Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
7. máj 2010

ok, dobre nechajme to tak.

zuzi118
7. máj 2010

ozaj latvia, ty si si ten film pozrela? Aky mas na neho nazor?

latvia
7. máj 2010

videla som z neho asi 15 minut. a z tych 15 minut som bola mimo, lebo -ako som ti uz pisala do ip- nemam dojem ze taketo postupy su aj u nas.....tam to bolo opisane ako porazka teliat na beziacom pase....zbytok som este nevidela, pozriem si to ale neskor.

dulkagabulka
8. máj 2010

latvia, to čo pises,ze tu porodnicu otvaraju a zatvaraju ako galeriu,lebo niet doktorov....ak to tak je, ako ti povedala tvoja kamaratka,je to zrejme otazka zlej organizacie prace...a nie chyba systemu ako takeho..ak naozaj sa mamičky tam citia dobre, je to podla mna pristupom persnoalu, PA i lekarov...
strapco...kniha od doktora Odenta praveže nie je utopiou ale realitou,ako sa to DA...keby sa chcelo...

latvia
8. máj 2010

gabi, ked mas 3 doktorov na oddelenie, a 1 odide, tak 2 dokotori nemozu tahat oddelenie...do vrchlabi sa ziaden doktor nezenie, su tam zle platove podmienky a robi sa tam 2x viac nez inde....ja nevravim ze sa tam matky citia zle 😕 pisala som to niekde?
preco teda odentova klinika zanikla? 😕 alebo je teraz presunuta do VB?
ked sa to da, a je to take dobre, preco takych porodnic nieje viac? 😕

zuzi118
8. máj 2010

No to je otazka za milion. Preco? Preco nemozme rodit prirodzene, preco nam do porodu furt musi niekto kafrat "nevyhnutnymi" ukonmi, ktore su uplne zbytocne a skodlive, napriek tomu sa stale kazdy den robia. Monitory, pretrhavanie vaku, zbytocne vaginalne vysetrenia, zene sa pcha oxytocin, nemoze rodit v akej polohe si vyberie, nemoze tlacit ako ona chce, lebo na nu hucia styria naraz TLACTE, este ju aj nastrihnu, lebo tak je to lepsie. Ach jaj, kedy uz aj my budeme moct rodit normalne? Kedy sa konecne zacne respektovat zena a porod? A prestanu rodit lekari a zacnu rodit zeny? Tento system je na hlavu.

Teraz som citala clanok o horucke omladic. A lekarovi, ktory tvrdil, ze na vine su spinave ruky lekarov. Nikdy sa nedozil toho, ze ho uznali. Cely zivot bojoval s kolegami, ktori sa mu len vysmievali. Miera umrtnosti pri porode v nemocnici bola vtedy 40 percent! Trvalo jednu generaciu kym lekari uverili a zacali dodrziavat im navrhnute opatrenia.

demoisellem
8. máj 2010

Proč takových porodnic není víc? O tom to není. Otázkou by mělo být, proč všechno normální je považováno za alternativní a není tady tomu poskytován prostor?
Nebo jinak řečeno: právě jsem dočetla článek s jednou lékařkou, která byla na x stážích různě v zahraničí. A o co tam jde? Že tam slovo "alternativní" neznají. Tím myslím, že tam to není bráno jako alternativa. Tam nic není rozdělováno na normální x alternativní x lékařské a já nevím co ještě. Prostě tam jsou možnosti od lékařsky vedeného porodu s epidurálem a všemi zásahy až po ty do vody apod. A nikdo se na nikoho netváří, co že to chce za vymoženosti. Co že to má za blbé nápady. atd. atd.
A o tom to všechno je!

dulkagabulka
8. máj 2010

latvia, teda naozaj neviem či si ty čitala tu knihu,ku ktorej je tato tema ,alebo proste rovnako ako strapco odmietaš zo zasady...
a ta najdoležitejšia otazka ktoru si položila ty:
citujem:

ked sa to da, a je to take dobre, preco takych porodnic nie je viac??

tak tato otazka je prave pre vas, najma mladych lekarov. Tu si davame my stale. A VO TOM TO JE!!
POdla mna takto by sa malo rodit NORMALNE..to čo on popisuje nema byt ALTERNATIVNY porod,ale normalny.
Neviem či si rodila a ked budeš..skus ist rodit do neznamej nemocnice a neuved ze si lekarka.
Ta kniha totiž nie je od premudrelých matiek,ktore maju nerealne očakavania , napisal ju lekar a ako lekarovi ti bude omnoho viac jasne o čom v nej hovori.
A este nieco. Vies ako sa robi cisarsky rez v Afrike? Urobi sa maly rez, lekar do neho strci prsty a brucho jednoducho tymi prstami roztrhne. Vznikne velmi nepekna jazva,ktora sa isto aj tazko šije, ale lekari to tam odovodnuju tym,ze ked neprerezu sval ale roztrhnu, sval sa roztrhne na najslabšom mieste a teda bude mat lepsiu funkciu potom.
Tak si teraz predstav,ze by si sla rodit tam. A mala vedomosti ktore mas a odmietala aby ti brucho roztrhli ale lekari tam by ti povedali, že oni sa tomu rozumeju lepsie a ty do toho nemas co hovorit.
To iba ako priklad.

demoisellem
8. máj 2010

dulkagabulka: přesně tak. 🙂 Taky jsem to tak myslela, že to "alternativní" je jenom tady. Všude jinde je to standard. Všude jinde existuje právo volby. A s tou Afrikou - super výstižný příklad 😉

dulkagabulka
8. máj 2010

lativa, ono je to totiž cele stale o tom že :" U nás sa to robí tak..."
u nas tak, vo Vrchlabí tak, v Amerike tak, v Afrike zas onak..
je to o zvykoch o naučených postupoch, o rutine..

to čo sa ty pytaš prečo je to take dobre, to je dobre pre MAMICKY
a ja pevne verim,ze by bolo i pre lekarov,lenže to by niekto musel chciet

pre lekara,ktory je skratka naučený na niečo, to dobre nie je..
preto som ti napisala, ze je to otazka pre vas, mladych lekarov...lebo iba a iba nova generacia lekarov to moze zmenit..
rodiaca žena, ak je všetko v poriadku, nie je pacient

strapco13
8. máj 2010

dulka..ja neodmietam odenta..len citat knihu...tym som myslela, ze by som si to radsej pozrela na vlastne oci ako to tam funguje..aj ako navsteva-potencionalna rodicka, ale aj ako lekarka...lebo v knihe urcite nie je vsetko napisane..to som tym myslela

a nie je to otazka len pre nas mladych lekarov..je to otazka aj pre buduce rodicky, oteckov, ci ostattnych pacientov..ako sme to uz pislai..aj pacient, rodicka vychovavaju medikova alekarov..pokial nam poviete co potrebujete a budete s nami komunikovat, tak si myslim, ze to pojde..len nesmie mat pacient, rodicka apriori averziu k lekarovi, len preto, ze je lekar

zuzi118
8. máj 2010

strapco ja hovorim co potrebujem a dosial som dostala len od vas len jednu odpoved - no keby, boli peniaze, tak... a to takto, nejde, lebo... to ty si precitlivela a pod.

strapco13
8. máj 2010

zuzi...o peniazoch som vravela iba v pripade materialovo technickeho vybavenia....jednoducho povedane..porodnica nemoze umoznit rodicke rodit do vody, pokial nema peniaze na bazen
o spravani som tu vzdy pisala, ze kto je aky clovek, tak sa sprava...nikdy sme tu ani ja ani latvia nenapisali, ze je normalne ak sa lekar sprava ako hulvat

zuzi118
8. máj 2010

Strapco, keby porodnica chcela, tak jej to umozni.... mohla by si doniest totizto vlastny bazen zo sebou. Nafukovaci. Keby ste si si pozrela niektori z tych filmov, videla by si v akych bazenikoch rodia zeny doma. Staci sa na to len pozriet inou optikou. Co by sme potrebovali, aby to slo a nie stale hladat sto a jeden dovod preco to nejde.

zuzi118
8. máj 2010

Akurat, latvia tvrdi, ze je nenormalne chciet po lekarovi, aby hovoril a spraval sa tak, aby rodicku co najmenej rusil. Lebo ak je on zrovna taka povaha hrmotlka, tak ma rodicka proste smolu.

strapco13
8. máj 2010

zuzi..co som videla filmy..tak ani v jednom nerodila v nafukovacom bazeniku..takze to ma nenapadlo

zuzi118
8. máj 2010

Videla som, zenu rodit aj v takom akoby velkom akvarku. Vymysliet sa da vselico 🙂

demoisellem
9. máj 2010

Moc krásné video, které ukazuje, jak pěkný a přirozený porod může být. 🙂 Je to starší ukázka, ale to na věci nic nemění, ba naopak. Je to z Francie, takže to klidně může být Odentova klinika. Ale ruku do ohně bych za to nedala.
http://rapidshare.com/files/271123977/partosfra... Tady si to můžete stáhnout.
Tak hezké koukání 😉 Mě osobně po všech těch videích s "nemocničními" porody to přišlo jako balzám na duši 😎

dulkagabulka
9. máj 2010

domiisellem..rada by som si to pozrela,ale neviem ako na to 🙂

zuzi118
9. máj 2010

gabi klikni na linku co dala demoisellem, objavi sa ti stranka s dvoma "tachomtrami" klinkni na Free user a pockaj si kym prejde casovy limit (niekedy to moze byt 80seknudm niekedy aj 200) a potom klikni na download.

zuzi118
9. máj 2010

Pozrela som si to video. Aj ked asi to nebola Odentova klinika (niektore veci co tam boli, boli v rozpore s jeho nazormi), aj tak to bolo velmi pekne. Hlavne to, ze mamina mala babo hned pri sebe 🙂

demoisellem
9. máj 2010

Máš pravdu, že podle Odenta to zřejmě nebylo 🙂 Jakmile jsem to poslala, tak jsem si řekla, že ten muž u porodu nesvědčí zrovna o Odentovském přístupu ;)
Ale strašně se mi na tom videu líbí, jak je všechno ponecháno na ženě, že je respektována, že je brána jako ta, která dokáže porodit... nikdo ji nebere jenom jako "nádobu" ze které je třeba dítě "vybavit"...

zuzi118
9. máj 2010

A tak Odent nie je vyslovene proti muzovi pri porode. Len ten muz musi byt velmi empaticky a nesmie zenu rusit. Ja si myslim, ze to nebol Odent podla toho ako tam kupali to dieta. Odent v knihe pisal, ze sice dieta hned kupali, ale vzdy to robila matka. Dalej aj to, ze zeny lezali nebolo moc Odentovske. Skor si myslim, ze to bola nejake Lebyerova klinka. Ale aj tak na tom videu bola krasne vidno, ze zena vie kedy a ako ma tlacit aj bez toho, aby jej do toho niekto hovoril 🙂

dulkagabulka
9. máj 2010

Videla som..zrejme to nebude jeho klinika,ale vsimli ste si aka pri každom z tych porodov bola pokojna atmosfera,aké ticho???...nikto nekričal : Tlačíméééé, tlačíííméééé!!!...Tlačte, čo si chcete decko zadusit!!!...Nadýchnut, zadržat dych brada na hrudník a tlačteee tlačteee!!...zázrak.. 😀 ..ako je to možné, že to tie ženy vedeli aj bez toho povzbudzovania??? 😀
demoisellem, diky..bolo to zaujimave..

zuzi118
9. máj 2010

Mamicky, k dnesnemu nasemu dnu to najkrajsie vam prejem 🙂 Ako darcek citat z knizky Znovuzrodeny porod:

Porod podobne jako smrt, predstavuje univerzalni zkusenost. Muze byt tim nejmocnejsim tvurcim zazitkem v zivote mnoha zen. Muze byt zlomkem v proude lidske exisence, fragmentem, ktery nema nic nebo jem malo spolecneho z vasnivou touhou, jez vytvorila toto dite. Anebo je mozne prozivat ho krasne a s dustojnosti a porod sam muze byt oslavou radost. (Sheila Kitzingerova, Predhovor ku knihe Znovuzrozeny porod).

etnicka
9. máj 2010

ahojte, vidim, ze sa tu vela popisalo 🙂
len par veci: prisla som do porodnice v BS a spytala som sa, ci by mi umoznili porod vo vode, keby som si priniesla porodnicky bazen. Chcela som im ho tam nechat ako sponzorsky dar. (Vtedy som este pracovala a slusne zarabala.) Hadajte, co mi povedali 😉. Nie je veru lahke najst kliniku na Slovensku, kde by rodicke vysli v ustrety. Ja som sa o to snazila maximalne a skoncilo to tak, ze som radsej sla do Anglicka. Tam moj porod do vody so vsetkymi mojimi "vymyslami" bol povazovany za normalny.
A uz som zabudla, co som este chcela.

Aha, uz viem. Korekcie filmu este trochu potrvaju, nestiham, ale posnazim sa 😉

keminek
10. máj 2010

video krásné, díky
řekněte mi prosím, proč tam ženy nekřičely bolestí? 😕 Mě ty kontrakce prostě bolely jako nic jiného (ale bylo mi to jedno 😉 ), jenže pak píchli vodu (když jsem byla na asi 8-9 cm), tím pádem jsem z tohoto důvodu musela na kozu do polosedu, tam to začalo bolet ještě o dost víc, ale měla jsem kontrakce prodýchávat (zřejmě proto, že jsem nebyla otevřená úplně nebo čekali na mimčo, nevím) a oni si do mě občas hrábli (což byla v ten moment naprosto nesnesitelná bolest, která mi už jedno nebyla), pak mi dali oxytocin (po něm to bylo ještě horší) a průběžně do mě hrabali, takže už jsem cítila jen bolest a to dost hroznou. Klesaly najednou ozvy, které celou dobu byly jinak supr (a nevím jestli už před oxy nebo až po oxy). Apgar ale plné. Potom jsem byla trhlá i vevnitř. Po porodu jsem byla stále hodně rozbolavělá a opravdu hodně mě bolel i porod placenty (asi kvůli umělému oxy to furt nepřestávalo). Jinak mimčo bylo v dobrém postavení, dobře natočené atd. (v tom problém nebyl 😉 ).

Pak vidím toto video nebo čtu, jak někoho bolela jen 1. doba, ale samotný porod už ne, to že cítily jen tlak (moje kamarádka a dále viz tady koník) 😉 Tak mě to teda bolelo proč? Že se to vevnitř už na začátku trhlo, že se hrabali, že mi dali oxy (nevím kolik ho bylo), že dělali všechno za mě, já ztratila kontrolu a nevěděla, co se děje (neinformovali mě jaksi)?
Já se na porod těšila, nebála jsem se, bolest byla velká (otevírala jsem se rychle), ale vydržela jsem jí, nebrala jsem jí jako něco, co bych přeskočila, nemám s ní psychický problém.

keminek
10. máj 2010

dulkagabulka, na (českém?) koníkovi je téma o vybavení placenty bez znecitlivění (narkózy?) - jsou takové případy... 😖
Muselo to být jak ve středověku.. Mně stačila ta bolest ve 2. dp a pak šití. Kam se hrabou kontrakce. Cítila jsem pak jen neustálou bolest (asi ze všeho dohromady, jedna se přidávala ke druhé oxy+ruce uvnitř+v intervalech kontra+poranění) a ta normální teda nebyla. Naprosto mě tahle bolest vyčerpala. Porod jako takový mi nevadil.

zuzana.bo
10. máj 2010

Ahojte dievcata,
som v 38 tyzdni a uz 6 mesiacov sa pripravujem na gentle water-hypnoporod. Mate niektora skusenosti? Nenasla som si svojho doulu (ani som nehladala), mam urobeny kurz hypnoterapie u Valerie Austin UK a spolieham sa na svoje vlastne suggescie, mam vypracovane skriptum a nahrate CD s vlastny hlasom a relaxacnou hudbou, prevazne s dazdom a tecucou vodou(moja preferencia). Postupovala som podla knihy HypnoBirthing od Marie F Mongan, neviem ci je prelozena do slovenciny, ale ak je oplati sa ju precitat tym, ktore si naplanovali co najprirodzenejsi sposob porodu. Moja midwife je Thajka a je omnoho viac spiritualna ako beyne anglicke midwifes, cize podporuje prirodzene techniky (yoga, akupresura, aromaterapia, malinovy caj a viac) a v birthcentre tiez bezproblemov prijali moje naroky v zmysle "nechania na pokoji". Hovorit na mna a dotykat sa ma moze len moj manzel, aj v bazene moze byt so mnou, on je sucast hypnoprogramu. Aj slovnik su sestricky a doktori ochotni pouzivat moj ako vlny namiesto kontrakcii, vydychavanie namiesto vytlacania atd. Mam tiez moznost kedykolvek zmenit nazor a oddat sa konvencnej medicine a vyuzit akykolvek vhodny prostriedok na utisenie bolesti. Je to moja prva skusenost, ale ked bude po vsetkom rada sa podelim s tymi, ktore sa nevedia rozhodnut ci ist s prirodou, alebo s vedou. Tieto dve by mali ist spolu ruka v ruke, ale vo vede je zainteresovany ludsky faktor, ktory to vsetko komplikuje. Vela stastia vam.

zuzi118
10. máj 2010

Ahoj zuzi, toto je prvy krat co pocujem o niecom takom o gentle water-hypnoporod. To je aspon ukazka toho, ze clovek sa uci cely zivot a stale ma mat uci a usi otvorene. Aky je vlastne zmysel teho hypno porodu, prosim ta opis to blizsie... Zaujalo ma napriklad pouzivanie slov vlny miesto kontrakcie..

etnicka, kde sa da kupit taky bazenik?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre