Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka a preco podla teba nenajdes pomaly jedine pekne slovo od lekara na pa. Spomen si na strajk ako sa jeden primar (teraz si nespomeniem odkial bol) vyjadril, ze on by k ziadnemu porodu PA nepustil. no nic... to je fakt na dlhu debatu a my to tu nevyriesime. My ako zeny mozme robit len jedno - zaujimat sa a pokial mame naozaj zaujem o poskytovanie zdravotnej starostlivosti od PA, tak na svojich poziadavkach trvat.

Momentalne citim, ze je pre nasu vec zivotne dolezite, aby sa zacali PA a zeny stratavat. Aby k sebe nasli cestu a spojili sily. Ked sme takto odtrhnute od seba, nevieme navzajom o svojich potrebach, o poziadavkach a o tom ako to v realite funguje, tak sa len tazko mozu veci zmenit.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 takisto ako si ty napisala,ze netreba hadzat vsetky pa do jedneho vreca,tak to plati aj pre lekarov.to ze sa najde dilinko co si od nosa dalej nevidi este predsa neznamena,ze vsetci porodnici s nim suhlasia.
myslim,ze aj keby si pa zmenu presadili,tak by to bolo tak,ze isty pocet porodov ,aj nekomplikovanych,by mala pa odrodenych s asistenciou lekara a mozno ked sa k istemu cislu doprauje,tak by rodila aj bez neho.teda mne je jasne,ze vedomosti a skusenosti pa to nevyzaduju,no mozno verejnost by sa k tomu inak stavala ak by vedeli,ze dana pa ma zvladnuty isty pocet porodov s asistenciou lekara,teda je akoze pripravena rodit aj bez neho.vies ako to myslim.proste zalepit tak niektorim neveriacim tomasom oci.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka ale ved PA musi predtym, aby skoncila skolu odvedenych 30-50porodov. Lekar nastupuje do zamestnania s nula odvedenymi porodmi. Takze v tomto to nebude.

A iste nie su lekari ako lekari, zas sa najdu aj medzi nimi normalny jedinci, ale vo vseobecnosti tie vztahy nie su dobre.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 ved ale pisem,ze ,mi je jasne,ze jej to netreba,ze to bude len akoze koli neveriacej verejnosti.aby aj ludia prijali,ze pa je schopna porod viest.lebo momentalne ludia netusia(povacsine) kto je vlastne pa,ake vzdelanie ma,ake skusenosti a prax.netusia to.preto by sa akoze dala nejaka pomyselna hranica a ked by pa mala tolko asistovanych porodov odrodenych(100 napr-co pocas skoly+rocna az rok a pol rocna prax a ma to zvladnute),tak by bolo mozne,aby bola pri nekomplikovanom porode bez lekarskej asistencie.vyslovene len koli tomu,aby to akoze na papieri dobre vyzeralo.lebo ked si ma rodicka vybrat pa ,alebo porodnika,tak velka vacsina si vyberie porodnika,lebo netusia ze pa je tiez schopna.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka prepac, ale pride mi to smiesne, aby PA niekomu deklarovala kolko ma porodov za sebou, aby sme ju zobrali na vedomie ako odbornika, kdezto lekar moze mat kludne aj nulu a tomu zobeme z ruky ako panovi odbornikovi.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka alebo vies co, ked sa nad tym tak zamyslam... ono by to nebol az taky zly napad. ale pre kazdeho zdravotnika aj lekara... pocet porodov, miera epiziotomii, celkova miera CS, primarna miera CS, miera odlucenia deti od matiek a podobne udaje.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 nepovazujem to za smiesne.a uz vobec nie ked su ludia roky rokuce zvyknuti na lekara porodnika.uz generacie rodi porodnik,zabudlo sa na to,ze kedysi rodila len a len babica.a ak chcu pa zmeny k lepsiemu,tak budu musiet verejnost presvedcit,ze na to maju.co im bude platne,ze budu moct chodit k porodom ak im rodicky nebudu verit a budu si pytat len porodnikov lekarov? nejak budu musiet rodicky presvedcit,ze su schopne porod odvadzat,ze nie su len asistentkami,ale rovnocenym odbornikom lekarov co sa nekomolikovanycn porodov tyka.takze holt si mozno budu musiet zahryznut do jazyka a prijat aj iste kompromisy na ceste za zmenou.este dlho bude vladnut dvojite meritko na pa a lekarov aj ked by pa vyhrali a k zmene by doslo.nemozes cakat,ze sa to behom roka zmeni a na lekara porodnika sa pomaly zabudne.tazko.bude to pomaly proces.ale velmi silno pochybujem,ze bez kompromisov to pojde.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 to co si ale napisala sa moc neda dat do praxe ale,lebo pa asi tazko k sekcii pojde.teda neviem o tom,ze by pa aj sekcie robila,teda sekcia sa pripise len a len na triko porodnika.nastrihy ok,to sa da,podanie oxy aj to,klystir,...bezne veci v nekomplikovanych porodoch...,ale co sa komplikacii tyka,tak pa potrebuje aj asistenciu lekara,teda oni su rovnocennymi partnermi do istej miery.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka nie jasne, ze PA nerobi sekcie. Ale bolo by to sledovane podobne ako ked sa robili studie, cize ak si zena zvolila PA, a skoncila by CS tak by sa to pripisalo na vrub PA. Podla toho by sme potom vedeli porovnat, ktora starostlivost je lepsia.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 no mozno by sa to dalo.ale v prvom rade bude treba vobec vydobit aby pa k porodom bez asistencie lekara ist mohli.riesit rovnake meritko na pa a porodnikov je druhorade.najprv si treba porodnikov na svoju stranu naklonit.a riesit statistiku porovnavajucu uspesnost porodov pa a porodnika nie je najstatsnejsia cesta ako si ich na svoju stranu naklonit.teda vsetko pomaly,postupne.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kkomtesa
6. feb 2012

@zuzi118 Nezásah, když nemusíš, to určitě ano. Jo, tu studii si chci přečíst, zatím jsem četla jen závěr a tabulky.
Ještě se Tě chci zeptat - na Farmě tedy mají jen porodní domy, takže když píše Gaskin v rozhovoru, že mají 1,7% císařů, tak to znamená žen, které od nich odvezli na císaře do nemocnice? Já si myslela právě, že je dělají tam, když to takhle říkala.

zuzi118
6. feb 2012

@kkomtesa nie, normalne zeny prevezu do miestnej nemocnice. aj v tej studii holadnskej najdes udaje o cisarskych rezoch alebo prijmoch deti na Jisku - to sa vsetko odohrava samozrejme v nemocnici. Ale vykazuje sa to podla toho kde bolo planovane miesto porodu.

A tie porodne domy na farme - to su ti normalne take chatky, pomaly kempingove. A rodi sa tam. Ziadne extra vybavenie. Maju take nafukovacie porodne bezeniky, je tam sprcha a WC ale inak ma PA vsetko vybavenie zbalene do tasky.

V Holadnsku zas zena, ktora sa rozhodne pre dom. porod dostava taky balicek, v ktorom ma potrebne vybavenie a PA si tiez daco nosi zo sebou. Ale akonahle si vec vyzaduje zasah lekara, tak sa musia previest do nemocnice.

rydal
6. feb 2012

@kkomtesa Diky za zajimave clanky! Jeste docitam, ale uz ted muzu rict, ze je skoda, jak se z porodu stala medicinska zalezitost a pro efektivnost celeho systemu (i v neposledni rade nakladu) by se mela posilit role PA - zcela s Tebou souhlasim. Nejradeji bych videla, kdyby se umoznilo zenam rodit prirozeneji v nemocnich. Kdyz je napr. ve Svycarsku mozne rodit jen s PA na univerzitni klinice, mohlo by to jit i v CR...

dulkagabulka
6. feb 2012

@rydal to je ale možne už takmer v celej Europe okrem posttotalitnych krajin...
su krajiny v EU, kde fyziologicke porody odvadza IBA PA...kde sa zdrava tehulka počas celeho tehotenstva, porodu a šestonedelia s lekarom vobec nestretne.....to nie je iba vo švajčiarsku...

rydal
6. feb 2012

@dulkagabulka To ja samozrejme vim, ze porody vedene PA nejsou jen ve Svycarsku. Ale za relativni novum je povazuju na univerzitnich klinikach. S tim jsem se zatim nikde v Evrope nesetkala. Ty ano?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dulkagabulka
7. feb 2012

@rydal pokial viem, napriklad v Nemecku je to tak všade, na všetkych klinikach 🙂

rydal
7. feb 2012

@dulkagabulka Ja jsem tam teda na nekolika klinikach jako studentka mediciny zazila vylucne porody vedene dr., resp. PA je celou dobu u pacientky, vysetruje ji a mensi vykony provadi bez domluvy s Dr. Dr. vi a rozhoduje o vsech krocich v pozadi a prijde na vlastni porod. Coz je podle me porod vedeny dr., ne PA. Ale tak asi se to tam mozna zavedlo, to by bylo prima.

dulkagabulka
7. feb 2012

@rydal to hovoriš o Nemecku?
pokial viem, tam fyziologicke porody odvadzaju zo zakona PA, ktore k nemu nemusia volat lekara, ale lekar je povinny zo zakona ku každemu porodu zavolat PA...
samozrejme,že patologicke porody odvadza lekar, PA je pritomna

zuzi118
7. feb 2012

pekne video o pricinach preco nam rastie miera cisarskych rezov http://www.prirozeny-porod.eu/pravda-o-cisarsky...

rydal
7. feb 2012

Ja naprosto souhlasim, ze nejvic a nejdriv by bylo treba zlepsit moznosti porodu v porodnicich. Je to jednak nejrealistictejsi uspech a myslim, ze tim by ani hodne zen nemelo duvod riskovat DP, protoze jinou alternativu k nemocnicnimu porodu system neposkytuje. A nakonec by se nemuselo investovat do niceho nez vzdelani/ dovzdelani PA a dr. Naopak by se porodnictvi zefektivnilo i zlevnilo, na coz by mohli politici slyset.
@kkomtesa - Vidim to uplne stejne a je to skvele, ze jako dr. bys dala hnuti punc normalnosti 🙂
Ty clanky, ktere jsi poslala, jsou hodne zajimave. Diky! Ta statistika sokujici a fakt smutne, jak se lidmi manipuluje. S tou mortalitou a morbiditou to vzdycky znelo nejak podezrele a ono ejhle..

rydal
7. feb 2012

@dulkagabulka Ano, v Nemecku na univerzitnich klinikach zatim normalne neexistovaly porody vedene PA. PA pritomna, ale jinak viz minuly prispevek dr. ma posledni slovo. A hlavne zadna velka alternativa co se tyce polohy, porodu do vody aj. Tot moje osobni zkusenost.

rydal
7. feb 2012

@kkomtesa Muzes k tomu paralenu napsat neco vic, resp. poslat treba odkaz na nejake studie nebo odborne clanky?

rydal
7. feb 2012

@zuzi118 Vydarene video -dik! Dnesni medicina je o safe game. Cim vic na zapad, tim vic Dr. nechteji riskovat a tim padem se radsi uchyluji k CS. Navic mladsi generace ani spoustu riskantnejsich ukonu neumi jako napr. porod KP atd.
Nejhorsi je, ze ted vysla studie potvrzujici, ze CS je pro dite i matku stejna zatez jako vaginalni porod.

dulkagabulka
8. feb 2012

@rydal mne povedala PA s dlhoročnou praxou v Nemecku, že ešte NIKDY tam nevidela ŽIADNU ženu rodit v pololahu s vyviazanymi nohami v strmenoch,ako sme nutene rodit tu...hold- mame iny zdroj informacii

zuzi118
8. feb 2012

@dulkagabulka ale ona nepracovala vo fakultnej nemocnici asi. verim tomu, ze tam to moze vyzerat kustik inak ako v normalnej nemocnici.

@rydal nemas link na tu studiu o cs? som zvedava, lebo podla mna je cs pre matku a dieta vacsia zataz. ved dietatko sa rodi s vodou v plucahc, horsie sa adaptuje atd... a pre maminu je to velka brusna operacia.

inac nedavno som citala nejaky clanok - tiez to boli vysledky studie, kde sa vyvratili myty doktorov, ze CS stupa koli tomu, ze su matky stare, tucne a ze to vlastne chcu same. Najvysiu mieru cs mali v sukromnych porodniciach kde rodili prave mladsie zeny medzi 25-35. zaver toho clanku bol taky, ze nato ci bude mat zena cs viac vplyva jej postove smerovacie cislo nez hocico ine (v zmysle, ze podla toho aky ma ekonomicky status a z ktorej je oblasti).

rydal
8. feb 2012

@dulkagabulka No vlastnim ocim verim 😉 Nastesti to v Nemecku jsou vyjimky. Akorat vim, ze uz tenkrat jsem si rikala, ze pokud nebudu mit nedonosena trojcata, tak do univerzitni nemocnice rodit nikdy nepujdu..

dulkagabulka
8. feb 2012

@rydal ano, je možne, že sa tak deje v nemocniciach,kde sa odvadzaju patologicke porody 🙂

zuzi118
8. feb 2012

@rydal a vo svajci si rodila, ci si tam tiez bola na praxi?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre