Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

latvia
6. máj 2010

napisat si to moze, mne to pride trosku pritiahnute za vlasy...spinavymi rukami sahat na novorodenca

zuzi118
6. máj 2010

Ake spinave ruky? Ved hadam nebola predtym kydat hnoj? 😎

latvia
6. máj 2010

nie, hnoj je cisty oproti nemocnici

zuzi118
6. máj 2010

O dovod viac rodit doma 😀

latvia
6. máj 2010

presne tak 😎

zuzi118
6. máj 2010

ale teraz vazne... ak som v nemocnici dalsie 4 dni a dieta chytam, tak ho mozem rovnako nakazit dakym rezistentnym svinstvom. Nie je dovod aby bolo matke branene, aby a dotykala svojho dietata.

latvia
6. máj 2010

len nechapem, preco ho musi osahat ked ho ma este medzi nohami, a nie az ked ho vytiahnu...to je cele....ale asi ma niekto z toho citovy zazitok...

latvia
6. máj 2010

inac som svoje dieta chytala az ked som si umyla ruky

strapco13
6. máj 2010

latvia..ty mas profesionalnu deformaciu 😀
chapem, ze to niekto chce pre citovy zazitok, len nechapem pre aky 😅 ..ja si chcem cele deta privinut k sebe

etnicka
6. máj 2010

latvia tak tie spinave ruky dufam nemyslis vazne 😀 Vela rodickam pri dlhom tlaceni doda silu a povzbudenie na dalsie tlacenie prave to, ze si mozu chytit hlavicku 😉 Ja osobne som to teda nechcela, neviem preco, necitila som sa na to. Ale chapem, ze niekomu na tom moze zalezat. a ako pise Zuzi, nie je dovod branit matke, aby sa dotykala svojho dietata. Ozaj, preco si nechces precitat tu Odentovu knihu?

latvia
6. máj 2010

etni, lebo mam kopec inych veci ktore na mna cakaju a chcem ich urobit. odentova kniha je urcite fajn, ale neviem naco by som ju citala.ja by som skor chcela vidiet na vlastne oci jeho kliniku, vela veci ktore by ma zaujimali tam popisane niesu

latvia
6. máj 2010

strapco 😀 no ked mas furt dajaku rezistentnu pliagu okolo tak neumyvaj sa 😀

strapco13
6. máj 2010

latvia...ja to chapem
inak aj keby som chcela..neviem ci by som tam dosiahla 😅

latvia
6. máj 2010

😀 ja urcite nie... a neviem ako rodili ine, ale na take veci ako chytat dieta mi ani um neizsiel 😅 mala som co robit, aby som ho vytlacila.ale kebyze som domaaaaaa, tak sa odrodim sama 😎 cupnem, vytlacim, a popritom chytim za ramienka a pod ho von 🙂

latvia
6. máj 2010

teraz ma berte s nadhladom, som uz unavena a vtedy aj v dobrej nalade na blbe zarty 😉

zuzi118
6. máj 2010

latvia a co robis v teme Odent a jeho nazor na porod, ked ta vlastne jeho nazor nezaujima? Ako nejdem ta vyhanat, len ma to zaraza.

Tiez si myslim, podobne ako etnicka, ze je zena si chce siahnut na hlavicku, aby uz vedela ze je to blizko. Ale to ma asi zmysel pri dlhsom tlaceni nez 5 minutovom, nastrih + skocenie na brucho... tam asi na take veci nie je cas. Ja netusim ci by som si nabuduce chcela siahnut, sak ked si budem chciet siahnut tak si siahnem. Ked nie, tak nie.

latvia
6. máj 2010

ach zuzi, sak uz som prec 🙂

strapco13
6. máj 2010

zuzi..latvia je lekarka a rovnako ako aj mna ju zaujimaju nazory ostatnych..pre nas potencialnych pacientov /neprajem nikomu ochoriet, ci mat nejaky uraz a pod/..zaujima nas co Vam chyba v komunikacii lekar-pacient..to nie je len o porode
keby nas to nezaujimalo, tak tu nekomunikujeme s Vami

zuzi118
6. máj 2010

strapco, latvia, ja nikoho od nikadial nevyhanam... len by som cakala, ze ked ste v teme Odent a jeho nazor na porod, ze si teda aj ten jeho nazor zistite. Lebo ked je to len takto sprostredkovane, vela veci sa moze stratit v informacnom sume. To je vsetko. Fakt skoda, ze si tu jeho knizku nechcete precitat. Celkom by ma zaujimal vas nazor.

zuzi118
6. máj 2010

Kto ma zaujem pozriet si film Orgasmic birth, nech mi posle ip. 🙂

keminek
7. máj 2010

Já si taky neumím představit, jak sahám na hlavičku, protože ta 2. doba porodní byla fyzicky dost náročná a dost bolela. Ale umím si představit, že to mamince pomůže dítě vytlačit, dodá jí to sílu a uvidí jasný cíl, bude se snažit o to víc. Myslím, že to ty ženy nechtějí kvůli tomu, aby si na dítě prostě jen tak sáhly, z tohoto důvodu ho chtějí pak dát na bříško a neoddělovat. Sáhnout na hlavičku spíš kvůli povzbuzení.

strapco, to je dobře, že tě zajímá, co chybí v komunikaci lékař-pacient. Např. já teď momentálně mám obavu, že když s něčím přijdou (píchnem vám vodu, odvezem mimi na novorozenecké) a já se jich zeptám proč (normální otázka zjišťující výhody, nevýhody, alternativy, rizika), tak je to zarazí a uzemní mě, příp. postraší (to zdravotníci umějí - např. voda - řeknou jen riziko když se nepíchne, opak zamlčí nebo oddělení mimča - řeknou, že miminko je podchlazené - univerzální odpověď). Já nemůžu biflovat na porod, to je na nich (jejich práce, jejich výdělek), takže ať mě nedesinformují. Druhá možnost je, že odpoví slušně, ale stručně. Já si kvůli stručnosti nebudu jistá, jak přesně si to mám vyložit, dám doplňující otázku a to už jim opět začne být nepříjemné. Jak se mám domluvit normálně? Upozorňuji že nejsem šťoura. Jde mi o základní věci v záp. evropě asi běžné, řekla bych (viz výše). Prostě jasně a bez průtahů se domluvit bez keců a ksichtů, normálně a slušně. Nejsem natvrdlá, jen žádám informace, chápu rychle.

keminek
7. máj 2010

Mně se vcelku líbí kniha Penny Simkin - Partner u porodu (průběh porodu popsán bez přehnaných emocí, všechno jasně, laicky, výhody, nevýhody, co můžu žádat a to samé se týká postupů po porodu).
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_knihy-popularna...
http://www.dietaaja.sk/knihy-tehotenstvo-porod-...
Průvodce ženy k lepšímu porodu už mi moc nesedí. Nicméně jsou tam nějaká čísla plynoucí z různých studií.
Ten odent je dobrej, ale nemůžu ho najít, je někde ve sklepě, tak ho zkusím ještě znova vyhrabat, on se objeví 😀
http://www.artforum.sk/catalog/odent-michel:zno...

keminek
7. máj 2010

akorát nevím, ale doufám, že to vychází i ve slověnštině..

strapco13
7. máj 2010

keminek..myslim ze slovaci nemaju problem s cestinou a dufam, ze ani cesi so slovencinou 😉
ja sudim podla seba...ja som nikdy neodbila pacienta, vzdy som mu vsetko vysvetlila a na zaver sa vzdy spytam, ci sa chce on nieco spytat, ci pochopil vsetko...ked sa nic neopyta..odkial mam vediet, co si mysli...som sice empaticka 😉 ..ale citat myslienky neviem

zuzi118
7. máj 2010

Odent je len v cestine 😒 A tie ostatne neviem, necitala som ich. Cestina mi problem nerobi, ako mala som citala vela knih po cesky a ked som docitala, tak som casto nevedela v akej reci ta knizka bola.

strapco13
7. máj 2010

zuzi...podobne som to mala na VS..niektore knihy boli aj v cestine aj v slovencine a ked sa ma pytali, ze ktoru som mala, tak som ani nevedela

zuzi118
7. máj 2010

Strapco co sa tyka komunikacie - Odent sa jej venuje dost podrobne.

No a rozdiel je ked komunikujem s niekym kto rodi a s niekym kto nerodi. Lebo ta komunikacia by mala byt odlisena. Pisala som to uz aj vedla v teme porod bez epi. Razne, strohe, hlasne a nahlive slova, instrukcie, pokyny, prikazy, otazky... neposobia na rodiacu zenu upokojujuco, bez ohladu na obsah. Podla mna by sa na rodiacu zenu malo hovorit pokojne, pomaly, prijemnym tonom. Tak sa bude citit bezpecne a hormony budu moct fungovat ako maju. A ked porod postupuje, znizuje sa riziko intervencii a v konecnom dosledku to znamane bezpecnejsi porod pre matku a dieta a menej prace pre zdrav. personal.

Co sa tyka podavania informacii o zasahoch. No tak ja si za prve myslim, ze by tie zasahy mali byt minimalne, ale ked uz teda su a v nasich porodniciach su teda vzdy... Tak by ich bolo mozne prezentovat ako volbu: Teraz si mozte dat klistir.... Teraz by sme potrebovali dat vas na monitor. Mozte pritom sediet, alebo lezat. Vsetko pokojne s usmevom, bez nervozity. Ak sa zena spyta ci je to nutne odpoved pravdivo. Ano je to nutne, lebo.... alebo nie nie je to nutne, mozme miesto toho spravit toto... Proste snazit sa o to, aby aj v nemocnici mala zena pocit, ze je to jej den, ze tam nie je navyse, ze tam nikoho neobtazuje, ze ona je tam ta ustredna postava a vsetci ostatni su tam preto, aby jej pomohli. Ze sa moze pytat kolko chce, ze jej chcu pomoct.

Zena na bolest zabudne... Ale nikdy nezabudne na to, ako sa k nej pocas porodu spravali... ako sa pri tom citila.

strapco13
7. máj 2010

zuzi..chapem co chces povedat..ale nema byt rozdiel medzi komunikaciou lekar -rodiaca zena a lekar-iny pacient..ja to tak vnimam a aj sa tak chovam

zuzi118
7. máj 2010

a to ja zas si myslim, ze by mal byt urcity rozdiel. Lebo rodiaca zena nie je pacient, nie je chora... to je prvy rozdiel. A druhy rozdiel vidim v tom, ze napr. ked mam zlomenu ruku, tak mi nemusi vadit to, ze lekarovi vo vysetrovni zazvoni mobil, alebo ze na mna svieti prudke svetlo a aj na jasnu a strucnu otazku som schopna odpovedat napriek bolestiam relativne rychlo a bezvacsej namahy. Vtedy mi nevadi, ked sa ma zacnu vypytovat aj na x dalsich veci ako na co som alergicka a kde pracujem. Kdezto ked rodim, tak ma to sakra otravuje. Takisto budem mat ako pacient pochopenie, ked zrazu niekto dalsi vojde a spyta sa lekara - uz si bol na obede? A podobne. Ale ked rodim, tak chcem ticho, klud a minimum podnetov z vonkajsieho sveta. Chcem sa uzatvorit do seba a vsetko co neprichadza odo mna z mojej iniciativy ma rusi.

keminek
7. máj 2010

strapco, tak tebe bych se jako dr. nebála. už to, že si čteš tuhle diskuzi o něčem vypovídá. Emapatie, takt, slušnost.. to je to, co mi poměrně často u lékařů chybí.
se slovenštinou nemají češi žádný problém. Však vidíš 😀 Češtinu akorát rychleji čtu. Kdybych četla slovenskou knížku, tak počítám, že po pár stránkách bych slovenštinu přestala vnímat. Myslela jsem to spíš tak, že by ta kniha měla ve slovenštině vyjít, což jak koukám, nevyšla. Tedy spíš srovnávám situaci v ČR a SR a že v ČR máme stále co dohánět.. když se mi na slovenském googlu nedaří něco najít nebo je to jen v češtině, tak se nedivím, že občas píšete, že v ČR jsou lepší podmínky.. a přitom to tady není zrovna 2x ukázkové... 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre