a este druhej babe, ktora tam bola, naklusala k porodu cela trieda medikov a bolo ich viac ako 20 pri kazdej a ze im bolo povedane, ze nemaju pravo to odmietnut, pretoze je to FAKULTNA nemocnica a ona sa rozhodla tam rodit, ze mala ist rodit niekde inde, ale ze aj medici sa musia na niekom ucit... ja to beriem, ze sa musia ucit, ale nech sa ucia na tych, ktorym to neprekaza... a napr. kam v BA potom ked vsetky su FAKULTNE???? A ze nema pravo odmietnut??? To co ich este nenapadne , na vsetko mame pravo.... dokelu... inak ma z toho traumu, ale ved co...

ejasmeja
23. dec 2009

ewelyne, kde sa to da najst, v akom zakone, alebo v com, ze mozem odist skor ako po 4 dnoch? neposles nam nejaky link, alebo nazov a znenie toho textu? vdaka dopredu 🙂
a tych medikov, to by som asi vstala z porodneho stola a odmietla porodit... 😀 si robim trochu nemiestnu srandu, ale mna by to uplne zabrzdilo a z porodu by asi fakt nic nebolo, by som im tam asi nedobrovolne predviedla hysterku...

betelgeuzz
23. dec 2009

Ewelyne, s těma medikama je to teda hnus. Já rodila v porodnici, kam chodí na praxi PA, ale funguje to tam tak, že na začátku se tě příjdou zeptat, zda tam smí být a jde jen o jednu studentku, která chodí s PA. Tenhle systém by mi nevadil, ale 20 studentů ??? Je jasné,že se to musí někde naučit, ale jde to dělat i ohleduplně.

ewelyne
23. dec 2009

tiež si myslím, a ešte nie s takým vysvetlením, že mohli ste si vybrať inú.... a akú, keď všetky v BA su fakultné....
ono sa to dá podľa mňa aj natočiť, veď aj na filme uvidia to isté, nie? a maminka nemá traumu...

ejasmeja
23. dec 2009

no mali by sa urcite rodicky opytat, ci to mozu urobit a pustit tam takych 5 medikov, ako suhlasi, to by sa dalo, ale 20?!!! su zeny, ktorym to nevadi, ale aj take, co im to vadi a riadne... tak trosku respektu a ludskeho pristupu by nezaskodilo, nie?

ewelyne
23. dec 2009

ano, respekt, ludsky pristup... a hlavne, nie take vyroky, nemate PRAVO to odmietnut, lebo ste sa rozhodli rodit tu.... to kde sme? ake nemame pravo? na vsetko mame pravo...a zakony...a diery v zakonoch...

ejasmeja
23. dec 2009

hm... to by chcelo byt pravnickou... 😅

janneke
23. dec 2009

O těch medicích.. nevím, jak bych na takovou situaci reagovala. Pamatuju si, že ke konci porodu už mi bylo celkem jedno, kdo je nebo není v místnosti (důležité pro mne bylo, že je tam manžel, i když mě "jen" držel za ruku).
Mám dojem, že kdyby v tu chvíli dovnitř napochodovala národní filharmonie a začala hrát "Mou vlast", bylo by mně to zcela fuk.

ewelyne
23. dec 2009

no holt, kazdy sme iny, pre mna by to bolo maximalne ponizujuce... a urcite by som to nenechala spatne len tak... pre mna boli tri sestricky vela... a niekto potrebuje byt sam, niekto znesie ku koncu len blizkeho a lekara... a nehovoriac o tom, ze take veci-stresy, mozu stopnut postup. porod a moze to skoncit sekciou velmi lahko....

ejasmeja
23. dec 2009

ewelyne, celkom s tebou suhlasim, ja som podobny pripad - cim menej ludi a "intimco" 🙂

denduska
23. dec 2009

ewelyne, to co je za hovadina, sorry ale to sa asi len v blave moze stat 🙄 my sme sa stale pytali ci mozeme prist pozriet, stale sme boli v skupinke 5 - max 7 ale to nebolo nikdy, furt sa dakto ulieval....a ani si nevies predstavit ako sme jasali ked rodicka povedala ze odmieta 😀 (a aj profaci jasali, ze skor skoncia)
a to nevravim o tom ze vacsinou sa pytali sme sa pytali aj na inych predmetoch, nielen na gynde..

ale inak nieco z druhej strany - raz sa nam stalo ze sme nevedeli najst nasho asistenta, lebo medzitym odisiel pracovat inde (na VUSCH) - zazvonili sme, ze hladame toho a toho, otvorila pani profesorka F. a povedala nam - Toto nie je skolske pracovisko, dovidenia. A este nam aj zabuchla pred nosom. Viem ze to s porodom nesuvisi, ale asi si to do smrti zapamatam, bolo to dost hnusne. Taka je vychova buducich lekarov 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre